Jump to content
Masatenisi.org Forum

Defansa geçiş hk

Recommended Posts

Merhabalar,

antrenmanlarda karşımdaki oyuncu spin çekerken normal hücum raketimle kesmekten aşırı keyif aldığım için defans oynamaya mı başlasam diye düşünmeye başladım. Defans oynarken çok daha fazla keyif alırım gibi hissediyorum. Ama dezavantajları ve avantajları ne olur, ne önerirsiniz? Özellikle defans oynayanlardan gelecek cevapları bekliyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

karşındaki spin çekerken keyif alabilirsin. Peki servis karşılamalarda, topu içeri bıraktıklarında sadece boş top veya sadece şut çekenlerde o kadar da zevkli olmayabilir. şuan sadece düz lastik ile kesiyorsun demek ki karşındaki o kadar kaliteli spin yapmıyor. Düz lastik ile topları yakalayıp kesmek çok çok zordur ve pütüre geçeyim diyeceksin işte o zaman bu kadar zevk alacakmısın :) farklı karakterde oyun ve lastikler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

16 yaşımda genç bir defans oyuncusuyum, masa tenisine yeni başladım (1.5 sene) ve 7 ay önce defansa geçtim. Defansa geçmeden önce FH tarafımdan çok daha iyi bir BH e sahiptim. Sayıları, smaçları sürekli BH'den alıyordum tabii alabilirsem. Ve defans yapmanın tadına vardım düz defans yaparak kesmeden içeri atarak oynamaya başladım 5-6-7 derken rakibin hata yapması müthiş bir oyun zevki vermeye başladı. Ve videolarını izlediğim geleneksel defans oyuncuları gibi oynamak istediğimden giriş seviyesi bir pütür taktım BH tarafıma. 7 aydır pütürle oynuyorum ve artık alışma dönemini geride bıraktığımı düşünüyorum. Geleneksel defans oynuyorum.

Sorulan soruya tecrübemin yetersizliğini vurgulayarak cevap verecek olursam pütür olmadan düzgün defans yapılmayacağını illaki blok tarzı defans için ise anti-lastik takılması gerektiğini düşünüyorum.

Pütüre geçmek nasıl BH-FH çalışıyorsak 3. bir taraf eklemek gibi, lastiğin tüm tepkileri farklı, tutuş, vuruş, hız herşey ilk zamanlarda çok farklı geliyor. Bol antreman gerekiyor ve eskiden bize yenilenler de bizi yenmeye başlıyorlar. Bu yüzden müsabaka dönemide pütüre geçilmemesini destekliyorum. 

Avantajlar ve dezavantajlarımız bol defansçılar olarak, en büyük avantajı servis karşılamada pütür kullanmanın. Spine kesmek normal şutları kesmek tabii ki müthiş zevk veriyor fakat çok sert şutlar çekiliyorsa insanı çok yoruyor masada koşmak defans oyuncuları atak oynayanlara göre daha fazla yoruluyorlar. Dezavantajları daha fazla; spin çekememek, düz lastiğe göre çok daha zor olan basit şutlar, rakip gerçekten her topa spin çekebiliyorsa bir aşamadan sonra çaresiz kalmak, oyun kontrolüne sahip olmanın çok daha zor olması ve farklı antreman zorlukları. 

Asıl sorduğunuz soru en azından benim gibi genç ve yeni geçmiş bir için şöyle. Eğer 1 gün sürekli düz diğer gün pütürle çalışırsanız gerçekten zor oluyor çünkü beyin farklı hareketler yapıyor ve düz lastikle antreman yapmak mantıklı değil. Fakat düzenli olarak raketi çevirerek çalışırsanız çok daha yararlı olur, mesela rakibin çektiği bir şuta ani bir şekilde diğer tarafa bloklamak hem şaşırtıyor hem rakibi zoruyor, raketi çevirip yapılan şutlar da cabası.

Eğer gerçekten defansı benimsediyseniz, sabırlı bir şekilde oynayabilecekseniz, dezavantajlarına bu güzel zevk için katlanacaksanız deneme pütürü takın eğer aklınıza yatarsa tam takarsınız. Atak yapmak defans yapmaktan çok daha avantajlı bir stildir. Eğer tamamen defansa geçmeyi düşünüyorsanız raketinizin backhandine takın pütürü deneyin öbür türlü gereksiz zorlanacağınızı düşünüyorum.

Lütfen Joo See Hyuk, Yuto Marumatsu, Masato Shiano, Koji Matsushita gibi geleneksel defans oyuncularını, Chen Weixing, Gionis Panagiotis gibi modern defansçıları ve  raketi çevirerek oynayan Fabian Akerstrom'u izleyip kararınızı veriniz. 

İyi günler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Geri bildirim vermeyi unuttum. Bu konuyu açtıktan 4-5 gün sonra defans oynamaya başladım. Korbel off- tahta üzerine tibhar rapid soft(fh) ve tsp curl p-1 (bh) ile.

Uzun pütüre alışması ve refleksleri oturtması zaman alacak daha ama gene de bir iki hafta sonra önceden başa baş maç yaptığım kişilerle gene başa baş maç yapabiliyorum. Ekstradan defans oynamak ayrıca keyif veriyor. Sıkılınca fh hücuma da geçiliyor falan güzel yani ama bu sefer tabi hücuma kalkınca normalde önceden kesin sayı aldığın vuruş bu sefer çok rahat bloklanıyor. Onun ayarını henüz oturtamadım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   3 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..