Ertan

Raket Tutuş Şekilleri

Recommended Posts

Masa tenisinde iki ana tutuş şekli vardır. Bunlar shakehands ve penhold dur.

 

Shakehands Tutuşu

 

Dünyada en yaygın olarak kullanılan tutuş şeklidir. Forehand ve backhand vuruşları için benzer güçle vuruş yapılabilmesine imkan sağlar. Dezavantajı backhand-forehand geçiş aralığının geniş olmasıdır.

 

Bu tutuş için:

 

 • Raketin sapıyla tokalaşarak başlayın. Sonra işaret parmağınızı lastiğin alt kısmı boyunca uzatın. Bu rakete ekstra denge sağlar.
 • Şimdi başpamağınızın durduğu yeri kontrol edin. İşaret parmağınızın olduğu tarafın aksi yüzünde lastiğin alt ucunda olmalıdır. Başparmak raket sapına dik durumda olmalıdır ve başparmağın yumuşak kısmı tahtaya değmemelidir.
 • Sonra işaret parmağıyla baş parmak arasındaki oyuğu kontrol edin. Raket bu noktaya (belki biraz işaret parmağı tarafına doğru fakat hiç bir zaman başparmak tarafına doğru olmamalıdır) yerleşmiş olmalıdır. Kesin konumu biraz farklılık gösterebilir.
 • Bu tutuş şeklinde raket başparmak ve işaret parmağı ayrıca raket sapında en az üç parmak tarafından tutulur. Ek olarak orta parmak raketin ağırlığına destek olur. Parmaklar doğru yerlerindeyken raket çok sabit ve dengeli olur. Backhand vururken başparmak kuvvetli destek verir. Forehand vururken aynı işi işaret parmağı yapar.

post-1-1208636692_thumb.png

 

 

 

Penhold Tutuşu

 

Asyalı oyunucların geleneksel tutuş şekli olan Penhold tutuşu kalem tutmaya benzer. Çin ve Japon tutuşu olmak üzere iki yaygın kullanımı vardır. Her iki tutuş şekli için sapı bu tutma şekline uygun olan raket kullanmak gerekir. Japon tutuşunda kullanılan raketin sapı daha kalındır. Japon tutuş şekli daha güçlü forehand vuruşları yapılmasını sağlar fakat backhand vuruşları için daha dezavantajlıdır. Çin tutuş şeklinde ise forhand-backhand vuruşları arasında hızlı geçiş avantajı vardır.

 

Penhold tutuş şekli, backhand vuruşlarındaki zayıflığı nedeniyle özellikle yeni başlayanlar için shakehands oynayanlara göre daha çok çalışma gerektirir. Oyuncular bu tutuş şeklinin backhand dezavantajını, son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan ters backhand penhold vuruşu (reverse penhold backhand) ve ayak hareketlerini çok geliştirerek karşılayabilmektedir.

 

Çin Penhold Tutuş Şekli

 

post-1-1208636329_thumb.png

 

Japon Penhold Tutuş Şekli

post-1-1208636343_thumb.png

 • Like 2

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

  Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok

 • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Kayıtsız, 0 Misafir (Tam liste)

  Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor