English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Forehand Vuruşu  <

İçindekiler

> Blok Vuruşu

 

BACKHAND VURUŞUNU ÖĞRETMEK

Backhand vuruşu öğretilecek olan ikinci vuruştur. Bu vuruş da kesmeye karşı yapılabilir fakat en rahat topspine karşı yapılır. Yeni başlayanlar başlangıç aşamasında topspinli topları backhand taraflarıyla itmelidirler. Bu vuruş forehand vuruşu kadar güçlü bir vuruş değildir. Bu yüzden bu vuruşta çabukluk ve tutarlılık daha önemlidir. Raket tutuşlarına göre farklılık gösteren bir vuruştur, fakat bu dökümanda sadece shakehands tutuşuna göre backhand vuruşu detaylı olarak anlatılacaktır.

Kolun Geriye Doğru Hareketi

Kolun alt kısmını ve raketi, raket yaklaşık masa seviyesinde olacak şekilde midenize doğru getirin. Raket ve kol hafifçe aşağıya doğru bakmalı ve dirsek kol ile yaklaşık 90 derecelik bir açı yapmalıdır. Kol geri giderken raket açılmalı ve dirsek sabit kalmalıdır. Vuruş boyunca omuz, bacaklar, bel, vs. kullanılmamalıdır.

Kolun İleri Hareketi

Kolun alt kısmını ve raketi dirsekten ileriye ve hafifçe yukarıya doğru hareket ettirin. Dirsek sadece raketi düz bir hatta tutacak kadar ileriye gitmelidir.

Topla Temas

Topla temas sırasında bilek yukarı ve peşinden de topun üzerine raketle birlikte kapatılmalıdır. Raket topun üzerinden dönerek kapatılmalı ve topspin oluşturmalıdır. Ekstra güç için topun arkasından az spinli olarak vurmalı ve topun raket tahtasına kadar gömülmesi sağlanmalıdır.

Takip Hareketi

Dirsek, raketin gideceği son noktaya kadar düz bir hatta gitmesini sağlayacak şekilde açılırken, kol ileriye ve hafifçe yukarıya doğru hareketine devam etmelidir. Vuruş sonunda raket topun vurulduğu yönün hafifçe sağına doğru bakmalıdır. Dirsek de bu aşamada tamamen açılmış olmalıdır.

Notlar

Backhand şut temel olarak çok hızlı bir backhand vuruştur. Bu vururşu yapmak için kolu daha çok geriye getirip topla temas sırasında bileği daha çok bükünüz. Bu çok zor bir vuruştur ve yeni başlayanların çoğu uzun bir süre boyunca bu vuruşu yapamayacaklardır.

Backhand vuruşunu öğretirken öğrencinin topa, top vücutlarının yanındayken değil, önündeyken vurmalarını sağlayın. Kolları kısa olduğu ve topa yetişme sorun olabileceği için bu vuruşu bir çocuğa öğretmek daha zor olabilir.

Sağ elli bir oyuncuyu yönlendirirken kendi backhand vuruşunuzu yapar gibi yönlendirmelisiniz. Sağ kolunuz öğrencinin sağ tarafında olmalı ve onun sağ kolunu yönlendirmelidir. Solak bir oyuncu için ya sol elinizle yönlendirebilirsiniz, ya da oyuncunun sol taraında durup sağ elinizle forehand vurur gibi yönlendirebilirsiniz.

Backhand Vuruş

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Forehand Vuruşu  <

İçindekiler

> Blok Vuruşu

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :