Jump to content
Masatenisi.org Forum

TIRTIK( PÜTÜR) YARDIMI ????

Recommended Posts

Sayın hocalarım herkese merhaba , fh tarafımdan "amatör" olarak belirli bir seviyenin üstünde olduğumu düşünüyorum... Tahtam; Tibhar Carbon Shot+ , iki tarafında da Xıom Vega Europe 2.0 var..Haftada 4-5 gün antrenman yapabiliyorum ve artık turnuvalara katılmaya başlıyorum, inşallah :)  Bh tarafımdan daha çok pasif olarak oynayıp (BLOK) bazen kesme , ayak hızıma güvendiğim için fh ile genelde karşılık vermeye çalışıyorum. Bh tarafına tırtık (pütür) taktırmayı düşünüyorum. Ama şöyle bir sorum olacak ve kafam çok karışık? uzun tırtıkla oynamak daha zor deniliyor, kısa tırtıkla oynamak biraz daha atak imkanı sağlıyor ve tam anlamıyla defans değil deniliyor? Ben tamamen bh tarafından " ölü top " ve blok tarzı oynamayı istiyorum. Yani atak yapmayı tam olarak düşünmüyorum.

KISA TIRTIK OLARAK

Dr.Neubauer Killer 1.5 mi? 

Tibhar Speedy Soft D.TecS 1.5 & 2.0 mı?

UZUN TIRTIK OLARAK

Dr.Neubauer Aggressor 1.3 mü?

Xıom Vega Lpo (1.0) mu?

Bu konuda bana yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ediyorum. Herkese kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Ekin

Kısa tırtık ile karşı tarafa atacağınız bloklanmış top fazla etkili olmayacaktır. Uzun tırtık ile karşı tarafa top hem iyi bloklanmış hemde top balığın kuyruk vurması gibi  salınarak gider ve iyi bir hamle yapmış olursunuz.

Ayrıca bu tırtıkların süngerli olanlarını kullanırsanız bu hamleler biraz daha yumuşak olur. Yani karşı tarafa top fazla bozulmuş olarak gitmez. Peki bu süngerli tırtıkların avantajı nedir derseniz, topları karşı tarafa şut vurarat atma imkanı sağlar. Özellikle kısa ve süngerli tırtık ile hem topu bloklar hemde açılı vuruşlar ile topa şut da vurabilirsiniz.

Fakat şunuda unutmayınız, bu tırtıklar takıldığı tahtaya göre performansları değişecektir. Yukarıdaki yazılanlar def ve all tahtalar için söylenmiştir.

Siz bu yazılanlara göre kendinize bir tırtık düşünebilirsiniz.

Oyununuzda başarılar, iyi günler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir topun üzeringe yahlaşık 8 mm. çapında bir dayıre çız, içingi boya, keçeli kalemle ha, siyah boyıyacaan. Sonra bu gara dayıranıng 7 mm.kadar uzağınga aynısından bi dene daha yapacaan,  yaptın nı, hah, boya onu da. Sonra bu ikisinge eşit uzahlıkta bi dene daha. Böyle böyle, topun yüzeyingi yahlaşık eşit aralıklı dayırelerle gapla ha.

Sonra kağıt mendille bu boyadığın dayırelere kompres yap. Mürekkep fazlasını al. Silmeyeceen ha, kompres yapasın, mendili dayırening üstünye bastır- çek.Silip de mürekkebi yaymadang ha. Dayırelering hepisinye yap bunu ha.

Sonra hepsingi bir daha boya bi daha kompres yap. Beyle beyle, boyaya gompresleye boyaya gompresleye hem siyah daireler topun yüzeyinde yer yapacak da nispeten geç silinecek, hemi de gompreslediğin için, oynarıken mürekkebin fazlası özellikle gırmızı lastiğinde leke bırakmayacah, bırahsa da pek az, suyla siliyong.

İmdi, bu topla oyna da, iyi bak ha, nası vurunca nası dönüyo ha...hangı lastiknen, kah sen oynadığında, kah arkadaşın oynadığında topa nası vurunca top nası dönüyyo aç gözüngü de bak ha. Aç gozüngü, bak. Neyle nası vuruyong da, nası gidiyyo.

Ne düşüngüp duruyong. Düşünmek daima bir gonunun HAKKINDA. Bişey oluyomuş gibi olur, rüyaya dalıyong gibi, hiç bişey olmaz. Gendingi yanıltmanıng yararı yok. Düşünmek hep HAKKINDA. Oynamak deel bu. Deneyimin yeringi tutmaz, düşünmek deneyimin kendisiyle bağlantı gurmaktan gaçmaya yarıyyo gözün açmazsan ha. Ne düşünüyong, geç, oyna. Boyalı dop yap, onna oyna gör ha.

Ööle gılavyening başınga geç, gafam çok garışık ... gafa sanki gafa garışıklığından başka bir şeymiş gibi. 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Boyalı topla çin antremanı öneriyomg, en güzeli. Yapasın bunu mutlaka, başgasında görmedim deyu gaçınmayasın, yararı çoktur, kendi kendinge anlayış, varoluşla daha bağlantılı şartlı reflehsler gazandırıyo ha.

Görüyong ya dönüşleringi dopung, gayrı bu lastiği seçme gonusunda da anlayış da gazandıyyo.

'' Ben tamamen bh tarafından " ölü top " ve blok tarzı oynamayı istiyorum. Yani atak yapmayı tam olarak düşünmüyorum.''    

Gayrı bundan anladığım gadarıynan yazıyomg.

Süngerli veya süngersiz, uzun pütürlü lastihler topu kısaya nispetle daha çok yavaşlatıyyo hah. Çok falsolu toplarla başetmek de kısa pütüre göre daha golay emmeee bunlar umumi şeyler.  İnsanın lafı genelleşince yalan oluyyo, sahteleşiyo ha. Bi kişi için bişey diyong, yerinde de, bunu genelleştiringce yalan oluyyo. Gafa emme böyle çalışıyo, genelleyerek ha. Bunu unutmamayı önemli buluyomg.

Örnek vereceem oyuncular var, vidyolarınga bakasın.

Bir: Fabian Akerstrom, tersinde Spinlord Dornenglanz öküz(süngersiz oluyyo) uzun bütürnen oynuyyo. Daha çok, yakından kesme-bulohlar yapıyyo. Buna mı gayıyyo oyunung, o vakit ayni lastikten ya da Donic Piranha öküz, Dr. Neubauer Viper öküz, Dawei 388D-1 öküz ya da Tibhar Grass DTecs öküz al, onla çalış. 

İki: Deng Yaping.  0.6 mm.süngerli RITC 755, sonra da TSP Curl P1 0.6 kullandı. Vidyolarınga bakasın mutlaka. Masabaşı kesiyyo da lakin, çoğunlukla daha atakvari oynuyyo, şutop vuruşu gibi çok sık yapıyyo. Capon bir gız var, Haruna Fukuoka, ona da bakasıng. Topu tutan uzun bütürnen, ince sünger 0.6 gullanıyollar. 0.6 atak vuruşunda öküze göre hafif kolaylık sağlıyo. Bozucu.Daha galın 1.0 ve 1.5 süngernen oynayang Carl Prean var, vidyolarınga bakasın. Buna mı gayıyyo oyunung, o vakit ona göre lastih al. Donic Piranha 1.0 mm. olabilir, Xiom LPO 1.0 mm. olabilir. 0.6 TSP Curl P1R olabilir. Sauer Troger Hellfire iyi hah.

Üç:  Luka Mladenovic, Amelie Solja. Vidyolarınga bakasın. Sürtünmesiz antiynen masabaşı bulok yapıyollar. Sünger galınlığı 0.6 ynan 1.5 mm. arasında değişiyyo bunların da. Dr. Neubauer Gorilla 0.6 , Der Materialspezialist Beast Anti ve Transformer  Anti iyi ha. Buna mı gayıyyo oyunung diyemiyeceem, bu antileri gullanmak özel çalışma evresi gerektiriyyo emmee sonra da vidyolarda da görünüyyo zaten olanlar.

Boyalı benekli topla çin antremanı, en güzeli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili ekin;

benim naçizane önerim(bu yollardan geçmiş biri olduğum için soyluyorum) ;

mademki haftada 4 idman x 3 saat yapıyosun puturle antiyle hiç uğraşma....çift taraf hızlı ve sert lastiklerle az birazda çoklu topla sabırla azimle şevkle devam et(hele bi de antrenör bulursan!!!!!)....hem daha çok zevk alırsın hem de bakarsın türkiyenin yeni malongu timosu oluverirsin:)

tenisle kal;)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Herkes kendi vücudungda ikamet ediyyo. Başgasınga daha çok zevk alırsıng almazsıng diyeceeme ancak kendimde olanı paylaşıp susarımg, onunkingingi de ona bırakırım. İnsang herşeyine sürekli garışılarak büyütülünce kendi alanıyla başkasınıng alanının ayrımını da pek öyle golay yapamıyyo, anlıyomg, emmeee akıllıcası, bütün enerjingi gendine odahlayacaan, kendi deneyimini paylaşıp gerisingi de ona bırakacaan . 

Kendi vücudunda ikamet ederken, senin içing iyi olacak şeyi söylesing deye başgasınıng aazınıng içinge bahmah bebece. Kendin için, kendi deneyiminge güvenip, düşe galka, kending için iyi olanı kending bulma mesuliyetingini alacaan...

İster düz lastih, ister pütürnen oyna, sipini gösteren boyalı dopla antreman yapmanın önemingi ne gadar vurgulasamg azmış gibi hissediyomg.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 15.01.2018 Saat: 10:40, HAYYAMOGLU yazdı:

sevgili ekin;

benim naçizane önerim(bu yollardan geçmiş biri olduğum için soyluyorum) ;

mademki haftada 4 idman x 3 saat yapıyosun puturle antiyle hiç uğraşma....çift taraf hızlı ve sert lastiklerle az birazda çoklu topla sabırla azimle şevkle devam et(hele bi de antrenör bulursan!!!!!)....hem daha çok zevk alırsın hem de bakarsın türkiyenin yeni malongu timosu oluverirsin:)

tenisle kal;)

Hocam, pütürün keyfini hiçbir hızlı lastikte bulamıyorum :) bh tarafımdan sürekli kesme oynamayı o kadar seviyorum ki :) yeni bir raket yaptırıyorum : tahtam  

DR.NEUBAUER BARRİCADE DEF( 52 GR )

BH TIBHAR GRASS DTECS 0.5 UZUN PÜTÜR

FH XIOM VEGA VEGA EUROPE (MAX.)

NASIL SİZCE? TAM BİR DEFANS COMBO RAKETİ OLMUŞ MU ? :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Slm DR.NEUBAUER BARRİCADE DEF tahtası fh ataklarda zayıf.Ama ben fh bh hep keseceğim diyosan uygun fakat yinede o tahtayı önermem.Donic alligator combi tavsiye ederim.Lastik seçimine gelince öncelikle yinhe pluto derim.Oyununu geliştirdikten sonra üst seviye pütürlere geçmen daha doğru.dr neubauer aggressor müthiş top bozuyo ama bi o kadarda sabır ister.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..