English

 

 

Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26

 

40 mm TOP İLE İLGİLİ MEKTUPLAR

1 Ekim 2000 tarihinden itibaren ITTF'in düzenleyeceği Uluslararası müsabakalarda yeni 40 mm top kullanılacaktır. Aşağıda Doktor bir bilimadamının ITTF Başkanı Adham Sharara'ya yazdığı bir mesaj ve başkan Sharara'nın bu mesaja cevabı yer almaktadır.

 

Sayın Başkan,

Ben Amerikalı bir doktor bilimadamıyım ve masa tenisinin ABD deki sorunlarını çok iyi anladığıma inanıyorum. 

Sizin 40 mm lik top hakkındaki kararınıza şiddetle karşı çıkıyorum. İlk olarak, sporun yaygınlaşacağı umuduyla bu denli radikal bir değişiklik yaparak sporu aynı spor olmaktan çıkarmanın bir anlamı olmaz. Daha büyük topun yaratacağı etkinin şiddetinin farkında olduğunuzu sanmıyorum. Top deforme olacak ve çatlak gibi ses çıkartacaktır. Bu temel fizik sorunudur ve topun ağırlığını 2.77 gramın çok üstüne çıkartmadan da çözülemez. Top çok yavaş olduğu için atletizmi de azaltacaktır. Özellikle ABD'deki seyirciler hız ve atletizm görmek isterler. Topun dönmesi azaldığı için beceri de azalacaktır. Masa tenisi şu anda beceri ve çabukluğun bir kombinasyonu olduğu için eşşsizdir. Bu özelliği de azaltılmamalıdır. Yeni top o kadar yavaş ki servislerin çoğu masa üzerinde karşılanacaktır. Bu da daha fazla hataya sebep olacaktır. Topun yüzey alanının daha büyük olması atletik loopcuların etkisini o kadar azaltacaktır ki looplarını, rakipleri şut atarak geri döndüreceklerdir. Büyük topun etkisi orta ve üst seviyeli oyuncalara farklı şekilde yansıyacaktır.

ABD'de dünyanın diğer bölgelerinden çok daha fazla masa tenisi masası olabilir. Fakat genelde binaların alt katında kalitesiz raketlerle oynanmaktadır. Amerikalılar masa tenisini çok hızlı veya spinli olarak görmemektedirler. Bunun sebebi bodrum katında oynayanların %99 u bilgi ve ekipman yetersizliğinden dolayı spin veya hız üretememektedirler. TV de çok azı görebildiği için nasıl oynanması gerektiğini de bilememektedirler. Geçenlerde 99 dünya şampiyonasının TV de tekrarlanan yayınını izledim ve bana oyunla ilgili bir sorun yok gibi geldi. Servis dolayısıyla kaybedilen çok az sayı vardı. Fakat çekimler çok daha iyi olabilirdi. Sanki tenis maçı gösterir gibi uzaktan gösteriyordu. Seyirciye sanki maçın içinde ve heyecanın ortasında hissini verebilmemiz gerekir. 

Anladığım kadarıyla oyuncular 40mm lik topu kabul etmeyecekler. Bu olduğu zaman umarım ki aşağıdaki iki teklifi değerlendirirsiniz :

  1. İşaretli topları denemek, mesela futbol topunda olduğu gibi. Özellikle Amerikalılar topun ne kadar hızlı döndüğünün farkında değiller. Bu aynı zamanda ölü topların sebep olduğu servis hatalarını azaltacak ve hata yaptırıcı lastiklerin kullanımını da azaltacaktır.

  2. Bazı ITTF açık turnuvalarında zamklı lastik kullanımını yasaklamayı deneyin. Bundan sadece üst seviye oyuncuların etkilenmesini sağlayın. Topun oyunda kalma süresi artar ve seyircinin ilgisini de artırabilirse, o zaman bunu turnuvaların yarısında geçerli yapın. Ancak bu şekilde Asya ve Avrupalıların oyundaki hakimiyetleri azalacaktır.

Gerald D. Williams, Ph.D.

Pennsylvania, ABD


Tarih : Cumartesi, Mart 04, 2000 07:19

Konu : 40 mm Top

Sayın Dr. Williams,

Yaptığımız yoğun araştırmaya göre 40mm lik top biraz daha yavaş (vuruş hızına bağlı olarak %3-%8), biraz daha az spinli (açılı vuruş gücüne bağlı olarak %3-%6), ve daha görünebilirdir (toptan uzaklığa bağlı olarak %11-16). Bunlar oyunda önemli gelişmeleri gösteren çok iyi işaretlerdir. 

Fakat siz haklısınız. Yeni topu tüm seviyelerdeki gerçek oyuncularla denemek çok önemlidir. Biz yoğun analitik araştırma yaptık. En üst seviye oyuncular yeni topa çok çabuk adapte olabileceklerini gördüler. Orta seviye ve zevk için oynayan oyuncular ise adaptasyonda zorluklar yaşadılar fakat spini geri döndürmenin daha kolay olduğunu ve topa müdahale için daha fazla zamanları olduğunu söylediler. Her ikisi de oyunu kolaylaştıran ve herkese daha fazla açan iyi işaretlerdir.

Sizin fikirlerinize saygı duymama rağmen, iki görüşünüze katılmamaktayım. Topun daha az spinli olması beceriyi artıracaktır. Daha fazla spin üretebilmek için daha fazla beceri olması gerekir. 

Aynısı daha fazla hız üretmek için de geçerlidir. Daha atletik olmanız gerekmektedir. Bunlar 40 mm lik topun artı özellikleridir.

Diğer önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bunları gelecekteki araştırma ve geliştirme çalışmalarında ciddi olarak düşüneceğiz.

Lütfen gidip 2.75 gramlık yeni 40 mm lik toplardan alıp deneyin. Eminim ki memnun olacaksınız ve hafif toplarda olan çatlak top sesine de rastlamayacaksınız. Mutlu olmazsanız o zaman eski 38 mm lik toplardan büyük miktarda alıp stok yapın. ITTF talep olduğu sürece 38 mm lik top kullanımının devam edeceğini belirtmiştir. 40 mm lik toplarla ilgi ITTF kararı uluslararası müsabakalarla ilgilir. Her ülke federasyonu, kulüp ve oyuncular 38 mm lik topları kullanmakta serbesttirler.

Saygılarımla,

Adham Sharara

ITTF Başkanı ve Yön. Kurulu Başkanı

 

About.com sitesinden izin alınarak tercüme edilmiştir.

Courtesy of About.com - TT

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :