English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Raket Tutuşu  <

İçindekiler

>  Spini Açıklamak

 

BAŞLIYORUZ

 

Çocukların el/göz koordinasyonu büyükler kadar gelişmemiştir. Büyükler için basit görünen bir hareket çocuklar için çok zor olabilir. Çocukları çalıştıran yetişkinlerde, çocukla yetişkin sıkça farklı dalga boylarında olurlar. Yetişkin çocuğa topu masaya vurmasını öğretmeye çalışırken çocuk bırakın masaya vurmayı, topa vurmakta zorlanıyordur. Çocuklarla çalışma tecrübesi olmayan bir çok yetişkin bunu anlamakta zorlanabilirler. Çocuk için raketle topa vurmak bile zor olabilir.

Çocuklar raket tutmayı öğrendiğine göre ilk eğilim onları masaya göndermek ve vuruşları öğretmeye başlamak olabilir. Fakat bunun için daha çok erken. Önce onları buna hazırlamalısınız. Doğrudan masaya giderlerse çocuklar topu masa haricinde her yere vuracaklar ve sınuçta da pek fazla bir şey öğrenemeyeceklerdir.

Masadan önce topu raket üzerinde zıplatma çalışması yaptırın. İlkokul çocukları için bu umulmadık derecede zor olabilir.

Topu raket üzerinde kaç defa zıplatabildiklerini inceleyin. Bu çalışmayı, kim en fazla zıplatacak diye  bir oyuna dönüştürün. Bunu ilk bir hafta boyunca her çalışmanın başında 5 dakika civarında yaptırın. Bu çalışma hareket eden bir topa vurmak için gerekli olan göz/el koordinasyonunu geliştirmek için en iyi yoldur. Topu zıplatırken raketi düzgün tuttuklarını kontrol edin.

Bu oyunu farklı şekilde oynatabilirsiniz. Raket üzerinde top zıplatmayı çok iyi yaptıkları zaman raket kullanarak topu yerde veya raket üzerinde raketi çevirerek zıplatmalarını söyleyebilirsiniz.

Takımlar kurup topu yerde zıplatarak yarış yaptırabilirsiniz. Çocuklar ne kadar çalışma yaptıklarının farkına varmadan çok büyük zevk alacaklardır.

Topu raket üzerinde zıplatmak yeni başlayanlarda koordinasyonu artırır.

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Raket Tutuşu  <

İçindekiler

>  Spini Açıklamak

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :