Jump to content
Masatenisi.org Forum

Orjinal Zamk Yerine Deri Solüsyonu Olurmu?

Guest TibharRapid

Recommended Posts

tibhar rapid kullanıyordum, gecen hafta sriver lastik aldım, henüz yapıstırmadım.

tibhar' ımı piyasadaki orjinal zamklar yerine inceltilmiş deri solüsyonu ile yapıştırıyordum, bunu kurumlar liginden bir tanıdığım önermişti, ben lastikte bir bozulma gormedim ama acaba gözümden kaçan veya bilmedigim farkında olmadığım birşey olabilirmi diye size de sormak istiyorum:

sriver 'da da deri yapıştırıcısı kullanmaya devam etsem lastiğe bir zararı olurmu?

EDIT:

not: deri solüsyonunu selülozik tiner ile inceltiyordum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Lastiğe ne derece zararı olur bilmiyorum ama, ITTF onaylı zamklar dışında başka bir madde ile lastiği yapıştırmanın:

1) sağlığa zararlı

2) kurallara aykırı

3) centilmenliğe aykırı

4) küçüklere kötü örnek

olduğunu söyleyebilirim...

Bu yüzden, sana ve tüm arkadaşlara nacizane tavsiyem, lütfen, sadece ve sadece, ITTF onaylı zamk kullanmaya devam ediniz; bu zamklara maddi açıdan gücünüz yetmiyor ise zamk kullanmayı bırakınız...

Ping

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle orginal zamklar yeni lastikler için iyi olduğnu söyleyemem .İlk başlar tam anlamıyla verim alınamıyor.Biraz normal solüsyon , biraz benzin tam anlamıyla güzel bir karışım oluyor.Saydığın maddeler de senin çok şakacı biri olduğunu gösteriyor. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

... Saydığın maddeler de senin çok şakacı biri olduğunu gösteriyor. :thup:

Ping'in sakaci bir insan oldugunu biliyorum, kendisi ile tanistim cunku. Ama yazdigi maddelerin saka ile uzaktan yakindan ilgisi yok, ben de katiliyorum kendisine, en azindan sagliga zararli oldugu icin kullanmamaniz gerekir bu tip solusyonlari. Buna benzer bir tartisma daha once de oldu, ben kesinlikle onermiyorum ITTF onayli olmayan maddeleri, eger paraniz yoksa alirsiniz bir tup normal yapistirici, hizli yapistirici sevdasindan vazgecersiniz.

Kucuklere kotu ornek olmak konusuna gelince: Masatenisine cok kucuk yaslarda baslayan bir suru kardesimiz var. Onlar gelip boyle bir solusyon kullanan bir arkadasimiza ne kullandiklarini soracaklar, aldiklari cevaba gore o maddeyi temin etmeye calisacaklar. Saticilarin bilincsiz, anne-babalarin yeterince sorumluluk ustlenmedigi bir durumda ise, bu kucuk kardeslerimiz vucut olculerine gore cok daha yuksek konsantrasyonlarda maruz kalabilecek bu maddelere. Haliyle cogunlukla kanserojen olan bu solventlerden, yetiskin bir insanin etkileneceginden daha cok etkilenecekler. Saglik saka degildir, daha ciddi yaklasin lutfen bu konulara.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arsun çok haklısın :thup:.Artık salon içinde lastik zaten yapıştırmak yasak.Bu sadece yasak olsun diye değil.Gerçekten zararı oldukça fazla.Birde bu yapıştırıcıların onaylı olmadığı düşünülecek olursa gerçekten vahim.

Küçük arkadaşlarımıza gelince benimde tanıdığım yeni başlayan biri var.Lastiğini yapıştırıp ilk birkaç vuruştan sonra top istediği gibi gitmiyorsa lastiği tekrar söküp yapıştırıyor :pirpir: .Bu kadar sıklıkta sürülen bir yapıştırıcının vereceği zararı elbette sizde takdir edersiniz.Bu bence ha tiner çekmişsin ha lastiği zırt pırt yapıştırmışsın.Çok zararlı <_<

Uyardığım zaman ise napim tekrar yapıştırmam lazım,psikolojik olarak oynayamıyom diyor :asabi:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her an her yerde orjinal solüsyon bulmak zor.Ben burada işin kısa yolunu söylüyorum.Tabikide orjinal solüsyonu rahat bulan bir insan yapma solüsyon kullanmaz.Sağlık açısından bence her ikiside zararlı.İkiside petrol ürünüdür.Yapma solüsyon sadece birtaz daha yoğun olduğu içinkokusu biraz daha serttir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle orginal zamklar yeni lastikler için iyi olduğnu söyleyemem .İlk başlar tam anlamıyla verim alınamıyor.Biraz normal solüsyon , biraz benzin tam anlamıyla güzel bir karışım oluyor.Saydığın maddeler de senin çok şakacı biri olduğunu gösteriyor. :thup:

Sevgili Forum Üyeleri,

istisnai olarak maalesef şaka yapmadım; bu konuda şaka yapmam. (şaka yaptığım konularda, şaka yaptığımı belli eden işaretler kullanırım zaten).

bugün sohbet odasında da konu oldu da oradan öğrendim: bu tür solüsyonların, toluen, benzin, tiner vb. uçucu maddelerin spor yapacam diye küçüklerin eline geçmiş olması zaten tüyler ürpertici bişey... Bunların kullanılması, sağlığa son derece zararlı; bu yüzden de vakti zamanında ITTF tarafından yasaklandı hepsi. Sadece ITTF onaylı zamklarla yapıştırabilirsin; zaten onlar da iki yıl sonra tamamen yasaklanıyor, yerlerine alternatif (su bazlı) yapıştırıcılar geliştirilmeye çalışılıyor.

Bu konular daha önce konuşuldu, çok fazla tekrar anlatmak istemiyorum; kimseye ahlak dersi falan da vermek istemiyorum; ancak aramızda yaşı küçük üyeler var; onlara bira, şarap vs. gibi hafif alkollü içkileri bile nasıl öneremezseniz, bu tür solüsyonları ve uçucu diğer maddeleri de--bağımlılık yapma olasılıkları olması ve kullanılmaları belirli şartlara bağlı olması nedeniyle--öneremezsiniz.

Lütfen, bu tür yasak maddeleri kullanan forum üyelerinin, bunları burada, bu forumda, iyi ve doğru birşeymiş gibi anlatmamaları konusunda anlayış göstermelerini rica ediyorum. Bu çok hassas bir konu, hafife alınacak bir konu değil, çok ciddi sonuçları olabilir (balici çocukları düşünün). Büyükler kendi bacağından asılır ama küçükleri korumamız, onlara iyi örnek olmamız gerek.

Ayrıca, elbette ki bu sporda centilmenliğe aykırı, çünkü yasak olan maddeleri kullanarak kendine haksız avantaj sağlamaya çalışıyorsun, bir nevi kuraldışı "tuning", yani ekipman dopingi yapıyorsun. Bunun neresi centilmence veya sportmence? Arabanın benzinine, izin verilmeyen bir madde katarak formül 1 yarışmasına katılmak gibi bişey bu...

Kimse bana, Türkiye'de zaten herkes kullanıyor vs. gibi kötü örnek vermesin, çünkü kötüden örnek olmaz. Herkes birbirini uyarsa, hakemler göz yummasa bu işler bu safhaya gelebilir mi? Koca dünya şampiyonu, maçtan sonra raketinde yapılan ölçümde, içinde yasak madde oranı yüksek çıktığı için diskalifiye ediliyor (yasak madde kullanmadığı halde, lastiğin üretimi esnasında kullanılan zamk nedeniyle), ama Türkiye'ye gene hiçbir kural, kanun vs. işlemiyor. Bu şekilde masa tenisi tabii ilerlemez Türkiye'de; önce centilmence mücadele etmeyi, kurallara uymayı öğrenmemiz lazım.

Saygılar...

Ping the very serious when it comes to health matters Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ITTF onaylı solüsyonlar yurtdışından ithal ediliyor. Yurtdışındaki firma bunları ihraç edebilmek için ülkesinde özel izin almak zorunda. Solüsyonlar yanıcı-yakıcı madde statüsünde Türk gümrüğüne geliyorlar.Gümrükten bunları alabilmek için ithalat izni gerekiyor.İthal edilen masa tenisi malzemeleri içinde sadece solüsyonlar bu gurupta. Dışişleri bakanlığı ve Sağlık bakanlığı ile yapılan yazışmalar örnek gönderimi son olarak ta hıfzı sıhha dan işçi ( sporcu ) sağlığı izni de alınarak Türk gümrüğünden içeri alınabiliyor. Bu özel izinlere rağmen bunlarında zararsız olduğuna İNANMIYORUM.

Benzin, tiner ve diğerleri ile yapılan karışımların iyi olarak sunulmasının ve işin kısa yolu şeklinde gösterilmesininde nasıl bir haklılık zeminine oturtulmaya çalışıldığını da anlamış değilim. Anlayan biri varsa lütfen bana da anlatsın.

Kötüyü model almak kötüyü öğrenmek kolaydır özellikle çocuklar ve gençler için. İyi şeyler zor öğrenilir. Karşınızdakiler sizi sadece ne kadar iyi masa tenisi oynadığınızla görmüyor ki bir bütün olarak görüyor giydiğiniz şorttan tutun da kullandığınız malzemeyi yürüyüşünüzü herşeyi bir bütün olarak alıyor. Lütfen iyi örnekler olmaya çalışın tabii elinizden geliyorsa

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;

Ben burada kötü örnek olarak söylemiyorum.Sadece orginal solüsyonu almak her zaman kolay değil benim kanaatimce.Ayrıca bazı konularıda çarpıtmassak iyi olur .Ben burda yapma solüsyonun pratik olduğunu söylediğimde bu forumdaki kimsenin bali çekeceğine inanamıyorum.Forumda böyle arkadaşların olması zaten imkansız.Onun için lütfen konun teknik yönüyle uğraşalım.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben burda yapma solüsyonun pratik olduğunu söylediğimde bu forumdaki kimsenin bali çekeceğine inanamıyorum

Yalnız yapma solüsyon kullanmanın yasak olduğunu unutmayalım. Sonuçta yasak bir şeyi öneriyor olmamamız gerekir. Nasıl oyun kurallarına uyuyorsak bu tür kurallara da uymalıyız diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;

Ben burada kötü örnek olarak söylemiyorum.Sadece orginal solüsyonu almak her zaman kolay değil benim kanaatimce.Ayrıca bazı konularıda çarpıtmassak iyi olur .Ben burda yapma solüsyonun pratik olduğunu söylediğimde bu forumdaki kimsenin bali çekeceğine inanamıyorum.Forumda böyle arkadaşların olması zaten imkansız.Onun için lütfen konun teknik yönüyle uğraşalım.

Saygılarımla

Sevgili Burak,

olayın teknik yönü: bu maddelerin kullanılmasının yasak olduğudur. NOKTA...

Yasak olan birşeyin burada, bir spor dalına ait forumda, "işin kolayı, pratiği vs." şeklinde çözüm olarak sunulmasının, "ya normal rakı almaya gerek yok, sahtesini yapmak daha pratik" demekten ne farkı olduğunu söyleyebilir misin? İkisi de zararlı şeyler zaten ama birisi yasak, tamam mı, aradaki fark bu... Bunu herkesin anlaması lazım.

Lütfen, savunma amacıyla birşeyler yazarak kendini daha zor duruma düşürme; ben yazımı yazarken sadece sana yönelik olarak yazmadım zaten...

Ayrıca, nerden biliyorsun ki, bu maddeleri, bu forumdan öğrenmesi nedeniyle kullanmaya başlayanlardan birinin ileride madde bağımlısı olup olmayacağını? Küçücük bir ihtimal bile olsa, bunun ceremesini kim çekecek? Ayrıca, sadece bağımlılık değil ki sorun, zaten bunların kullanılması sağlık açısından zararlı işte; bu apaçık ortadayken niye hala daha bunu savunmaya çalışıyorsun? Başka forumlarda rastladım ben, "maçtan önce, zamk çekip kafayı bulmadan, maç yapamayan kişilere". Onun için, hala daha konuyu "teknik açıdan" bakmaya yönelterek hafife almaya devam etmemeni şiddetle öneririm.

Spor yapmak amacıyla girilen salonların leş gibi benzin, tiner, solüsyon vb. kokularıyla dolması, bunların başağrısı, mide bulantısı yapması çok mu sağlıklı şeyler? Bu mu spor? Bu mu spor anlayışı masa tenisçilerin Türkiye'de? Bulamıyorsan onaylı zamk, zamklamadan oynamayı öğrenirsin. Zamk sürünce, kendiliğinden mi oynuyor raket? Ben iddia ediyorum, zamklayarak oynayan çocuklardan gençlerden % 90'ı zamklamadan oynasa daha başarılı sonuçlar alacaktır. Daha teknikleri oturmadan, yeterince gelişmeden, ilk iş olarak zamklamayı öğrenseler ne olacak ki? Benim de karşıma çocuklar/gençler çıkıyorlar, bilmem kaç kat zamklayarak oynayan, 2 tane topları masayı tutuyorsa, 12 tanesi tutmuyor zaten, gülünç duruma düşüyorlar.

Bırakalım bunları da, gerçekten masa tenisi oynamayı öğrenelim, kurallara uygun olarak, centilmence, sportmence... Lütfen...

Sevgiler...

Ping the not commenting anymore Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Orjinal yapıştırıcılar yerin benzin toluen onermek sağlık açısından daha zararlı bunu kabul ediyorum fakat centilmenlik dışı olduğunu düşünmeniz tam anlamıyla saçmalıktır. Siz küçüklere iyi örnek olmak istiyorsanız önce onlara doğruyu soyleyin korkutmak amacıyla zararları kısmını doldurmak için böyle şeyler yazmanız çok yanlış diye düşünüyorum.

Benzin kansorojen bir madde fakat orjinal yapıştırıcılar kadar etkili değildir yani bir hız veya spin avantajı yok tam tersine dezavantajı vardir. Toluen kansorojen bir madde değildir ve etkisi en fazla orjinal yapıştırıcılar kadardır hiçbir avantajı yoktur. Zaten bu maddelerin yasaklanmasının sebebi SAĞLIKtır extra hız veya spin sağlaması değil... e o zaman neden centilmenlik dışı oluyor ben anlamış değilim. f1'de benzin'e su katmak da yasaktır ve bir takım kullanır da motoru stop ederse diğer takımlar bu centilmenliğe aykırı çünkü su kullanımı yasak demezlerdi :)

ama haklısınız orjinal yapıştırıcı kullanmak lazım yani limonene veya heptane bulabilenler hala ucuza orjinal yapıştırıcı kullanma olanağına sahip olabilirler...

Sevgili Tsu,

yazmayacaktım ama şimdi yanıt vermezsem gene herkes "haa, evet yav hakkaten, neresi centilmenliğe aykırı" falan gibi düşüncelere gark olabilir diye yazmak zorundayım...

senden tekrar tekrar ricam, istirhamım, dileğim: birşeyi saçmalık olarak nitelemeden önce, yazılanları iyice, güzelce okuyup ondan sonra bir yorum yapmandır.

Konunun başlığı ne: Orijinal zamk yerine deri solüsyonu olur mu?

Ne demiş TibharRapid arkadaşımız: deri solüsyonunu inceltiyorum demiş, öyle değil mi? (ne ile incelttiğini yazmamış)

bunun üzerine ben ne yazmışım yanıt olarak: " ITTF onaylı zamklar dışında başka bir madde ile lastiği yapıştırmanın... centilmenliğe aykırı" olduğunu yazmışım, değil mi? var mı benzin, toluen lafı yanıtımda? yok.

bunun üzerine Burak Yalın arkadaşımız ne yazmış "Biraz normal solüsyon , biraz benzin tam anlamıyla güzel bir karışım oluyor".

ben de buna yanıt olarak yine benzin veya toluen veya tinere doğrudan atıfta bulunmadan ne yazmışım yanıt olarak:

Ayrıca, elbette ki bu sporda centilmenliğe aykırı, çünkü yasak olan maddeleri kullanarak kendine haksız avantaj sağlamaya çalışıyorsun, bir nevi kuraldışı "tuning", yani ekipman dopingi yapıyorsun. Bunun neresi centilmence veya sportmence? Arabanın benzinine, izin verilmeyen bir madde katarak formül 1 yarışmasına katılmak gibi bişey bu...

dikkat edersen "yasak olan maddeleri" demişim. neden böyle yazmışım? çünkü sadece benzin, toluen vs. değil asıl olarak bunlarla inceltilen--ITTF onayı bulunmayan--deri solüsyonları vb. solüsyonlar YASAAAAAAAAK! Asıl zararlı ve etkili maddeler bunların içinde çünkü...

yani, hızı ve spini artıran maddeler bu solüsyonlar içinde zaten, ama bunlar çok kalın olduğu için benzin, toluen veya her ne karın ağrısı meret ise onunla inceltiliyor. Bu şekilde elde edilen "panç"lar, herkes tarafından biliniyor ki, piyasadaki ITTF onaylı bütün zamklardan daha etkili, bu nedenle daha fazla hız ve spin kazandırıyorlar.

İşte bu şekilde, YASAK SOLÜSYONLAR ile diğer YASAK KATKI/İNCELTME MADDELERİNİN karıştırılması yoluyla elde edilen zamkları kullanarak haksız avantaj sağlamak

CENTİLMENLİĞE AYKIRI

tamam mı arkadaşım?

Ayrıca limonene, heptan veya başka neyse, bunlar tek başlarına ITTF listesinde yeralmayan maddeler; bu nedenle, bunların doğrudan kullanılması da yasak...

Arkadaşlar, bu vesileyle herkesten tekrar rica ediyorum. Lütfen yazılanları doğru düzgün okuyup yanıtlarınızı ona göre verin. Yoksa boşa kürek çekeriz. Ben buraya birşey yazarken, olayı her yönüyle etraflıca değerlendirip bilgi ve tecrübe birikimlerimin yanısıra araştırmalarım doğrultusunda yazıyorum. Lütfen "saçmalık" vb. lafları kullanmadan önce siz de öyle yapın...

Teşekkürler.

PingPongMan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ozan, benim kısa özetimi sen gerçekten çok güzel bir şekilde açıklamış ve bilgilendirmişsin.Kendi yaptığımız solüsyonlar gerçekten orginallerden çok daha fazla atıyor ve daha çok dayanıklı oluyor .Orginallerin ağzını 30 saniye açık kalsa bile nerdeyese uçup gidiyor ve geriye tortu kalıyor.Yıllardır bu sporun içindeyim gerçekten de hangi orginal solüsyonu denediysem kendi yaptığım kadar etkili olmadı.Bu arada ittf onayı filan bunlar sadece formalitedir.Centilmenlik olayının gerçekten ne alaksı var burası zaten apayrı bir konu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arada ittf onayı filan bunlar sadece formalitedir.
Bu kadar da basit değil. ITTF onayı formalite ise o zaman ben alayım yasaklanmış uzun tırtıl lastikleri çıkıp oynayayım. Şu an hayatta yenemeyeceğim bir çok kişiyi garanti yenerim. ITTF in yasaklarını lastikler için kabul edip zamklar için kabul etmemek olmaz. O zaman işimize geldiği gibi kabul ediyoruz olur.

Orginallerin ağzını 30 saniye açık kalsa bile nerdeyese uçup gidiyor ve geriye tortu kalıyor.

Bence bu benzin vs gibi çok uçucu maddelerle evde yapılan zamklar için geçerli. Ben hep orjinal zamk kullandım ve hiç birisinde böyle bir sorun yaşamadım.

Ayrıca Ping sonuç olarak onaysız zamk kullanmayın, kullanıyorsanız da burada belirtmeyin diyor. Gösterdiği sebepler de mantıklı. Ama bu sebeplerin detaylarına girip detaylarda hata bulmaya çalışmakla yazılmasının esas sebeplerini gölgeliyorsunuz. Centilmenliğe aykırı olup olmadığı neden bu kadar önemli? "Onaysız zamkları kullanın" diye yazalım mı demek istiyorsunuz? Gerçi Burak arkadaşım onaysız zamkları överek bunu gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet arkadaşlar,

Tsu arkadaşımız gibi bir kompetan kişinin karşısında size centilmenlik dersi vermeye kalkışmanın cezasını, yazdığım tüm gerçekdışı şeyler yüzüme tek tek vurularak ağır ödemiş bulunuyorum...

Hepinizden özür diliyorum; yazdığım herşeyi unutun. Hepsi saçmalıktır, uydurmadır, yalandır, sağdan soldan aşırmadır, gerçekleri saptırmaktan ibarettir. Çünkü Tsu haklı, ben bu maddelerin hiçbirini alıp ta analiz etmedim, yasak oldukları için yanlarına bile yaklaşmadığımdan onların içinde ne olduğunu bilmiyorum; bir yasaktır diye tutturmuşum işte... Burada, yani benim bulunduğum ülkede, kimse bu işten anlamamaktadır, burada o tür solüsyonlar, karışımlar falan bilinmemektedir, kimsenin bir fikri yoktur; Tsu bütün masa tenisi alemi için bu araştırmaları yapmıştır, sağolsun... Yalnız hernasılsa, masa tenisi camiasında en etkili zamk olarak bilinen, esasen deri ve lastik yapıştırıcısı olan, "ITTF onaysız" Vulkan Cement'i duymamıştır. Yasaklanmadan önce Avrupa'da en tercih edilen zamk olduğunu, bugün bile hala, maçlar dışında kullanılmak üzere el altından satıldığını bilmiyorum ve şu anda uyduruyorum haberiniz olsun.

http://www.lear.cz/nabidka/ostatni/?lng=eng

Bu arada eroin, esrar vb. bilumum uyuşturucuların da içinde ne olduğunu bilmem ama yasak olduğunu bilirim. Bunların gerçekten etkileri var mı diye de hiç araştırmadım; salak kafa işte, halbuki araştırmak lazım, belki de bizi kandırıyorlardır, bunların etkisi azdır, belki de...

Bu nedenle, etkisi az olan maddeleri, bunlar yasak bile olsalar, kullanmaya devam edebilirsiniz; bu, centilmenliğe aykırı değildir. Kurallara aykırı davranmak, tek başına centilmenliğe aykırı hareket olarak görülemez tabii ki, kim çıkarmış bunu... hatta bu durumda, ITTF onaylı zamkları almak enayiliktir; bunların etkisi daha fazla olduğu için asıl bunları kullananlar centilmen değillerdir. Tsu'dan rica edin, kendisi bu maddeleri incelemiş olduğundan, size hangisi en az etkilidir onu söylesin de onu kullanın, böylece daha da centilmen olur, hatta centilmenlik mertebesinde en üstlere yerleşebilirsiniz.

Etkisi az olan doping maddelerini, amfetamin ve steroidleri de kullanabilirsiniz; bunlar doping listesinde diye çekingenlik göstermeyin; nasıl olsa etkisi az, kim bilecek, kim görecek... Maçlardan önce, küçük bir kadeh viskiden birşey çıkmaz, sizi ve oyununuzu rahatlatır, fırtına gibi olursunuz... Ayrıca, viski, bir centilmen içkisidir (bu yalan olabilir).

Eğer yan yoldan araba gelmiyorsa, kırmızı ışıkta da geçebilirsiniz; bu durumda kurala uymaya gerek yoktur. Bunun görgü kurallarıyla da alakası yoktur, kim görüyor ki? Yol boş ise en sol şeritten sürebilirsiniz arabanızı; arkadan gelen olursa, centilmenlik yapıp, sağ taraftan geçmesine izin verin.

Yasal CD ve kitap almak ta enayiliktir; onun yerine korsanlarını almalısınız; ayrıca internetten yeni çıkan filmleri de indirmelisiniz, nasıl olsa karışan görüşen yoktur.

Derslerinizde kopya da çekebilirsiniz, yakalanmadıktan sonra önemli değil, çalışanlar enayidir. Ama centilmence kopya çekin, yani ipin ucunu kaçırıp, kopya çektiğiniz kişiyi de yakalattırmayın.

İstediğiniz karışımı yapın, için, yiyin, istediğiniz yere sürün... Ben ne hakla karışırım ki, orası Türkiye, orada bütün evren kanunları farklıdır; centilmenlik anlayışı farklıdır; centilmen, daha az etkili yasak maddeleri kullanana denir, ben bunu bilmediğim için çok fena çuvallamış bulunuyorum, maalesef... Kendi sağlığınız dışında başkalarının sağlığıyla da oynayın, bunun centilmenlik dışı hiçbir tarafı yoktur, tamamen spor kuralları içindedir; birisi astım krizi falan nedeniyle tahtalıköyü boylarsa da, ne yapalım, mukadderat der, spor zaiyatı der geçeriz.

Tsu ile BurakYalın'ın ITTF onaylı zamkların mı yoksa kendi yaptıkları karışımların mı daha etkili veya daha etkisiz oldukları konusunda birbirleriyle çelişkiye düşmeleri komedisine aldırış etmeyin. İkisi de doğruyu söylüyorlar aslında, benim söylediklerim yalandır...

Tsu arkadaşımız, bu centilmenlik meselesini, asla kendisi bu tür karışımları kullanıyor olması nedeniyle şahsi olarak almamıştır; tamamen sizlere doğruyu ve gerçeği göstermek amacıyla bana verdiği yanıtlarla benim gerçek yüzümü ortaya çıkarmış, maskemi düşürmüş bulunmaktadır. Bu sayede, benden ve gerçek dışı yorumlarımdan ilelebet kurtulmuş oluyorsunuz, kendisine ayrıca teşekkür etmeyi unutmayın...

Bir de şu sözleri hatırlayın: Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.

Hoşçakalın...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ozan kusura bakma kelime hatası yapmışım .Yapma solüsyonların daha az attığını söylecektim ama sinirden ve aceleden yanlış yazmışım .Bu arada Ping arkadaşımız ikileme düştüğümüzü zannederek çok sevinmiş .Bu konu hakkında başka yorum yapmıyacağım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Japon Meteoroloji Ajansı, Ping-Tsu fay hattındaki son derece gereksiz hareketlenme nedeniyle oluşan sarsıntının deprem bile sayılamayacağını ve dolayısıyla sarsıntının ardından TSUnami ihtimali bulunmadığını bildirdi.

Ajans yetkilileri, 14-15 Mayıs 2005 tarihinde sözkonusu fayda güçlü

bir kaynaşma yaşanmasının beklendiğini ve bu kaynaşma sonrasında sonsuza dek yeni bir sarsıntı olma ihtimalinin ortadan kalkacağını ifade ettiler.

Tsu kardeş,

Geçen yıl İzmir buluşması öncesinde, "Derslerine iyi çalış ikmale kalma ve buluşmaya katıl" diye o kadar ısrar ettik, dinletemedik. Katılabilmiş olsaydın sen Ping'i, Ping de seni daha yakından tanımış olurdunuz. Tufan abinden örnek al mesela, Ping "kız tahtası"nı diline doladı ama Tufan gülüp geçiyor. Hatta kendisi de bu esprinin bir parçası olmaya çalışıyor.

Tam da Ankara buluşması öncesinde kırgınlıklara yolaçabilecek gereksiz alınganlıklara ve çekişmelere son vermenizi diler, gözlerinizden öperim.

Kozlarınızı Ankara buluşmasına saklayın. Tahtalarınızı bileyin, lastiklerinizi temizleyin, heptane-toluen-limonene ya da uhu-404 vs. zamklarınızı hazırlayın ama hepsinden önemlisi, ENSEYİ KARARTMAYIN.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

BİR DAKKAAAAA İSTERSENİZ 2 SAYFA DOLUSU TARTISMA PARAGRAFLARINIZA ......SON ........

NOKTAYI KOYUN ONDAN SONRADA KAPATIN simdi bu kadar yazıyı okuduktan sonra neye gore davranacagımı sasırıyorum ya siz aynı seyı soyluyorsunuz ben anlamıyorum ya da herkes bır sey uydurmus ve bu uydurdugu tezide dogrulamak ıcın elinden geleni yapıyor

Ha bir ALLAHIN KULU DA CIKIP BENIM BU SOZLERİMİ ELESTIRMEDEN SONUCU YAZSIN VE KAPANSIN NASIL AMA OLAY BUDUR.... :huh:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Tsu,

Ne diyecegimi bilemiyorum, kullandigin maddeleri o kadar sirin gostermissin ki. Toluene ile ilgili bu linklere bakmanizi tavsiye ederim:

Toluene link 1

Toluene link 2

Bu linklerde genel bilgiler ve bu solventin zararlarini okuyacaksiniz. (CNS bu arada merkezi sinir sistemi, GI de sindirim sistemi manasina kullanilmis). Bir onayli yapistiriciyi aldiginizda fabrikada uretilmis, icine belli oranda onayli maddelerin katildigi bir urun aliyorsunuz. Kendiniz yapmaya kalktiginizda ise onaysiz solventleri saf olarak satin alip kendi karisiminizi kendiniz yapiyorsunuz. Bu demektir ki daha karisimi yaparken o maddeye daha saf oranlarda maruz kaliyorsunuz, ki bu saglik acisindan cok zararli oldugu bilinen bir madde (bkz linkler). Bu tip seylerin tesvik edilecek tarzda yazilmasi beni cok uzuyor. Bak sevgili Tsu arkadasim, boyle solventlerle labaratuvar ortaminda oynadigin zaman

1. Masken oluyor

2. Aspirator altinda calisiyorsun

Haliyle senin kullanmani engelleyemem, ama bunlari tesvik edecek sekilde yazmana da karsi cikiyorum.

Bir maddenin cok ucucu olmasi demek, Tsunun jargonunda daha az etkili olmasini gosteriyor, ama aslinda saglik acisindan daha etkili olacaktir. Bir solvent ucucu ise, bu onunla oynamaminiz gerektigine delalettir. Ne kadar ucucu ise o kadar cabuk sizin solunum sisteminize karisacaktir. Haliyle bu tip solventlerden kacinmaniz gerekir. Neden yeni tip yapistiricilar uzun sureli etkiliyor zannediyorsunuz? Cunku onlardaki solventler tamami ile farkli: ucucu olmamasi = etkisinin uzun surmesi. Bu kadar basit. Simdi de oyun yonunden bakalim: Bu yasaklanmis maddelerin etkilerinin (oyun acisindan hissedildigi surece), 2007ye kadar legal olan organik solvent kullanan yapistiricilara gore daha cok oldugunu iddia ediyor bir suru kullanici. Bunu soylemeleri ise tamamen bu organik solventlerin lastigin sungerinin icine daha cabuk gecmelerinden kaynaklaniyor. Yani, sevgili Tsu, etkisi cabuk geciyor diye sen bu solventlere aslinda daha az etkili diyorsun, ama etki ettikleri sure icinde aslinda daha etkililer. Bu konuda yazilmis bir suru yazi var, eski yasak yapistiricilarin hep daha etkili oldugunu soyluyor insanlar baska forumlarda da. Ben bunun niye olduguna dair fiziksel bir aciklama getiriyorum.

Burda soyle bir tehlike var, eger bu maddeleri etkileri cabuk geciyor diye zirt pirt tekrar kullanirsaniz ondan sonra Taksim'de Odakule'nin arkasinda surekli gordugumuz balici cocuklardan farkiniz kalmaz.

Kirmizi isik, kacak cd ornekleri ise yasak olan islerin yapilmamasi gerektigine dairdi. Orda vurgulanan, kirmizi isikta gecmenin ve kacak cd almanin iyi bir sey gibi gosterilmesinin (senin bu solventleri iyi gibi gostermene benziyor) yanlis oldugu idi. Bence sen bu detayi atliyorsun. Kirmizi isik, yapistirici ile alakasiz olabilir, ama kirmizi isikta gecmeyi tesvik etmek ile yasak maddeleri kullanmaya tesvik etmek arasinda bir fark yoktur. Ikisi de saglik acisindan ve baskalarinin sagligi acisindan riskli haraketlerdir.

Antreman sirasinda diye verdigin orneklere gelince:

Sen antreman sirasinda istedigini yap Tsucum, toluenini de sur antremandan once (kimsenin gormeyecegi va acik alanda) sonra yap antremanini. Cunku seni zaten toluene kullanmaktan vazgecirmek mumkun degil. Ama bunu tesvik etme. Sana ne kullandigini soran olursa Toluene deme, ITTF onayli bir yapistiricinin adini ver, bunlari guzel seyler gibi gosterme. Ayrica kimse antreman sirasinda iki kirmizi lastik kullaniyor diye partnerine laf etmez, veya yasak uzun tirtilli lastikleri kullaniyor diye. Zaten bu sana daha cok yarar, toplari anlamak icin daha cok ugrasirsin. Mac zamani karsina oyle birisi cikarsa ne yapacaksin peki Tsu, laf etmeyecek misin? Legal raket kullanmiyorsa rakibin, ne diyeceksin o zaman? Raketin legal olmasi icin maalesef kullandigin yapistirici da legal olmali Tsu, haliyle baskalari da sana laf edebilir. Hakem gibi hakem varsa eger o macta, o zaman rahatlikla diskalifiye de olursun... Legal birsey kullanmadigin icin centilmen degilsindir, ayrica etkisinin, kullandigin miktarlar ayni kalmak ve surenin kisa olmasi kaydi ile daha fazla oldugunu soyleyecegim. Cunku bunun fiziksel bir aciklamasi var. Cok ucucu oldugu icin etkisi cabuk geciyor o kadar.

Dedigim gibi, sen istedigini kullan Tsu, ama bunu baskalarini tesvik etmeden yap, bu forumu okuyan bin kusur kisi var. Ucuza kacmak her zaman kolaydir. Sen bunlari tesvik edecek 1 sey yazarsan, o, bir suru kisi icin bu maddeleri almaya yeterli sebep teskil eder. Lutfen biraz sagduyulu olalim...

Bu konudaki ikinci tartisma oluyor, bundan sonra yazmayacagim bu konuya.

Arsun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..