Jump to content
Masatenisi.org Forum

Maçlardan Önce Özel Bir Karışmınız,yiyeceğiniz ?

Guest dogancanu

Recommended Posts

maclardan once ne gıbı ozel karısımlar tuketıyorsunuz? mesela beledıye nın cınlı hocasının elınde sureklı kakao lu bır sute benzer bır ıcecek duruyor...

yada antrenmanlardan once ne gıbı besınler tuketırsınız...

muz,sporcu ıcecegı,kuru kayısı,yumurta sarısı aklıma gelenler...

ornegın sut yumurta karısımı olur mu????

cevaplarınız merakla beklıyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

antrenmanden önce birşeyler yemek iyi değil. ana öğünü yedikten 2 saat sonra antrenman yapmak lazım. beni gerçekten çok etkiliyor. yeek yiyip gidersem enerjim sıfır oluyor aynı şekilde çok aç gidersem de kötü oluyorum.

antrenmandan önce sporcu içecei içmek de anlamsız. ter ile kaybettiğimiz elektrolitleri içeriyor bu içecek. henüz terlemeden o içeceği içmemek lazım. antrenmandan sonra içmek gerekir. antrenman veya maç uzun sürüyorsa o aman terlerken de içilebilir tabi.

bunun yanında şekerli şeyler de yemek yanlış. kandaki şeker oranı artınca insülin salgılıyoruz ve o fazla şeker karaciğere depolanıyor. eğer vücüt biraz fazla salgılarsa bu defa tatlı yedikçe şekerimiz düşüyor ve daha da fazla şeker istiyoruz.

maçtan 2 saat önce karbonitrat ağırlıklı ve yağsız yiyecekler tavsiye ediliyor. makarna ve yağsız tavuk en klasiği... balık buhulama sebze vs de favorilerden... benim bildiklerim bunlar ama ben doktor değilim...

Şeker ve insülin metabolizması üzerine yazdıklarınızdan sonra doktor olmadığınız anlaşılıyor zaten:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kan şekerini çok hızlı yükseltip etkisi de oldukça kısa süren gıdalar almak pek mantıklı değil (çikolata vs.). Bunun yerine yavaş yükseltip etkisi uzun süren gıdalar almak daha faydalı. Ben arabaya aklıma gelirse tahıllı yulaflı bar, fındık, kuru üzüm tarzı ürünler atıyorum. Yoksa zaten öğün yapma vaktim olmuyor. Karnınız guruldarken de idman yapmak kaslar açısından oldukça zararlı. Vücud kasları yakmaya başlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında tam tersine çikolata hızlı kana karışmaz. Kuru üzümün içinde pişmiş nişasta olduğu için sindirimi hemen ağızda (amilaz enzimi ile) biter ve birkaç dakika içinde kana karışır. Muz gibi içinde potasyum olan besinleri aralarda yemek faydalı olabilir (yada içinde elektrolitler olan fabrikasyon ürünler)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dogancanu selam

o antrenörün elinde gördügün büyükbir ihtimalle kakaolu süttür.Aşagıda kaynak belirterek kakaolu süt hakkında araştırma sonucunu ekliyorum.Oldum olası pazarlama(ticari)olarak düşündügüm sporcu performansını arttırır diye satılan ürünlere karşıyımdır.Bu tür takviyelerden çok fazla mucizeler beklememek lazım.

Enerji İçeceği yerine Kakaolu Süt

Fiziksel performansı arttırmak, egzersiz sonrası kas hasarını engellemek için de az yağlı kakaolu sütün faydası olabileceği James Madison Üniversite’sinin yaptığı bir çalışma sonucunda açıklandı. Çalışmada egzersiz sonrası aynı miktarda kaloriye sahip yüksek karbonhidratlı içecekle karşılaştırıldığında az yağlı kakaolu sütün daha üstün kas iyileştirme sağladığı bulundu. Aromalı süt içen atletlerin kreatinkinaz (kas hasarının belirtisi) seviyeleri önemli ölçüde düşük çıktı. Sonuçlar az yağlı kakaolu sütün, yoğun egzersizden sonra kasların iyileşmesinde ve onarılmasında etkili olduğunu gösterdi. Ayrıca süt içerisinde bulunan D vitamini ve kalsiyum gibi kilit besin öğelerinin sporcu içeceklerinde bulunmadığı ortaya kondu.

Bu çalışma sonucunda diyebiliriz ki; yoğun bir egzersizden sonraki yarım saat içerisinde içilen bir kutu kakaolu süt kasların eski gücünü kazanmasına yardımcı olur.

KAYNAK:International Jour. Of Sports Nutrition and Exercise Met.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında tam tersine çikolata hızlı kana karışmaz. Kuru üzümün içinde pişmiş nişasta olduğu için sindirimi hemen ağızda (amilaz enzimi ile) biter ve birkaç dakika içinde kana karışır. Muz gibi içinde potasyum olan besinleri aralarda yemek faydalı olabilir (yada içinde elektrolitler olan fabrikasyon ürünler)

Kana karışmasından, sindiriminden bahsetmiş değilim zaten. Kan şekerini hızlı yükseltmesinden bahsediyorum. Çikolata sindirildiğinde kan şekerinde hızlı şekilde ciddi artış olur. Genel olarak şekeri yavaş düşürüp arttırmak sağlıklıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kan şekerini hızla yükselten gıcalara, glisemik indeksi yüksek gıdalar denir.

Glisemik indeksi yüksek gıdaların alımı ile vücudumuzda neler oluyor:

1. Hızla sindirilebildikleri için hızla kana karışıyorlar ve hızla kan şekerini yükseltiyorlar

2. Pankreas bezimiz hızla yükselen kan şekerini görünce hızla ve büyük bir miktarda insülin salgılıyor

3. Bu kadar yüksek kan şekerini depo ederek azaltma yoluna gidiliyor

4. Sonuçta ani yükselen kan şekeri eşittir aniden depolama ya da yağ dokusunda artış oluyor

5. Gidişat bu kadar ile kalsa iyi dedirtecek olayları daha yeni başlattığımızın farkında bile olmayabiliriz, glisemik indeksi yüksek gıdaları alırken.

6. Evet aldık bu tür gıdayı hızla emildi, hızla kan şekerini yükseltti, hızla yağ dokusu olarak depolarımıza katıldı... Fakat bu hızlılık sırasında barsaklardan emilecek besin maddeleri de hızla bitti. İnsülin miktarı ise aynı hızla azalmaz hala daha yüksekliğine devam eder. Sonuç hızla yükselen kan şekeriniz hızla düşecektir.

7. Hızla kan şekerinizin düşmesi, farketmeden sizi kısa süre sonra tekrar yemeye itecektir.

[Kaynak]

Yazının devamına da göz atılabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Amma bilimsel yapıyormuşunuz bu işi.

Benim beslenme programım ise şöyle (olimpiyat şampiyonu Necmi Gençalpten alınmıştır)

Turşu (mineral ve elektrolit kaybı için)- Özellikle antrenmandan sonra tüketilmelidir

Yoğurt (protein ihtiyacı için) - her öğün yenilebilir.

Çay (iyi demlenmiş olmalıdır. Sadece keyif için. Kakao delikanlı adamı bozabilir endişesi taşıyanlar için).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bunun yanında şekerli şeyler de yemek yanlış. kandaki şeker oranı artınca insülin salgılıyoruz ve o fazla şeker karaciğere depolanıyor. eğer vücüt biraz fazla salgılarsa bu defa tatlı yedikçe şekerimiz düşüyor ve daha da fazla şeker istiyoruz.

Eğer vücut biraz fazla salgılarsa bu defa tatlı yedikçe şekerimiz düşüyor kısmı yanlış. Şekerden zengin gıda aldığımızda kan şekerinde ani yükselme olunca, GEREKTİĞİ KADAR insülin salgılanır. Eğer biraz fazla salgılarsa ifadesi yanlış. Eğer fazla salgılanıyorsa anormal bir durum, hastalık sözkonusudur. Tabiki kan şekerinin belirli bir aralıkta tutulmasında etkili başka hormonlarda var ama bu kadar ayrıntı çok fazla zaten.

Yemekten hemen sonra yada tam bir açlık halinde oynamak sağlıklı değil. Yemekten takriben 2 saat sonrası iyi bir zamanlama. Bir de oyun sırasında kaybedilen sıvının yerine konmasına dikkat edilirse çoğu şey yapılmış olur. Çok fazla detay düşünmeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kan şekerini hızla yükselten gıcalara, glisemik indeksi yüksek gıdalar denir.

Glisemik indeksi yüksek gıdaların alımı ile vücudumuzda neler oluyor:

1. Hızla sindirilebildikleri için hızla kana karışıyorlar ve hızla kan şekerini yükseltiyorlar

2. Pankreas bezimiz hızla yükselen kan şekerini görünce hızla ve büyük bir miktarda insülin salgılıyor

3. Bu kadar yüksek kan şekerini depo ederek azaltma yoluna gidiliyor

4. Sonuçta ani yükselen kan şekeri eşittir aniden depolama ya da yağ dokusunda artış oluyor

5. Gidişat bu kadar ile kalsa iyi dedirtecek olayları daha yeni başlattığımızın farkında bile olmayabiliriz, glisemik indeksi yüksek gıdaları alırken.

6. Evet aldık bu tür gıdayı hızla emildi, hızla kan şekerini yükseltti, hızla yağ dokusu olarak depolarımıza katıldı... Fakat bu hızlılık sırasında barsaklardan emilecek besin maddeleri de hızla bitti. İnsülin miktarı ise aynı hızla azalmaz hala daha yüksekliğine devam eder. Sonuç hızla yükselen kan şekeriniz hızla düşecektir.

7. Hızla kan şekerinizin düşmesi, farketmeden sizi kısa süre sonra tekrar yemeye itecektir.

[Kaynak]

Yazının devamına da göz atılabilir.

Muhammed kardeşim, bilimsel konularda kaynak göstermenin kuralları vardır. Akademik çevrelerce kabul görmüş yayınlar, textbooklar vs kaynak gösterilebilir, Guyton Fizyoloji, Harrison Dahiliye gibi. Uzman bir doktor tarafından yazılmış olsa dahi, internetteki bu tür bir yazı kaynak değeri taşımaz. Bu şahıs tıbbi bilgilerine kişisel görüş ve deneyimlerini katmış olabilir. Bildiğim kadarıyla sende glukoz ve insülin metabolizmasıyla ilgili tıbbi kaynaklar var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maçlardan önce sabah kahvaltısında bir kibrit kutusu ölçüsünde beyaz peynir,6 adet siyah zeytin,2 dilim ekmek üzeri reçel olabilir ve çay veya meyvesuyu.

Öğlen yemeği 0.75 pide,ve asitsiz olan herhangi bir içecek (önemli olan şişkinlik yapmayacak kadar besin almak.)

Akşam eve veya deplasmanda iseniz konaklama yerinize geldiğinizde vücudunuz ne kadar kaldırabiliyorsa yiyiniz ve tüm günün acısını çıkarınız.

Maç esnasında set arasında veya öncesinde içecek olarak hem su hemde taze sıkılmış meyve suyu kullanınız.Hangisi derseniz ikiside bulunsun.O anda hangisi canınız istiyorsa ondan abartmadan sadece 2-3 yudum alın ve maçınıza geri dönün.İçerken hocanızı dinlemeyi unutmayın.

Bunlar çok bilimsel değil ama bişey biliyozda sölüyoz hesabı.Beğenmeyen olursa bilimsel araştırmalara devam edebilir...

Hoşçakalınız...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

yoğun spor aktivitesi yapılacak günün öncesinda akşam yatarken (mesela 1-2 saat önce) karbonhidrat ağırlıklı beslenme ( örneğin makarna), sabahında olağan kahvaltı, gün boyu yeterli sıvı ve aralıklı olarak karnı fazla şişirmeyecek şekilde karbonhidrat alımı o gün sizi enerji açısından iyi hissetmenizi sağlayacaktır

yine ek bilgi olarak söylemek gerekirse yoğun spor yapılacak günden 1 gün önce kasları yormamak gerekir, ideal kas tonusunu devam ettirmek için hafif ısınma egzersizleri yapılabilir ancak kesinlikle yoğun idmandan kaçınınız

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

maclardan once ne gıbı ozel karısımlar tuketıyorsunuz? mesela beledıye nın cınlı hocasının elınde sureklı kakao lu bır sute benzer bır ıcecek duruyor...

Ben yeşilçay diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Erman ın dediği gibi çinli hocanın içtiği kakaolu süt değil bizim bildiğimiz çay. ancak siyah değil ıhlamur gibi bitkisel bir çay çünkü bitince üzerine tekrar sıcak su ekleyip içtiğini biliyorum.

sporcu yiyecek içecek kısmına gelince Tufan hoca ya katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Akşam eve veya deplasmanda iseniz konaklama yerinize geldiğinizde vücudunuz ne kadar kaldırabiliyorsa yiyiniz ve tüm günün acısını çıkarınız.

Böyle yapinca verdigmiz herseyi ger aliyoruz, ben biraz göbegimi eritmek istiyorum daha atletik olma acisindan, ben ne yapmaliyim...:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Tufan abinin bütün dediklerini harfiyen uyguladım ama yine yenilmekten kurtulamadım.

O yüzden bana daha uygun olduğunu düşündüğüm bir menü hazırladım:

Sabah:

*Çift sarılı iki yumurta teflon tavada yağsız pişirilecek, sadece beyaz kısmı yenecek. Ekmek yerine iki parça anasonlu galeta yenecek. Bir bardak taze sağılmış ve yağsız keçi sütü içilecek, sağılan keçinin rengi de siyah olacak. İsterseniz, yağı peçeteyle silindikten sonra üzerine yarım limon sıkılmış tek bir yeşil zeytin de yiyebilirsiniz.

Maçtan önce:

*Yarım saat şekersiz damla sakız çiğnenecek ondan sonra iki fincan oğulotu, çobançökerten, karabaş otu, melisa, papatya, sinameki, biberiye, hatmi çiçeği, civanperçemi, ısırgan otu ve rezene karışımı çay içilecek. Şekersiz.

Set arası:

*Taze bir hindistan cevizinin suyu/sütü içilecek. Tek bir mandalina yenecek. (Yazın mandalinayı nerden bulacağınız size kalmış.) Mandalinanın kabukları atılmayıp şortun cebine konacak. Maçın gidişatı kötüyse mandalina kabuğunu çaktırmadan gözümüze sıkıp, maçı ertelemesi için hakemden medet umacağız.

Maç sonrası:

*Alınan mağlubiyetin üstüne sadece soğuk su içilecek.

Akşam:

*20 acılı Lahmacun, 10 Kaşarlı pide, 5 Karışık Pizza, bir adet kuzu çevirme, bir tencere pilav, yarım tabak sossuz spagetti yenecek, hesabı antrenörünüz ödeyecek, elma sirkeli ılık su içildikten sonra tüm bunların üzerine uyunabilirse uyunacak.

Bu menüden umutluyum. Bu sefer galibiyet garanti.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Tufan abinin bütün dediklerini harfiyen uyguladım ama yine yenilmekten kurtulamadım.

O yüzden bana daha uygun olduğunu düşündüğüm bir menü hazırladım:

Sabah:

*Çift sarılı iki yumurta teflon tavada yağsız pişirilecek, sadece beyaz kısmı yenecek. Ekmek yerine iki parça anasonlu galeta yenecek. Bir bardak taze sağılmış ve yağsız keçi sütü içilecek, sağılan keçinin rengi de siyah olacak. İsterseniz, yağı peçeteyle silindikten sonra üzerine yarım limon sıkılmış tek bir yeşil zeytin de yiyebilirsiniz.

Maçtan önce:

*Yarım saat şekersiz damla sakız çiğnenecek ondan sonra iki fincan oğulotu, çobançökerten, karabaş otu, melisa, papatya, sinameki, biberiye, hatmi çiçeği, civanperçemi, ısırgan otu ve rezene karışımı çay içilecek. Şekersiz.

Set arası:

*Taze bir hindistan cevizinin suyu/sütü içilecek. Tek bir mandalina yenecek. (Yazın mandalinayı nerden bulacağınız size kalmış.) Mandalinanın kabukları atılmayıp şortun cebine konacak. Maçın gidişatı kötüyse mandalina kabuğunu çaktırmadan gözümüze sıkıp, maçı ertelemesi için hakemden medet umacağız.

Maç sonrası:

*Alınan mağlubiyetin üstüne sadece soğuk su içilecek.

Akşam:

*20 acılı Lahmacun, 10 Kaşarlı pide, 5 Karışık Pizza, bir adet kuzu çevirme, bir tencere pilav, yarım tabak sossuz spagetti yenecek, hesabı antrenörünüz ödeyecek, elma sirkeli ılık su içildikten sonra tüm bunların üzerine uyunabilirse uyunacak.

Bu menüden umutluyum. Bu sefer galibiyet garanti.

Ongun cuğum yine süpersiiinnn.... :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

abicim o ne süt ne de kakao :) Çin çayından başka birşey içmez ;) Elinde termos gibi birşey taşır ve sürekli çin çayı içer.. Tadını sorarsan iğrenç birşey

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

henüz yeni ayaga kalkmakta olan, teknolojisiz ortamda, hayvan-insan...dolaşıyor...hangi yiyeceklerle karşılaşıyor, hangilerini elde ediyor..bunlar vücut yapısıyla bütünüyle uyumlu, ona yarayan yiyecekler..ağaçtan yere düşmüş cevizler, meyvalar, fındık, kuruyemişler, bal, sebzeler, mümkünse çiğ yemek...içecek olarak su..

bu varlık bir gündüz yaratığıdır, gece uyur,genellikle hava kararınca yiyecek bulup beslenmiyor, gündüz yer...

ağız bölgesinin uyarılma ihtiyacıyla bedenin beslenme ihtiyacı ayni değil.

zihnin söylediği değil, sessizce beden hissedilip dinlenir,o vakit hangi yiyeceğe ihtiyacı olduğu farkedilir, o yenir.

antremandan birkaç saat sonrası 1 lt kadar süt içimiyle kas agrılarının kaydadeğer biçimde azaldığını müşahade ettim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..