Jump to content
Masatenisi.org Forum

Günümüzde En Iyi Kim?

Guest Tanju Cansever

İlk 10 Worldclass arasında sizin beğendiğiniz hangisi?  

259 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Forum üyelerinin favori oyuncusunu belirlemek istedim. Dünya sıralamasına göre ilk 10'da bulunanlar içinde size göre en mükemmel oynayanı, gözünüze en hoş geleni seçmek ister misiniz? Tv ya da videolarda hepimiz bu ustaları izliyoruz. Benim favorim Ma Lin diyorum. Sıra sizde...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şu an ki performansları açısından bakacak olursak Wang Hao hepsinden önde diyebilirim rahatlıkla.Onun arkasından Ma Lin geliyor.Oyun tarzı olarak Kreanga bir ekol benim açımdan,tüm rakibi hep kendi olmuştur maçlarında :) Wanq ise tartışmasız en iyi tekniğe sahip Çinli oyuncu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wang Liqin'i izlerken sürekli olarak şöyle düşüncelere kapılıyorum

Vay anasını.... Nasıl çekti o spini yaaa

Ya sen ne zaman oraya geldin de ne zaman kontra çektin ?

Abicim o nası bi servis atmaktır öyle ???

Ayyy yuh artık bu kadarına da pes yani, valla helal olsun :gulumse:

Samsonov'u izlerkense aklımdan şu düşünceler geçiyor:

Bu servisi ben de atabilirim

Bu bloğu ben de yapabilirim

Bu spini ben de çekebilirim

Ben de olsam bu köşeye spin çekerdim ... vs. vs. vs.

Velhasıl Samsonov oynarken herşey kolay görünüyor. Bu açıdan da izlemesi en zevklisi (benim için)

Sonuçta biri en beğendiğim uzakdoğulu

Diğeri de en beğendiğim Avrupalı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
Guest Doğukan Köroğlu

Arkadaşlar buraya yazmamışsınız ama jan ove waldner gibi bir oyuncu bi daha dünyaya zor gelir.Herhalde aktif olarak oynamadığından buraya yazmadınız.Eğer izlemediyseniz best of waldner yaklaşık 8 dakika izlemenizi tavsiye ederim.Ondan sonra çoğunuzun görüşünün değişeceğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

WALDNER.....seyretmesi doyumsuz bir İsveç klasiği. Yaşayan efsane. Masa tenisinin mozartı. Doğaçlama vuruşların bir numaralı üstadı. Kontrol, hırs ve aklın mükemmel bileşimi. Kusursuz teknik ve çinlilerin korkulu rüyası..... Bence halen çok iyi, zaten o hep en iyiydi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

- Wang Liqin'in backhand vuruslari inanilmaz estetik bence ama moral, kararlilik ve psikolojik anlamda zayif.

- Timo Boll kendisi solak ve forhand topspin vuruslari bence cok iyi. Hem hizli hem de spinli vurus teknigi var. Slager ile karsilastirinca biraz daha yavas ama daha spinli gibi geldi bana vurus teknigi. Kararlilik acisindan iyi. (Bende kendisinin raketi ile oynamaya calisiyorum ama alismadim daha.)

- Samsonov'u izleyince masa tenisinin acaip kolay bir spor oldugunu ve bu vuruslari yapmanin cocuk oyuncagi oldugunu dusunebilirsiniz. Sanirim teknik acisindan dunyadaki ilk 3 masa teniscisinden biridir. (Kendisnin raketinin aynisindan almayi dusunuyorum.)

- Listede yok ama Slager ise cok sert ve hizli bir oyuncu. Kararlilik acisindan belki de bir numara olabilir. Servis atmadan once raketi sallayip rakibinin gozlerinin icine baktiginda ben monitor karsisinda etkilendim. 2003 yilinda dunya sampiyonu oldugunda inanilmaz oyunlar cikarmis.

- Ma Lin hakkinda diyecek cok fazla bir soz yok. Formda oldugu surece ilk 3 ten asagiya inecegini sanmiyorum. Ozellikle bazen forhandine gelen ani toplara uzanip inailmaz spinli vuruslari bir ekol. Sanirim hangi vurusu kasteddigimi anlamissinizdir.

- Atalara saygi bolumunde ise 3 isim saymak isterim: Yoo Nam Kyu, Jan Ove Waldner ve Andrej Gruppa. :))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa Tenisi komplike bir spordur.En iyi anketinde zirvede klasmanın bir numarası Wang Liqin ve ardından Timo Boll geliyor.Ancak en iyilerden sözederken her oyuncunun diğerlerinden daha üstün hangi özellikleri öne çıkardı acaba?Minik bir "EN" ler başlığı açacak olursak ;

En Kontrollü oyuncu:Hiç şüphesiz V.Samsonov dur.Raketine bu kadar hakim bir oyuncu daha yoktur herhalde.Kendine has blokları ve her topu masaya at felsefesiyle günümüzün kontrol deki en iyisi...

En Güçlü oyuncu: Bildiniz,Wang Liqin.Aslında birçok oyun karakteristiğini en üst seviyelerde barındıran bu oyuncu Güçlü oyun denince akla ilk gelen oyuncu.Tabiri caizse ölümcül ve bitirici vuruşlarıyla "sayıyı ben alırım"tadındaki oyun anlayışıyla en güçlü oyuncu ünvanının sahibi...

En Konsantrare olan oyuncu :Genç Yıldız Timo Boll dan başkası değil bu.10-3 yenikken dünya şampiyonasında seti alan kaç oyuncu vardır acaba.Maçı hiç bırakmayan genç Timo adeta oyunu bir an olsun gevşeten oyuncuların korkulu rüyası.Son yıllarda Uzak Doğu oyuncularının en çok çekindiği oyuncu olan Boll her sayı çok önemlidir deyimini her maçına yansıtır adeta.Masaya hep yakın oynayan Alman yıldız kontrolün hep kendisinde olmasını isteyen bir oyuncu.Konsantrasyonu gerçekten örnek alınacak bir sporcu...

En Hızlı oyuncu: :Rüzgar kadar hızlı bu oyuncu Korenin yükselen değeri Ryu Seung Min.Son yıllarda uzak doğuda bizde varız diyen Koreliler Penhold tutuş stilin en iyisini Dünya Masa Tenisine hediye etti.Ryu,backhand tarafı zayıf olan bir oyuncu durum böyle olunca masanın her yerinden forehand oynamak durumunda kalıyor.Dezavantajını seriliği ile lehine çeviren Ryu adeta parmak ısırtıyor.2004 Atina Olimtipayatlarında özellikle Wang Hao ile yaptığı maç,benden hızlısı yok övüncünü haklı çıkarmaya yetmişti.henüz 24 lerinde olan Ryu Gerçekten çok hızlı...

En iyi Servis Kullanan Oyuncu : Çinli Ma Lin.Dünya klasmanında mücadele eden İlk 10 sporcu bile Ma Lin in servislerinden çekinir.İlginç ve şaşırtıcı servisleri rakibinin oyuna iyi başlamamasında yeterli oluyor.Servis kullanırken yükseklere attığı topa ne şekilde bir temasla nasıl bir servis atacağını hiç ama hiç belli etmeyen Ma Lin güçlü Forehand'i ile işi bitirir genelde.Maçları dikkatli izlendiğinizde Ma Lin'in servislerinden neden çekinildiğini görebilirsiniz...

En Kararlı oyuncu: 2003 Dünya Şampiyonasında gördük ki;W.Schaleger.Kendinden emin Avusturyalı yıldız Kupayı kondisyondan ziyade kararlığı ile aldı adeta.Her servisten önce düşünmesi ve Ralli ile ilgili senaryolar çizmesi en önemliside yapmak istediğini kararlılıkla ve ısrarla yapması bir masa tenisi oyuncusunda kararlılığın ne kadar önemli olduğunu ıspatlamıştır...

En Hırslı oyuncu : 40 Yaşında iken Olimpiyatlarda Yarı finali ancak o atabilirdi zaten.yaşayan efsane olarak Kabul edilen J.O.Waldner,Hırsı ile rakiplerini korkutan dünyadaki ender sporculardan.Sporculuk yaşamında hırsını oyuna bu denli yansıtan bir oyuncu daha yoktur herhalde.Servis beklerken gözlerinin içine bakınca anlarsınız bunu.Ama bir o kadar centilmen ve kibar kişiliği ile bilinir Waldner.Masa tenisinde "Usta"lakabı ona aittir...

En Teknik Oyuncu : Masa Tenisi tekniklerini maç içinde en sade ve görünür kullanan oyuncu şüphesiz Oh Seung Eun dur.Korenin schakend raket tutuşlu Dünya klasmanındaki tek Sporcusu.Forhand ve Backhand vuruşlarını yaparken adeta temel teknikleri öğretir.Maç esnasında bile Ayak hareketlerini izleyen alt yapı sporcuları;bu oyuncu tekniklerimi gösteriyor der.Sade,Yalın ve adeta kusursuz teknikleri ile Oh bu tahtın yegane sahibi...

En Atak Oyuncu : Masa Tenisinde her topa atak yapılır Akımını Yunanlı oyuncu Kalinikos Kreanga çıkarmıştır belki.Maçları seyir zevki açısından bulunmazdır.Onun kitabında blok yada topu içeri at yoktur.O forehand yada backhand farketmeksizin her yerden hücum yapar."Bu nasıl bir Backhand" deyimini sadece Kreanga yı izlerken söylersiniz.Yerinde hiç durmayan Kreanga hep atak düsturuyla özellikle defans oyuncuların baş belasıdır.İzlemesi bedeva...

En iyi Defans Oyuncu : Modern defansın dünyadaki en iyi 2 temsilcisinden biri.Ancak Joo se Hyunk forehand da Weixing e göre daha başarılıdır ve bu ünvanın tartışmasız en iyisidir.Hücum yapan oyuncular herzaman kazanamaz der Hyuk.Backhand de inanılmaz sert spin ve şutları masaya atan Hyuk Forehand da da bir atak oyuncu kadar iyidir.2003 de Dünya Şampiyonasında finali az bir farkla kaçırmıştır.Müthiş bir kondisyonu ve defans ekolinde olması gereken büyük bir sabrı vardır.Kore her tip oyuncuyu çıkarmada zorlanmıyor gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Melekber, sizin de bir videonuzu seyretsek de yorum yapsak ne güzel olur:)

TCansever,bana hitaben yaptığınız yorumu üyelerin ve ziyaretçilerin değerlendirmesine bırakıyorum.Ayrıca toplumumuzun kültür seviyesini göstermesi açısından da yaptığınız 'espri'yi son derece çarpıcı buluyorum.

Unutmayın,sizin aileniz de sizin gibilerle, benzer esprilerle karşılaşıyor...

Oysa,onların hakkını bile yine benim gibiler savunur,sizin gibi espritüellerde olayı Taksim Meydanı kutlamalarında olduğu gibi seyreder...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest Hüseyin Adalar

wang liqin.

mükemmel tekniğinin yanında, yıldız ışıltısı ve duruşuna sahip.

JOV' dan sonra gelmiş geçmiş en iyi ikinci oyuncu olabilir ve JOV' a en iyi zamanlarında bile rakip olabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..