Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sorunum

Recommended Posts

Arkadaşlar benim sorunum şu , sol dizimde 1 aydan uzun süre önce bir ağrı başladı....İlk seferler önemsemedim , antrenörüm babacığım da pek önemsemedi :) neyse maçlar arttıkça biraz daha ağrı artar oldu , ancak idare etmeye çalıştım ve bu arada doktora gittim , fazla detaylıca bakmadı bir krem verdi....En son perşembe ve cuma günleri sıkı birer antreman yaptım 2 saatlik....Cuma gününden sonra ağrı aşırı şdidetli oldu...Yürürken , merdiven çıkarken bile hissediyorum ağrıyı...

Ağrıyan bölge ise diz kapağımın hemen üst bölümünde ... Sizce belirli bir süre antremanları ertelemeli miyim ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tam bir masa tenisi rahatsizligi. bu sorunla bizim sporumuzla ugrasan bir cok insan karsilasmistir.

bendede ayni sorun vardi. uzun müddet masa tenisine uzak kaldim. tekrar basladigimda bu agrilar baslamisti.

sebebi oynarken adim atmak yerine sol ayagini saga sola bükerek topu karsilamandan kaynaklaniyor. buda diz kapagi civarinda agrilara sebeb oluyor.

yapilacak tek sey bundan böyle oynarken ayagini yerden kaldirman, saga sola pesinden sürükleyerek degilde kücük adimciklar atarak, yerinde sekerek, oynaman agrilari yok edeecginden eminim.

özellikle isinirken FH FH oynarken bu hatayi cok kisi yapiyor. Vücut arkaya öne dogru dönüyor ama ayaklar sabit yerinde duruyor. Kaslar güclü degilse, agrilarda artiyor. (bilmem anlatabildim mi?)

cok net konustum, uzaktan teshis koydum, ama gercekten ayni tarif ettigin sorunla karsilasan onlarca insan tanidim oynadigim su onbes yirmi yilda.

Baska birsey olamaz demiyorum, doktora gitmene gerek yok demiyorum. lütfen yanlis anlasilmasin. sorumluluk almis olmayayim. doktorada git antrenman yaparken dedigimede dikkat et. agrilarin kendiliginden kaybolursa ne ala.

EDIT: 05.06.2009

asagidada yanlis anlasilmasin diye yazmistim, ayni günlerde benimde diz kapagimin civarinda agrilarim oldugu icin, hata yaparak bütün agrilarin sebebi ayniymis gibi anlasilacak, yukardaki yazimi yazmis, ama sonrasinda Menisküs Nedir, Yarlanmalari Nasildir? gibi konular acilip bilgi verildi ve sorun kalmadi diye düsündüm.

bu yaziyi sonradan okuyanlar icin belki atlayabilirler diye bu mesajimi buraya yapistirmakta yine fayda görüyorum:

aslinda yazimda belirtmistim, ama tekrar etmekte yarar var, arkadaslarda lüzumlu görmüs, bende tekrar söyliyim:

arkadaslarinda dedigi gibi, en iyi tavsiyeyi sana doktor verecektir. rahatsizliklar ihmale gelmez. bugün agrir, yarin agrimaz, doktora gitmezsin, ertesi gün doktor keske daha önce gelseydin der.

benim söylediklerim agrilari eksiltmek icin degil, olsa olsa daha güzel oynayabilmek icin kullanabilirsin. oda sahsi fikrimdir onuda antrenöre sormak lazim :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim sorunum şu , sol dizimde 1 aydan uzun süre önce bir ağrı başladı....İlk seferler önemsemedim , antrenörüm babacığım da pek önemsemedi :) neyse maçlar arttıkça biraz daha ağrı artar oldu , ancak idare etmeye çalıştım ve bu arada doktora gittim , fazla detaylıca bakmadı bir krem verdi....En son perşembe ve cuma günleri sıkı birer antreman yaptım 2 saatlik....Cuma gününden sonra ağrı aşırı şdidetli oldu...Yürürken , merdiven çıkarken bile hissediyorum ağrıyı...

Ağrıyan bölge ise diz kapağımın hemen üst bölümünde ... Sizce belirli bir süre antremanları ertelemeli miyim ?

Başka bir doktora daha gidebilirsin bizlerden size en iyi tavsiye bu olur.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oynarken diz ağrının olması önemli bir sorun, özgür bey deneyimlerinden sana güzel bir öneride bulunmuş, kısmen doğrudur, fakat yine de doğru teşhis ve tedavi için tetkik yapılması gerekiyor, diğer uzman öncelikle seni ilaç tedavisine almış belki devamında kontrole çağırmıştır, çağırmamış olsa bile ortopedist uzmanla tekrar görüşüp önerilerini alman gerekiyor, o bölgede en sık karşılaşılan durumlarda birisi menisküs yırtıkları diğeri de çapraz bağ yaralanmalarıdır, özgür beyin dediği gibi hareket etmeden dizi bükerek yapılan zorlamalı hareketlerde bu durumlarla karşılaşılabilir, tedavi erken evrede ilaç ve fizik tedavi, ileri evrede operasyon olabilir.

geçmiş olsun diyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aslinda yazimda belirtmistim, ama tekrar etmekte yarar var, arkadaslarda lüzumlu görmüs, bende tekrar söyliyim:

arkadaslarinda dedigi gibi, en iyi tavsiyeyi sana doktor verecektir. rahatsizliklar ihmale gelmez. bugün agrir, yarin agrimaz, doktora gitmezsin, ertesi gün doktor keske daha önce gelseydin der.

benim söylediklerim agrilari eksiltmek icin degil, olsa olsa daha güzel oynayabilmek icin kullanabilirsin. oda sahsi fikrimdir onuda antrenöre sormak lazim :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Benim de diz problemlerim vardı. Son altı ayda spor salonuna gidip cok hafif agırlıklardan baslayarak "quadriceps" dizin ön üstündeki dört başlı kas ve "hamstring" dizin arka-üstündeki kas gruplarını kuvvetlendirdim. Bunun cok faydasını gordum. Size de tavsiye ederim. Ama once bir doktora gidin. Bana bu kasları kuvvetlendirmemi muayene sonrasında doktorum soylemisti.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle herkese merhaba. Samet bu sorun bende de var .Semi-Pro(!) bisikletçiyim ve bizlerde de oluyor bu sorun. En başta aklıma gelen o bölgende kireçlenme olabilir!!! Ayrıca masa tenisi dışında da başka spor aktiviteleriyle de uğraşmalısın. Örneğin; Her gün koş! Ağrın geçmezse diğer arkadaşların dediği gibi mr çektir !!! ancak bu kadar yardımcı olabilirim! Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende aynısı olmasada benzeri oldu başka bir yerde dizimi zorlamışım tam tarif edildiği gibi ama bende sadece hafif ağrı özelliklede ısınırken ağrı yapıyordu ,bi süre spora ara verdim 10-15 gün kadar ve dizimi hiç zorlamadım,ve ardından dizlik kullanmaya başladım şimdi hiç bi şey kalmadı

tabi herkesin durumu farklı ama bu spor özellikle diz eklemelerine çok yüklendiği için dikkatli olmakta fayda var sanırım ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Merhabalar;

Ben 4-5 senedir kendimi kısmen haraketli ve ayak hareketlerini de uygulamaya çalışan bir oyuncu olarak görüyordum. Fakat son 1-2 haftadır -tabi akıl veren antrenörümüz falan da olmadığından- "Kendimi biraz daha zorlayayım ve her gelen topa karşıdan çıkıp da bana doğru yönelmeye başladığı anda en azından bir küçük adımcıkla olsun en iyi pozisyon ayarlaması yapmaya başlayayım, bakalım oyunumda nasıl bir etki oluşturacak?" dedim. İlk çalışmada pek bir fayda göremedim gibi geldi ama sonraki bir kaç antremandan itibaren -özellikle dün yaptığım çalışmada daha net gördüm- masa tenisimin en az bir seviye yukarı çıktığını hissetmeye başladım. Özellikle forehand spinde bunu çok iyi hissettim. Bir zaman sonra spine uygun bir top rakipten bana doğru gelirken vücudumun refleks halinde -sağ el kullanan bir oyuncu olarak- sol bacak önde sağ bacak onun arka çaprazına basacak şekilde bu bacaklardan kuvvet alarak ve dizler kırık şekilde bir eğilme ile ve hassas bir şekilde tam doğru noktada topla buluşarak çekilen spinlerin çok kuvvetli, çok spinli ve bombeli ve fazla da güç harcamadan çekilebildiğini de gözlemledim. Sonra da sanki ben bu hareketi daha önce Waldner'in falan öğretici videolarında görmüştüm diye bile hatırlamaya başladım.

Neyse bu işin teknik boyutu ancak, bu şekilde shootup çalışması dahil her bir vuruşta yeniden ayak pozisyonunu ayağı yerden kaldırarak ayarlamakla ve boş kaldığımda da yerimde küçük küçük zıplayarak yaptığım bu tip çalışmaların o çalışmanın akşamında diz kapaklarımın hemen üztündeki kaslarda ciddi ağrılar oluşturmaya başladığını söyleyebilirim.

Yani özgür'ün:

sebebi oynarken adim atmak yerine sol ayagini saga sola bükerek topu karsilamandan kaynaklaniyor. buda diz kapagi civarinda agrilara sebeb oluyor.

yapilacak tek sey bundan böyle oynarken ayagini yerden kaldirman, saga sola pesinden sürükleyerek degilde kücük adimciklar atarak, yerinde sekerek, oynaman agrilari yok edeecginden eminim.

cümleleriyle ifade ettiği tezi bana pek doğru gelmedi. Ya da bende farklı sonuçlar doğurdu.

Selamlar.

Edit: İki antreman sonra ağrılar kesildi. Zannederim diz çevresindeki sözü geçen kaslar yeterince güçlendiler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 8 months later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..