English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Başlıyoruz  <

İçindekiler

>  Kuralları Açıklamak

 

SPİNİ AÇIKLAMAK

 

Masa tenisini diğer sporlardan ayıran bir şey varsa bu spindir. Çoğu spor dallarında bir şekilde topa falso verilir, fakat hiçbirisinde masa tenisinde olduğu seviyelerde değildir. Üst seviye oyuncularda spin, bilmeyenlerin hayal bile edemeyeceği uç seviyelere ulaşır.

Alt seviye oyuncularda ise spinin önemi daha azdır. Sadece topspin ve kesme kullanılır. Bunların hiç birisi de çok yüksek etkili olarak kullanılmaz. Fakat spini kullanmak ve başetmek için bilgisi olmayan oyuncular (çocuklar dahil) masa tenisini tam anlamıyla anlayıp takdir edemezler.

Topa, topun üst tarafı sizden ileriye doğru (alt tarafı da size doğru) dönecek şekilde vurursanız topspin vuruşu yapmış olursunuz. Topspin neredeyse tüm atak vuruşlarında kullanılır. Topspinli bir top, spinsiz bir topa göre daha çabuk düşer. Bu da topun hızlı vurulsa bile masaya düşmesine sebep olur. Topspin olmadan hızlı vurulan şutların çoğu masanın dışına doğru gidecektir.

Kesme (veya backspin) topspinin tersidir. Topa, topun üst tarafı size doğru (alt tarafı da sizden ileriye doğru) dönecek şekilde vurursanız kesme vuruşu yapmış olursunuz. Kesme daha çok topun kontrollü ve düz olarak gitmesini sağlayan ve çoğunlukla defansif olarak kullanılan bir vuruştur. Bu vuruş topun yükselmesini sağlar - eğer yerçekimi olmasaydı top gerçekten de yükselirdi. Her ikisi birbirinin etkisini sıfırlar ve top karşıya düz bir şekilde gider.

Eğer kesme vuruşunda topa hızlı vursaydınız bu iyi bir vuruş olmazdı. Zira kesme vuruşu topun düşmesini engellerdi ve top doğrudan dışarıya giderdi. Topun düz olarak karşıya gitmesi özelliğini kullanarak topu file seviyesinin hemen üzerinde daha uzun süreli olarak havada kalmasını sağlayabiliriz. Bu özellik topun karşıya alçaktan gitmesini sağlar ve rakibin şut atmasını engeller.

Çocukların tüm spin teorisini bilmeleri gerekmez. Onlara topspinin topu alçaltacağını, kesmenin ise topu yavaşlatacağını öğretmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise onlara spinin nasıl üretileceğini, hangi vuruşta hangi spinin kullanılacağını ve değişik spinlerle nasıl başedeceklerini öğretmeniz gerekir.

Topspin vuruşu topa yukarı doğru hareketle birlikte vurarak yapılır. Topa ne kadar fazla fırçalama hareketi uygularsanız o kadar çok spin elde edersiniz. Spin oluşturmayı öğrencilerinize izah ederken, serbest elinize bir top alın. Diğer elinizdeki raket ile topun neresine ve nasıl vuracaklarını gösterin. Çocukların spinin nasıl oluştuğunu görmeleri gerekir. Bu vuruşa daha sonraki konularda tekrar dönülecektir.

Kesme vuruşu ise topspine benzer şekilde fakat aşağıya doğru bir hareketle yapılır. Bu vuruşu da aynı şekilde elinize bir top alıp bu topun neresine ve nasıl vurulması gerektiğini gösterin. Bu vuruşu kesme konusunda daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

Spinli bir topu karşılarken spini telafi etmek için aksi hareket yapmanız gerekir. Örneğin, kesme bir topu karşılarken spinin etkisini telafi etmek için topa yukarıya doğru vurmalısınız, aksi takdirde top fileye doğru gider. Topspinli bir topu karşılarken de topa aşağıya doğru yön vermezseniz top doğrudan dışarıya gider.

Spin ayrıca servislerde de kullanılır. Çocuklar için ilk aşamada basit topspin ve kesme servisler uygundur. Bunlara daha sonra yan falso da eklenebilir. Yeni başlayan çocuklarda, hangi çocuğun ne tür servisler atabileceğine sizin karar vermeniz ve uygun servisleri öğretmeniz gerekir.

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Başlıyoruz  <

İçindekiler

>  Kuralları Açıklamak

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :