Ertan

Çin Lastikleriyle Avrupa/japon Stili Lastiklerin Karşılaştırması

Recommended Posts

ÇİN LASTİKLERİYLE AVRUPA/JAPON STİLİ LASTİKLERİN KARŞILAŞTIRILMASI

 

Yazarı bilinmeyen bu makale bir haber gurubundan alınmıştır ve Çin - Avrupa/Japon lastiklerinin genel farklılıklarını ve nasıl bir araya gelip kaynaştıklarını anlatan bir yazıdır.

 

İlk olarak Çin lastikleri belirgin bir şekilde daha ucuzdur çünkü Çin'deki üretim maliyetleri çok daha düşüktür.

 

Çin ve Avrupa/Japon lastikleri arasındaki temel fark spin üretme yöntemlerindedir. Sriver, Coppa, Mark V ve benzeri Avrupa/Japon lastikler genelde yumuşak ve orta sert arasında değişen süngerlerin üzerine yapıştırılmış ince, elastik ve yapışkan olmayan üst lastikten oluşur. Top lastiğe çarptığında süngerin yumuşaklığından dolayı lastiğin içine gömülür. Lastik topu kavrar ve bu sırada raketin hareketi ile oluşan sürtünme ile "mekanik bir spin" elde edilir.

 

729 FX, Hurricane II gibi geleneksel Çin lastiklerinde üst lastik daha kalın ve serttir. Spinli olmasını sağlamak için çok yapışkan bir yüzeye sahiptir. (Yeni bir çin lastiğine dokunduğunuzda parmağınızı yapışkan banda değdirmiş gibi olursunuz). Böyle bir yüzeye yapışan topu fırlatabilmek için de sert süngerleri olur. Kalın üst lastik ve sert sünger (içi daha yoğun) Çin lastiklerini, Avrupa/Japon lastiklerinden daha ağır yapar.

 

Çin lastikleri servislerde, itme/kesme vuruşlarında ve topu fırçalayarak yapılan spin vuruşlarında en fazla spini üretirler. Avrupa/Japon lastikleri ise spini topun taşındığı vuruşlarla üretmeye daha uygundurlar. Buna örnek olarak uzaktan yapılan spinler ve spinli hızlı vuruşlar gösterilebilir.

 

Uzun zamandır geleneksel Çin lastikleri ile Avrupa/Japon lastiklerin farklarını inceliyorum. Yıllar geçtikçe bu tür lastikleri ayıran çizgi daha bulanık bir hale geliyor. Mesela 729 Supersoft'un yapışkan üst lastiği ya da sert süngeri yoktur ve oldukça hafiftir. Benzer şekilde Avrupa ve Japon firmalarının ürettiği Çin stili lastikler de vardır. (Sert, yapışkan lastiği ve sıkı bir süngeri olan Yasaka Do gibi.)

 

Genelde Çin lastikleri 3. topa atak yapmada ve masa üstü oyunda, Avrupa/Japon lastikler ise masadan uzak oyunda tercih edilirler. Ama bu asla kesin bir kural olarak ele alınmamalıdır çünkü bunun tersini yapan bir çok oyuncu vardır. Üst düzey oyuncuların ekipmanlarına baktığımızda, iki tür lastikle de kazanmanın mümkün olduğu açıkça görülür.

 

Tercüme : Ongun Tunalı

  • Like 5

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

    Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok

  • Çevrimiçi Kullanıcılar   3 Üye, 0 Kayıtsız, 11 Misafir (Tam liste)