Jump to content
Masatenisi.org Forum

masa üstü kısa kesik toplar üzerine

erdal_18

Recommended Posts

5 saat önce, ledo yazdı:

Flick

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. hocam neredeyse bütün toplar backhand tarafıma ve hemen hemen hepsi masanın yan tarafından dışarı çıkacak şekilde alçak geliyor. buna karşılık olarak şu ana kadar yaptıklarım

1) kesikle topu karşıya geri yollamak

2) dediğiniz gibi flick (backhand flick)

rakipten oyun içinde bir çok alanda üstün olmama rağmen ikimizin de zaafı kesiğe karşı oynamak ve birbirimizi çok iyi tanıdığımız için o sürekli topu keserek kaldırmamaya bende topu açıp kaldırarak spin blok artık Allah ne verdiyse yapmaya çalışıyorum. bir taraf kestiği zaman diğeri atak yapamadığı için bu sefer diğeride kesikle topu geri yollamak zorunda kalıyoruz (daha doğrusu kalıyordum).

tekrardan yukarıya dönecek olursak 1. madde kesiğe kesikle karşılık verdiğimde rakibin oyununu kabullenmiş ona uymuş ve bütün avantajlarımdan vazgeçmiş oluyorum oyun ortada kalıyor ve az hata yapan kazanıyor

2. madde flick ( hem backhand hemde forehandde ve hemde kesiğe karşı sonunda başardım ki masa tenisiyle ilgili hiçbir zaman yapamayacağım tek şey gibi gelirdi bana) bu seferde şöyle bir durumla karşı karşıya kaldım. gelen top alçak olduğu için spin çekerken raketi neredeyse masaya 90 derecelik açıyla tutup hızla topu fırçalayarak vuruyorum.(aksi halde top fileye gidiyor) top ters u harfi şeklinde yay çizerek karşı tarafa oldukça spinli, yüksek fakat yavaş gitti. başlangıçta spinden dolayı ve beklemediğinden rakip topa vurduğunda toplar dışarı çıktı. şimdi ise özellikle topu kaldırmamı bekliyor ve topları kafamıza yemeye başladık. velhasılı kelam oynamaya çalışan biz ama sayıyı yiyen yine biz umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soruyu "açmak" diye sorduğunuz için bildiğim tek cevabı verdim.

Sonradan yazdıklarınızdan ise, kısa kesik oynayan bir rakibinizin sizi zorladığını anlıyorum. Benzer süreçten geçtiğim için, kendimce sorununuza yardımcı olmaya çalışayım.

Bence her masa tenisi oyuncusu masa üstü kesik vuruşları en az rakibi kadar rahat ve etkili yapabilmeli. Buna ek olarak flick ve kesiğe topspin çalışarak, kısa toplarda uygun anı yakalayınca flick, uzun müsait topa ise top spin çekebilmek gerekiyor. Her iki durumda da rakibin karşı atak yapamayacağı pozisyonu kollamak lazım.  Aksi takdirde kesiğe devam...

Bir diğer seçenek de bu vuruşları tuzak olarak kullanmak. Kesik oynarken müsait topu (kısa ise flick, uzun ise topspin ile) açarak rakibin yapacağı atağı bloklamak. Ama bu seçeneği de yine en uygun zamanı kollayıp, vuracağı alanı ve vuruşun şiddetini öngörebileceğiniz noktada denemek lazım.

Aksi takdirde yine kesiğe devam... :D

Bunlar benim kendi tecrübem doğrultusunda söyleyebileceklerim. Belki daha tecrübeli arkadaşlar farklı yaklaşımlar getirebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..