English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Basit Servisler  <

İçindekiler

> Forehand Vuruşu

 

VURUŞLARI ÖĞRETMEK

 

Bir vuruşu öğretmenin en iyi yolu bu vuruşu kendinizin iyi bilmesi ve öğretme tecrübenizin olmasıdır. Buradaki bir kaç sayfada, vuruşların nasıl yapılacağını ve en çok yapılan hataları göreceğiz.

Çocuklarda el/göz koordinasyonunun yetişkinler kadar gelişmiş olmamasına rağmen, onlar da tabii taklitçilerdir ve bir vuruşu, büyüklerden çok daha hızlı bir şekilde, taklit ederek öğrenebilirler. Her vuruşun ince noktalarını onlara söylemek yerine, onlara hareketli olarak göstermeyi ve sonra da bire bir olarak onların hatalarını düzeltmeyi öğrenmelisiniz.

Bir vuruşu öğretmenin en iyi yolu oyuncuyu bu hareketi yaparken yönlendirmektir. Bunu yapmanın yöntemlerinden yeri geldikçe bahsedilecektir. Fakat bunlarla ilgili bazı sorunlar da olmaktadır. En çok rastlanılan sorun oyuncunun kendi karşı koymasıdır. Bu bilerek yapılan bir karşı koyma değildir fakat çoğu çocuk yeni bir vuruşu öğrenirken gerginleşip kendileri kasarlar. Hatta onların kasma kuvveti sizi şaşırtacak derecede fazla olabilir! Onlara kollarını gevşek tutmalarını söyleyin. Onlar iyice anlayıp hissedinceye kadar kol hareketlerini yönlendirmelisiniz. Yönlendirmeyi önce topsuz olarak sonra da gerçek vuruş sırasında yapmalısınız. Topsuz yönlendirmeden sonra onlara da yaptırıp doğru yaptıklarını görmelisiniz.

Hem solak, hem de sağ elle oynayan bir oyuncunun vuruş için nasıl yönlendirileceğini göreceğiz. Çalıştırıcının sağ elli olduğu varsayılmıştır. Eğer çalıştırıcı solak ise sağ/sol kelimelerinin yerlerini değiştirmek gerekir.

Vuruşlar için hazır pozisyonu

Vuruşları öğretmeden önce öğrencilerinize masada nasıl durmaları gerektiğini öğretmelisiniz. Oyuncuların ayaklarını omuz genişliğinden biraz daha fazla açıp, dizlerini hafifçe bükerek top bekleme pozisyonunda durmalarını sağlayın. Vücut ağırlığı ayakların ucuna doğru olmalıdır.

Masa tenisinde bir oyuncunun ortası raket tutan kolunun dirseğinin olduğu yerdir. Bunun sebebi tüm vuruşların bu dirseğin etrafında oluşması ve backhand ve forehand vuruşların bu dirsekten eşit uzaklıkta olmasıdır. Bu, backhand veya forehand vuruşlardan hangisini yapacağı konusunda kararsız olan oyuncuların bu dirseklerini masanın tam ortasına getirmeleri gerektiğini gösterir. Genelde çoğu oyuncu önceliği forehand vuruşa verdiği için dirsekleri masanın ortasının biraz soluna gelecek şekilde dururlar.

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Basit Servisler  <

İçindekiler

> Forehand Vuruşu

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :