English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Kuralları Açıklamak  <

İçindekiler

> Basit Servisler

 

ÇOK TOPLA ÇALIŞMA

 

Yeni başlayan genç oyucuları çalıştırmanın bir sorunu onlarda topu sürekli oyunda tutacak kadar top kontrölü olmamasıdır. Her iki oyucuda top kontrolü olmazsa top devamlı masa dışına gideceği için her ikisi de iyi çalışma yapamazlar. Aslında karşılarında iyi bir oyuncu olsa ve topu devamlı bir noktaya atabilse, genç oyuncular sadece vuruş için konsantre olurlar böylece onlar için en iyisi olurdu. Fakat bu genelde mümkün değildir. Yeni başlayan genç oyuncuların sayısı iyi oyunculardan fazladır. Fakat bunun da bir çaresi var, o da çok topla çalışma.

Çok topla çalışma için elinizde bir kova dolusu top olmalıdır. Bu çalışma şeklinde birisi (başlangıçta çalıştırıcı olmalı fakat zamanla çocuklar da öğrenebilir) çalışan çocuğa topları sırayla atar. Oyuncu da bu toplara çalışması nasıl gerektiriyorsa o şekilde vurur. Kova masada fileye yakın bir noktaya konur ve top atan masanın sol kenarında durur (eğer top atan solaksa masanın sağ tarafında durmalıdır).

Bu yöntemle top atan kişi, oyuncunun karşısına geçip oyuncunun hatalı vurduğu topları hep aynı noktaya raketiyle atmaya oranla çok daha iyi ve kontrollü top atar. Oyuncuya bağlı olarak attığı topların hız ve sıklığını değiştirebilir. Bu yöntemin tek dezavantajı bir kişinin top atma işiyle meşgul olmasıdır. Fakat yeni başlayan bir oyuncu bir arkadaşıyla karşılıklı oynamaya oranla aynı süre içinde iki misli fazla topa vurma imkanı bulur. Sadece bu sebep bile top atmayla uğraşmaya değer. Bu yöntem özellikle oyunculara yeni bir vuruş öğretilirken onları kendi aralarında oynamaya göndermeden önce vuruşlarını pekiştirmede çok faydalıdır.

Bir vuruş öğretilirken aşağıda anlatılanın en faydalı yöntem olduğu gözlenmektedir.

  • Yeni bir vuruş öğretilirken, ilk önce vuruşu öğrencilere göstererek başlamalıdır. Bu onların nasıl bir vuruş yapmaları gerektiğini görüp anlamalarını sağlar.

  • Çalıştırıcı çocukları sıraya dizip tek tek çok toplu olarak çalıştırmalıdır. Bu sırada top atacak birden fazla çalıştırıcı olması çocukların avantajınadır. Bu sayede daha az sırada bekleyip daha çok vuruş yapma imkanı bulurlar.

  • Her çocuk yeni vuruşu bu şekilde çalıştıktan sonra, masa başına gönderilebilir. Belki yine topu her tarafa atacaklardır fakat çok toplu çalışma olmasaydı çok daha fazla hata yapacaklardı. Zaman içinde çalışarak çocuklar vuruşları kabul edilebilir şekilde yapacaklar ve hatta kabiliyetleri ile sizi şaşırtabileceklerdir.

Çok toplu çalışmalarda çalıştırıcı bir kova dolusu top alır ve bunları oyuncuya atar.

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Kuralları Açıklamak  <

İçindekiler

> Basit Servisler

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :