Jump to content
Masatenisi.org Forum

Magnezyumun Önemi

Guest Cengizpenol

Recommended Posts

Arkadaşlar belli bir süre zor maçlardan sonraki ağrılar ve kramplar beni araştırmaya itti. Bunun nedenini araştırdığımda magnezyum eksikliğinin buna neden olabileceğini öğrendim. Daha detaylı araştırmalarımda gördüm ki beslenme alışkanlığım tam bir magnezyum yoksunu ( beyaz unlu ürünler, beyaz pirinç, fazla pişirilmiş sebzeler vs ). İşin daha kötüsü aşırı magnezyum eksikliğinin insanı ölüme dahi götürebileceği idi. Normal bir insanın günlük ihtiyacı ortalama 300 mg olduğunu öğrendim fakat spor yapan bir insan ve terleyen bir insan normalden çok daha fazla magnezyum kaybediyor ve haliyle ihtiyacı artırıyor. Ben topladığım verileri ki yabancı kaynaklardan da çevriler yapacağım, önümüzdeki hafta boyunca burada paylaşacağım. Bu konuda bilgisi ve araştırması olan arkadaşlar da buradan bilgilerini paylaşırsa güzel bilgiler çıkacaktır ortaya

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

http://www.pponline.co.uk/encyc/supplements-magnesium-sport-4 sitesinden çeviridir.

Çoğu atlete sorulduğunda beslenme için bazı temel mineral adı ve muhtemelen, çinko, demir kalsiyum diyecektir ve hatta krom. Ama magnezyum söylemeyeceklerdir. enerji üretiminde magnezyumun kilit rolüne rağmen, birçok antrenör ve sporcular magnezyumun kritik öneminden habersiz performanslarını korumaya çalışmaktadır. Nitekim Batı'da magnezyum besin alımı kaydedilen 100 yıl önceye göre yarıya inmiştir ve hala düşüyor. Yet many scientists believe that the amount of magnesium required for optimum health has been underestimated in the past, and now new research suggests that even small shortfalls in magnesium intake can seriously impair athletic performance. Ancak pek çok bilim adamları optimum magnezyum miktarı geçmişte hafife alındı, şimdi yeni araştırmalar magnezyum alımında küçük eksiklikler bile ciddi atletik performans düşümlerine sebep olduğuna inanıyor. Açıkçası, magnezyum ciddi olarak sporcuların gözden kaçırmaması gereken bir konudur.

Saf magnezyum göz kamaştırıcı parlak parlak olan gümüş-beyaz metal, - muhtemelen Okuldaki fen bilgisi öğretmeni gösterdiği gibi bir şeydir! Potasyumdan sonra hücrelerde ikinci en bol bulunan mineral, ancak iki ons kadar tipik insan vücudunda metal olarak bulunmaz ama magnezyum iyonlarının (pozitif yüklü magnezyum atomları olarak çözüm ya bulunan ya da diğer dokuları ile complexed gibi kemik) gibi. Bu magnezyum yaklaşık dörtte biri kas dokusunda ve kemikte beşte üç bulunur, fakat bunun% 1'den daha azı kan serumunda, magnezyum statüsünün sık göstergesi olarak bulunmuştur.

Magnesium is well supplied in unrefined whole grain cereals, such as wholemeal bread, and also in green leafy vegetables, nuts and seeds, peas, beans and lentils (see table below) . Magnezyum, rafine olmayan tahıl ekmeklerinde, yapraklı sebzeler yeşil, kuruyemiş ve tohumlar, bezelye, fasulye ve mercimek (aşağıdaki tabloya bakınız) bulunur. Meyve, et ve balık ile rafine edilmiş gıdalarda çok az var yada yok. Yaygın kanının tersine süt,süt ürünleri zengin magnezyum kaynakları değildir. Bunun yanında tohumlu ürünlerin yetiştiği şartlarda ürünün magnezyum barındırmasını etkiliyor ( Topraksız tarım ürünleri gibi ).

Tablo 1: Ortak gıdaların magnezyum içeriği Food Gıda MAGNEZYUM İçerik (100g miligramda)

Kabak çekirdeği (kavrulmuş) 532

Badem 300

Brezilya kestanesi 225

Susam 200

Fıstık (tuzlu kavrulmuş) 183

Ceviz 158

Pirinç (tam tane kahverengi) 110

Kepekli ekmek 85

Ispanak 80

Pişmiş fasulye 40

Brokoli 30

Muz 29

Patates (fırınlanmış) 25

Beyaz ekmek 20

Yoğurt (normal, az yağlı) 17

Süt 10

Pirinç (beyaz) 6

Cornflakes Mısır gevreği 6

Elma 4

Bal 0.6

Kaynak; USDA Besin Veritabanı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler Mehmet abi. Yahu şu 9. luğu unut be abicim. Ne güzel millet unuttu sen hatırlatınca bileniyorlar. Laylaylom oynayacağımız maçlar kaplan dövüşüne dönüyor :) Hafta içi de çevrilerim devam edecek. Bazı cümle düşüklüklerinden dolayı affedin. Fakat gerçekten önemli konu

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de ergenliğimden başlayıp yüzmeyi bıraktığım döneme kadar kramplarla uğraştım. Onun üstesinden gelmenin en iyi yolu her gün muz yemek ve vişne suyu ile sade sodayı karıştırmaktı. Bu ikili yorgunluğumu alıyordu. Heryerde bulabileceğin bu iki besini düzenli tüketme yolunca gitmek ne keseni zorlayacak ne de vaktini alacaktır.

not: 500. Mesajım bu yazıya kısmetmiş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de ergenliğimden başlayıp yüzmeyi bıraktığım döneme kadar kramplarla uğraştım. Onun üstesinden gelmenin en iyi yolu her gün muz yemek ve vişne suyu ile sade sodayı karıştırmaktı. Bu ikili yorgunluğumu alıyordu. Heryerde bulabileceğin bu iki besini düzenli tüketme yolunca gitmek ne keseni zorlayacak ne de vaktini alacaktır.

Onur abi dooru sölüyo ama fişne-soda fazladan bence. Siz hiç kramp girmiş maymun gördünüz mü?

Gabak cekirdee foreverrr!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Onur abi dooru sölüyo ama fişne-soda fazladan bence. Siz hiç kramp girmiş maymun gördünüz mü?

Gabak cekirdee foreverrr!

Onur abinin dile kolay 500'üncü yazısı bu, sonunda doğruyu bulmuş mu diyorsun.

Yokmu bu sitenin bir terminatörü (modüratörü), Ongun abiyi gammazlıyorum artık hiç Türkçe yazmıyor. Devamlı ecnebiyce yazılar, kafamız karışıyor.. Neyseki google varda hemencik çevirtiriyorum.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla magnezyumu fazla alırsak da zehirliyor. Çok fazla kabak çekirdeği yemeyin deniyordu doğru mu acep?

Evet Ozan. Her ikisinin de belirtileri üç aşağı beş yukarı aynı. Fazla aldığında da kramplar, ağrılar, iştahsızlık baş gösteriyor. Kabak çekirdeği ile ilgili çok fazla bilgi gelmedi. Fakat bazı ülkelerde doğal ilaç olarak önerildiğini duymuştum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Magnezyum vücutta 325’den fazla enzimatik reaksiyonda rol oynar, bunların içerisinde yağ protein ve nükleik asit sentezi, nörolojik aktivite, kas kasılma ve rahatlaması, kalp aktivitesi ve kemik metabolizması sayılabilir. Daha da önemlisi magnezyumun vücudun enerji deposu olan ( ATP ) deki pivot rolü. ATP sentezi için Magnezyum bağımlı enzimlere ihtiyaç vardır ve bunu adı ATPases . Bu enzimler son derece sıkı çalışır: zira normal bir insan 3 oz dan daha fazla ATP stoklayamaz fakat egzersiz ve spor yaparken 15 oz ATP her saat parçalanır ve yenilenir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Erişkinlerdeki magnezyum eksikliği iştahsızlık, kalp çarpıntıları-kalp ritim bozukluğu, konsantrasyon eksikliği, mide bağırsak krampları, astım, depresyon-Anksiyete durumları, adet öncesi gerilimi gibi sorunlara yol açar.

İngiltere'de kadınlar için 270mgs ve erkeklerde 300 mgs magnezyum alımının günlük ihtiyacın %97,5 karşıladığını belirtiyor veya yoksunluk belirtileri göstermemesi için yeterli olduğunu belirtiyorlar. Amerika’da ise figürleri yeniden düzenlediler ve açıkladıkları erkekler için 400 mg 19-30 yaş, 420mg 30 yaş üzeri; bayanlarda 300 mg ve 310 mg yeterli olduğu yönünde. Fakat günümüzde bazı araştırmacılar 450-500 mg kadar olması gerektiğini düşünüyorlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

düşük magnezyum alımı problemin varsa muhtemelen yeme alışkanlıkları aşağıdaki gibidir.

* kepekli ve ya esmer tam tahıllı ekmek yerine beyaz un ürünleri yemek eğilimindesin

* Yeşil yapraklı sebzelerin düşük alımı var

* Sen fındık ve tohum veya fasulye ve mercimek çok yemiyorsun

* Düzenli şeker ya da şekerli ürünleri tüketiyosun

* Alkol düzenli olarak içiyor olabilirsin

* düşük kalori veya yüksek proteinli, düşük karbonhidrat kısıtlı diyet uyguluyorsun

düşük magnezyum alımının Olası belirtiler

* Kas krampları veya titreme

* Düzenli ya da aşırı yorgunluk

* sinirlilik ve / veya uyuşukluk

* depresyon da dahil olmak üzere sık ruhsal değişim,

* Pre-menstrual şişkinlik

* Geceleri Huzursuz bacak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar belli bir süre zor maçlardan sonraki ağrılar ve kramplar beni araştırmaya itti. Bunun nedenini araştırdığımda magnezyum eksikliğinin buna neden olabileceğini öğrendim. Daha detaylı araştırmalarımda gördüm ki beslenme alışkanlığım tam bir magnezyum yoksunu ( beyaz unlu ürünler, beyaz pirinç, fazla pişirilmiş sebzeler vs ). İşin daha kötüsü aşırı magnezyum eksikliğinin insanı ölüme dahi götürebileceği idi. Normal bir insanın günlük ihtiyacı ortalama 300 mg olduğunu öğrendim fakat spor yapan bir insan ve terleyen bir insan normalden çok daha fazla magnezyum kaybediyor ve haliyle ihtiyacı artırıyor. Ben topladığım verileri ki yabancı kaynaklardan da çevriler yapacağım, önümüzdeki hafta boyunca burada paylaşacağım. Bu konuda bilgisi ve araştırması olan arkadaşlar da buradan bilgilerini paylaşırsa güzel bilgiler çıkacaktır ortaya

Kan magnezyum düzeyinizi ölçtürdünüzmü?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kan magnezyum düzeyinizi ölçtürdünüzmü?

www.geneltip.com/ShowContentPdfPopUp.aspx?Lang=Tr&Id=14

Buradaki makaleden alıntıdır

Total vücut

magnezyumu (%)

Kemik %53

Kas % 27

Yumuşak doku %19

Eritrosit % 0,7

Plazma % 0,3

Total 70 kg 1001 mmol % 100

Kandaki mg vücudun ihtiva ettiği magnezyuma oranı çok düşük. Yaklaşık binde 3. Vücut magnezyumu yetersiz bulursa kemikteki ve kaslardaki magnezyumu kullanıyor. Bir başka makalede gerçek değerlendirme yapmak için kastan biopsi ile magnezyum ölçümü yapılmasının daha doğru olacağını fakat bunu kimsenin kabul etmeyeceğini yazıyordu. Kanda depolama da yapamıyor dolayısıyla günlük yiyecekle takviye etmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı makalede doktorun yorumu

Magnezyum eksikliği olan

hastalarda, total magnezyum seviyeleri azalmasına

rağmen plazma magnezyum seviyeleri normal

olabilir. Ancak plazma magnezyum düzeyi,

hipomagnezemisi ileri derecede olanlarda, azalmış

vücut magnezyum depolarını yansıtabilir (5,6)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada bahsi geçen bilgileri pratik hayata uygulamaya kalktığınızda yanılırsınız. Çünkü genel olarak belirtiler benzer, hastalıklar ise çok çeşitlidir. Gerçekçi yorum, sağlam bir teorik bilgi yanında deneyim gerektirir. İnternetteki bilgilerden faydalanıp bir konu hakkında bilgi sahibi olmak iyidir ancak buradan yola çıkarak kendinize hipomagnezemi yada başka tür hastalıkların teşhisini koyacak olursanız yanılma olasılığınız çok yüksek olacaktır.

Sözgelimi mg unum çoğu dokularda, çok az bir kısmı kanda vs.. Bu başka elementler içinde geçerlidir (kalsiyum, fosfor vs). Ancak mg eksikiliği tanısı için biyopsi yapmak ancak araştırma düzeyinde olabilir. Günümüzde kan, idrar ve başka bazı testlerle ve pek tabiki hastanın kliniğiyle bu tanıya varılabilir.

Konunun başka bir yönü şu. Spor aktivitesi sırasında oluşan krampları mg eksikliğine bağlamak yanlış olur. Ondan önce eksilen ve belirti veren element sodyumdur. Nitekim askeri operasyonlarda tuz tabletleri bulundurulur ve gereğinde kullanılır. Bu tür bir kullanımı bizzat uyguladım.

Tekrar mg uma dönelim. Mg eksikliği kolayca oluşmaz. Kolaydan kastım şu, spor yapmak ve mg dan zengin beslenmemek bunun için yeterli değildir. Çünkü vücutta denge denen bir süreç vardır. Eğer mg kullanımı artarsa, idrar yoluyla mg kaybı azaltılır ve denge sağlanır. Kronik hastalıklarda yada mg kaybına neden olan özgün hastalıklarda mg eksikliği gelişmesi beklenir. Mg dan zengin bir diyet yapılmasa bile gıdalarda mg içeriği yeterlidir. Diyette az alıma bağlı mg eksikliği gelişme olasılığı zayıftır.

Fakat bu tür bilgilerin araştırılması, paylaşılması kesinlikle çok güzel. Olabilecek tek sorun, belirttiğim gibi bu bilgilerden yola çıkarak kendimize yada başkalarına teşhis koymak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Günlük hayatımızda şikayet ettiğimiz birçok rahatsızlığın, magnezyum eksikliğinden kaynaklandığını ve hatta yüksek seviyede magnezyum eksikliğinin, ölüme bile sebebiyet verebileceği yapılan araştırmalarla kanıtlamış bir gerçek!. Bu nedenle magnezyum vücudumuz için vazgeçilmez mineraldir..

Magnezyum, insan vücudu için hayati önem taşıyan 11 mineralden biri olup, enerji gerektiren tüm metabolik olayların yürütülmesinde başrolü oynamaktadır.

Aslında vücudumuz için gereken Magnezyum"u günlük diyetimiz ve içtiğimiz su ile almamız gerekir. Ancak tarımda hormon kullanımının yaygınlaşması, içme suyu suların tercih edilmemesi ve fast food tarzı yiyeceklerin tüketimi ile ne yazık ki aldığımız magnezyum miktarı gün geçtikçe azalmakta ve tehlikeli seviyelere düşmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri"nde yapılan bir araştırmada 1940-1994 yılları arasında 32 milyon kişinin Magnezyum eksikliğinden yaşamını yitirdiği ve toplumda Magnezyum eksikliği görülme oranının %10-20 arasında olduğu ortaya çıkmıştır...

Magnezyum neden gerekli?

Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü olmaz, insanlarda metabolik aktiviteler meydana gelmez. Magnezyum vücudumuzda bir ön faktör gibi rol oynayarak 300 den fazla enzimatik reaksiyona girer. Kemiklerin güçlenmesini sağlar. Karbonhidrat metabolizmasında en temel görevleri alır. Canlıların yaşamında temel olan proteinlerin yapımından sorumludur.

Magnezyumun yaşamsal organımız üzerinde de olumlu etkileri vardır. Aritmilerin tedavisi ve kalp krizinin tedavisinde kullanılan magnezyum, kalp kasının kasılma şiddetini azaltır. Kalbin daha az enerji ve oksijen kullanmasını sağlar. Başka bir deyişle Kalbin ekonomik çalışmasın sağlar.

Bu bilgiler ışığında magnezyum eksikliğinin insan yaşamında son derece önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.Ancak günümüz koşullarında ne yazık ki doğal yollar ile bu eksikliği gidermek gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Yeterli seviyede magnezyum alınmazsa ne olur?

Kaslarda gerilmeler ve kramplar, sersemleme, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk hissi, kadınlarda ağrılı adet, ellerde iğnelenme hissi, uyuşukluk, migren, gerilim tipi baş ağrısı , bulantı, kusma ve çarpıntı gibi ortaya çıkan belirtiler vücudumuzda magnezyum eksikliğinin habercisi olabilir.

Kimin Daha Fazla Magnezyuma İhtiyacı Var?

Yaşlılarda...

Yaş ilerledikçe birlikte magnezyum alımında azalma ve atılımda artış görülebilir.Yaşlılığa eşlik eden hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklar kişilerin yaptıkları diyetle birlikte daha az magnezyum almalarına yol açmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ise vücuttan daha fazla magnezyum atılımına yol açmaktadır.Yine yaş ilerledikçe ortaya çıkan kemik erimesi (osteoporoz) riski dışarıdan magnezyum takviyesi ihtiyacını doğurur. Günlük magnezyum ihtiyacı, 65 yaş üstündekiler için 350 mg." a kadar çıkmaktadır...

Kadınlarda....

Adet dönemi başlangıcında ve devamında alınan magnezyum takviyesi adet sancılarını azaltır. Ayrıca hamileler ve emziren kadınların çoğunlukla beslenme yoluyla kapatılamayan bir magnezyum ihtiyacı vardır. Hamileliğin sorunsuz geçmesi ve çocuğun sağlıklı gelişmesi için annenin yeterli miktarda magnezyum alması çok önemlidir.

Sporcularda...

Spor faaliyetleri sırasında kas etkinliğinin artışına bağlı olarak magnezyum tüketimi artar. Öte yandan fazla terleme yoluyla da çok fazla magnezyum kaybettikleri için krampların oluşmasını önlemek ve performanslarını arttırmak üzere sporcuların magnezyum kaybını dengelemesi gerekmektedir.

Şeker hastalarında...

Diyabetikler sık idrara çıktıklarından magnezyum kaybı da fazladır. Bu kişilerin düşük kalorili beslenmeleri gerektiğinden artan magnezyum ihtiyacı da çoğu zaman karşılanamaz. Çarpıntı, titreme ve halsizliği önlemek üzere magnezyum takviyesi gerekmektedir.

Kalp ve özellikle hipertansiyon hastalarında....

Magnezyumun eksikliği kalp şikayetlerinin ve kalp ritim bozukluklarının artmasına neden olabilir. Bunun yanısıra klinik çalışmalar, magnezyumun hipertansiyonu düşürdüğünü göstermektedir.

Magnezyum gereksinimi...

Yetişkin bir kişinin günlük magnezyum ihtiyacı Dünya Sağlık Teşkilatı"na göre 300 mg. dır. Ancak magnezyum ihtiyacı özellikle hamile kadınlar ve emziren annelerde, iki katına kadar çıkabilmektedir. Gebelik döneminde görülen krampların çözümü magnezyumdur. Bu anlamda, sağlıklı çocuk doğumunda ve gelişiminde magnezyum ihtiyacını kesinlikle gözden kaçırmamak gerekmektedir.

Ayrıca magnezyum, alkol tüketimi, yoğun zihinsel faaliyetler, fiziksel stres ve stres durumlarında, magnezyumun atılmasına neden olan ilaçların kullanımında magnezyum gereksinimi artmaktadır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada bahsi geçen bilgileri pratik hayata uygulamaya kalktığınızda yanılırsınız. Çünkü genel olarak belirtiler benzer, hastalıklar ise çok çeşitlidir. Gerçekçi yorum, sağlam bir teorik bilgi yanında deneyim gerektirir. İnternetteki bilgilerden faydalanıp bir konu hakkında bilgi sahibi olmak iyidir ancak buradan yola çıkarak kendinize hipomagnezemi yada başka tür hastalıkların teşhisini koyacak olursanız yanılma olasılığınız çok yüksek olacaktır.

Sözgelimi mg unum çoğu dokularda, çok az bir kısmı kanda vs.. Bu başka elementler içinde geçerlidir (kalsiyum, fosfor vs). Ancak mg eksikiliği tanısı için biyopsi yapmak ancak araştırma düzeyinde olabilir. Günümüzde kan, idrar ve başka bazı testlerle ve pek tabiki hastanın kliniğiyle bu tanıya varılabilir.

Konunun başka bir yönü şu. Spor aktivitesi sırasında oluşan krampları mg eksikliğine bağlamak yanlış olur. Ondan önce eksilen ve belirti veren element sodyumdur. Nitekim askeri operasyonlarda tuz tabletleri bulundurulur ve gereğinde kullanılır. Bu tür bir kullanımı bizzat uyguladım.

Tekrar mg uma dönelim. Mg eksikliği kolayca oluşmaz. Kolaydan kastım şu, spor yapmak ve mg dan zengin beslenmemek bunun için yeterli değildir. Çünkü vücutta denge denen bir süreç vardır. Eğer mg kullanımı artarsa, idrar yoluyla mg kaybı azaltılır ve denge sağlanır. Kronik hastalıklarda yada mg kaybına neden olan özgün hastalıklarda mg eksikliği gelişmesi beklenir. Mg dan zengin bir diyet yapılmasa bile gıdalarda mg içeriği yeterlidir. Diyette az alıma bağlı mg eksikliği gelişme olasılığı zayıftır.

Fakat bu tür bilgilerin araştırılması, paylaşılması kesinlikle çok güzel. Olabilecek tek sorun, belirttiğim gibi bu bilgilerden yola çıkarak kendimize yada başkalarına teşhis koymak.

Güzel bir konuya daha deyinmişsiniz. Sodyum eksikliğinin belirtileri nelerdir yani size ne zaman kullanmanız önerildi? Umut da neden magnezyum eksikliği olabileceğine dair detayları vermiş. Özellikle içtiğimiz sular burada en önemli faktör. Ve hormonlu ve sera tarzı üretimler. Magnezyum eksikliği olduğunda vücuttan potasyum atımı da hızlanıyormuş. Bu da vücut için hayati öneme sahip bir element. Tabi burada amacımız hastalık seviyesinde konuya doktor tavrıyla yaklaşmak değil. En azından aldığımız gıdalara biraz daha dikkat ederek oluşabilecek eksikliği gidermek olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güzel bir konuya daha deyinmişsiniz. Sodyum eksikliğinin belirtileri nelerdir yani size ne zaman kullanmanız önerildi? Umut da neden magnezyum eksikliği olabileceğine dair detayları vermiş. Özellikle içtiğimiz sular burada en önemli faktör. Ve hormonlu ve sera tarzı üretimler. Magnezyum eksikliği olduğunda vücuttan potasyum atımı da hızlanıyormuş. Bu da vücut için hayati öneme sahip bir element. Tabi burada amacımız hastalık seviyesinde konuya doktor tavrıyla yaklaşmak değil. En azından aldığımız gıdalara biraz daha dikkat ederek oluşabilecek eksikliği gidermek olabilir.

Bana sodyum kullanmam önerilmedi. Sıcak yaz günlerinde uzun süren yürüyüşlerde aşırı tuz kaybına bağlı kramplara karşı bulundurup askerlerde kullanmıştım. (Yeri gelmişken, ben doktorum).

Tekrar söyleyim, sağlık konuları ve hatta diğer konularla ilgili bilgilendirici yazıların forum içinde verilmesi güzel bir şey. Mesele bilgiyi doğru kullanmakta.

Benim büyük bir sorun olarak gördüğüm bir konu var. Toplumda hatalı antibiyotik kulllanımı. Her ne kadar masa tenisi yada sporcu sağlığıyla direk ilgili olmasada toplum sağlığı açısından önemli bir konu. Daha sonra bu konuda bazı teorik bilgiler yanısıra halk içinde yanlış bilinen noktalara değinip faydalı bilgiler vermeye çalışacağım. En azından forum üyeleri bilinçlenirse bu konuda, onlarda çevrelerine yardımcı olabilir. Mg eksikliği bu konunun yanında çok önemsiz kalır bence. Mg eksikliği öyle fazlaca karşılaşılan bir durum değil. Genelde kötü hastalıkların seyri esnasında ve çoğunluklada yatan hastalarda görülen bir durum olduğu için, toplum sağlığı yada sporcu sağlığı açısından sorun olduğunu düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana sodyum kullanmam önerilmedi. Sıcak yaz günlerinde uzun süren yürüyüşlerde aşırı tuz kaybına bağlı kramplara karşı bulundurup askerlerde kullanmıştım. (Yeri gelmişken, ben doktorum).

Tekrar söyleyim, sağlık konuları ve hatta diğer konularla ilgili bilgilendirici yazıların forum içinde verilmesi güzel bir şey. Mesele bilgiyi doğru kullanmakta.

Benim büyük bir sorun olarak gördüğüm bir konu var. Toplumda hatalı antibiyotik kulllanımı. Her ne kadar masa tenisi yada sporcu sağlığıyla direk ilgili olmasada toplum sağlığı açısından önemli bir konu. Daha sonra bu konuda bazı teorik bilgiler yanısıra halk içinde yanlış bilinen noktalara değinip faydalı bilgiler vermeye çalışacağım. En azından forum üyeleri bilinçlenirse bu konuda, onlarda çevrelerine yardımcı olabilir. Mg eksikliği bu konunun yanında çok önemsiz kalır bence. Mg eksikliği öyle fazlaca karşılaşılan bir durum değil. Genelde kötü hastalıkların seyri esnasında ve çoğunluklada yatan hastalarda görülen bir durum olduğu için, toplum sağlığı yada sporcu sağlığı açısından sorun olduğunu düşünmüyorum.

Evet antibiyotiğii avrupa'da ölümcül hastalara kullaıldığını duymuştum. Türkiyede maalesef her şikayete bir antibiyotiğimiz mevcut. Ondan sonra bağışıklık sistemi göçük ve ver elini daha kuvvetli antibiyotikler. Bu konuda bilgilendirme iyi olur. Hiç olmazsa antibiyotik kullanımında saatlerin ve kullanım sürelerinin önemini anlatsanız bile çok faydası olur. Fakat bunu sonbaharda yaparsanız daha dikkat çeker diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
  • 2 months later...

...Geçenlerde (2 ay) marketde dolaşırken gözüme ilişmişti...

Nesquik in içinde 100 gr da 534 mg bulunuyormuş; deneyeyim dedim, tadı hoşuma gitmedi,

sıcak çikolatada aynı işi görür.Tabii diğer mineralleri de yabana atmamak gerekir.

Kas ağrılarına iyi geldiğini söyleyebilirim.

Magnezyum Kaynakları (100 gr)

Kakao (toz) 590 mg

Ispanak 56 mg

Yağlı peynir 53 mg

Dil balığı49 mg

Muz 36 mg

post-10542-026424700 1287146393_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...

Bir süredir ensemin/boynumun sağ tarafında özellikle akşamları bir ağrı oluşuyordu, ağrı giderek arttı, hatta orada bir beze oluştu. Hastaneye gittim, tetkikler yapıldı, korktuğum gibi kireçlenme ya da fıtık çıkmadı. Kas çekmesiymiş. İlk kez yaşıyorum. İlgili hekim magnezyum takviyesi verdi, bazı önerilerde bulundu.

Tevekkeli birkaç haftadır yoğun-uzun süreli oyunlarda eskisinden daha çabuk yoruluyordum ve maç esnasında dikkatim dağılıyordu. Yaşayınca araştırdım bu meretin eksikliğini, cidden dikkat eksikliğine kadar uzanan sonuçları var.

Aslında antrenmanlardan önce ısınma hareketleri yaparım. O yüzden neden olduğunu çok anlamadım ama işte işi teknik yapmak lazım. Kasları güç kullanma tarzında değil de çekme-germe tarzında da ısıtmak gerekiyor. Boyun kaslarımı diğer taraftan elimle destekleyerek elime karşı zorlardım ama bu sadece kası ısıtan bir hareketmiş, kafayı iyice diğer tarafa iterek kası germek de lazımmış.

Genel sonuç: Antrenmanlardan önce germe-çekme tipi ısınma hareketleri (kas çekmesi her kasta olabilirmiş), ve magnezyum destekli bir diyet. Ben temelde biraz sodaya, fındık fıstığa ve muza ağırlık vereceğim. Kulağınıza küpe olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben temelde biraz sodaya, fındık fıstığa ve muza ağırlık vereceğim. Kulağınıza küpe olsun.

Fatih cim,son günlerdeki performansının sebebi anlaşıldı.. :(..Aman dikkat et! herşeyin fazlası zarardır.. :(..

Arkadaşlar,bir kimyacı olarak naçizane tavsiyem,zor ama, kimyasal içerikli her türlü yiyecek-içecekten uzak durup,bol meyve-sebze ağırlıklı doğal gıdalarla beslenip,egzersizlerimizi düzenli yapıp,stresten de uzak durursak(zor da olsa..)deymeyin masa tenisi keyfine.. :thup: ..Herkese sağlıklı sporlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..