English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Backhand Vuruşu  <

İçindekiler

> Kesme Vuruşu

 

BLOK VURUŞUNU ÖĞRETMEK

 

Blok sert bir vuruşu geri döndürmenin basit bir yöntemidir. Böyle bir topa backhand / forehand vuruş yapmaktan daha kolaydır ve bu yüzden bir çok çalıştırıcının ilk öğrettiği vuruşlardan birisidir. Fakat bir oyuncunun edinebileceği en kötü huylardan birisi çok fazla blok yapmaktır.

Blok vuruşu backhand veya forehand olarak yapılabilir. Normal backhand/forehand vuruşuna benzer şekilde yapılır fakat kolun geri hareketi yoktur ve vuruş sonrasında takip hareketi çok kısa olarak yapılır. Ayrıca ağırlık transferi de yapılmaz. Blok vuruşunun tarifi sadece bloktur. Hızlı vurulmuş bir topun önüne raketinizi koyun. Eğer raket açısı doğruysa top karşıya alçaktan ve hızlı bir şekilde dönecektir.

Blok vuruşunun bir farklılığı da topla daha önce, zıplama noktasında  temas etme gerekliliğidir. Blok, rakibin hızlı vuruşunu en çabuk şekilde ve tekrar atak yapmaya fırsat bulamayacak şekilde karşıya gönderdiğiniz zaman çok etkilidir.

Daha sonraki çalışmalarda bir oyuncu atak yaparken diğeri blok yaparak bu vuruşu kullanacaklardır.

Kolun Geri Hareketi

Kol çok az geriye gider. Sadece rakete, gelen topla temas edecek şekilde pozisyon aldırmak gerekir.

Kolun İleri Hareketi

Agresif blok haricinde çok azdır.

Topla Temas

Blok yapmanın püf noktası topu geri göndermek için gelen topun hızını ve falsosunu kullanmaktır. Topla temas top zıpladıktan hemen sonra yapılmalıdır. Çabukluk önemlidir. Rakibinize tekrar atak yapması için zaman vermek istemezsiniz herhalde!

Raketi sıkıca tutunuz ve topun rakete gömülüp yay gibi geri fırlamasını sağlayınız. Temas sırasında raketi topun hızına göre biraz ileriye doğru hareket ettirmek gerekebilir. Raket, hızlı toplarda az, yavaş toplarda ise biraz daha fazla ileriye doğru hareket ettirilmelidir.

Takip Hareketi

Topla temastan önce kolun geri hareketi ve sonra da ileri hareketi olmamasına rağmen vuruş sonrasında takip hareketi yapmanız gerekir. Raketi bilekten çevirerek ileriye doğru hareket ettiriniz.

Backhand Blok

Forehand Blok

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Backhand Vuruşu  <

İçindekiler

> Kesme Vuruşu

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :