Jump to content
Masatenisi.org Forum

Maçlardan Önce Özel Bir Karışmınız,yiyeceğiniz ?

Guest dogancanu

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Ben Tufan abinin bütün dediklerini harfiyen uyguladım ama yine yenilmekten kurtulamadım.

O yüzden bana daha uygun olduğunu düşündüğüm bir menü hazırladım:

Sabah:

*Çift sarılı iki yumurta teflon tavada yağsız pişirilecek, sadece beyaz kısmı yenecek. Ekmek yerine iki parça anasonlu galeta yenecek. Bir bardak taze sağılmış ve yağsız keçi sütü içilecek, sağılan keçinin rengi de siyah olacak. İsterseniz, yağı peçeteyle silindikten sonra üzerine yarım limon sıkılmış tek bir yeşil zeytin de yiyebilirsiniz.

Maçtan önce:

*Yarım saat şekersiz damla sakız çiğnenecek ondan sonra iki fincan oğulotu, çobançökerten, karabaş otu, melisa, papatya, sinameki, biberiye, hatmi çiçeği, civanperçemi, ısırgan otu ve rezene karışımı çay içilecek. Şekersiz.

Set arası:

*Taze bir hindistan cevizinin suyu/sütü içilecek. Tek bir mandalina yenecek. (Yazın mandalinayı nerden bulacağınız size kalmış.) Mandalinanın kabukları atılmayıp şortun cebine konacak. Maçın gidişatı kötüyse mandalina kabuğunu çaktırmadan gözümüze sıkıp, maçı ertelemesi için hakemden medet umacağız.

Maç sonrası:

*Alınan mağlubiyetin üstüne sadece soğuk su içilecek.

Akşam:

*20 acılı Lahmacun, 10 Kaşarlı pide, 5 Karışık Pizza, bir adet kuzu çevirme, bir tencere pilav, yarım tabak sossuz spagetti yenecek, hesabı antrenörünüz ödeyecek, elma sirkeli ılık su içildikten sonra tüm bunların üzerine uyunabilirse uyunacak.

Bu menüden umutluyum. Bu sefer galibiyet garanti.

SÜPER OLMUŞ ELİNE SAĞLIK

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Akşam maçlarında mutlaka enerjim düşer. Aç gitsem de düşer, tok gitsem de. Yine böyle bir akşam maça gitmeden 15 dakika önce elma yediğimde enerjisiz kalmadığımı farkettim. Nedenini bilmiyordum şimdi baktım öğrendim. Eğer doğruysa:

Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Bu veriler ve genel anlamıyla elmanın besleyici özelliği, bu meyveyi özellikle spor yapanlar için vazgeçilmez yapar. Gerçekten de fiziksel aktiviteler çerçevesinde elmanın içeriğindekiler spor öncesinde, sırasında ve sonrasında organizma üzerinde pozitif etkiler yaratır:

1. Spor öncesinde tüketildiğinde; enerji verir.

2. Spor sırasında tüketildiğinde; organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.

3. Spor sonrasında tüketildiğinde; %85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır...

Yazının devamı da var ama konumuzu ilgilendiren kısmı bu kadar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

elma bana da iyi geliyor... Ama en iyisi iyi bir ısınma süreci... Maç yaparak ısınayım dediğim zaman kesinlikle enerjik oynayamıyorum. ama oynamadan iyice esneyip sonra da eli düzgün biriyle yavaş yavaş şutop vs oynayarak iyice ısınırsam o gün karşma çıkana allah kolaylık versin :)

Amin cümlemize.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...

elma bana da iyi geliyor... Ama en iyisi iyi bir ısınma süreci... Maç yaparak ısınayım dediğim zaman kesinlikle enerjik oynayamıyorum. ama oynamadan iyice esneyip sonra da eli düzgün biriyle yavaş yavaş şutop vs oynayarak iyice ısınırsam o gün karşma çıkana allah kolaylık versin :)

Tsubasa abi kesinlikle haklısınız oyuncunun optimum performans alabilmesi için ısınma şart.Isınmadan oynayınca in verim alamıyor ve kolda ağrılar bilekte zorlamalar olabiliyor.Ve daha önemlisi ileri içinde size problem yaratabiliyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...

antrenmanden önce birşeyler yemek iyi değil. ana öğünü yedikten 2 saat sonra antrenman yapmak lazım. beni gerçekten çok etkiliyor. yeek yiyip gidersem enerjim sıfır oluyor aynı şekilde çok aç gidersem de kötü oluyorum.

antrenmandan önce sporcu içecei içmek de anlamsız. ter ile kaybettiğimiz elektrolitleri içeriyor bu içecek. henüz terlemeden o içeceği içmemek lazım. antrenmandan sonra içmek gerekir. antrenman veya maç uzun sürüyorsa o aman terlerken de içilebilir tabi.

bunun yanında şekerli şeyler de yemek yanlış. kandaki şeker oranı artınca insülin salgılıyoruz ve o fazla şeker karaciğere depolanıyor. eğer vücüt biraz fazla salgılarsa bu defa tatlı yedikçe şekerimiz düşüyor ve daha da fazla şeker istiyoruz.

maçtan 2 saat önce karbonitrat ağırlıklı ve yağsız yiyecekler tavsiye ediliyor. makarna ve yağsız tavuk en klasiği... balık buhulama sebze vs de favorilerden... benim bildiklerim bunlar ama ben doktor değilim...

şekerli gıdalar zararlı olabilir ama enerji içerdikleri için tercih edilemez mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 months later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 5 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..