English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Blok Vuruşu  <

İçindekiler

> FHand Spin Vuruşu

 

KESME VURUŞUNU ÖĞRETMEK

 

Kesme vuruşu kesmeye veya başka vuruşlara karşı yapılan pasif bir vuruştur. Genellikle atak yapmak istemediğiniz durumlarda servis veya kesmeye karşı yapılır. Forehand kesme vuruşu daha zor olduğu ve forehand tarafından genellikle atak yapıldığı için bu vuruş daha çok backhand ile yapılır. Başarılı bir kesme rakibin etkili atak yapmasını engelliyecek şekilde olmalıdır. Topu alçak tutup iyi yere atmalı ve iyi kesme falsosu verilmelidir.

Tüm raket tutma şekillerinde kesme aşağı yukarı aynı şekilde yapılır. Burada shakehands tutuşuna göre kesme anlatılmıştır. Diğer tutuş şekilleri için gereken düzeltmeler yapılmalıdır.

Backhand Kesme

Kolun Geri Hareketi

Dirseği yana açıp ileriye doğru çıkartın, raketi açın ve bileği çevirerek raketi geriye doğru getirin. Vuruş sırasında dirsek hareket etmemelidir.

Kolun İleri Hareketi

Raketi hafifçe aşağı ve ileriye doğru hareket ettirin.

Topla Temas

Yeni başlayanlar top düşerken topla temas etmelidirler. Topun raket üzerine düşmesini bekleyin ve topu arka alt kısmına fırçalama hareketiyle birlikte vurarak topun geriye doğru dönerek gitmesini sağlayın. Daha ileri seviye oyuncular topun düşmesini beklemden zıplama anında bu vuruşu yapabilirler. Çocuklar için bu kontrolü çok daha zor olabilir. Üst seviye oyuncular her iki şekilde vuruş yaparlar.

Takip Hareketi

Topla temas sonrasında durmayın. Kol ve dirseğin hareketini neredeyse düz konuma gelinceye kadar ileriye doğru devam ettirin.

Backhand Kesme

Forehand Kesme

(Açıklama sağ elli oyuncular için olmasına rağmen resimlerde solak bir oyuncu gösterilmektedir).

Kolun Geri Hareketi

Dirsek vücudun biraz önünde olmalıdır. Raketi açın ve nereyse sağ omuz hizasına gelecek şekilde geri ve yukarı getirin. Vuruşun geri kalan kısmında dirsek hareket etmemelidir.

Kolun İleri Hareketi

Raketi dirsekten ileri ve aşağıya doğru hareket ettirin.

Topla Temas

Topla temas backhand kesme ile aynıdır. Topun raket üzerine düşmesi beklenir topun arka alt kısmına fırçalama hareketi yapılarak topun geriye doğru dönerek ileri gitmesi sağlanır.

Takip Hareketi

Topla temas sonrasında durmayın. Kol ve dirseğin hareketini neredeyse düz konuma gelinceye kadar ileriye doğru devam ettirin.

Kesmeyi öğretmek çok kolaydır fakat topa iyi kesme falsosu verdirmek zordur. Çok falso verdirebilmek bu aşamada çok önemli değildir. Çok basit bir vuruş olduğu için bir çocuğun vuruşunu yönlendirmek çok kolaydır. Öğrencilerinizin topları muhtemelen yüksek olarak gidecektir. Onlara topu karşıya yükseltmeden göndermenin önemini vurgulayın. Ayrıca kesmenin yavaş bir vuruş olması gerektiğini belirtin. Oyuncularınızın çoğu ilk başlarda topa çok hızlı vuracaklar ve masada tutma zorluğu yaşayacaklardır.

Forehand Kesme

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Blok Vuruşu  <

İçindekiler

> FHand Spin Vuruşu

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :