Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raket tutuş şekli

Recommended Posts

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla 2 farklı tutuş şekli var. Shakehand ve penhold tutuş şekilleri. Ama şunu merak ediyorum ki bu tutuşlardan birini kullanmamız gerekir mi illa. Ben raketi başlarda shakehand tutuyordum fakat son 2 aydır sadece işaret parmağımı değil de 4 parmağımı birden raketin arkasına koyuyorum. Yani raketi baş parmağım ve işaret parmağım arasında sıkıştırarak kullanıyorum. Bu şekilde daha kontrollü tutabiliyorum. Normal tutuşa devam mı etmeliyim yoksa alıştığım tutuşa devam etmem sıkıntı çıkarmaz mı bunu merak ediyorum. Yorumlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
Tarih: 2/20/2018 Saat: 23:52, Aykut01 yazdı:

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla 2 farklı tutuş şekli var. Shakehand ve penhold tutuş şekilleri. Ama şunu merak ediyorum ki bu tutuşlardan birini kullanmamız gerekir mi illa. Ben raketi başlarda shakehand tutuyordum fakat son 2 aydır sadece işaret parmağımı değil de 4 parmağımı birden raketin arkasına koyuyorum. Yani raketi baş parmağım ve işaret parmağım arasında sıkıştırarak kullanıyorum. Bu şekilde daha kontrollü tutabiliyorum. Normal tutuşa devam mı etmeliyim yoksa alıştığım tutuşa devam etmem sıkıntı çıkarmaz mı bunu merak ediyorum. Yorumlarınız için teşekkürler.

Sevgili Aykut adaşım, ben de başta shakehand ile oynarken sonra penhold tutuşta daha iyi olduğumu farkedip penholda geçmiştim. Yıllardır penhold tutuş ile oynuyorum. Sana şu tavsiyelerde bulunmam gerekli;

- reverse penhold backhand (ters backhand) vuruşunu kullanmayacaksan hiç başlama, çünkü bu vuruş olmadan çok dezavantajlı olacaksın her zaman. Penhold oynadığımı gören tüm rakipler hep başta backhandime saldırdı, tecrübeyle sabit bu durum :)

- Reverse penhold backhand vuruşunu tam anlamıyla oturtmak benim en az 5 ayımı aldı, gerçekten zor bir vuruş şekli. 

- istediğin tahtaları tedarik etmekte zorlanabilirsin çünkü Türkiye'de penhold tahta satan yer az. Ben hep yurt dışında getirdim, ki biçok tahtanın penhold versiyonu yok, belli modellerin var sadece.

- Oynadıkça göreceksinki uzun süre oynamanın verdiği etkilye başparmağında ya da işaret parmağında ciddi ağrılar oluşabiliyor, özellikle işaret parmağı. Tahtayı da ona göre iyi zımparalaman lazım.

- penholdda footwork denilen olay çok önemli, eğer çok hareketli bi oyuncu değilsen başlama derim. Ben kilo aldıkça penhold oynayamaz oldum.

- Penhold tahtalar ile shakehand tahtaların sapı farklı olduğu gibi yüzeyleri de farklıdır. Shakehand oynayan birinden çıkma lastik istersen büyük ihtimalle seninkine uymayacaktır, senin tahtandan çıkma lastik ise ona uymayacaktır. O yüzden bu konuda da sıkıntı çok yaşadım ben.

Yine de sen bilirsin, eğer hobi amaçlı bu sporu yapacaksan hangisi sana daha zevkli geliyorsa bence onu seç. Bende eskinden beri Ma Lin hayranlığı vardı, o yüzden bu tutuşla oynamayı çok beceremesemde yine de oynamaktan çok zevk alıyorum, o yüzden hiç pişman değilim diyebilirim :) 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..