Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tenisçi Dirseğine Neden Olan Vuruşlar

Recommended Posts

Bende tenisçi dirseği incinmesi var. Sorunun yanlış vuruş tekniğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yamuk bir oyuncu olduğumdan topspin (üst burgu) vuruşlarını tekniğine uygun olarak yapamıyorum. Raketi açık tutarak yaptığım bir vuruş. Geçen bir yazı okudum. Hızlandırıcı yapışkan yasağı nedeniyle yeni tarz lastiklerle oynayan oyuncuların hepsi vuruşlarını değiştirmek zorunda kaldıklarından yani raketi eskisine göre daha açık tutarak hücum ettiklerinden bazılarının kaslarında (inflammation) yanma, iltihaplanma oluşmuş. Benimki de böyle bir sorun mudur? Nasıl bir teknik kullanmam gerekir ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Katılıyorum.

Genel gözlememim masatenisi camiası ısınma ve esneme yapmadan antrenmana başlıyor. Belki (ve umarım) profesyonel seviyede farklıdır. (Farkında olmadan ben de böyle yapmaya başladım).

Saygılarımla.

Konunun uzmanı değilim,ancak ;tüm sakatlanmalara karşı hangi yaşta olunursa olunsun kesinlikle spor öncesi 15 dk. bilinçli bir şekilde fiziksel hazırlık şarttır.

Hastalıktan korunma,en iyi tedaviden elzemdir...Herkese sağlıklı günler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tenisçi dirseği bayağı ciddi bir rahatsızlık, tedavisi de sıkıntılı, bu yüzden dikkatli olmak lazım, arkadaşların da dediği gibi ısınmadan hareketlere başlamak en önemli faktör, kas kitlenizi yeterince hazırlamadan yapılan zorlayıcı bh vuruşlarda tenisçi dirseği gelişebilir, ağrı için aspirin türü ağrı kesiciler kullanılabilir fakat esas tedavi dirseği dinlendirmek ve fizik tedavi, bu sürede kısa değil, 2-5 ay sürebilir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aramızda doktorlarda olduğunu bildiğim için konuyu daha iyi irdeleyebilieceklerini düşündüğümden aklımdakiler aktarmaya çalışayım. Konunun uzmanı olmadığım için sadece çevremde yaşayanlardan edindiğim bilgileri ve tecrübelerimi aktaracağım...

Tenisçi Dirseği denilen rahatsızlık daha çok ileri yaşlarda kasların yavaş yavaş eski gücünü kaybedip erimeleriyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tıpkı bel kayması bel tutulmasında olduğu gibi tek yanlış harekette ortaya çıkabilir. Yani ardarda gelen vuruşlar sonucu ulaşılan rahatsızlık noktarı yada vücudu tam ısındırmama sonucu ortaya çıkmaz. (Tabii ki bu ne naparsak yapalım vücudumuzu esnetmememiz veya doğru vuruşları doğru şekilde yapmamamız anlamına gelmez. Çünkü zaten dirsekteki ince lifli kasın tek harekette zarar görmesinin sebepleride bu yazılanlar olabilir.)

Bir kere bu kas yerinden koptuktan veya yırtıldıktan sonra oynayan oyuncuyu bırakın masa tenisi oynamayı birçok basit harekette bile kısıtlamakta ve geceleri uyutmayacak şekilde inanılmaz ağrılar vermektedir. Bu tarz durumlarda yapılacak en iyi şey masa tenisini birkaç ay bırakmak veya diğer kolla devam etmek, eğer aşırı ağrımıyorsa ekstra hareketlerden kaçınarak lastikli ve sert dirsekliklerden takmak en iyi çözüm. Acıları dinsin diye Kortizon iğnesi olarak oynayan çok oyuncu gördüğüm için ilaçla tedavisinin olmadığınıda biliyorum. Yani sadece zorunlu olarak oynamak zorunda olanlar o maçın gecesinde genelde ağrıdan da uyuyamazlar...

En kötü halini düşünerek yazdım ancak bu rahatsızlık birkaç arkadaşımda başgösterdiği için ve birçok doktor ve tedavi yöntemleri denedikleri halde bir süre dinlendirme dışında çözüm bulamadıkları için yazayım dedim.

Genel olarak hafif ağrınız var ise en iyi çözüm

a) Maçlardan önce kasları gerdirerek ısıtmak

B) Belirli yaştan sonra kaslarınızın ne yaparsanız yapın yavaş yavaş eriyeceğini unutmadan belirli kas grupları için geliştirici ve devamlılığını sağlayıcı egzersizler yapmak

c) Backhand vuruşlarda kolu çok açıp bileği çok sallamamak (Ağrı hissediyorsanız...)

d) Dirseği tam kavrayan bir dirseklik takmak ve maç boyunca hatta ağrı devamlıysa hiç çıkarmamak

e) Ağrınız aşırı artarsa ve sizi uyutmuyorsa bir süre bu sporu bırakıp kas topluluğunuzun tekrar birbirine tutunabileceği süreyi sağlamak. (Genelde yan kaslara tutunurlar.. Tabii tam bir kopuş oldu ise)

f) Tabii ki ve en önemlisi yinede işin uzmanı bir spor ortopedistine görünmek

Aklıma gelenler bunlar... Doğru yada yanlış diye düşünmeden tecrübelerimi yazdım. Genelde Veteran oyuncularda çok rastlanan bir durum olduğu için "çok gezen mi çok okuyan mı bilir?" misali aktardım. Umarım hiçbir arkadaşımız bu tarz bir sorunla karşılaşmaz...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tenisçi Dirseği denilen rahatsızlık daha çok ileri yaşlarda kasların yavaş yavaş eski gücünü kaybedip erimeleriyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tıpkı bel kayması bel tutulmasında olduğu gibi tek yanlış harekette ortaya çıkabilir. Yani ardarda gelen vuruşlar sonucu ulaşılan rahatsızlık noktarı yada vücudu tam ısındırmama sonucu ortaya çıkmaz.

konuya açıklık getirmek istedim

TENİSÇİ ve GOLFÇU DİRSEĞİ

Tenisçi dirseği dirsek dış kısmındaki çıkıntı çevresinin ağrılı bir hastalığıdır. Tenis oynayanlarda sık görüldüğü için bu isim verilmiştir. Gulfcu dirseği aynı problemin dirseğin iç kısmında olanıdır. Aslında sporcu olmayan kişilerde de bu hastalıklar oldukça sık görülür. Ağrı dirsek dış tarafından aşağı doğru yayılır. Ağrıyı özellikle yakalama hareketi ve ağırlık kaldırma arttırır.

Her iki rahatsızlıkla tekrarlayıcı kol hareketlerin sonucudur. Önkol adelelerinin aşırı kullanılması sonucu adelelerin dirsek içi ve dışındaki çıkıntılara yapışma yerlerindeki tendonlarında küçük yırtıkla meydana gelir. Eğer zorlanma devam ederse yırtık tam iyileşmeden ödemli bir hal alır. Tenis, golf dışında boyama, tornavida kullanma, yakalama, tornavida-çekiç kullanma gibi birçok aktivitede bu tür zorlanmalar olabilir.

Eğer dirsek iç veya dışında bir hassasiyet gelişir ve bu ağrı koldan aşağı doğru yayılıyorsa derhal neden olan hareketi durdurup doktora başvurunuz. Bu aktiviteyi durdurmanız oluşan mini yırtığın iyileşmesine izin verir. Spor sırasında olduysa tekniğinizi ve kullandığınız ekipmanları gözden geçirmeniz gerekir.

Tedavi

İlk olarak kolu dinlendirme, buz uygulaması, ödem giderici ilaç kullanımı önerilir. Ani ve şiddetli başlangıçta alçı veya hazır ateller dinledirme amacıyla diğer tedavilerle beraber kullanılabilir. 2-3 hafta içinde o bölgeye kortizon bazlı enjeksiyonlar yapılır.

Yakınmalar geçer geçmez önkol adeleleri için germe ve kuvvetlendirme ekzersizleri başlanmalıdır. Tekrarlaması önleyen ve iyileşmenin tamamlanmasını asıl sağlayanın ekzersiz tedavisi olduğu unutulmamalıdır. Doktorunuz yeniden spora veya olayı başlatan aktiviteye dönüldüğünde koruyucu dirseklik kullanmanızı önerebilir.

3 kez kortizon enjeksiyonu, korunmaya ve fizyoterapiye rağmen geçmeyen vakalarda operasyon kesin bir çözüm sağlayabilir. İyi bir hasta-doktor uyumu bazında dikkatli bir tedavi ile vakaların % 80-90 ı cerrahiye gerek kalmadan iyileşebilir.

copyright 2004 © İstanbul Ortopedi Grubu

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Gerçekten çok faydalı bilgiler.

Önleyici olarak ne yapılabilir? Kol kaslarını geliştiren ağırlık vb çalışmaları faydalı olur mu?

konuya açıklık getirmek istedim

TENİSÇİ ve GOLFÇU DİRSEĞİ

Tenisçi dirseği dirsek dış kısmındaki çıkıntı çevresinin ağrılı bir hastalığıdır. Tenis oynayanlarda sık görüldüğü için bu isim verilmiştir. Gulfcu dirseği aynı problemin dirseğin iç kısmında olanıdır. Aslında sporcu olmayan kişilerde de bu hastalıklar oldukça sık görülür. Ağrı dirsek dış tarafından aşağı doğru yayılır. Ağrıyı özellikle yakalama hareketi ve ağırlık kaldırma arttırır.

Her iki rahatsızlıkla tekrarlayıcı kol hareketlerin sonucudur. Önkol adelelerinin aşırı kullanılması sonucu adelelerin dirsek içi ve dışındaki çıkıntılara yapışma yerlerindeki tendonlarında küçük yırtıkla meydana gelir. Eğer zorlanma devam ederse yırtık tam iyileşmeden ödemli bir hal alır. Tenis, golf dışında boyama, tornavida kullanma, yakalama, tornavida-çekiç kullanma gibi birçok aktivitede bu tür zorlanmalar olabilir.

Eğer dirsek iç veya dışında bir hassasiyet gelişir ve bu ağrı koldan aşağı doğru yayılıyorsa derhal neden olan hareketi durdurup doktora başvurunuz. Bu aktiviteyi durdurmanız oluşan mini yırtığın iyileşmesine izin verir. Spor sırasında olduysa tekniğinizi ve kullandığınız ekipmanları gözden geçirmeniz gerekir.

Tedavi

İlk olarak kolu dinlendirme, buz uygulaması, ödem giderici ilaç kullanımı önerilir. Ani ve şiddetli başlangıçta alçı veya hazır ateller dinledirme amacıyla diğer tedavilerle beraber kullanılabilir. 2-3 hafta içinde o bölgeye kortizon bazlı enjeksiyonlar yapılır.

Yakınmalar geçer geçmez önkol adeleleri için germe ve kuvvetlendirme ekzersizleri başlanmalıdır. Tekrarlaması önleyen ve iyileşmenin tamamlanmasını asıl sağlayanın ekzersiz tedavisi olduğu unutulmamalıdır. Doktorunuz yeniden spora veya olayı başlatan aktiviteye dönüldüğünde koruyucu dirseklik kullanmanızı önerebilir.

3 kez kortizon enjeksiyonu, korunmaya ve fizyoterapiye rağmen geçmeyen vakalarda operasyon kesin bir çözüm sağlayabilir. İyi bir hasta-doktor uyumu bazında dikkatli bir tedavi ile vakaların % 80-90 ı cerrahiye gerek kalmadan iyileşebilir.

copyright 2004 © İstanbul Ortopedi Grubu

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim dusuncem de, benim gibi cogu amator oyuncunun topa vururken veya spin yapmaya calisirken ayagini ve vucudunu kullanmak yerine sadece koluna yuklenmesi. Bu da kolun bir sure sonra asiri yuklenmeden dolayi artik islevini yerine getiremez hale gelmesine neden oluyor.

bu şekilde hem kendinize zarar verebilir hem de etkili spin yapamayabilirsiniz, doğru hareket ve pozisyon = etkili vuruş

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler Turushan.. Senin yolladığın daha net ve doğru bir yazı oldu. Denim yazdıklarımıda arkadaşlar dediğim gibi sağımdan solumdan edindiğim tecrübe yazısı olarak okusunlar yeterli... Ayrıca egzersiz kısmı da süper olmuş. Emeği geçenlere çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok güzel sağlık içeren bir kısım olmuş teşekkürler. Dr.Turusahan

Bu tür yazıları sabit bir başlık altında Önce Sağlık konu başlığı gibi derleseniz bulunması daha kolay ve yararlı olur sanırım.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok güzel sağlık içeren bir kısım olmuş teşekkürler. Dr.Turusahan

Bu tür yazıları sabit bir başlık altında Önce Sağlık konu başlığı gibi derleseniz bulunması daha kolay ve yararlı olur sanırım.

ktm

Bence de güzel bir yazı olmuş, teşekkürler. Bu tür yazıları masatenisi.org sayfalarına da koyabiliriz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oldu olacak bir de bana köşe açalım da sporcu sağlık danışmanlığı yapayım, dr. turushan övgü'nün köşesi :lol::lol: şaka bir tarafa sağlıkla ilgili ihtiyaç olan her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım,

Zaman ayırırım dersen açabiliriz de. Hem de sağlıkla ilgili yazılar bir arada olur. Veya bunu masatenisi.org da da yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zaman ayırırım dersen açabiliriz de. Hem de sağlıkla ilgili yazılar bir arada olur. Veya bunu masatenisi.org da da yapabiliriz.

Öncelik sağlıklı bir yaşam sürebilmek, spor bunun için yapılır.Bu tür yazıların kalıcı olması sanırım iyi olur.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oldu olacak bir de bana köşe açalım da sporcu sağlık danışmanlığı yapayım, dr. turushan övgü'nün köşesi :lol::lol: şaka bir tarafa sağlıkla ilgili ihtiyaç olan her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım,

Sağlık köşesinin açılması gerçekten güzel bir fikir.Sabit bir sağlık köşesi adı altında vede güncel sporcu sağlığı adı altında iki ayrı köşe açılabilir.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sağlık köşesinin açılması gerçekten güzel bir fikir.Sabit bir sağlık köşesi adı altında vede güncel sporcu sağlığı adı altında iki ayrı köşe açılabilir.

ktm

Bence her ikisi de iç içe olması gereken şeyler. Kendi içinde konu başlıklarıyla ayrılabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence her ikisi de iç içe olması gereken şeyler. Kendi içinde konu başlıklarıyla ayrılabilir.

Tek başlık kendi içindi iki ayrı konu biri sabit yazılı ,diğeri karşılıklı sağlık alışverişi çok yararlı olur.Aslında bu konuda Dr. üyelerimizinde daha iyi öneriler ve fikirler sunacaklarına eminim.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Çokiyi ve isabetli olur sporcu sağlığıyla ilgi bir köşenin açılması ....dört gözle bekliyorum...şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sağlıkla ilgili her konuda elimden geldiğince sizleri aydınlatmaya çalışırım, fakat bu sıra işlerimin yoğunluğundan bunun için özel bir çalışma yapamıyorum, en kısa zamanda sağlıkla ilgili destek vermeye çalışacağım, bu arada sormak istediğiniz ne olursa topic açın yeter, ben gördüğümde cevap yazarım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 years later...

ben bu sorunu şu an belirgin olarak yaşıyorum. ama golfçü dirseği denilen dirsek iç kısmında görülen medial epikondilit denilen şeklini. nedeni ise masa tenisi değil. 15 gün fizik tedavi gördüm. ama 1 hafta bile masa tenisi oynamamaya dayanamadığım için hala sorun devam ediyor. hatta ftr uzmanı nörolog arkadalşarı şaşırtacak kadar ağrılar, kola, boyun, omza hatta sırta bile yayılıyordu. yapılacak en temel tedavi istirahat, istirahat, istirahat. yoksa geçmiyor. süresi de en az 6 hafta imiş. kim dayanır bilmiyorum.

spor yaptığım zamanlardan beri ya ameliyathanedeyim, ya da fizik tedavide. bilinçli, istikrarlı spro yapmak zor iş. her an sınırları zorlayabiliyor, boş bulunabiliyor, profesyonle anlayışın dışına çıkabiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..