Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Başlayan Ve Gelişmekte Olan Oyuncular Için Uygun Tahtalar

Recommended Posts

Bu başlığı yeni başlayan, hazır raketten daha ciddi ekipmana geçiş yapan veya mevcut tahtasını bu tip bir tahta ile değiştirmek isteyen arkadaşlar için kaynak olması amacıyla başlatıyorum. Amacımız tüm forum üyesi arkadaşların tecrübe ve tavsiyeleri ile güzel bir kaynak yaratmak. Ben şimdilik 5-6 adet tahtayı kısaca yorumlayarak listeliyorum. Sizlerden ricam, benzer şekilde önceden kullandığınız/denediğiniz bahsi geçen "Yeni Başlayan ve Gelişmekte olan oyuncular için uygun tahtalar" tanımına uygun başka tahtaları da burada kısaca yorumunuzla paylaşmanız. Katılım yapıldıkça çoğunluk tarafından kabul görmüş, denenmiş, kendini kanıtlamış ürünleri güncelleyerek listeleyip asılı başlık olarak sabitleriz. Bu şekilde ekipman tavsiyesi isteyen arkadaşlar için de yararlı bir başlığımız olur. Eğer ilgi görürse zaman içerisinde bunu farklı kategorilerde (agresif ofansa uygun tahtalar, çeşitli sınıflarda lastikler vb.) yeni başlıklarla uygulayabiliriz.

Butterfly Primorac OFF-

Seveni çok olan bir tahta. Her tür vuruşu yapmak için uygun, gelişmekte olan oyuncular için ideal. Ne sert ne yumuşak. Avrupa/Japon stili lastiklere daha yatkın.

Yasaka (Gatien) Extra

Aslen dünya sıralamasında üst sıralarda birkaç Çinli de dahil olmak üzere birçok oyuncunun vaktinde bolca solüsyonla kullandığı bir tahta. Her tip lastikle kullanılabilir fakat Çin lastikleri ile uyumu harika, çok iyi hisli, ALL+ OFF- civarı hıza sahip, genelde hafif. Spin ağırlıklı oyun geliştirmek için ideal. İsveç yapımı.

Stiga Offensive Classic

Bolca hisli (titreşimli), esnemesi yüksek, spine çok yatkın bir tahta. Sert lastiklerle çok rahat uyum sağlıyor, WRB versiyonu azıcık daha hızlı olmakla birlikte sapın boş olmasını unutmamak lazım. CR versiyonunun yüzeyi az da olsa daha sert. Stiga’nın rüştünü çok uzun zaman önce kanıtlamış tahtalarından biri. Neredeyse tüm Stiga’larda olduğu gibi kıymık-lif atma gibi sorunlara karşı vernik veya zımpara kullanılmasında fayda var.

Stiga Allround Classic

Offensive Classic ile benzer özelliklerde olmakla birlikte isminden de anlaşılacağı gibi bir miktar daha kontrollü, yavaş (ALL, ALL+ civarı) ve titreşimli.

Stiga Energy WRB

Yumuşak ve esnek, hissi – titreşimi bol bir spin tahtası. WRB olduğundan sapı boş. Bu nedenle kafa daha ağır hissetiriyor. Spin vuruşlarında bunun pozitif etkisi olduğu söyleniyor. OFF- ayarında hızda, orta-ileri seviyedeki oyunculara da hitap ediyor (en azından solüsyon yasaklanmadan önce Chen Qi tarafından kullanıldığını biliyoruz). Aşağı yukarı her tip lastikle uyumlu. Bir tahtadan diğerine ağırlığı oldukça oynayabiliyor (80gr-95gr arası), o yüzden elle seçebiliyorsanız daha iyi olabilir.

Tibhar Samsonov Alpha

Kafa kısmı küçük sayılabilecek, sapı çok rahat, hafif ve çok dengeli bir tahta. Orta sertlikte, hızı OFF- civarında. Yukarında bahsi geçen tahtalara göre esnekliği biraz daha az. Kafanın küçük olmasından dolayı FH-BH arası geçişlerde çok kıvrak. Avrupa/Japon lastiklerle çok uyumlu olmakla birlikte Çin lastiği bile kullanılsa kafa ağırlaşma sorunu yok. Yüzeyi üretimden vernikli gibi, bu nedenle kıymık/lif atma sorunu yaşanmıyor.

Avalox P500

Güzel yumuşak hisli, rahat saplı bir tahta. OFF- civarı hızda. Her tip lastikle uyabilecek, tekniğin gelişmesi için çok uygun bir tahta. Bir çok Çinli şampiyon tarafından da geçmişte kullanıldı. 1 kat vernik veya ince zımpara ile kıymık/lif kalkmasına karşı korumakta fayda var.

Butterfly Petr Korbel

Üstteki diğer tahtalardan farklı olarak bu tahta OFF hızında. Bu nedenle tekniği biraz daha oturmuş, daha ofansif düşünen oyuncular için biraz daha uygun olabilir. 5 kat orta sertlikte, Petr Korbel'in kendisi birçok başka profesyonel tarafından da kullanılan bu tahta genelde 90 gr civarında ağırlıkta. Avrupa/Japon lastikleriyle daha uyumlu. Sriver FX gibi klasik lastiklerle iyi gider. FL sapı biraz ince.

Bunlara ek olarak;

729 Bomb

LKT Instinct ve +

Donic Applegren Allplay

Yasaka Sweden Classic

Yinhe (Galaxy) 896

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

DHS W2010

Kontrolü iyi ancak tahta kalitesini pek beğenmedim, dayanıksız. Sanırım aynı fiyata daha iyi seçenekler bulunabilir.

729 BOMB

Fabrika verilerine göre off bir tahta ancak kullanıcı yorumlarına göre off- bir tahta. Ben bu konuda tecrübeli olmadığımdan isimlendirmeyi geçiyorum. Ancak atak ağırlıklı oynamaya uygun olduğunu söyleyebilirim. Atak bir tahta için ne çok hızlı ne de çok yavaş. Sağlamlığı ve tahta kalitesi fiyatıda gözönüne alındığında iyi. Defalarca sök tak yaptığım halde lif atma sorunu yaşamadım. Atak ağırlıklı karışık oynayanlara tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

729 BOMB

Fabrika verilerine göre off bir tahta ancak kullanıcı yorumlarına göre off- bir tahta. Ben bu konuda tecrübeli olmadığımdan isimlendirmeyi geçiyorum. Ancak atak ağırlıklı oynamaya uygun olduğunu söyleyebilirim. Atak bir tahta için ne çok hızlı ne de çok yavaş. Sağlamlığı ve tahta kalitesi fiyatıda gözönüne alındığında iyi. Defalarca sök tak yaptığım halde lif atma sorunu yaşamadım. Atak ağırlıklı karışık oynayanlara tavsiye ederim.

Bu tahta yabancı forumlarda da beğenilen ve bolca kullanılan bir tahta. Benim aklıma kullanmadığım için gelmemiş. Katkı için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benzer konuyu lastikler için açmanın çok kullanışlı olacağına inanıyorum. Raket tavsiyesi isteyen yada bu lastikleri kullanmamış herkese rehber olur. Lastikler hakkında oldukça yorum var ama bunun avantajı birarada olması olacak.

Hatta yeteri kadar bilgi oluşursa üst konu olabilir, ne de olsa en çok merak edilen iki konu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benzer konuyu lastikler için açmanın çok kullanışlı olacağına inanıyorum. Raket tavsiyesi isteyen yada bu lastikleri kullanmamış herkese rehber olur. Lastikler hakkında oldukça yorum var ama bunun avantajı birarada olması olacak.

Hatta yeteri kadar bilgi oluşursa üst konu olabilir, ne de olsa en çok merak edilen iki konu.

Lastikler de bir sonraki aşama olur. Yeter ki katılım olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nittaku Sanalion S

Benim tahta :D. Petr Korbelden daha kontrollü, daha hafif, daha yavaş. Bomb ile aynı hızda olabilir. Bence benim gibi yeni başlayanlar için çok uygun bir tahta. Ben pek kullanan yorumu ve bilgi sahibi olmasam da Acoustic ve Violin gibi tahtaları yapan Nittakuya güvenip aldım. 1 hafta oldu sipariş vereli herhalde 1 hafta sonra gelir, daha ayrıntılı yorum yaparım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Andro Super Core Cell All +

Bu tahtada ilk dikkatimi çeken işçili ve tahta kalitesi. Bu açılardan tatmin edici. Hızı, kontrolü ve ağırlığıda yeni başlayanlar için oldukça ideal. Benim için tek dezavantajı tahtanın kafa kısmının küçük oluşu idi, bunu sorun olarak görmeyenler için oldukça güzel bir başlangıç tahtası olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Andro Super Core Cell All +

Bu tahtada ilk dikkatimi çeken işçili ve tahta kalitesi. Bu açılardan tatmin edici. Hızı, kontrolü ve ağırlığıda yeni başlayanlar için oldukça ideal. Benim için tek dezavantajı tahtanın kafa kısmının küçük oluşu idi, bunu sorun olarak görmeyenler için oldukça güzel bir başlangıç tahtası olabilir.

evet andro super core cell all+ benimde ilk tahtamdı..gayet güzel bi tahta..kontrollü olduğu için ilk başlayanlara tavsiye edebilirim..ararat1973 adlı kullanıcımızın dediği gibi kafa kısmı diğer tahtalara göre farklı..bu tip tahtaları sevmeyenler için uygun olmayabilir ama yinede başlangıç için seçilebilecek tahtalardan kendisi..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uygun olur da .. Masadan açılmakta biraz zorluk çekilinebilir bence ..

Korbel'i de ekledim. Aslında bu tahtalar arasında en hızlısı Korbel. Yeni başlamaktan, gelişme aşamasından bahsediyoruz. Bu nedenle Korbel'den hızlısı zaten fazla. Masadan açılma vs.'den önce masa başında tekniği oturtmak lazım. Bunun ötesinde yeni nesil lastikler veya solüsyonlu Sriver FX ile masadan açılmada pek de problem yaşatmaz Korbel.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Butterfly -Andrzej Grubba ALL+

İlk kez raket yapacaklara gözüm kapalı tavsiye ederim. Benim ilk tahtamdı. Yıllarca kullandım. Belki hala kullanıyor olacaktım. Dikkatsizliğimin kurbanı oldu. Ağırlığı 85 gr civarı. Hissi yumuşağa yakın. Kontrolü muazzam. Hızı orta. Uygun hızda. Titreşimi bol. Topu çok iyi hissediyorsunuz. Sriver L lastiklerle çok uyumludur. 1.7 mm ile başlamanız tavsiye edilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eskiden bir kaç üretici ve sınırlı sayıda tahtalar vardı. Şimdi sayamıyacağımız kadar üretici var ve binlerce tahta nasıl seçeğiz bu kadar ürünün arasından en iyi malzemeyi bunları sıralama yapma şansımız çok zor. Özellikle bu spora yeni başlıyan arkadaşlarımıza malzeme önermek gün geçtikçe karmaşıklaşmaya başladı.

Ben şöyle bir bakış getirmek istiyorum,

-Tahtayı Def+ ile All aralarından seçmelerini

-Lastik ise All ile Off- arasından seçmelerini 1,7mm ile 1,9mm arası

Bu değerler bazı üye arkadaşlar tarafından çok düşük gibi algılansalarda aslında vuruş hareketlerin tam değerlerde olmasına en yakın tepkiyi verecek ekipmanlar olduğunu düşünüyorum. Özellikle tahta seçimini bu değerler içersinde kullanacak arkadaşın beğenerek almasını ( sapını, şeklini ,rengini ve benzer özelliklerini kendilerinin seçmesini )istiyorum bir spor severek alınan ekipmanlar ile daha verimli olacağı kanısındayım diye düşünüyorum, yeni arkadaşların bu seçimde şanslarının bol olmasını diliyorum.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuyu gündem de tutmak lazım diye düşünüyorum. Yeni başlayanlar ve ilk kez combi yapacakların mutlaka görmesi gereken bir konu eğer mümkünse bu konunun asılı olarak kalması bile düşünülebilir. Ayrıca Emre bey den en kısa zamanda (acayip bir teknik bilgisi var bazen yorumlarını ansiklopedi okur gibi okuyorum) lastikler için de aynı çalışmayı yapmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuyu gündem de tutmak lazım diye düşünüyorum. Yeni başlayanlar ve ilk kez combi yapacakların mutlaka görmesi gereken bir konu eğer mümkünse bu konunun asılı olarak kalması bile düşünülebilir. Ayrıca Emre bey den en kısa zamanda (acayip bir teknik bilgisi var bazen yorumlarını ansiklopedi okur gibi okuyorum) lastikler için de aynı çalışmayı yapmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Konu asıldı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Daha öncede söylemiştim, yine hatırlatacağım. Aynı konunun lastikler için açılması çok faydalı olur. Aslında birçok lastik hakkında geçmişte yazılmış bilgiler var ancak dağınık. Hepsini gözden geçirmek çok zaman alır. Eğer tahta konusunda olduğu gibi bilgiler birarada ve üstkonu olarak bulunursa hem yeni başlayanlara hemde farklı lastik arayışında olanlara çok faydalı olacaktır. Bu forumun amacı bilgilendirmek olduğuna göre ve üyeler bu konuda elinden geleni yaptığına göre kısa zamanda birçok lastik hakkında güzel bir arşiv elde edilebilir.

Şimdi tahtalara devam.

LKT instinc

İlk belirtmem gereken fiyatına göre odun kalitesi iyi. Lastik söküp takmadan dolayı lif kopma sorunu yaşanmıyor. Sınıfı all+ tahminimce. 85 gr ağırlığında, 150*158 kafa ölçülerine sahip bir tahta. Yeni başlayanlara, özellikle atak ağırlıklı allround oynayanlara tavsiye ederim.

LKT instinc plus

Aynı özelliklere sahip ancak biraz daha hızlı bir tahta. Off- sınıfında kabul edilebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Daha öncede söylemiştim, yine hatırlatacağım. Aynı konunun lastikler için açılması çok faydalı olur. Aslında birçok lastik hakkında geçmişte yazılmış bilgiler var ancak dağınık. Hepsini gözden geçirmek çok zaman alır. Eğer tahta konusunda olduğu gibi bilgiler birarada ve üstkonu olarak bulunursa hem yeni başlayanlara hemde farklı lastik arayışında olanlara çok faydalı olacaktır. Bu forumun amacı bilgilendirmek olduğuna göre ve üyeler bu konuda elinden geleni yaptığına göre kısa zamanda birçok lastik hakkında güzel bir arşiv elde edilebilir.

Şimdi tahtalara devam.

LKT instinc

İlk belirtmem gereken fiyatına göre odun kalitesi iyi. Lastik söküp takmadan dolayı lif kopma sorunu yaşanmıyor. Sınıfı all+ tahminimce. 85 gr ağırlığında, 150*158 kafa ölçülerine sahip bir tahta. Yeni başlayanlara, özellikle atak ağırlıklı allround oynayanlara tavsiye ederim.

LKT instinc plus

Aynı özelliklere sahip ancak biraz daha hızlı bir tahta. Off- sınıfında kabul edilebilir.

LKT instinc ve LKT instinc plus tahtaları hangi lastiklerle denediniz? Yada en çok hangi lastiklerle daha iyi bir performans aldınız?

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

LKT instinc ve LKT instinc plus tahtaları hangi lastiklerle denediniz? Yada en çok hangi lastiklerle daha iyi bir performans aldınız?

Selamlar,

Elimdeki bütün lastiklerle denemedim.

Lkt instinc üzerinde süper fx 1,8 ve lkt xt 1,8 ile denedim.

Lkt instinc plus ı sriver fx ve tackiness c2, ayrıca mercury ve focus3 ile denedim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

ARES Optimus ALL+

Butterfly Andrzej Grubba ALL+

Butterfly Timo Boll ALL+

Stiga Allround Classic

Stiga Allround NCT

Stiga Allround Evolution

Andro Blax ALL

Andro Kinetic CF Light ALL+

Andro Super Core Cell ALL+

DHS Sirocco SR-A

Biraz daha ileri seviye Off- tarzı;

Butterfly Primorac OFF-

Butterfly Boll Forte

Tibhar Samsanov Alpha

Avalox P500

gibi (o:

Onlarca marka ve yüzlerce model ile liste genişletilebilir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..