Serengeti

Maçta tehdit edildim. Ne yapmalıydım?

Recommended Posts

    30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Afyonda ferdi turnuva düzenlendi. 3. turda karşıma Afyon şampiyonlarından biri çıktı. İkimizin yaşları da 40-50 arasında, ikimizde öğretmeniz. Setlerde 2-0   öndeydim ve 3. sette de 5-1 yeniyordum. Rakibimin morali iyice bozulmuş olmalı ki, benim 6 sayıda bir havlu molası almama kızıp, bunların salakça hareketler olduğunu bağırarak söylemeye başladı. Ben de ona, sakince,  güzel  konuşmasını söyledim. Belki o da benim hakaret etmemi bekliyordu. Sakinliğim onu daha da kızdırdı ve (boğarım lan seni.) dedi. Hakem onu sakinleştirdi, bana da havluyla daha hızlı kurulanmam gerektiğini söyleyerek olayı kapattı. Baş hakem ihtiyaç için salondan ayrılmış, yerine de il temsilcisini bırakmıştı. O da herhalde bu kadar bağırtıyı görmezden gelip üç maymunu oynamıştı. Her neyse, ben maçtaki oyunumdan koptum, 4-2 yenilerek boğulmaktan kurtuldum. Tabii bu maçta boğulmamış olmam, başka  maçlarda boğulmayacağım anlamına gelmez. Zira yıl içinde başka maçlarda onunla veya  taktik verdiği arkadaşlarıyla yine karşılaşırım.

     Daha önce hiç böyle bir olayla karşılaşmadığım için aklıma polis çağırmak, şikayet dilekçesi, e-mail vb. yazıp il temsilciliğine veya federasyona göndermek gelmedi. Geri kalan birkaç maçı izleyip eve gittim. Araya Kurban Bayramı girdi, o da geçti. Daha sonra aklıma  sporculara verilecek disiplin cezalarının var olduğu  geldi. Türkiye Masa Tenisi Federasyonunun resmi sitesinde PDF formatında Disiplin Talimatı var. Bir bölümü şöyle: 

  DİSİPLİN SUÇLARI SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKET : Madde 17 –Sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla sporun veya Masa Tenisi Federasyonu’nun saygınlığını zedeleyen, kişi,kulüp veya kuruluşlar, bu hususta ayrı ceza hükmü bulunmadığı takdirde , fiilin ağırlığına göre 4 - 8 müsabakadan men veya 1 ay ile 2 ay arasında belirli süreli hak mahrumiyeti cezası verilir.

TALİMATLARA AYKIRI HAREKET : Madde 18- Federasyonun mevzuatına aykırı harekette bulunan kişi veya kuruluşlar, bu hususta ayrı ceza hükmü bulunmadığı takdirde ihtar, para cezası, müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır. Federasyon tarafından düzenlenen lig ve kupa müsabakalarına katılmayan kulüpler küme düşürme cezası ile cezalandırılır.

HAKARET ,TEHDİT VE KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI : Madde 19 – Federasyon veya mensuplarına, hakemlere, sporculara, yöneticilere veya diğer ilgili kuruluş ve kişilere, sözlü veya fiili olarak hakaret eden, söven, tehdit eden veya her hangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunanlar, fiilin ağırlığına göre 4 –8 maç müsabakadan men veya 1 ay ile 2 ay arasında hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

MÜSABAKA KURALLARINA AYKIRI HAREKETLER : Madde 20 – Müsabaka kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi fiili müdahalede, fiili saldırıda veya şiddetli harekette bulunan sporcular ile diğer kişiler 6 –10 maç müsabakadan men veya 1,5 ay ile 2,5 ay arasında hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

AĞIR SALDIRI : Madde 21 – Federasyon mensuplarına, hakemlere, sporculara, yöneticilere veya diğer ilgili kişilere ağır saldırıda bulunanlar 8 –12 maç müsabakalardan men veya 2 ile 3 ay arasında hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

        Geçenlerde başhakeme bu olayı anlattım, hiç haberi olmamış. Masamızda görevli hakemler bile anlatmamış. Yukarıya kopyaladığım bölümü gösterdim. (Şimdi bu sporcuya ceza için birşey  yapılamaz mı?) diye sordum. O da (maç sırasında oyun durdurulup rapor tutulmalıydı, federasyona gönderilmeliydi, artık bir şey yapılamaz) dedi. Tabii başhakemler her şeyi bilir diye birşey yok. Olay sırasında kendisi de orada bulunmadığı için, olayı kapatmaya çalışıyor da olabilir.  Belki böyle cezalarla ilgili süre sınırlaması yoktur. Disiplin talimatında ( şu kadar süre içinde rapor tutulur, federasyona gönderilir) diye bir şey yazmıyor.  

      Sizce hakkımı aramak için hala yapabileceğim bir şeyler var mı?  Benim yerimde siz olsanız ne yapardınız?

 

  • Thanks 1

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Evet bazı hakemler maalesef kuralları pek bilmiyor.  Benim de yaptığım bir maça lise öğrencisi hakem olarak konulmuştu.  Herhangi bir problem olmamıştı ama olsa ne yapardım hiç düşünmedim.  Bence hakkını aramalısın.  Herhalde federasyona söylemen lazım.  Kolay gelsin.. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Her ne kadar olay üzerinden zaman geçmişse de; yaşadığınız bu durumu tüm ilgili kurumların en azından dijital platformlarında dile getirip detaylı bir şekilde paylaşmanız yerinde olacaktır. Bu, sizin karşılaştığınız yanlış tutumu düzeltmese de en azından bundan sonraki müsabakalarda daha dikkatli bir yol izlenilmesine yolaçacaktır. Bu tarz şikayete konu olayları içimizde saklamayıp önemli bir mecra haline gelen dijital platformlar üzerinden gerekli yerlere ilettiğimiz ölçüde...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

    Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok

  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Kayıtsız, 2 Misafir (Tam liste)