Barış Altan

Topun dönüş hızı hakkında bir araştırma

Recommended Posts

Fiziksel Eğitim ve Spor Dergisi'nin Haziran 2014 tarihli saysında, Japonya'da servis sırasında topun dönüş hızının ölçüldüğü bir araştırma yapılmış. Araştırmanın İngilizce olan özetinin Türkçesi aşağıda. Metnin tamamı maalesef Japonca.

"Masa tenisinde topun dönüş hızı, kazanmanın temel faktörlerinden biri olarak kabul edilir. Bu çalışma ile 2009 Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nın çeyrek finallerinde kullanılan servislerin dönüş hızları (saniyedeki dönüş hızı: sdh (rotation per second: rps)) ölçüldü. Erkek ve kadınlar tekli çeyrek finallerindeki 4 maç ve her iki cinsiyetten 8 oyuncunun servis topları yüksek hızlı video kamera (1000 fps) ve oyuncular ile karşılanamayan atışları (servis karşılayan oyuncunun temas ettikleri dahil olmak üzere) ayırt etmek için standart bir kamera (30 fps) kullanılarak topun dönüş hızı kaydedildi. Sonuçta 329 servis topunun dönüş hızı ölçüldü ve hızların 13.7 sdh’den 62.5 sdh aralığında olduğu görüldü. Erkeklerdeki en yaygın hız 50-60 sdh (%40) iken kadınlardaki 40-50 sdh (%43.8) olarak ölçüldü; erkeklerdeki ortalama hız kadınlarınkinden belirgin şekilde daha fazla ölçüldü (46 sdh ±9’a karşılık 39.2 ±9.3 sdh). Her iki cinsiyet için de kaydedilen en yüksek hız 62.5 sdh oldu. Çinli erkekler diğerlerine göre daha düşük bir dönme hızı ürettiler (43.5 sdh ±8.9’a karşılık 51 ±6.8 sdh). Kadınlarda ise Çinliler ile diğer oyuncuların ürettiği dönüş hızları birbirine yakın olarak hesaplandı (39.9 sdh ±10.2’ye karşılık 38.5 ±8.2 sdh). Karşılanamayan servislerin dönüş hızları erkeklerde 37’den 58,8 sdh’ye, kadınlarda ise 27.8’den 62.5 sdh’ye uzanan bir aralıkta ölçüldü, bu durum karşılanamayan servis ile dönüş hızı arasında zayıf bir ilişki olduğunu gösterdi. Bu öncü data masa tenisinin teknik ve taktiksel bazı yönlerinin netleştirilmesini ve başarılı bir performans için antrenman ile oyun stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir."

  • Like 2

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
7 hours ago, TSuBaSa said:

Demek ki neymiş her zaman  en dolu servis en iyi servis demek değilmiş. 

Rakibin beklemediği servis en iyi servismiş... 

En iyi demeyelim de, çünkü aksi bir korrelasyon da gösterilmemiş yazının bu bölümünde, ama ne kadar tahmin edilemeze yaklaşırsa, evet doğru bir bakış açısı olmuş. Bilgi aktarımı+ yorumlar :alkis:

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

İyi ama bu oyun tenis değil ki, servis atan oyuncunun en büyük amacı "ace" olsun!

Atılan servislerde esas mevzu 3. topa yapılan atak ve oyunun kontrolünü ele almak. Özellikle de son sekize kalmış iyi oyuncular söz konusu olursa...

Ben bu seviye oyuncuların servislerini, sayı almaktan ziyade, güzel bir dönüş topu almak üzere dizayn ettiklerini düşünüyorum.

Unutmamak lazım ki, spini fazla olan servis topu geri döndüğünde, 3. top hakimiyeti de daha zordur.

Eğer bu çalışma daha alt seviyede yapılmış olsa eminim daha farklı neticeler çıkacaktır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

    Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok

  • Çevrimiçi Kullanıcılar   3 Üye, 0 Kayıtsız, 15 Misafir (Tam liste)