English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

BUTTERFLY BRYCE / ASTI LIGHTSPEED SP KARŞILAŞTIRMASI

5 Şubat 1999

Yeni Kırmızı Butterfly Bryce 2.1 ve ASTI LightSpeed SP Siyah 2.2 aynı raket üzerinde test edildi.

Yapıştırırken önce ASTI EX astar olarak kullanıldı. Daha sonra lastikler yapıştırıldı, rulo ile havası alındı ve 24 saat bekletildi.

Kullanılan raket Butterfly Krenga 85 gram ağırlığında. Lastikler takılınca 171 gram.

GENEL HİSSETME

Her iki lastiğin özellikleri yapışkanlı kullanımlarına göre orantılı. Yavaş gelen toplarına çarpmasında her ikisi de sert olarak hissediliyorlar ve çarpmanın şiddeti arttıkça lastiklerin tepkisi de orantılı olarak artıyor. Lightspeed de sanki yavaş çarpmalara daha hassas bir şekilde karşılık veriyor gibi hissediliyor. Bryce ise yavaş çarpmalarda topu daha hızlı atıyor ve çarpan topun hızına daha geometrik bir şekilde cevap veriyor.

Her iki lastikte ince bir taban üzerinde yüksek olmayan tırtıllar mevcut. Bu sayede topu hızla uzaklaştırmak isteyen bir sünger olmasına rağmen topu tutabiliyorlar.

VURUŞ SIRASINDA TOPUN RAKETLE TEMAS SÜRESİ (DWELL TIME)

Her iki lastiğin de top ile uzun süreli bir ilişkiye girme hevesi yok ! Raketi sık sık gelişigüzel çevirerek yapılan orta hızda loop ve karşı atak sırasında top ile temas süreleri arasında bir fark gözlemlemek çok zordu. Daha sonra lastiklere bakılarak yapılan vuruşlarda genelde topu biraz daha az atan ve tutucu bir yüzeyi olan Lightspeed in kontrollü spin ve karşı spinlerde top ile biraz daha fazla temas ettiği gözlemlendi.

LOOP

Yukarıda da belirtildiği gibi Lightspeed SP denklemin daha fazla spin li tarafında, Bryce ise daha hızlı ve alçak yay çizen spin tarafında yer alıyorlar. Her iki lastiğin de kullanıcıya açık olarak söylediği şey süngerlerinin yumuşak olmadığı ve eğer spin yapacaksanız top ile buluştuğunuz anda ileriye doğru ve hızlı bir haraket yapmanız gerektiğidir.

Yapılan uzun süreli loop / blok çalışmalarında genelde Bryce Lightspeed e göre daha fazla sayı kazanan taraf oldu. Bryce ile loop yaparken arada bir fazla bir güç sarfetmeden topun çok uzağa gitmesine sebep olabiliyor.

Lightspeed in spinleri çok kontrollü ve buna karşı yapılan blokların daha fazla masa dışına gitmesine sebep oluyor. Fakat alınan net sayıların sayısı daha az.

BLOK / VURUŞ

Yukarıda belirtildiği gibi Lightspeed SP kullanıcıların vuruş enerjisine daha direk olarak cevap veriyor. Blokların ve karşı vuruşların hızını kontrol etmek epeyce kolay gibi göründü. Ne zaman hızlı ne zaman yavaş vurmanız gerektiğine karar verebiliyorsunuz. Ama bu Bryce in yeni teknolojisinin en çok parladığı özellik. Çarpma sırasında Lightspeed e göre daha yüksek ve keskin tok bir ses veriyor. Butterfly'ın depolanmış enerji iddiaları ne olursa olsun, Bryce çok hızlı bir lastik. Topları öldürmek daha zor, Lightspeed kadar fazla hız / spin varyasyonları yok fakat sınırsız bir hızı var.

İTME / KESME

Eğer geçiminizi itme / kesme ile sağlıyorsanız muhtemelen Lightspeed SP ile daha çok gıda bulursunuz. Tahmin edilebilirliği ve hıza karşı doğrusal duyarlılığı burada da kendini gösteriyor.

SERVİS

Don testten önce Lightspeed in düşük hızlardaki hassaslığından dolayı servislerde daha avantajlı olacağını tahmin ediyordu. Fakat Bryce ın daha iyi çok spin li, daha alçak ve kısa servisler atabildiği görüldü. Aynı hareketle farklı servis atarken bunların fark etkilerinin de daha fazla olduğu görüldü.

ÖZET

Her iki lastik de benzer türden olduğu için bunlardan birisine alışmış olan bir oyuncu diğerine de çok az bir ayar ile kolayca geçebilir.

Bryce iki lastiğin yapışkansız ofansif olarak kullanılan daha hızlı ve yüksek performanslı olanı. Bryce ın farklı teknolojisi ile oluşan hız/spin kombinasyon ve açıları avaraj oyunculara bir fayda sağlayacak mı bu da düşünülmesi gereken bir soru işareti. Lightspeed SP ise oyuncuya daha arkadaşça yaklaşıyor ve hıza daha duyarlı.

Tercihizi etkileyecek diğer etkenler olabilir.

Bryce nereyse iki misli daha pahalı fakat çok da dayanıklı. Benim 6 aylık lastiğim hala görünüş ve top tutuş olarak iyi durumda. ASTI Lightspeed SP ise Amerikan firmasının ürettiği, çok iyi bir fiyatla satılan ve iyi performansı olan bir lastik.

Don Iguana test serisinden firmanın izni ile alınmış ve tercüme edilmiştir.

Courtesy of About.com - TT

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :