English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

STIGA CLIPPA / BUTTERFLY RESILION KAWA / FRIENDSHIP 802 (Hard ve Medium)

12 Mart 1999

GENEL HİSSETME

Tırtıl lastikler ofansif ve zamk sürülmemiş lastiklerle karşılaştırıldığında en hızlı lastikler arasında yer alırlar. Hızlı ve sürtünmesi az lastiklerdir.

Test edilen dört lastik tırtıllarının geometrisine göre iki guruba ayrılmıştır. Butterfly Resilion Kawa ve Stiga Clippa nın boyutları ve tırtıl düzeni benzer şekildedir. Tırtılların boyu 1:2 oranında, ve yüzeyin yaklaşık %65 ini kaplayacak şekildedir. Raketin sapından ucuna doğru "kuzey/güney" yönünde sıralanmıştır. Sert Çin süngerli  ve Orta sertlikte Japon süngerli Friendship  802 lastiklerinde ise daha geniş tırtıl (1:3 orantılı) yapısına sahiptir ve yüzeyin yaklaşık %75 ini kaplayacak şekilde raketin sapından ucuna doğru "doğu/batı" yönünde sıralanmıştır.

85 gramlık Kreanga tahtalar üzerine bir gece önce ASTI EX zamk ile monte edildiklerinde, normal lastiklere göre daha hafiftiler (Japon süngerli 802  37 gram, Çin süngerli 802  38 gram, Clippa ve Resilon Kawa ise 40 gram ağırlığındaydılar).

Bu testde denenen Stiga Clippa çok enteresan bir ürün. Mark V kırmızısı renge sahip üst lastiğin altında 2.0 sünger ile dinamik ve kuvvetli bir yüzeye sahip.

Yapılan testler sonucunda test edilen lastiklerle ilgili aşağıdaki sonuçlar alındı.

SPIN

 1. Clippa

 2. 802 Medium

 3. 802 Hard

 4. Resilon Kawa

Diğer 3 lastikle karşılaştırıldığında Stiga Clippa ın top tutma özelliği var. Servis, kesme ve orta mesafe spin ölçümlerinde Clippa nın performans özelliklerini orta tırtıl seviyelerine, hatta Selvid gibi tırtıl olmayan bir lastiğin seviyesine çıkardığı görüldü. Bunları yaparken de kısa tırtıl lastiğin hızına da sahipti. Hakikaten çok enteresan bir ürün.

Orta sertlikte Japon süngerli Friendship 802 her türlü oyuna uygun masaya yakın veya masadan uzakta saygı duyulabilecek bir performansa sahip. Fakat bu lastiğin spin özellikleri hıza daha az hassas olması dolayısıyla biraz azalıyor. 1:3 oranındaki geniş tırtılları ve en yumuşak süngere sahip olması topu istediğiniz yere atmanıza imkan veriyor fakat kolunuzu raketin tahtasını hiseedecek kadar kuvvetli savurmadıkça yeterli vuruculuğa sahip olmuyor. Böyle vuruşlarda yeterli hız ve spin üretebiliyor.

Sert çin süngerli Friendship 802 ve Butterfly Resilon Kawa ise masadan 1.5 - 2 metre uzaklaştıktan sonra hassasiyeti azalıyor. Masadan ne kadar uzağa giderseniz topun sizin istediğiniz yere gitme şansı azalıyor. Bunu sebebi de spin özelliğinin az olması.

HIZ

 1. Resilon Kawa

 2. Clippa

 3. 802 Hard

 4. 802 Medium

Açık geometrisi olan iki lastik sürat açısından en hızlı olarak belirlendi. Bunlardan Clippa varyasyona en açık olanı  ve test edenlere blok yapma, karşı atak yapma ve spinli şut atma imkanı verdi.

Resilon Kawa kesiklere şut atma açısından bu gurubun kralı olarak belirlendi. Kawanın kırışık süngeri düz vuruşlar için ideal ve kuvvetli, yırtıcı vuruşlara ve blok yapmaya imkan veriyor. Düz vuruşlarda kesinlikle gurubun  en iyisi.

Kawa ve 802 nin iki farklı süngerli lastiği iki belirli sürate sahip. Hıza hassasiyetleri birbirlerinden farklı. Bunlardan Kawa "hızlı ve gerçekten hızlı",   Japon süngerli 802 "yavaş ve hızlı", Sert Çin süngerli 802 "orta ve hızlı" olarak tanımlanabilir. Clippa nın bunlardan farklı olarak hissedilmesinin bir sebebi hıza hassasiyetinin normal lastiklere benzemesidir.

KONTROL

 1. 802 Medium

 2. Clippa

 3. Resilon Kawa

 4. 802 Hard

Bu kategorideki ilk 3 lastik süngerleri daha sert olan lastikler. Topu istediğiniz bir noktaya göndermek istediğinizde bunu en iy yapan lastikler kısa tırtıl lastiklerdir. Farklı lastikli raketlerle oynayan bir çok oyuncu top kontrolünü artırmak için bu tür lastikleri seçerler. Buradaki ilk 3 lastik bu yönden normal lastiklerden üstün kontrol özelliğine sahiptirler.

Sert süngerli 802 yi değerlendirmek biraz daha zor. Yoğun sarı Çin sünger yayvan ve sıkışık tırtıllarla birleştiğinde diğer lastiklere göre hassasiyeti azalmış gibi hissediliyor. Topun hızlı çarpması durumunda ve yavaş hızlarda istediğiniz yere atma konusunda diğerlerinde olduğu kadar size topu ve gideceği yeri hissettiremiyor. Sanki enerjiyi bir yere yönlendirmek yerine dağıtıyor gibi davranıyor.

ÖZET

Don Iguana Labaratuvar testlerinde beklenti benzer veya farklı kategorideki lastiklerin performans özelliklerini ortaya çıkartmak veya belirlemektir. Bu açıdan bu test sonucu bizim için de sürpriz oldu.

802 ailesi bir çok tırtıl hayranı tarafından her türlü oyuna yatkın olarak tanınmıştır. Masaya yakın ve uzakta oynama imkanı verir. Resilon ve Resilon Flex den daha sert süngerli olan Resilon Kawa daha özel amaçlı bir  hücüm yüzeyine sahiptir. Penholder ve şut atarak aynayanlar için kullanılmayı hak eder.  802 ve Kawa Stiga Clippa ya göre birbirlerina akraba gibi daha yakındırlar.

Stiga Clippa ise kısa tırtıl ile normal lastik arasında bir geçiş lastiği gibidir. Bu dört lastik arasında en fazla spin özelliği olan, varyasyona en açık olan ve masaya her türlü mesafeden oyuna müsait olan lastiktir.

Bunu neden böyle olduğu hakkında ancak tahmin yürütebiliriz. Clippa diğerlerine oranla görünüş/hissetme  bakımından en farklı ve kalın süngere sahip (2.0 diğerleri 1.9). Belki süngerin daha kalın olması ile üst lastik daha ince olabilir bu yüzden de daha iyi tırtıl yaylanmasına ve enerji transferine sahip olabilir. Dokunulduğunda Clippa daha tutucu, esnek ve yaylı gibi hissediliyor (fabrika verilerine göre sünger sert ama çok rahat bir şekilde sıkılabiliyor). Sebep ne olursa olsun, bu lastik eğlendirici ve normal lastikle vurduğunuzda hedefe giden tüm toplar Clippa ile de hedefe gidecektir. Yalnız biraz daha düz ve hızlı olarak.

Clippa nın Butterfly Challenger, TSP ve Nittaku atak tırtılları ile başa baş mücadelesini görmek çok enteresan olurdu.

Don Iguana test serisinden firmanın izni ile alınmış ve tercüme edilmiştir.

Courtesy of About.com - TT 

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :