English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Forehand Spin  <

İçindekiler

> Çalışma Planlaması

 

ÇOCUKLARIN OYNAYABİLECEĞİ OYUNLAR

 

Masa tenisi çalışmalarının yanısıra oynatabileceğiniz bir çok oyun vardır. Bunlardan bir çoğunda masa başına iki oyuncudan fazlası gerekmektedir. Masa sayısının az olduğu yerlerde bunun çok faydası olmaktadır. Bu oyunlar düzenli çalışmalar sırasında ara vermek için karışık olarak kullanılmalıdır. Hepsinden önemlisi çocuklar bunlardan büyük zevk alacaklardır. Bu da onların masa tenisine başlamalarının ana nedenidir.

Çiftler

Çiftler oyunu masa tenisindeki çiftlere benzer şekilde masanın iki tarafında ikişer oyuncu ile oynanır.

İlk olarak oyuncular topa sırayla vurmalıdırlar. Bir takımdan bir oyuncu topa iki defa üst üste vurursa o takım bir sayı kaybeder. Bu sayede tüm oyuncular topa eşit sayıda vururlar ve eğlenceyi de eşit şekilde paylaşırlar. Yalnız çiftler oyunu teklerden farklıdır.

A ve C den oluşan takımın, B ve D den oluşan takıma karşı oynadığını farzedersek vuruşlar aşağıdaki gibi olmalıdır:

1. Oyuncu A oyuncu B ye servis atar.

2. Oyuncu B servisi karşıllar ve oyuncu C ye atar

3. Oyuncu C oyuncu D ye atar

4. Oyuncu D oyuncu A ya atar

5. Oyuncu A oyuncu B ye atar (tekrar başa dönülür).

Bu dönüşüm sayı kazanılıncaya kadar devam eder.

Oyuncu A 2 defa servis attıktan sonra diğer takımdaki oyuncu B oyuncu C ye servis atar.  Sonra oyuncu C oyuncu D ye servis atar ve bu şekilde devam eder. Teklerden bir farkı da tüm servislerin masanın sağ tarafından diğer tarafın sağ tarafına atılmasıdır. Servis sahanın sağ yarısının dışına düşerse servis atan takım bir sayı kaybeder.

Brazilya Takımları

Brezilya takımları oyunu için tüm sınıfı 3-5 kişiden oluşan takımlara ayırınız. İki takım bir masada birbirlerine karşı oynarlar. Yine masaların az olduğu yerler için çok uygun bir oyun!

Her takımın oyuncuları sıraya girerler ve ilk oyuncular sahaya çıkıp bir sayı için oynarlar. Sayıyı kaybeden oyuncu masayı bırakıp kendi sırasının sonuna geçer ve sıradaki oyuncu masaya gelir.

Oyun bu şekilde defalarca tekrar eder ve sayıyı kazanan masada kalır, kaybeden kendi sırasının sonuna gider. Servisi daima masaya yeni gelen oyuncu atar. Bu arada sayılar da sayılır ve ilk olarak 51 sayıya ulaşan (kısa oyun isterseniz 31 de olabilir) takım kazanır. Kazanırken en az 2 sayı fark olmalıdır.

Kanada Tekler

Kanada tekler oyunu Brezilya takımları oyununun bir varyasyonudur. Burada oyuncular kendileri için oynarlar. Masa başına 3 veya daha fazla oyuncu olmalıdır ve oyuncular tek bir sıra oluştururlar.

Sıradaki ilk 2 oyuncu bir sayı için oynarlar ve kaybeden yine sıranın sonuna gider. Sıradaki oyuncu masaya gelir. Bir önceki oyunda olduğu gibi servisi daima yeni gelen oyuncu atar.

Her oyuncu kendi sayısını sayar veya masaya herkesin sayısını sayacak birirsini de atayabilirsiniz. Bir oyuncu 11 (veya 21, 31 vs) sayıya ulaşıncaya kadar oyun devam eder ve o oyuncu kazanır.

Tekler Merdiven

Masalara birer numara verin. En zayıf iki oyuncuyu ilk masaya, en kuvvetli iki oyuncuyu da son masaya gönderin. Kalan tüm oyuncuları da zayıftan kuvvetli oyunculara doğru sırasıyla diğer masalara yerleştirin. Her masada oyunculardan birisi topu saklayıp ilk servis atacak olanı belirlesinler. Herkes hazır olduğunda "BAŞLA" diye bağırın ve herkes servis atarak oyunu başlatsın. Servisleri sırayla atsınlar ve ilk olarak 7 sayıya ulaşan oyuncu "DURUN" diya bağırsın. Herkes durduğunda masalarda sayı olarak önde olan oyuncular bir alt sıradaki masaya, geride olanlar ise bir üst sıradaki masaya geçsinler. Tekrar topu saklayarak ilk servis atacak olanı belirlesinler ve oyun bir önceki şekilde başlayıp devam etsin.

Aynı anda iki kişi "DUR" diye bağırırsa bunlara arasında "altın gol" gibi bir sayılık maç yaptırın ve tüm sınıf seyretsin. Herkes çok eğlenecektir.

Oyunun amacı ilk masaya ulaşıp orada kalmaktır. Bu sebeple en zayıf oyuncular 1. masadan, en kuvvetli oyuncular da en son masadan başlarlar. İlk masada kazanan ve son masada kaybedenler yer değiştirmezler ve o masada kalırlar.

Eğer her masaya iki oyuncu verdiğinizde hala dışarıda kalan oyuncular varsa, en kuvvetli oyuncularınızı en son masada sıraya sokun ve son masada oynamak için sıralarını beklesinler. Böyle olduğunda son masada kaybeden sıranın sonuna gider ve bekleyenlerden ilk sırada olan masaya gelir. Gelen oyuncu sayıyı kaybederse tekrar sıranın sonuna gider.

Masa Tenisi Kül Tablası

Masa tenisi kül tablası oyunu normal masa tenisine benzer fakat bir farkı vardır; kül tablaları veya benzer eşyalar masanın belirli noktalarına konur. Bu oyunda sayı kazanma iki farklı şekilde olabilir : Birinci yöntemde sayılar normal şekilde sayılır ve eşyalar engel olarak kalır, ikinci yöntemde ise top kül tablasına çarptığı zaman sayı kazanılır.

Vuruş Yarışmaları

Oyuncuların vuruş çalışması yapabilecekleri iki oyun backhand-backhand ve kesme oyunlarıdır.

Birincisinde, sadece backhand köşelerinden backhand vuruşu yapmalarını sağlayın (kesme yok!). Top backhand köşesi dışına giderse vuran bir sayı kaybeder. Solak oyuncular ya birlikte oynamalı, ya da sağ elli oyucuya karşı oynuyorsa her ikisi de backhand köşelerinden topları çapraz yerine düz karşıya vurmalıdırlar.

Ek olarak kesme oyunu da oynatabilirsiniz. Bu oyunda sadece kesme servis atılabilir ve oyunculardan birisi hata yapıncaya kadar masanın her yerine sadece kesme top atarlar.

Takım Yarışmaları

Daha önceden de bahsedildiği gibi, takım yarışmaları çok eğlencelidir ve zinde kalmak için idealdir. Yarışlar raket üzerinde vaya yerde topu zıplatarak veya aklınıza gelen başka bir şekilde yapılabilir.

Masa Tenisi Olimpiyatları

Dahil olan oyunlar:

  • Masa tenisi top atma (gülle atma gibi olabilir)

  • Masa tenisi serbest top atma (yeteri kadar yer varsa)

  • Masa tenisi topu raket üzerinde zıplatarak depar atma

  • Masa tenisi hedef vurma - masa üzerindeki bir hedefi servis atarak en çok kim vuracak

  • Masa tenisi engel parkuru - daha önceden düzenlenmiş masaların etrafından ve altından koşarak geçme yarışı

Ve aklınıza gelebilecek başka oyunlar!

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Forehand Spin  <

İçindekiler

> Çalışma Planlaması

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :