English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Giriş  <

İçindekiler

> Tarihçe

 

ÇALIŞTIRICININ FELSEFESİ

Çocukları çalıştırmakla diğer sporcuları çalıştırmak arasında dünyalar kadar fark vardır. Bu sayfalarda ana amacımız çocukların çalıştırılmasıdır ve tüm ağırlık bununla ilgili konulara verilecektir.

Genç sporcular sporlara büyüklerden farklı şekilde bakarlar. Onlar eğlenmek için katılırlar. Bunu bilirseniz nasıl bir çalıştırıcı olmalısınız ? Temel olarak üç farklı çalıştırma yöntemi vardır : Katı, Uysal ve Uzlaşmacı.

Katı Yöntem

Bu yöntemde çalıştırıcı emirler verir, kurallar koyar ve sıkı disiplin uygular. Oyuncuları istediği şekle sokabilmek için kırbaç gibi kelimeler kullanır. En iyinin ne olduğunu kendisi bilir ve hiç bir 10 yaşındaki çocuk onun fikirlerini sorgulayamaz!

Tahmin ettiğiniz gibi katı yöntemi kullanma - en azından çocuklar için, zayıf bir çalıştırıcılık yöntemidir. Sporun içinden eğlence kısmını alır ve sonuçta çocuklar spordan ve çalıştırıcıdan nefret eder hale gelirler. Çocuklar ile çalışılırken katı yöntemden uzak durulmalıdır.

Uysal Yöntem

Uysal yöntemde fazla liderlik yapılmadan çocuklar   istedikleri gibi davranırlar. Bu temel olarak çalıştırıcının topu havaya atıp sonra bıraktığı ve çocukların istediklerini yapmalarına izin verildiği çocuk bakıcısı stilidir. Katı yönteme göre tercih edilir olmasına rağmen bu da iyi bir çalıştırma yöntemi değildir.

Uzlaşmacı Yöntem

Uzlaşmacı yöntem katı ve uysal yöntemlerin orta noktasında olan bir çalıştırma şeklidir. Bu yöntemi kullanan bir çalıştırıcı yaptığı işin iki yönlü bir sokağa benzediğini bilir. Çocukların da giriş hakları vardır ve bunun farkında olan bir çalıştırıcı harika bir çalıştırıcı olma yolundadır.

Bu yöntemin de varyasyonları vardır. Bu yöntemi benimseyip katı veya uysal yöntemlere yakınlaşıyor olabilirsiniz. Bazan çocuklara ve durumunuza bağlı olarak değişik yöntemleri seçmek en iyisidir. Çalıştırıcı olarak sizin göreviniz sporcularınız için en iyisine karar vermektir.

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Giriş  <

İçindekiler

> Tarihçe

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :