English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Kesme Vuruşu  <

İçindekiler

> Çocuk Oyunları

 

FOREHAND SPIN VURUŞUNU ÖĞRETMEK

 

Loop veya spin, fazla spini olan bir vuruştur. Spin topa yukarıya doğru bir fırçalama hareketiyle birlikte vurularak yapılır. Yeni başlayan bir oyuncunun topu dışarı atmadan veya ıskalamadan iyi bir spin vuruşu yapması zordur. Kesmeye karşı spin yapmak, topspine karşı spin yapmaktan daha kolaydır. Esas olarak sayı kazanmaya hazırlık olarak kullanılan bir vuruştur fakat öldürücü vuruş olarak da kullanılabilir. En iyi olarak forehand tarafından yapılır fakat bir çok oyuncu iyi backhand spin vuruşu da geliştirmişlerdir. Aşağıda yapılan tanımlama kesmeye karşı forehand spin tanımıdır. Daha sonraki notlarda topspine karşı loop yapma farklılıkları da verilmiştir (açıklamalar sağ elli oyuncular içindir fakat resimler solak oyuncuyu göstermektedir).

Kolun Geriye Doğru Hareketi

Sağ ayak hafifçe geride olacak şekilde dizlerinizi bükün, belinizi, sırtınızı ve omuzlarınızı geriye doğru döndürün. Sonra sağ omuzunuzu aşağı düşürerek kolunuzu omuz seviyesinin arkasına yere doğru indirin. Kolunuzu dirseğiniz neredeyse düz olacak şekilde düzeltin. Bileğiniz hafifçe kırılmış olmalı.

Kolun İleri Hareketi

İleriye doğru hareketi sağ ayağınızı iterek başlatın ve sol ayağınızla vücudunuzu çekerek belinizi peşinden de omuzlarınızı ileriye doğru döndürün.

Topla Temas

Topla temastan hemen önce kolunuzun alt kısmını ve bileğinizi topa doğru yumuşak fakat sağlam ve kuvvetli bir şekilde bükün (yeni başlayanlar ilk başlarda bilek kullanmamalıdır). Topla temas, maksimum spin ve kontrol için düşerken, daha hızlı ve agresif vuruşlar için de en üst zıplama noktasında olmalıdır. Topla temas omuz ve bel döndükten hemen sonra vücudunuzun sağ ön tarafında olmalıdır. Topla temas topun arka kısmına fırçalama hareketiyle birlikte topu yukarı kaldıracak şekilde yapılmalıdır.

Takip Hareketi

Kol ileri ve yukarıya doğru hareketine devam etmeli ve baş hizasında veya daha yukarıda bitmelidir. Son aşamada vucut ağırlığını sol ayağa transfer etmek gerekir.

Notlar

Topspine veya kesme olmayan bir topa karşı topu yukarıya kaldırma kısmı hariç aynı hareket yapılır. Kolu geriye savurma aşağıdan çok geriye doğru olmalıdır. Kolun ileri hareketi yukarıya oranla daha çok ileriye doğrudur ve topla temas topun arka üst tarafından olmalıdır.

Forehand Spin

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Kesme Vuruşu  <

İçindekiler

> Çocuk Oyunları

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :