English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Fiziksel Hazırlık  <

İçindekiler

> Son Söz

 

TURNUVA DÜZENLEMEK

 

Sınıfınızın çalışmaları ilerledikçe muhtemelen siz ve öğrencileriniz sınıf turnuvaları yapmak isteyecektir. Bunlar hem organize etmesi kolay, hem de eğlenceli olan aktivitelerdir. Aşağıda düzenleyebileceğiniz turnuva çeşitleri gösterilmiştir.

Tek Elemeli

En basiti tek elemeli turnuvadır. İlk önce bir fikstür hazırlamanız gerekir. 8 oyuncunun katıldığı tek elemeli bir turnuva örneği sonuçlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir. Daha fazla oyuncu için fikstürü sola doğru genişletmek gerekir. Eğer N tane oyuncunuz varsa turnuva bitinceye kadar N-1 adet maç yapmak gerekecektir.

En iyi oyunculara klasman sırası belirlemelisiniz. En iyi oyuncunuzu fikstürün en üstüne, ikinci en iyi oyuncunuzu da fikstürün en altına koymalısınız. Bunu yapmazsanız en iyi iki oyuncu ilk turda karşılaşabilirler. Sınıf turnuvasında bu çok önemli olmayabilir ve isterseniz herkesi karışık olarak da yerleştirebilirsiniz.

Round Robin

Round robin sisteminde, herkes herkesle maç yapar. Bu, herkes aynı gurupta ise maçlar çok uzun sürecek demektir. Genelde oyuncuları 4 veya daha fazla oyuncu içeren guruplara yerleştirmek daha iyidir. Böylece her gurup içinde tüm oyuncular birbirleriyle maç yaparlar. Her gurupta kazananlar (ikinciler, üçüncüler, ... de dahil olabilir) yeni bir round robin gurubunda toplanabilir veya tek elemeli maçlar yapabilirler. Bu yöntemle her oyuncu normalde oynayacağından daha fazla maç yapma imkanı bulur ve ayrıca zayıf oyuncular tek maçla elenmemiş olurlar.

Round robin sisteminin bir örneği aşağıda verilmiştir. Bu sistemde N oyuncudan ouşan bir gurupta [N(N-1)]/2 adet maç yapılır.

Gurup maçları sonunda en iyi kazanma/kaybetme durumu olan oyuncu birinci olur. Eğer iki oyuncunun durumları aynıysa, o zaman kendi aralarındaki maça bakılır ve kazanmış olan birinci olur.

Eğer 3 veya daha fazla oyuncuda eşitlik varsa, o zaman eşit olan oyuncuların kendi aralarındaki maç sonuçlarına bakılır. Durumları aynıysa o zaman sırasıyla set ve sayı durumlarına bakılır.

Diğer Tür Turnuvalar

Düzenleyebileceğiniz bir çok turnuva çeşiti vardır. Çiftler turnuvası düzenleyebilirsiniz, Brezilya veya Kanada takımlar turnuvası veya masa tenisi olimpiyatları düzenleyebilirsiniz (çocukların oynayabileceği oyunlar bölümüne bakınız). Eğer imkanınız varsa bir ödül koyabilirsiniz ama koymasanızda çocuklar harika zaman geçireceklerdir.

Tek elemeli turnuva fikstür örneği

Round Robin gurubu fikstür örneği

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Fiziksel Hazırlık  <

İçindekiler

> Son Söz

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :