Jump to content
Masatenisi.org Forum

Pin Pon

Guest Safa

sizce bu oyuna masatenisimi yoksa pin pon ismimi daha çok yakışıyor? siz olsanız hangisini kullanırsınız? varsa yeni bir isim.....  

111 oy

1. 1. sizce bu oyuna masatenisimi yoksa pin pon ismimi daha çok yakışıyor? siz olsanız hangisini kullanırsınız? varsa yeni bir isim.....

• pin pon
      10
    • masa tenisi
      79

This poll is closed to new votes

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

"pin pon " un yok ama Ping Pong un var . masatenisi ile aynı anlamda çünki . ama bizde Ping Pong yerine pinpon denildiği için biraz asaletini kaybediyor sanırım . ama bunun pek bir önemi yok . çünki camia nın içindeysen zaten masatenisi deniliyo . dışardan bakan birininde pinpon demesiyle masatenisi demesi arasında pek bi fark yok gibi . hem zaten niye japonlar gibi söyleyelimki . Türküz türkçesini söyleyelim . Masatenisi ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

abi pinpon'un anlamı yok ama bu sporun ilk ismi ping pong 'tu topun tahtaya çarpıp ping ve masaya çarpıp pong demesinden ötürü ona ping pong demişler.

ne tanım oldu ama yani masa tenisi'nin tarihçesini isterseniz anlatabilirim :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Ping pong ve masa tenisi farklı sporlar.

Masa tenisi bizim oynadığımız, pin ponda ise topun önce kendi yarına vurması gerekiyor. Yani aynen servis gibi ama bütün ralliler böyle oynanıyor. İsterseniz bir deneyin, ama size bir tavsiye, spin, smaç olaylarını aklınıza bile getirmeyin. İmkansız gibi birşey.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar hepinize muhalefet etmiş gibi olacağım affınıza sığınarak ama bence ping pong denmesi daha iyi,sebebi ise "masatenisi"isminin çok kompleks olacağı gibi bir hisse sahibim,sanki tenis oynayamıyorda minyatürleştirilmiş tenis oynuyormuşum gibi hissettiriyor bana,sanki tenis oynayanlar benim yanımda abilerim ablalarım gibi geliyor,sende büyüde tenis oynarsın gibi çağrışım yaptırıyor,halbuki hayatta işim olmaz tenis sporu ile...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar, bende yeni üye olarak konuyla ilgili birkaç kelime yazmak istedim.... Ben masa tenisine 8 yaşında yurtdışında başladım ve Türkiyede lisanslı olarak bir kulupte devam ettim.... Masa tenisine pin pon olarak hitap edilmesi Türkiyede daha yaygın, ben şahsen buna karşı çıkıyorum.... Bana pin pon mu oynuyorsun dediklerinde çok kızıyorum çünkü bu oyunu profesyonelce oynamayan kişiler bu sporu çok hafife alıyor ve çok kolay bir spor olduğunu savunuyorlar..... ve herkezin çok kolay oynayabileceğini belirtiyorlar....

Masa tenisi olarak hitap edilmesi gerekmektedir....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

merhaba arkadaşlar bende sitenizin yeni üyelerindenim.adım muzaffer manisa/salihli denim izmirdeki turnuvaya bende katılmıştım,oradaki ısrarlara dayanamayarak üye oldum[anca fırsat bulabildim]neyse şimdilik herkese cok selamlar kendinize iyi bakın hoşcakalın bye b ye

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
merhaba arkadaşlar bende sitenizin yeni üyelerindenim.adım muzaffer manisa/salihli denim izmirdeki turnuvaya bende katılmıştım,oradaki ısrarlara dayanamayarak üye oldum[anca fırsat bulabildim]neyse şimdilik herkese cok selamlar kendinize iyi bakın hoşcakalın bye b ye

Muzaffer hoş geldin.Artık devamlı katılım yapmanı ve senin gibi tecrübeli oyunculardan bu sitedeki üyelerinde yararlanmasını istiyorum.Bu arada Savaş daha üye olmadı herhalde ama neyse.

Şimdi asıl konuya gelelim bence verilen adın çok bir önemi yok.Ancak Türkçemizin güzelliği açısından masa tenisi daha cazip geliyor.Türkçemizi korumak açısından bence tarihçelere fazla inmeye gerek yok diye düşünüyorum.Sizcede öylemi? ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

MASA TOPU!

Ben "masa tenisi" "pin pon" veya "ping pong" denmesini sevmiyorum...

ping pong aslında yansıma bir sözcük kulağa hoş, espirili geliyor. Fakat alıntı oluşu ve yanlış çağrışımlara neden olması gibi kötü tarafı var (pin pon-ihtiyar örneğinde olduğu gibi)... Mesela bu oynun ismi hiç konmasaydı da Tufan abi'nin oynu izlenseydi oyunun adı pin pon değil çat küt olurdu herhalde... :P:

Masa Tenisi'nin sakıncası da tenis'in gölgesinde kalması...

Her ne kadar olur mu öyle şey dense de Tenis aslen bir aristokrat oyunudur... Tenisin çok pahalı imkanlar ve ekipman kullanılarak oynanabiliyor oluşu da bu yargıyı beslemekte... Masa tenisi ise daha kısıtlı imkanlarla daha geniş kitlelere ulaşabilecek bir spor... Bu da ister istemez görünüşte Masa Tenisi'ni daha aşağı bir kategoriye sokuyor... Sanki tenis imkanları olsa insanlar aslında tenis oynamayı tercih ederler gibi... Halen bir çok insanın kafasında tenis masa tenisindan daha teknik, daha çok efor gerektiren (ve buna rağmen her nasılsa 7 den 77 ye herkesin beraber oynayabileceği) daha "fevkalade" bir spor.

Oysaki gerçekler öyle değil... Efor kısmı söylenecek herşey yalan olur fakat teknik zenginliği açısından tenis masa tenisinin yanına dahi yaklaşamaz... sadece değişik tutuş sitillerini, geniş yan falso imkanlarını raketin iki yüzünün farklı olabiliyor oluşunu hatırlamak kafi...

Hasılı kelam insanlar belki de isminden dolayı masa tenisini tenis'den daha aşağı bir spor olarak görüyorlar...

Ben olsaydım "Masa Topu" derdim.... Mesela Squash için Duvar Tenisi değil Duvar Topu deniliyor... Bence kulağa da hoş geliyor ve kolayca alışılır.

Bu saatten sonra değişir mi değiştirmeye değer mi bilmiyorum... ama ben masa topu denmesi taraftarıyım... ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Bence kesinlikle Masa tenisi aksini düşünemiyorum bile tartışılmasını bile affınıza sığınarak gereksiz buluyorum.Yıllarca masa tenisi oynadıktan sonra idda üzerine düz tenisede başladım,ikisinide şu anda karşılaştırabilecek durumdayım.Genelde Tenisçiler bu sporu aşağılamak için pin pon adını kullanıyorlar,bende masa tenisinin en hızlı reaksiyon sporu olduğunu bildiğim için siz gidin vuruşlarınızın arasına reklam alın diyorum ya da o kadar düşününce ben de vururum gibi.....

Kesinlikle masa tenisi ötekine de kort ya da saha tenisi diyelim olsun ,bitsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 8 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..