Jump to content
Masatenisi.org Forum

Pin Pon

Guest Safa

sizce bu oyuna masatenisimi yoksa pin pon ismimi daha çok yakışıyor? siz olsanız hangisini kullanırsınız? varsa yeni bir isim.....  

111 oy

1. 1. sizce bu oyuna masatenisimi yoksa pin pon ismimi daha çok yakışıyor? siz olsanız hangisini kullanırsınız? varsa yeni bir isim.....

• pin pon
      10
    • masa tenisi
      79

This poll is closed to new votes

Recommended Posts

LİSEDEYKEN İKİZ KARDEŞİMLE BENİM MASA TENİSİ OYNADIĞIMIZI BİLMEYEN YOKTU. ARKADAŞLAR BİZE HEP PİNPONCU KIZLAR DERDİ,SİNİR OLURUK. ÖĞRETMENLER RAKET OYNUYOR MUSUNUZ DERDİ. ARKADŞ ÇEVREMİZDE BİLE HADİ "PİNPON OYNAYLIM,BEN ÇOK İYİ KESME ATARIM", VEYA "FASOLU VURUŞLARIM ÇOK İYİDİR"DİYENLER OLUNCA O KADAR SİNİRLENİRDİK Kİ,ŞİMDİ BİLE SANKİ KÜÇÜMSENİYORMUŞ GİBİ GELİYOR,MASA TENİSİNE PİNPON DEMEK ... PİNPON-OUT,MASA TENİSİ-İN

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 years later...
  • 3 years later...

4 yıllık bir hort gelsin. Tüm mesajları okudum. Pinpon ile masa tenisinin farklı olduğu gibi tanımlamaları da okudum (ve ilk defa duydum). Ustalar alınmasın, sonuçta malzemeler, kurallar aynı ise aralarında fark oluşturma çabası nedendir? Sırf malzeme, oyun ve oyuncu kalitesinden dolayı ikisini birbirinden ayırmayı doğru bulmam. Acemilerinki pinpondur, gitsin acemi acemi oynasın, biz manyak spin atarız, şunu yapar bunu yaparız, o kadar ki oyunda çıkan sesler bile farklıdır, o zaman hadi masa tenisi ismini biz sahiplenelim demek bana insani ve vicdani gelmiyor. Tamam bu işe yıllarını veren, profesyonel ve bilimsel metodlarla yarışmalarda boy gösterenlerin hakkını kimse yiyemez ama bu ötekileştiriciliğe ve elitistliğe bence hiç gerek yok. Zaten biri Türkçedir diğeri yabancı dilden gelmedir fark da bundan ibaret olmalıdır (O zaman Süper Lig'de oynanan şeye futbol diyelim, bizim halı sahada yaptığımıza da ayak dan dunu diyelim).

Bunlar benim görüşlerim, herkesin düşüncesine de saygım vardır.

Masa tenisi ifadesinin tenis (kimileri gerçek tenis, büyük tenis filan derler ya) sporunun gölgesinde kaldığı, sanki ismini çaldığı ve "biz büyüğünü beceremiyoz hadi bari masa başında oynayalım" imajına sebep olduğu iddiasına da en azından kısmen katılmak gerekir.

Zaten her zaman bir isim karmaşası mevcut olmuştur. Yoldan birisini çevirin, "hadi tenis oynayalım" deyin, alacağınız cevap yaklaşık olarak şu şekilde olacaktır : "Hangisi? büyük tenis mi? masa tenisi mi?".

Bence birisine açık tenis yada saha tenisi, diğerine de salon tenisi denilmesi en mantıklısı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

4 yıllık bir hort gelsin. Tüm mesajları okudum. Pinpon ile masa tenisinin farklı olduğu gibi tanımlamaları da okudum (ve ilk defa duydum). Ustalar alınmasın, sonuçta malzemeler, kurallar aynı ise aralarında fark oluşturma çabası nedendir? Sırf malzeme, oyun ve oyuncu kalitesinden dolayı ikisini birbirinden ayırmayı doğru bulmam. Acemilerinki pinpondur, gitsin acemi acemi oynasın, biz manyak spin atarız, şunu yapar bunu yaparız, o kadar ki oyunda çıkan sesler bile farklıdır, o zaman hadi masa tenisi ismini biz sahiplenelim demek bana insani ve vicdani gelmiyor. Tamam bu işe yıllarını veren, profesyonel ve bilimsel metodlarla yarışmalarda boy gösterenlerin hakkını kimse yiyemez ama bu ötekileştiriciliğe ve elitistliğe bence hiç gerek yok. Zaten biri Türkçedir diğeri yabancı dilden gelmedir fark da bundan ibaret olmalıdır (O zaman Süper Lig'de oynanan şeye futbol diyelim, bizim halı sahada yaptığımıza da ayak dan dunu diyelim).

Bunlar benim görüşlerim, herkesin düşüncesine de saygım vardır.

Masa tenisi ifadesinin tenis (kimileri gerçek tenis, büyük tenis filan derler ya) sporunun gölgesinde kaldığı, sanki ismini çaldığı ve "biz büyüğünü beceremiyoz hadi bari masa başında oynayalım" imajına sebep olduğu iddiasına da en azından kısmen katılmak gerekir.

Zaten her zaman bir isim karmaşası mevcut olmuştur. Yoldan birisini çevirin, "hadi tenis oynayalım" deyin, alacağınız cevap yaklaşık olarak şu şekilde olacaktır : "Hangisi? büyük tenis mi? masa tenisi mi?".

Bence birisine açık tenis yada saha tenisi, diğerine de salon tenisi denilmesi en mantıklısı.

Konuyu hortlatmışsınız ama yanlış bir bakış açısı olmuş. Öncelikle tenis oyununa tenis denir. Açık tenis, saha tenisi gibi (bazıları da hatalı olarak kort tenisi falan derler) sizin mantığınıza göre üretilmiş adlandırmaları neden kullanalım?

1800'lü yıllarda İngiltere'de çok yaygın olan tenis oyununu İngiliz Ordusu askerleri Hindistan ve Güney Afrika gibi bölgelerde görev yaparken oynamak istediler ve uygun kort bulunmadığından puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanmayı düşündüler. File olarak da kitapları kullandılar. Büyükçe bir masayı ise kort niyetine kullanıyorlardı. Daha sonra içi boş sellüloid toplar icat edilip ping-pong markası adıyla satılmaya başlandı. İlk raketler uzun saplı olup tenis raketine benziyorlardı. 1900'lü yılların başında tahta olan raket yüzü pürüzlü plastikle kaplanarak topa falso verilmeye başlandı. Ve bu spor "masatenisi" (table tennis, tischtennis, tenis de mesa, tafeltennis, tennis de table, bordtennis, tenis meja) adı altında İngiltere ve Avrupa'da sessizce yaygınlaştı. 1926 yılında ITTF (international table tennis federation) kuruldu. Sonuç: Bu oyunun adı dünyada her ülkenin kendi dilinde masatenisi olarak geçmektedir. Siz diyorsunuz ki "salon tenisi" demek en mantıklısı!!! Biraz araştırıp bilgi sahibi olup sonra yazmak ve paylaşmak daha mantıklı bence. Yanlış bilgi ve bilgilendirmeyi önlemek amacıyla bu cevabı yazmak istedim.

Not: Kaynak=Vikipedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İsmi belirsiz nokimen'in yazdığı ilk paragrafta anlatmak istediği olaya hak vermek lazım.

Doğru demiş. Sonuçta hepsi masa tenisi. Neden kötü oynayanlara pinponcu deniyor? İyi oynayanlara masa tenisçi deniyor? demiş.

Son cümlesine kimse katılmaz herhalde...

Bu arada pinpon yani orijinali ping-pong bir spor türü değil , bir marka adıdır (1901'den beri), ayrıca bu markayla masa ve raket vs.. üretiyor (www.pingpong.com)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konuyu hortlatmışsınız ama yanlış bir bakış açısı olmuş. Öncelikle tenis oyununa tenis denir. Açık tenis, saha tenisi gibi (bazıları da hatalı olarak kort tenisi falan derler) sizin mantığınıza göre üretilmiş adlandırmaları neden kullanalım?

1800'lü yıllarda İngiltere'de çok yaygın olan tenis oyununu İngiliz Ordusu askerleri Hindistan ve Güney Afrika gibi bölgelerde görev yaparken oynamak istediler ve uygun kort bulunmadığından puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanmayı düşündüler. File olarak da kitapları kullandılar. Büyükçe bir masayı ise kort niyetine kullanıyorlardı. Daha sonra içi boş sellüloid toplar icat edilip ping-pong markası adıyla satılmaya başlandı. İlk raketler uzun saplı olup tenis raketine benziyorlardı. 1900'lü yılların başında tahta olan raket yüzü pürüzlü plastikle kaplanarak topa falso verilmeye başlandı. Ve bu spor "masatenisi" (table tennis, tischtennis, tenis de mesa, tafeltennis, tennis de table, bordtennis, tenis meja) adı altında İngiltere ve Avrupa'da sessizce yaygınlaştı. 1926 yılında ITTF (international table tennis federation) kuruldu. Sonuç: Bu oyunun adı dünyada her ülkenin kendi dilinde masatenisi olarak geçmektedir. Siz diyorsunuz ki "salon tenisi" demek en mantıklısı!!! Biraz araştırıp bilgi sahibi olup sonra yazmak ve paylaşmak daha mantıklı bence. Yanlış bilgi ve bilgilendirmeyi önlemek amacıyla bu cevabı yazmak istedim.

Not: Kaynak=Vikipedi

Bu da bir internet hastalığıdır. Eğer yorumunun bir köşesine "biraz araştırıp, bilgi sahibi olup ....vs.." dedin mi senden bilgilisi yoktur. Bu taktiği başka yerde kullanın beni bağlamaz ama galiba burada biraz sırıttı. Dünyada her yerde bu spora masa tenisi dendiğini, neredeyse anadilim kadar iyi bildiğim İngilizce'de "table tennis" dendiğini yurt dışında yıllarca Asyalı arkadaşlarımla oynarken filan herhalde öğrenmişimdir.

Ben yazımda hiçbir ciddi bilgi bile vermedim, öyle bir iddiam da olmadı (değiştirmedim, alıntılarla karşılaştırın), sadece konunun gidişatına göre bir görüş beyanında bulundum, aynen yukarıda diğer arkadaşların yaptığı gibi. Haddimi bilir ve bilmediğim konuda ahkam kesmeye çalışmam, gerektiğinde de sizin yaptığınız gibi Wikipediadan belirterek alıntı yaparım. Bilgi sahibi olmayı, ince ince araştırma yapmayı gerektirecek bir yazı mı var ki ortada? Biraz konu başlığını, yazılanları ve akışını iyi okuyup sonra yazmak ve paylaşmak daha mantıklı bence.

Neden en ufak şeyden trollük çıkarıyorsunuz anlaşılır şey değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merak ettim, trollük sözcüğünü daha önce hiç duymamıştım ve araştırdım öğrendim. (Trol: Trollerin büyük çoğunluğu, hayatlarını güçlü, başarılı ve etkili kişilerle özdeşleştirmek isteyen yalnız ve zavallı olan kişilerdir. Düzgün bir ortamı karıştırıp bozmak, kendilerini güçlü hissetmelerine olanak sağlar). Sayenizde yeni bir kelime daha öğrenmiş oldum. Fakat daha çok internet kullanımıyla ilgili bir terim olduğundan sizin internet tecrübeniz (hastalığınız) epey fazlaymış anladım. Galiba birileri size trol dedi ve siz de böylece bu kelimeyi öğrendiniz ha? Yurt dışında yıllarca oynadığınız Asyalı arkadaşlarınızdan da epey masatenisi öğrenmişsinizdir umarım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakancım kötü oynayanlara pinponcu denmiyor. Diyenler masatenisi bildiğini ve iyi oynadığını zanneden ama tam tersi olan oyuncu kitlesidir bence. Kompleks sahibi oldukları için hazır raketlerle falan oynamaya çalışan oyuncuları kendi profesyonel raketleriyle yenip "sen pinponcusun" derler. Hatta kendi teknikleri zerre kadar olmadığı halde karşısındakine hemen teknik göstermeye çalışırlar, Kendini bilen oyuncu asla kötü oynayana pinponcu deme hatasına düşmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İsmi belirsiz nokimen'in yazdığı ilk paragrafta anlatmak istediği olaya hak vermek lazım.

Doğru demiş. Sonuçta hepsi masa tenisi. Neden kötü oynayanlara pinponcu deniyor? İyi oynayanlara masa tenisçi deniyor? demiş.

Son cümlesine kimse katılmaz herhalde...

Bu arada pinpon yani orijinali ping-pong bir spor türü değil , bir marka adıdır (1901'den beri), ayrıca bu markayla masa ve raket vs.. üretiyor (www.pingpong.com)

Jilet te marka adidir. Gilette den sebep boyle kullaniyoruz ornegin. Oyle yerlesmis yani

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konuda dikkatinizi çeken bir durum var mı..?

Yanlış saymadıysam 2 sayfalık yazıda 15 üye misafir olmuş....Bu konuda olmasa bile sonunda bu konuda hepsi bir araya toplanmış..

Konuya fikir beyan etmek, anında terse gelip misafir olma durumuna düşülebiliriz..

Hoş misafir olmak beni üzmüyor da bir üye tarafında tuş olmak beni hırpalıyor..

En iyisi ben yazmadım....siz üye arkadaşlarda okumadınız diye düşüneyim...

Kendimi bildim bileli beyaz leblebi derdim.... ne zaman İzmir de okumaya gittim bizim beyaz leblebinin adı nohut olmuş.....

Önemli olan yaptığımız bu sporu, bu spora alakasız kişilere algılatabilmek...

Benim başıma çok geldiği için yazdım...

spora gidiyorum ..

ne sporuna gidiyorsun

masa tenisi..

.hıııı (karşımda ki 3-5 saniye düşünüyor.)

Ping Pong dediğimde

OK ...diyor...

Şimdilik Eyvallah ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 years later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 1 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..