Jump to content
Masatenisi.org Forum

Serviste Topun Rakip Sahadan çıkış Yeri

Guest Sufi

Recommended Posts

10 sene gibi kötü bir aradan sonra işyerine bir masa alarak yeniden masa tenisine başlayabildim:) okul yıllarında ucundan kıyısından ilgilendiğim masa tenisi konusunda bize önayak olan bir milli sporcu arkadaşımız vardı. sağolsun servisinden hakemine kadar her konuda bize doğru bilgileri vermeye çalışıyordu. fakat onun o dönemlerde (1988) söylediği geçerli servisle ilgili bir kuralı, yeniden başladıktan sonra göz gezdirdiğim kurallar arasında göremedim.

arkadaşımızın bize söylediği kural şuydu:

mts1.jpg

serviste top, rakip sahaya değdikten sonra rakip sahanın ön sınırından dışarıya çıkmalı. çizimdeki kırmızı çizgiyle gösterilen şekilde yan sınırlardan dışarıya çıkarsa servis geçerli olmaz.

böyle bir kuralın aslı var mıdır? outdate olmuş bir kural mıdır? yoksa arkadaşımız bizi yemiş mi? :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir Milli Oyuncunun Bu Kadar Saçmalayacağına İhtimal Vermiyorum Şahsen :spam: Sokaktaki İnsanlarda Kuralların Bu Kadarından Haberdardır.Bu Sizin Sorduğunuz Kişi Su Topu Milli Takımın da Felan Deildi Dimi :aptal2: Yada Size Başka Bişey Anlatmıştır Sizde Yeni Basladığınız Bi Sporu Öğrenirken Karıstırmışsınızdır :whistle: Bence Bu İhitmaller Bir Masa Tenisi Milli Takım Oyuncusunun Öyle Birşey Söylemesinden Daha Mantıklı :bonus::down:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elimdeki kural kitabindan tercume ediyorum:

Servislerle ilgili, masa hizasinin gerisinden atma ve topun hep oynanacak seviyenin ustunde olmasi kurali haricinde bu cizimlerle ilgili bir kural yok. Top 16 cm kadar ve yaklasik vertikal olarak yukselmeli, falso verilmeden acik avucla havaya atilmali, top gizlenmemeli. Ayrica servislerdeki bir serbestlik de topun illa net ustunden gitmesi gerekmemesi. Oyun icinde oldugu gibi net cevresinden dolassa da servis gecerli oluyor. Yani cizimleri gosterilen servisler gecerlidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elimdeki kural kitabindan tercume ediyorum:

Servislerle ilgili, masa hizasinin gerisinden atma ve topun hep oynanacak seviyenin ustunde olmasi kurali haricinde bu cizimlerle ilgili bir kural yok. Top 16 cm kadar ve yaklasik vertikal olarak yukselmeli, falso verilmeden acik avucla havaya atilmali, top gizlenmemeli. Ayrica servislerdeki bir serbestlik de topun illa net ustunden gitmesi gerekmemesi. Oyun icinde oldugu gibi net cevresinden dolassa da servis gecerli oluyor. Yani cizimleri gosterilen servisler gecerlidir.

Bence de haklısın Arsun...

Arkadaşın seni bu konuda yemiş Sufi...Hepsi uydurma

Aslında bu servis karşılanması kolay olmayan bir servistir(bence)(ama tam köşeye gelse gösteririm ona gününü)

Yani biz hepimimiz masatenisi oynuyoruz kuralları bilmiyoruz olacak iş değil :uzgun:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oyun kuralları kitabı

2.5 Tanımlamalar

2.5.15 Uç çizgisinin, masanın her iki yanından sonsuza dek uzandığı kabul edilecektir.

2.6 İyi bir servis

2.6.4. Servisin başlangıcından vurulduğu ana kadar top, oyun yüzeyinden daha yukarı bir seviyede ve servisçinin uç çizgisinin, gerisinde olmalı ............

servisler geçerli ama konuyu açan sufi gitti

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 1 month later...
arkadaslar arkadasımız bilmiyo olabilir..bu ayıp diil!herkes sizin kadar pro. veya bilgili diilki!?ona alaylı cevaplar vermeniz doru diil bence! :asabi::uzgun: tamam şakayı anlarım ama bunların cogu şakayı aşan şeyler.. :kizgin:

Bence cogu sakayi asmiyor, katilmiyorum. Ayrica her ne kadar artik Sufi ugramiyorsa da buraya, "yoksa arkadaşımız bizi yemiş mi? :) " diye sorarak o da gelebilecek saka yollu cevaplara acik oldugunu belirtmis bence. Luiguoliang nicki ile yazan arkadas biraz ters demis, spam falan diye yorum yapmis ama onun haricinde diger yazanlarin konuyu baslatan arkadasin yaptigi ortayi degerlendirmekten baska birsey yaptiklarini dusunmuyorum. Ayrica eger insanlar azicik sakayi da kaldiramayacaklarsa soru sorma sekillerini daha ciddi yapmalilar bence. "bizi yemis mi?" diye sorarsan ve gulen bir surati da yanina eklersen, "afiyetle yemis" cevabini da beklemelisin, nokta.

Not: Burdaki kimse pro degil, herkes amator ruhlu, herkes de kendisinden daha iyi bilenin, daha iyi oynayanin olabileceginin farkinda. Aksini iddia eden varsa zaten hayal goruyordur. Turkiye birincisinin dunya siralamasindaki yeri bunu gostermeye yeter. Kaldi ki buraya Turkiye birincisi de yazmiyor. Ayrica bir ornek daha: Mesela masa basinda Tufan Yalcin beni cig cig yer (masa basi oyunlari meshurdur onun, kabak lastikleri de :P::D: ), ama bu ona takilmama engel olmuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masanin kenarindan atanlara ne demeli? sonuçta masanin ilerisinde atmiş oluyorlar.

Eğer böyle atan varsa geçersizdir. Genelde dirsekleri masanın yan ilerisinde oluyor ama topa vurdukları nokta masanın gerisinde oluyor. Bana göre dirseğin içerde olmasının da kurallara aykırı olması gerekir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Antalya'da izlediğim Süper Lig maçlarında dikkat ettiğim kadarıyla çoğu oyuncu servisleri masaya çok yakın atıyor. Sanıyorum kısa ve etkili servis atabilmek için. Ama özellikle İrfan Tavukçuoğlu'nun servisleri tuhaf gelmişti bana. Servisi atarken aldığı pozisyon ve topu ilk havaya attığı ana bakınca kesin masa üstünden faullü servis atıyor diyorsunuz ama maçlarında sayının hiç rakibe verildiğini görmedim. Demek ki topa vuruş anı masanın dışında. Ama servisleri insanı tereddütte bırakacak kadar masaya yakın attığını söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..