English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Ekipman  <

İçindekiler

> Başlıyoruz

 

RAKET TUTUŞUNU ÖĞRETMEK

 

Amerikalı oyuncuların %90 dan fazlasının benimsediği ve masa tenisinde en yaygın tutuş şekli shakehands adı verilen tutuş şeklidir. Bu yüzden burada bu tutuş şekli gösterilecektir. Dünyada da en popüler ve en esnek tutuş şeklidir. Başka bir tutuş şekline alışkın değillerse veya özel bir sebepleri yoksa tüm öğrenciler bu tutuş şeklini benimsemelidirler.

Tutuş şekli sınıfınıza ilk öğreteceğiniz konu olacaktır. Onları bir duvarın karşısına dizin ve raketin nasıl tutulduğunu gösterin. Sonra onların denemelerini isteyin (herkesin bir raketinin olduğu varsayılmıştır). Hepsine tek tek bakıp gerekiyorsa tutuşlarını düzeltin. Doğru tutanları takdir edin. En uyumsuz öğrenci bile raketi doğru tutabilir.

Shakehands Tutuşu

Çocukların tutuşunu kontrol edebilmek için öncelikle sizin doğru tutuşu bilmeniz gerekir. Bu öğrenmesi kolay bir tutuş şeklidir. Aşağıda tutuş şekli açıklanmıştır.

  • Raketin sapıyla tokalaşarak başlayın. Sonra işaret parmağınızı lastiğin alt kısmı boyunca uzatın. Bu rakete ekstra denge sağlar.

  • Şimdi başpamağınızın durduğu yeri kontrol edin. İşaret parmağınızın olduğu tarafın aksi yüzünde lastiğin alt ucunda olmalıdır. Başparmak raket sapına dik durumda olmalıdır ve başparmağın yumuşak kısmı tahtaya değmemelidir.

  • Sonra işaret parmağıyla baş parmak arasındaki oyuğu kontrol edin. Raket bu noktaya (belki biraz işaret parmağı tarafına doğru fakat hiç bir zaman başparmak tarafına doğru olmamalıdır) yerleşmiş olmalıdır. Kesin konumu biraz farklılık gösterebilir.

  • Bu tutuş şeklinde raket başparmak ve işaret parmağı ayrıca raket sapında en az üç parmak tarafından tutulur. Ek olarak orta parmak raketin ağırlığına destek olur. Parmaklar doğru yerlerindeyken raket çok sabit ve dengeli olur. Backhand vururken başparmak kuvvetli destek verir. Forehand vuruken aynı işi işaret parmağı yapar.

Öğrenciler raket tutmayı doğru olarak öğrendikten sonra başlamaya hazırsınız demektir !

 

Shakehands tutuşu Backhand

 

Shakehands tutuşu Forehand

 

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Ekipman  <

İçindekiler

> Başlıyoruz

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :