Jump to content
Masatenisi.org Forum

Almanya'da Masa Tenisi

Secici

Recommended Posts

Valla arkadaşlar.

Futbolu takip etmenin bi pazarı var. Dolayısıyla tv'den ve internetten her türlü bilgiye ve görüntülere vs. ye ulaşmak kolay. Oyunculardan vs. de birşeyler kapmak öğrenmek örnek almak mümkün. Ama Türkiye'de masa tenisi'ni takip etmek pek kolay değil. İlgi alaka da ona göre...

O zaman ben de ne yaparım. Almanya'daki masa tenisini takip ederim. Türkeiye'de futbolu takip etmekten takımların kadrolarını hangi oyuncu sakat hangisi oynadı oynamadı totoydu lotoydu iddaaydı vs. takip etmekten iyidir. Videolarını seyrederim, onların teknik ve stillerinden beğendiklerime özenir, örnek alırım... Değil mi?

Hem Almanya'da masa tenisi ile uğraşıp forumu takip eden arkadaşlar da var. Onların da desteğiyle oradaki materyaller üzerinden ligleri ve oyuncuları takip edelim. Benim hoşuma gitti bu fikir, sizi bilmem.

Evet başlıyoruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle nereden takip edebiliriz. Temel iki kaynak var önümüzde.

1. click-tt.de

Oyuncu ve takım bilgilerinin ve istatistiklerinin takip edilebileceği veritabanı sitesi.

2. tt-total.tv

Masa tenisi haberleri ve farklı seviye Alman ligleri ve maçlarından kapsamlı videolar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu kaynakları nasıl kullanabiliriz?

Çoğumuzun Almanca ile pek arası olmadığını düşündüğümüzden yüce bilge google'ı bu konuda yardıma çağırabiliriz. Bir oyuncu ve takım hakkında istatistik bilgisi veya video vs. ihtiyaç duyduğumuzda, mesela click-tt.de sitesinde bu kelimeyi aratmak için google da: (mesela öztürk isminde birini aramak istersem)

öztürk site:click-tt.de

şeklinde aratırsam, öztürk kelimesini sadece click-tt.de uzantılı sayfaları filtre edecektir. Bu yolla almanca da olsa site üzerinde bilgi aratabiliriz.

Mesela benim birkaç gündür seyrettiğim videolarda teknikleri ve atletiklikleri ile en çok dikkatimi çeken oyuncular Marko Jevtovic, Grozdan Grozdanov ve Theodor Jordanov. Bu oyuncular zaten dünya sıralamasında da 100-300 arasında kendine yer bulan oyuncular. Bizim süper ligimizdeki iyi oyuncular ayarındalar. Hatta sanırım Grozdan Grozdanov daha önce bizim süper ligde de oynamış.

Mesela bu oyuncuları takip etmek ve kimdir bunlar görmek istiyorsak, üçünün de oynadığı ve iki takım arasında toplam 16 maçın yapıldığı Bundesliga 2. Lig (Kuzey)den bir seri:

DJK Germania Holthausen - Tennis Borussia Berlin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Boll,

Ovtcharov,

C. Suss,

Chih Yuan Cuang,

Adrian Crisan,

Tiago Apolaina,

Rui Wu Tan,

Bastian Steger,

Patrick Baum,

Kenta Matsudaira,

J.O. Waldner,

Xi Wang,

Robert Swensson,

Alexander Karakasevic,

Chu Yan Leung,

Jakub Kosowski,

Locjan Blazycyk

Zoltan Fejer Konnerth

Tomas Pawelka

Seiya Kishikawa,

Trinko Keen,

Lars Hielscher,

Jörg Roßkopf

Taku Takakiwa

Paul Drinkhall

Julien Indeherberg

Hung-Chieh Chiang,

Antonin Gavlas,

Steffen Mengel,

Ruwen Filus,

Bunlar DTTL , yani alman en üst ligde oynayan oyuncular.. takımlar halinde..

Waldner amcamız, 3. adam çıkıyor maçlara ve 16 maçın 9 unu kazanmış,

o göbeğiyle :)

Kenta matsudaria, 15 maçın 11 ini kazanmış, yendiklerinin arasında,

Waldner, Dima, Rosskopf, Suss, karakasevic var...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

okulda konuşurken duymuştum..Gencay'a Almanya'dan teklifler varmış..e peki teklif yapan bu takımlar kaçıncı ligde oynuyor? 2. ligde..ligimizin ve oyuncularımızın seviyesini siz düşünün artık..

arkadaslar diger taraftan almanya ile ülkemiz, hele hele masatenisinde daha kiyaslanamaz. masatenisi bir kale bir top, veya bir top ve potayla ögrenilen sey degil. imkanlar gelismedikce bu isler biraz zor. bunu hepimiz biliyoruz.

almanya'da masa tenisi derken size birde en alt ligleri göstermek istiyorum:

Siegen'de Masa Tenisi

bu verdigim linkte benim kaldigim 250bin nüfuslu Siegen bölgesinden (yüz ölcümü afyon ilimiz kadar) en alt liglerde oynayan takimlari görürsünüz. 12 tane yetiskin erkeklerin oynadigi ligler var, her ligde 12 tane takim, etti 144takim (nerdeyse her takim bir kulüp ve her kulüp ayri ayri asgari 4 tane masasi olan spor salonu var anlamina geliyor), her takimda asgari 6 kisi, etti 864kisi. cocuklari bayanlari saymiyorum.

bunlar bu sehirde en alt liglerde oynayan oyuncularin sayisi, onun haricinde genelde bu kulüplerin cogunun Siegen bölgesi disindan rakiplere karsi oynadiklari daha yüksek liglerdede takimlari var, yani rahatlikla bu sehrin 1000den fazla oyuncusu oldugunu söyleyebilirim (bayanlari ve cocuklari saymadan).

daha önce forumun baska bölümündede belirttigim gibi, türkiye'nin masa tenisini oyuncularini kiyaslamadan önce, alt yapiyi kiyaslamak gerekiyor.

gercekten arastirip saymadim ama rahatlikla bu 250bin nüfuslu sehirde 144 tam tekmil spor salonu var, hatta masa tenisi oynanmayanda bir sürü salonda vardir diyebiliyorum. bu linkte göreceginiz salonda benim simdiye kadar mac yaptigim en kötü salonlardan biri.

türkiyede durumlar rakamlar nasildir bilemiyorum ama orasinida artik siz bana anlatacaksiniz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ya lig konusunu yok 1. ligdi yok 2. ligdi, fazla kafaya takmayın. Türkiye'de futbola ilgi şu an olduğundan biraz daha az olsaydı. İngiliz ya da İspanyol ligini ağzımızın suyu aka aka izlerdik. Kendi ligimiz de ortadoğu ülkelerinin ligleri seviyesinde olurdu. Arada bir yaşanan avrupa başarılarını da rüyamızda görürdük.

Masa Tenisi'nde olan da bu. Almanya 1. ligi yani DTTL bir nevi İngiliz Premier Ligi ayarında biz de anca onların 2. ligi ayarındayız. Onun için bizim millilerden değil Gencay, Bora Vang bile DTTL de zor oynar.

Özgür'ün de dediği gibi önemli olan altyapı ve ülke çapındaki toplam oyuncu ve meraklıların sayısı.

Bizden oyuncu yetişiyor mu? Aslında oldukça potansiyel var. En azından her Avrupa ülkesinin Top100 de en az 1 oyuncusunun olduğu gibi bizden de ilk 100 de olan 1 oyuncu olsun yetişmeliydi. Ama bir şekilde bizdeki sporcular bütün hayatını buna adayamadığı için belli seviyenin üzerine geçemiyor. Özellikle üniversite sınavı yaklaştığı zaman birçok oyuncuyu da kaybediyoruz.

Çok konuşuldu bu konular daha önce zaten. Kafa şişirmeyelim daha fazla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

biz

alt yapıyla uğraşmıyos

çinli getiriyos

adios

arkadaslar diger taraftan almanya ile ülkemiz, hele hele masatenisinde daha kiyaslanamaz. masatenisi bir kale bir top, veya bir top ve potayla ögrenilen sey degil. imkanlar gelismedikce bu isler biraz zor. bunu hepimiz biliyoruz.

almanya'da masa tenisi derken size birde en alt ligleri göstermek istiyorum:

Siegen'de Masa Tenisi

bu verdigim linkte benim kaldigim 250bin nüfuslu Siegen bölgesinden (yüz ölcümü afyon ilimiz kadar) en alt liglerde oynayan takimlari görürsünüz. 12 tane yetiskin erkeklerin oynadigi ligler var, her ligde 12 tane takim, etti 144takim (nerdeyse her takim bir kulüp ve her kulüp ayri ayri asgari 4 tane masasi olan spor salonu var anlamina geliyor), her takimda asgari 6 kisi, etti 864kisi. cocuklari bayanlari saymiyorum.

bunlar bu sehirde en alt liglerde oynayan oyuncularin sayisi, onun haricinde genelde bu kulüplerin cogunun Siegen bölgesi disindan rakiplere karsi oynadiklari daha yüksek liglerdede takimlari var, yani rahatlikla bu sehrin 1000den fazla oyuncusu oldugunu söyleyebilirim (bayanlari ve cocuklari saymadan).

daha önce forumun baska bölümündede belirttigim gibi, türkiye'nin masa tenisini oyuncularini kiyaslamadan önce, alt yapiyi kiyaslamak gerekiyor.

gercekten arastirip saymadim ama rahatlikla bu 250bin nüfuslu sehirde 144 tam tekmil spor salonu var, hatta masa tenisi oynanmayanda bir sürü salonda vardir diyebiliyorum. bu linkte göreceginiz salonda benim simdiye kadar mac yaptigim en kötü salonlardan biri.

türkiyede durumlar rakamlar nasildir bilemiyorum ama orasinida artik siz bana anlatacaksiniz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

biz

alt yapıyla uğraşmıyos

çinli getiriyos

adios

bir sorunun bu kadar basite indirgenemeyecegini düsünüyorum. 70yilda kac tane cinli getirdikki sorunun kaynagi bu olmus. ayrica diger ülke milli takimlarina bakin, avusturyada var asyali oyuncu, almanya'nin bayan milli takimindada var. bunlari getiren yok, zaten bu sporda, piyasanin her yerinde oldugu gibi cin mallarida kendileride cok.

neyse konuyu türkiyede masa tenisi gelisememesi olmadigi icin daha fazla konudan sapmadan, sizi eski almanya sampiyonu Wilfried Lieck ile tanistirmak istiyorum :).

Adam hala yedek olarak oynadigi 2. lig karsilasmalarinda galip ayrilabiliyor. kendisi 1945 dogumlu yani 64 yaslarinda.

ayni videoda göründügü gibi, göbegi ile masaya yapisir ordan pek ayrilmaz. bloklari ile rakibi cileden cikarir.

64yasinda olmasina ragmen adamin ayaklarina dikkatinizi cekmek isterim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

neyse konuyu türkiyede masa tenisi gelisememesi olmadigi icin daha fazla konudan sapmadan, sizi eski almanya sampiyonu Wilfried Lieck ile tanistirmak istiyorum :).

Adam hala yedek olarak oynadigi 2. lig karsilasmalarinda galip ayrilabiliyor. kendisi 1945 dogumlu yani 64 yaslarinda.

ayni videoda göründügü gibi, göbegi ile masaya yapisir ordan pek ayrilmaz. bloklari ile rakibi cileden cikarir.

Iste bu konuyu açarken amacım buydu.

Teşekkürler özgür. :)

Edit: Bu arada Franziska da yavaş yavaş gözüme girmeye başlıyor. Oyununa çok hakim ve kontrolü altında götürüyor. Öyle dan dun hücum yapayım hırsında değil.

P.Franziska - H.Fischer

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu arkadaşın ayakları bir çoğumuzdan daha hareketli.

sorunun basite indirgenen kısmı Çinli getirmek değil, altyapıyla uğraşmamak. Hangi spor olursa kollektif ve devamlı başarı için altyapı yatırımı şart. Almanya'da yaşamadım. Ama iddia ediyorum, diğer spor branşlarının çoğunda da durum farklı değildir. Altyapı olmazsa zaman zaman çok başarılı bir sporcu çıkar, o sporcudan sonra da başarı falan kalmaz.

Biz hiçbirzaman altyapıyla uğraşmayız (bakınız belediyeler, her sene çiçek dikilir ama yağar yağmur 50mt ötedeki denize bir türlü akamaz) . Federasyonumuzdan bizlerden oluştuğu için milli karakterimizi yansıtıyor. Onlar da altyapıyla uğraşmıyor.

bir sorunun bu kadar basite indirgenemeyecegini düsünüyorum. 70yilda kac tane cinli getirdikki sorunun kaynagi bu olmus. ayrica diger ülke milli takimlarina bakin, avusturyada var asyali oyuncu, almanya'nin bayan milli takimindada var. bunlari getiren yok, zaten bu sporda, piyasanin her yerinde oldugu gibi cin mallarida kendileride cok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Edit: Bu arada Franziska da yavaş yavaş gözüme girmeye başlıyor. Oyununa çok hakim ve kontrolü altında götürüyor. Öyle dan dun hücum yapayım hırsında değil.

P.Franziska - H.Fischer

ayni linkte Steffen Mengel'in maclarinida takip etmelisiniz. (onunla 99/00 - 02/03 sezonuna kadar beraber ayni takimda oynadim), benden 7yas kücük, bu yil 21 yasina girecek. sakatliklar yüzünden bir iki yildir duraklama yasasada, seneye Hanau'da yeni takiminda daha iyi isler basaracagina eminim.

yeri gelmisken belirtiyim. Hanau takimi, Gönnernin birinci lig lisansini satin aldi (almanyada bazi tartismalara neden oldu). Hanau 8.ligde oynarken artik 1.ligde Jörg Rosskopfla ve Gönnernin o genc oyunculariyla beraber mücadele edecek. önümüzdeki sezonu artik beraber takip ederiz ;).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

waldner dünya sıralamasında neden görünmüyor hala aktif olarak işte

sıralamaya puan veren maçlara çıkmıyordur, örneğin, dünya şampiyonaları,

pro tourlar, avrupa şampiyonaları, vs vs..

Bildiğim kadarıyla, DTTL veya çin ligi, veya türkiyedeki liglerdeki

maçlar sıralamaya etki etmiyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sizi eski almanya sampiyonu Wilfried Lieck ile tanistirmak istiyorum :).

Bi de amcam o yaşına rağmen güzel bi sayı aldığında genç oyuncular gibi yumruk sıkıp sevinmiyor mu... Bitirdi beni valla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bi de Ara Karakulak diye bi eleman var. Dikkatimi çekti. Bizim Ara Güler gibi Türkiye menşeyli gayrimüslim vatandaşlardan mıdır acep?

Edit: Bu videoda ne oluyor?

Brosig - Golshahi

Videonun sonunda benim ne döndüğünü anlayamadığım bir sayı yaşanıyor sonra da bir sarı bir de kırmızı kart çıkıyor. Sebebi nedir? Bir de bu kartların yaptırımı nedir?

Edit 2: Sözkonusu maçın ikinci bölümü de ayrı bi güzelmiş. Golshahi'nin backhand topspinlerini de ayrıca hesaba yazdım... :o)

Brosig - Golshahi (Bölüm 2)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..