English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Çok Topla Çalışma  <

İçindekiler

> Vuruşları Öğretmek

 

BASİT SERVİSLERİ ÖĞRETMEK

 

İlk olarak öğrencilerinize hem backhand, hem de forehand topspin ve kesme servis atmayı öğretmelisiniz. Bu servisler hem maçlarda faydalı olacak, hem de topun düzenli olarak gidip geldiği çalışmaları başlatmaya yarayacaktır.

Bu servisleri öğretmeden önce topspin ve kesme arasındaki farkı onlara mutlaka anlatmış olmanız gerekir. Ayrıca servis kurallarını da iyice anlamış olmaları gerekir.

Onlara vuruşu gösterdikten sonra, çocuklar kendi başlarına çalışmaları için masa başına gönderilmelidirler. Çocuklardan bir tanesi servis atmalı, diğeri gelen topu tutup kendisi servis atmalıdır. Servis karşılayıp oynamaya başlamamalıdırlar. Onlara peş peşe belirli sayıda düzgün servis atmak veya masaya konan bir cisme belirli sayıda vurmak gibi teşvik edici hedefler vermelisiniz.

Bazı çocuklar topu en az 15 cm yüksekliğe atmada ve dolayısıyla geçerli bir servis atmada sorun yaşarlar. Böyle oyuncularda onların raket tutan kollarını yönlendirerek yardımcı olabilirsiniz, fakat topu havaya kendileri atmalıdırlar.

Topspin servis öğretmek için, çocuklara raketlerini yere dik olarak tutturun. Servis atarken topun arka üst kısmına ileri ve tukarıya doğru bir hareketle vursunlar. Maksimum topspin için topa fırça hareketini nasıl yapmaları gerektiğini gösterin. Bu servis hem forehand hem de backhand ile yapılabilir. İlk başta hangisi çocukların kolayına geliyorsa o şekilde yapsınlar, fakat sonunda hem forehand, hem de backhand topspin servis atmayı öğrenmelidirler.

Öğrendikten sonra topspin servis çok hızlı bir şekilde atılabilir. Çocuklar topu masada tutacak şekilde mümkün olduğu kadar hızlı servis atmayı öğrenmelidirler. Maksimum hız için topu çok fazla fırçalamamak gerekir. Topa, raketin tahtasına kadar gömülmesi için daha çok ileriye doğru bir hareketle vurulmalıdır. Bu serviste topu karşı tarafta masanın dışına yakın yerlere atmaya çalışmak önemlidir. Servis fileye yakın yerlere düşerse yeteri kadar hızlı vurulmamış demektir. Masa dışına düşerse de aşırı hızlı vurulmuş demektir.

Kesme servis öğretmek için, çocukların raketlerini yerden yaklaşık 45 derecelik bir açıyla yukarıya doğru tutmaları gerekir. Bu açı raket yüzeyine, vuruş hızına ve fırçalama hareketine bağlı olarak değişebilir. Bu en başta kesme ve yan spinli servisler olmak üzere tüm servisler için geçerlidir.

Topun arka alt kısmına aşağı ve ileriye doğru bir hareketle vurulmalıdır. Topa ne kadar çok fırçalama hareketiyle vurulursa, o kadar çok falso verileceğini özellikle vurgulayın. Bu servis de hem forehand, hem de backhand olarak atılabilir ve her ikisi de öğrenilmelidir.

Tüm servisler için vurgulanması gereken noktalar :

  • Topu yükseltmeyin.

  • Tüm servisler mümkün olduğu kadar çok hızlı veya spinli olarak atılmalıdır.

  • Tüm servisler masanın belirli bir noktası hedef alınarak atılmalıdır. Sadece genel olarak bir yöne doğru değil.

  • Servis atarken kafanızda genel bir plan olsun. Eğer gelen topun topspin olmasını istiyorsanız topspin servis atın. Gelen topu kesme istiyorsanız, kesme servis atın. Bu genel bir yaklaşımdır ve rakibinizi sizin istediğiniz gibi karşılık vermeye zorlayamazsınız, ama deneyebilirsiniz.

  • Servis geçerli olacak şekilde atılmalıdır.

Aşağıda forehand ve backhand topspin, yanspin ve kesme servis resimleri gösterilmiştir.

Forehand Topspin Servis

Forehand Kesme Servis

Backhand Topspin Servis

Backhand Kesme Servis

Forehand Yan Spinli Servis

Backhand Yan spinli Servis

Backhand kesme veya topspinli servise benzer şekilde atılır fakat raket aşağı yukarı yerine yana doğru hareket eder.

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Çok Topla Çalışma  <

İçindekiler

> Vuruşları Öğretmek

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :