İçeriğe git


 

Fotoğraf

Raket Tutuş Şekilleri


 • Cevap yazmak için lütfen giriş yapın
Bu konuya yazılan cevap yok

#1 Ertan

Ertan

  Üye

 • Yöneticiler
 • 1.296 Mesaj
 • Kayıt tarihi: 26-Mayıs 03
 • Cinsiyet::Bay
 • Şehir / Semt::İstanbul - Merdivenköy - Kadıköy

Tarih: 19 Nisan 2008 - 22:16

Masa tenisinde iki ana tutuş şekli vardır. Bunlar shakehands ve penhold dur.

Shakehands Tutuşu

Dünyada en yaygın olarak kullanılan tutuş şeklidir. Forehand ve backhand vuruşları için benzer güçle vuruş yapılabilmesine imkan sağlar. Dezavantajı backhand-forehand geçiş aralığının geniş olmasıdır.

Bu tutuş için:

 • Raketin sapıyla tokalaşarak başlayın. Sonra işaret parmağınızı lastiğin alt kısmı boyunca uzatın. Bu rakete ekstra denge sağlar.
 • Şimdi başpamağınızın durduğu yeri kontrol edin. İşaret parmağınızın olduğu tarafın aksi yüzünde lastiğin alt ucunda olmalıdır. Başparmak raket sapına dik durumda olmalıdır ve başparmağın yumuşak kısmı tahtaya değmemelidir.
 • Sonra işaret parmağıyla baş parmak arasındaki oyuğu kontrol edin. Raket bu noktaya (belki biraz işaret parmağı tarafına doğru fakat hiç bir zaman başparmak tarafına doğru olmamalıdır) yerleşmiş olmalıdır. Kesin konumu biraz farklılık gösterebilir.
 • Bu tutuş şeklinde raket başparmak ve işaret parmağı ayrıca raket sapında en az üç parmak tarafından tutulur. Ek olarak orta parmak raketin ağırlığına destek olur. Parmaklar doğru yerlerindeyken raket çok sabit ve dengeli olur. Backhand vururken başparmak kuvvetli destek verir. Forehand vururken aynı işi işaret parmağı yapar.
Ekli Dosya  Shakehands.gif   27,19K   873 Yükleme sayısıPenhold Tutuşu

Asyalı oyunucların geleneksel tutuş şekli olan Penhold tutuşu kalem tutmaya benzer. Çin ve Japon tutuşu olmak üzere iki yaygın kullanımı vardır. Her iki tutuş şekli için sapı bu tutma şekline uygun olan raket kullanmak gerekir. Japon tutuşunda kullanılan raketin sapı daha kalındır. Japon tutuş şekli daha güçlü forehand vuruşları yapılmasını sağlar fakat backhand vuruşları için daha dezavantajlıdır. Çin tutuş şeklinde ise forhand-backhand vuruşları arasında hızlı geçiş avantajı vardır.

Penhold tutuş şekli, backhand vuruşlarındaki zayıflığı nedeniyle özellikle yeni başlayanlar için shakehands oynayanlara göre daha çok çalışma gerektirir. Oyuncular bu tutuş şeklinin backhand dezavantajını, son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan ters backhand penhold vuruşu (reverse penhold backhand) ve ayak hareketlerini çok geliştirerek karşılayabilmektedir.

Çin Penhold Tutuş Şekli

Ekli Dosya  ChinaPenhold.gif   10,17K   718 Yükleme sayısı

Japon Penhold Tutuş Şekli

Ekli Dosya  JapPenhold.gif   40,27K   454 Yükleme sayısı

 • hakan42 ve bsg18 bunu beğendi

Nittaku Acoustic Carbon Inner
Butterfly Tenergy-25 2.1
Joola Express Ultra 2.0

Untitled 1

Masatenisi.org