Jump to content
Masatenisi.org Forum

Vuruştaki Yanlışım Nerede?

Recommended Posts

Arkadaşlar öncelikle bu sporla amatör olarak kendi çabalarımla ve çevremdeki iyi oyuncuları izleyerek öğrenmeye çalıştığımı belirtmek istiyorum.Sorun şu;özellikle forehand tarafıma alttan kesik gelen toplara veya servise bende forehand spinle karşılık vermeye çalışıyorum ,hızlı olmayan (parelel) bir vuruşla bunu başarabiliyorum ama hızlı bir vuruş yapmak istediğimde(özellikle çapraz köşeye) topu genellikle fileye takıyorum?raketimin açısı mı yanlış yoksa zamanlamada mı yanlışlık yapıyorum ?

saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

olabildiğince çok video izliyorum ve dünyanın en yetenekli, en başarılı oyuncularını bile izlerken bu dediğin şey dikkatimi çekiyor, hepsinin en zorlandığı vuruşlardan biri alttan kesik gelen toplara top-spin çekmek. benim gördüğüm kadarıyla en ölümcül spinlere bile kontra-spin çekmekte bu kadar zorlanmıyorlar. uhh, ıhh sesleri de genelde hep bu vuruşlarda çıkıyor ağızlarından iyice zorlandıkları için. çünkü bu vuruş gerçekten çok iyi kondisyon, kuvvet ve teknik gerektiriyor.

bu konuda benden daha iyi bilen, daha tecrübeli olanlar sana en ideal ipuçlarını, yapman gerekenleri söyleyeceklerdir, sorup öğrenmek istemen de çok güzel tabi ama bence şu adımda çok da fazla kafana takma, yani en azından hevesini, motivasyonunu kırmasın bunu yapamaman.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hızlı vuruş fileye takılıyorsa daha yüksekten göndermek gerekir. Bunu yapmanın iki yolu vardır. Birisi raketi açarak vurmak - bence bu olmaz zira raketi açıp çok hızlı vurunca dışarı gider. Diğeri de daha fazla spin vererek vurmak yani spindeki dikey hareketi artırmak. Bence böyle vurmalısın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

işte ertan abinin dediği iki seçenekte de teknik/kuvvet/kondisyon işi devreye giriyor.

evet kesmenin şiddeti arttıkça senin de daha sağlam spin vermen gerekiyor ki kesmeyi yemeyesin topu fileye takmayasın, bunu yapabilene ne mutlu. ama bu gerçekten bir öncekinde de yazdığım gibi çok iyi bir kuvvet-kondisyon gerektirir, çünkü daha iyi spin için daha saglam basman daha fazla kuvvet vermen, daha hızlı çekmen gerekir ve bunun yanında iyi de teknik gerekir ki kuvvet vereyim derken dengesiz bir vuruş yapmayasın.

raketi açarak vurmaya gelince de bence raketi acarak vurmak daha kolay olabilir, çünkü fazla yüklenmen gerekmez diger seçenekte olduğu gibi. ama bu sefer de topun fileye takılması yerine dışarı çıkma veya fazla havalanıp karşıya avantaj sağlama olasılığı artar.

işte bunlardan dolayı dedim çok da fazla motivasyonunu bozmasın yapamamak diye. ama kesinlikle "bunu yapamassın." dediğimi falan sanma çünkü şu var ki, daha bir zaman bu harekette başarısız olunsa dahi sırf bu zor hareketin üzerine çalışma yapmak bile oldukça geliştirici olacaktır her açıdan.

kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan Abinin dedikleri doğru. Defans oynayan ve sidespin yapan birine karşı spinini mümkün olduğunca yumuşak ve yüksek yapmalısın. Geri dönen ikinci topları masaya taşımalı ve tekrar spin üretmelisin. Yani aralıksız spin yapmakta hem seni yorar hemde konsantrasyonunu kaybettirir. Defans yapanlar sadiece topu içeri taşıdıklarından yorulmamaları sebebiyle sana daha fazla iş düşecektir. ama her topa ve spinine dikkat etmen gerekir. Tabi bu yazdıklarım senin spinini nasıl yapacağın yönünde bir yazı. Defans yapan birine karşı nasıl oynaman gerektiğini belirtir bir yazı değil. Sadece biraz dokunmam gerekti...

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

spin yaparken sağ dizini kır ve sağ omuzunu düşür ve spin hareketini yaparken ikisini de doğrult.tabi ki raket tam olarak açılmış olacak. eğer bu sırada belini de hafif döndürürsen top hem havalanmaz hem de daha hızlı gider.eğer kesik çok kuvvetliyse belini döndürmemen gerekir ama zaten ben defansı bırakalı türkiye de kuvvetli kesik atan da kalmadı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..