English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Tarihçe  <

İçindekiler

> Raket Tutuşu

 

EKİPMAN

 

Yaşı ilerlemiş ve tecrübeli sporcularla çalışırken bile ekipman seçmede yardımcı olmak çalıştırıcının sorumluluğundadır. Yaşı daha küçük olan çocuklarla çalışırken sporcunun kullanacağı ekipmanı seçmede tüm sorumluluk çalıştırıcıda olmalıdır. Çocuklar değişik lastik yüzeyleri arasındaki farkı bilmeyebilirler. Bu bölümü okuduktan sonra siz de çocukları doğru ekipman kullanmaya yönlendirebilirsiniz.

Sert lastik ve zımpara yüzeyli raketler eskiden kullanılırlardı. Zımpara yüzeyli olanlar topa zarar verdiği için yasaklandı. Her ikisi de oyunculara süngerli raketlerin sağladığı imkanları sağlayamıyorlardı.

Eğer mümkünse çocukların süngerli lastiklerle oynaması sağlanmalıdır. Bazan bu tür lastikleri almak mümkün olmayabilir. Bu bir felaket değil, sadece bir dezavantajdır. Daha sonra uygun zamanda süngerli lastiğe geçilebilir. Zımparaya benzer yüzeyi olan lastiklerden mutlaka kaçınılmalıdır.

Sert lastikler 1930 lu yıllardan süngerli lastiğin icadı olan 1950 li yıllara kadar dünyanın en iyi oyuncuları tarafından kullanılmışlardır. Sert lastik sadece üzeri pütürlü lastikten oluşur. Pütürler konik şeklinde oldukları için topu iyi bir şekilde tutarlar. Bu lastikler kendi zamanlarında başarılıydılar fakat 1950 lerdeki sünger ihtilali oyunu tamamen değiştirdi.

Süngerli lastik altında esnek bir sünger olan lastikten oluşur. Böyle bir lastik ile topa daha sert vuruş yapılabilir, daha çok spin uygulanabilir ve oyun içinde topun daha hızlı gidip gelmesi sağlanabilir. Bu son özelliği diğer (eski tip süngersiz) lastiklerle sağlamak zordur.

Lastiğin pütürleri sert lastiklerde olduğu gibi dışa bakıyorsa, buna tırtıl veya pütürlü lastik adı verilir. Bunun varyasyonu olarak, pütürleri iç tarafta olan ve topu daha çok tutan düz dış yüzeyi olan lastiklere de düz lastikler adı verilir. Bu tür lastikler turnuva oyuncuları arasında en çok kullanılan lastiklerdir. Oyunculara topa daha çok spin verme ve hızlı oyun imkanı sağlarlar.

İleri seviye oyuncular için genelde süngerli lastikler tavsiye edilmesine rağmen başlangıç seviyesinde bir çeşit süngerli lastik kullanmak önemlidir. Sert lastik öğrenciler için olabilir fakat seviye ilerledikçe süngerli lastiğe geçmek onlar için en iyisisidir.

Bu arada iki tür lastikten bahsetmek gerekir. Bunlar antispin ve uzun tırtıl lastiklerdir.

Antispin yüzeyi çok kaygan olan düz bir lastiktir ve top çarptığı zaman kayar. Top yüzeyde tutunamadığı için spinden etkilenmez. Defansif oyun için iyidir fakat atak yapmak zordur. Çalıştırdığınız oyuncu defansif bir oyuncu değilse antispin lastik kullanmamalıdır (en azından bu aşamada).

Uzun tırtıl pütürleri dış tarafta ve pütürlerin boyları uzun ve ince olan bir lastiktir. Antispin gibi çoğunlukla defans oyuncuları tarafından kullanılır. Vurulduğu zaman top üzerinde garip bir etki yaratır ve bu yüzden bu aşamada kullanılmamalıdır. Bu garip etkinin sebebi uzun pütürlerin top çarptığı zaman eğilerek değişik vuruş etkileri oluşturmasıdır. Bu lastik ayrıca gelen topa kendi spinini uygulamak yerine kendisine gelen spini farklı şekilde geri gönderir (topspin gelirse kesmeye, kesme gelirse topspine dönüştürerek gönderir). Bu özellik çocuklar için anlaması zor olabilir.

Bu seviyede raket ve yüzeyi çok önemli değildir. En iyisi uzun dayanacak bir lastik kullanmaktır.

Masanın kendisi de çok önemli değildir. Üst seviye oyuncular masa konusunda çok seçicidirler ama bu konuya daha sonra değineceğiz. Daha önemli bir sorun yeteri kadar masa bulabilmektir. İdeal olarak her iki oyuncu için bir masa olmalıdır. Bunu har zaman bulamayacağınız için az sayıda masa ile nasıl idare edebileceğinizi daha sonra göreceğiz.

Gergin ve 15.25 cm yüksekliğinde olan herhangi bir file olabilir. Fileler, özellikle de kaba kullanıldıklarında, zaman içinde sarkma eğilimi gösterirler. Çalıştırıcı fileleri düzenli olarak kontrol etmelidir.

İki farklı top tipi vardır: iyi ve ucuz. İyi olanlar 3 yıldız olanlardır. Gerçi bazı 2 ve 1 yıldız toplar da fena değildir. Fiyatları 1$ ile 1.25$ arasındadır ve uzun süre dayanırlar. Zıplamaları da iyidir.

Yıldızsız topları 0.30 $ a alabilirsiniz. Bunlar hem iyi zıplamazlar, hem de çabuk kırılırlar. Tavsiye edilen en az 1 yıldız, tercihan da 3 yıldız top kullanmanızdır. Uzun vadede bunlar daha ucuza gelirler ve daha çok dayanırlar.

Masa tenisinin kıyafet gereksinimi basittir. Masa tenisi için özel olarak üretilmiş ayakkabılar vardır fakat bu aşamada şart değildir. Tenis ayakkabıları veya benzeri ayakkabılar da olur. Short ve beyaz olmayan t-shirt (eğer portakal rengi top kullanılıyorsa beyaz olabilir) oyuncunun giyimini tamamlar.

Çocuklarla çalışırken ekipmanın dikkatli kullanılması önemlidir. Çalıştırıcı ilk günden ekipmanı doğru kullanmanın önemini vurgularsa ekipmana zarar verilmesini önleyebilir. Çocuklar, raketleri atmamak, masaya vurmamak, masayı itmemek veya fileyi aniden çekmemek ve benzeri konularda uyarılmalıdırlar. İlk günden ekipmana kötü davranılmasına izin vermeyeceğinizi açıkça belirtin.

Raket lastiklerinin bakımı da özellikle belirtilmelidir. Düz lastikler hassastır ve düzenli olarak temizlenmelidir. Yüzeyi suyla (veya özel temizleyicileriyle) temizleyip sonra kurulamak gerekir.

Lastikler bir kaç ay sonra aşınırlar. Bir çok ileri seviye oyuncu lastiklerini haftada bir değiştirir! Çoğu oyuncu bunun maddi yükünü karşılayamaz fakat lastiklerin de periyodik olarak değişmesi gerekir (en azından 6 ay-1 yıl arasında değiştirilmelidir). Oyun seviyesi ilerledikçe oyuncunun kendisi ihtiyacına göre daha sık lastik değiştirmeye karar verebilir.

Lastikler kare şeklinde bir tabaka olarak satılırlar ve raket yüzeyine özel yapıştırıcı kullanarak yapıştırılırlar. Bazı lastiklerle birlikte nasıl yapıştırılacağına dair talimat da gelir. Lastik ve diğer masa tenisi malzemesi satan bir çok üretici vardır. ITTF onaylı üreticiler ve distribütörleri için USATT'a başvurunuz.

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Tarihçe  <

İçindekiler

> Raket Tutuşu

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :