Ertan

Yeni Başlayanlara Yeni Nesil Lastikler Uygun Mudur?

Recommended Posts

Soru:

Masa tenisi oynamaya yeni başlamış birine, su bazlı yapıştırıcı ile kullanmak için üretilmiş, bünyesinde hızlandırıcı solüsyon etkisi barındıran yeni nesil lastikler gerekli midir?

 

Cevap:

Bu soruya cevap vermeden önce; bir lastiğin süngerine hızlandırıcı solüsyon sürüldüğünde neler olur, hızlandırıcı solüsyon etkisi nedir bunu ele alalım:

 

Solüsyon süngere sürüldüğünde, sünger tarafından emilir, hızla buharlaşan çeşitli kimyasallardan oluşan solüsyon, süngerin gözenekleri arasına nüfuz eder. Bu kimyasallar süngeri yumuşatır ve kabartır. Sünger hem kalınlaşmaya hem de genişlemeye başlar. Sünger şişip kabardıkça, yapışık olduğu üst lastiği de çekip germeye başlar. Bu gerginlik sebebiyle lastik kıvrılarak, sürülen solüsyon miktarıyla orantılı olarak rulo halini almaya çalışır. Bu hale gelmiş bir lastiği tahtaya yapıştırıp oynadığınızda şunları görürsünüz:

 

*Lastik eski haline göre oldukça hızlanır. Gerginleşen üst lastik topu çok zıplatır ve vuruşlarda bir mancınık gibi fırlatır.

*Lastik eski haline göre topa daha iyi spin verir. Şişip yumuşamış süngerin içine top, daha kolay ve daha çok gömülür. Böylece vuruşlarda daha az eforla, topa daha fazla spin vermek mümkün olur.

*Lastiğe kolayca gömülen top tahtaya çarparak vuruşlarda daha çok sesin çıkmasına sebep olur. Top, ıslak sünger ve tahtanın ortaklaşa yarattığı bu sesle lastik, vuruşlarda ötmeye başlar. (Çıkan ses kimi kulaklara müzik gibi gelirken, kimilerini de rahatsız edebilir.)

*Lastik eski haline göre, süngerin yumuşaması ve topu rakette biraz daha uzun süre tutması sebebiyle daha kontrollü hale gelir. (Kontrolün artmasında lastiğin ötmesinin de etkili olduğunu iddia edenler vardır.)

*Hızlandırıcı solüsyon etkisi geçicidir. Sürüldüğü andan itibaren buharlaşmaya başlayan solüsyonun lastiğe kazandırdığı etkiler birkaç saat sonra azalmaya başlar. En üst seviyede etkiyi elde etmek için, lastikleri her antrenman öncesi söküp, solüsyonlamak ve tekrar yapıştırmak gerekir. Bu da hem lastiklerin hem de oyuncunun ömrünü kısaltan bir işlemdir.

 

Su bazlı yapıştırıcılar:

Hızlandırıcı solüsyonların üretimi ve kullanımı 2008 yılından itibaren Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) tarafından yasaklanmıştır. Artık, lastikler tahtaya zararlı uçucu kimyasallar içermeyen su bazlı yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır. Bu tip yapıştırıcıların lastiğe hiçbir etkileri yoktur, sadece yapıştırırlar.

 

Yeni nesil, su bazlıya uyumlu, kendinden solüsyon etkili lastikler:

Son yıllarda geliştirilen ve üretilmeye başlanan bu lastikler, su bazlı yapıştırıcı ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Piyasaya çıkan birçok markanın birçok lastiği arasında solüsyonun etkilerinden bir ikisine sahip lastikler varsa da, her yönüyle solüsyonlanmış bir lastiğin yerini alabilecek yeni nesil bir lastik henüz üretilememiştir. Bu lastiklerin geneli oldukça hızlıdır, topu çok zıplatırlar, kontrolleri düşüktür, biraz öterler, yüzeyleri topu fazla tutmaz, narindirler, hemen yıpranmaya müsaittirler, fazla söküp takmaya gelmezler ve pahalıdırlar.

Kendinden solüsyon etkili yeni nesil bu lastikler, fazla hızlı, kontrolü zor, hırpalanmaya gelmeyen, çabuk eskiyen, pahalı lastikler olmaları sebebiyle masa tenisi oynamaya yeni başlayanlara bırakın gerekli olmayı, hiç uygun değillerdir.

 

Masa tenisine yeni başlayan oyunculara uygun bir raketin özellikleri neler olmalıdır?

Raketin tahtası ne hızlı ne de çok yavaş olmamalıdır.

Dolayısıyla tahta ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır.

Ağır yada çok hafif bir tahta seçilmemesi yararlı olacaktır.

Yeni başlayanların değişik malzemeler kullanılarak üretilmiş teknolojik!! tahtalardan uzak durması doğru olur.

Tahtanın sapı oyuncunun eline iyi oturan uygun formda bir sap olmalıdır.

Ne çok ince süngerli ve yavaş defans lastikleri, ne de kalın süngerli ve hızlı, atak lastikler uygun değildir. Yüzeyi yapışkan ve sert yapılı lastiklerde yeni başlayanlara pek uygun değildir.

Süngeri sert veya çok yumuşak olan lastikler de uygun olmayacaktır.

Orta sertlikte süngere sahip, çok hızlı olmayan ve topu çok zıplatmayan, yüzeyi topu fazla tutmayan atak lastiklerin, 1.7/1.8mm kalınlıkta olanlarını tercih etmek en doğrusudur. (Sriver EL 1.7mm gibi)

Başlangıçta iki yüzde de aynı lastiği kullanmak oyuncunun gelişimini hızlandıracaktır.

Kısacası yeni başlayan birine en uygun ekipman, her yönüyle orta karar olan ekipmandır.

Ekipmanın başlangıç ve orta seviyeli oyuncular için önemi yok denecek kadar azdır.

Sık sık ekipman değiştirmek oyuncunun elini ve motivasyonunu bozarak, gelişimini engeller.

Hızlı bir gelişim için iyi bir partnerle sistemli ve düzenli antrenman, düzgün teknik için ise antrenör desteği şarttır.

 

Ongun

  • Like 12

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş