Jump to content
Masatenisi.org Forum

Etkili Servis Atamıyorum

Recommended Posts

Oyunumu izleyen kişiler servis atarken çok iyi gözüktüğümü ve bileğime çok hakim olduğumu söylüyorlar fakat attığım toplar hiç güzel gitmiyor(pendulum servis atıyorum). Arkadaşım raketini fileye paralel şekilde tuttuğunda top hiç dışarıya doğru sekmiyor. Kolay bir şekilde karşıya ittirebiliyor. Oynadığım kişilerin servislerinde ise ben raketi aynı şekilde hatta kırık şekilde tutsam bile atış pozisyonları çok güzel gözükmese bile çok etkili geliyor ve top dağa taşa gidiyor. Sebebi nedir? Bu sıkıntıyı nasıl çözebilirim? Servis yüzünden yenebileceğim kişilere yeniliyorum.Bu da beni sinirlendiriyor.Şevkim kırılıyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hiç sinirlenmeye ve şevkiniz kırılmasına gerek yok zira belli seviyeye ulaşana kadar her oyuncu aynı sıkıntıları yaşar....

oncelıkle sunu belirtmekte  yarar var; servis sayı almak için bir amaç değil araç olmalı.çünkü dünyanın en iyi servislerini de atsanız karşınızda pütür ve anti gibi servise(ozellikle falsolara) duyarsız lastik varsa  en iyi servislerin pek bir ehemmiyeti kalmıyor...bazen yumuşak veya yavaş-yapışkan  özellikli düz lastiklerde de aynı sıkıntıları yaşarsınız...

size önerim:aynı servisi yüzlerce binlerce çoklu top sürecinden geçerek ,once hızlı ekipman kullanan düz lastik oyuncularında deneyin(profesyonel oyuncularda hariç olmak üzere) bachand ve forhand tarafına atın.en ufak bir açı hatasında topu dısarı attığını göreceksiniz.ilk denemelerinizi masa dışına taşacak şekilde ve topun lastikle temas suresini uzatarak yaparsanız daha etkili olduğunu göreceksiniz.yalnız şunu unutmamak gerek: İYİ BİR ANALİZLE HER SERVİSİ AÇILABİLİR!!!!

SEVGİ VE SAYGILARIMLA;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Etkili servis kullanımında önemli olan dışarıdan nasıl göründüğünüz değil topa verdiğiniz falso ve yöndür. Belki hareketi doğru yapıyorsunuz ama raketle topun temas anında gerekli sürtünmeyi veremiyorsunuz. Bunun dışında elinizdeki raketin malzemeleri sebebiyle etkisi düşük olabilir servisinizin. Yapmanız gereken birkaç video izleyerek bolca deneme yapmak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Seyirciye değil kazanmaya oynadığımıza göre öncelikle uzun uzun yıllar iyi oyuncularla ve bilinçli bir şekilde doğru antrenman yapıp bol bol maç yapmayı deneyin. Oynadıkça ve antrenman yaptıkça çözersiniz. Basit örnek: iyi oynayan bir arkadaşım antrenmanlarda 1000 servis atıp 1000 karşılıyor. Ondan sonra normal antrenmana başlıyor. Kısacası moralinizi bozmak yerine bu sporda ne kadar ciddi olduğunuzda önemli.. ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Hocam masa tenisini yaklaşık 5 yıldır oynayan birisi olarak bu yorumu yapıyorum. Liseye ilk başladığımda okul takımındaki bir oyuncudan 1 yıl boyunca aynı servisi yedim ve devam ediyordum. Sonra o kişiyle tanışıp antrenman yapmaya başladım ve sürekli o yediğim servisini atmasını istedim. Belki 1 saat belki 1 gün belki 1 hafta sonra (bu süre oyuncunun yeteneğine göre de değişebiliyor) o servisi anlayıp raketine bileğine koluna her şeyine ona göre pozisyon verebiliyorsun. Uzun pütür oyuncusu olarak söylüyorum, artık o servisi çözdüm ve düz lastikle bile sadece açı koyarak kesmeden raketi sabit tutarak o mükemmel side spinli gelen servisi çok rahat bir şekilde karşılayabiliyorum. Burada önemli olan araştırma ve teknik bence. Yıllardır yabancı kaynaklara bakıp forumlarda geziyorum ve videolar izliyorum. Sana da tavsiyem o oyuncuyla tanışabilirsen (eğer mümkün değilse bir arkadaşından ya da forumdan birisiyle tanışıp buluşursun, yediğin servis güzel bir arkadaşlığa vesile de olabilir :D) insanların karşılamakta zorlandığı servislerini kullanmalarını iste ve sadece servise yönelik antrenman yap (eğer sadece serviste sayı kaybediyorsan). Servis karşılamada önemli olan (benim fikrime göre, ki çoğu oyuncuyla hem fikir olduğumu düşünüyorum) servisi kısa uzun düşürmek ya da kesere karşılamayı kolaylaştırmak değil, rakibin o anda topu nasıl kestiğini iyi izlemek (servisi okumak deniyor sanırsam). Eğer bunu iyi bir şekilde yapabilirsen o an gelen topspin, backspin, sidespin ya da her ne spinse artık ona göre raketine bileğine pozisyon verebilirsin. Ayrıca ufakta bir taktik vereyim. Servisi iyi okumaya başladığında top nasıl kesik geliyorsa (yapabilirsen) sen de tam tersi tarafına kesip rakibin direkt önünde düşür genelde karşılanması kolay değildir rakibin de zeki olması lazım. Yanlış bir şey söylediysem affola, amacım tamamen sana ve forumdaki diğer arkadaşlarımıza bir nevi yardımcı olmak. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..