Jump to content
Masatenisi.org Forum

Joola?

Guest zungapir

Recommended Posts

Arkadaşlar ben raketi yenileyeceğim joola marka lastik ve tahta beğendim danışmak istedim.Mesela bi lastik seçtim hız 96 spin 100 kontrol 84 bunu fh için düşünüyorum birde tahta seçtim hız 96 kontrol 89 bu lastiğin özelliği 2mm lik lastik için şimdi aynı lastiğin 1.5mm lik olanını alacak olursam bu özelliklerde değişim nası olacak yoksa değişim olmayacakmı?İkinci soru fh lastiği ofansif aldım tahtayıda orantılı olarak ofansif almak zorundamıyım yoksa kontrollü bi tahta alırsam nasıl bi karışım nası bi raket olur?

Oyun şeklim fh ve bh güç vuruşlarım çok iyi bh topspin ii ama fh topspin çok iyi değil atak oynuyorum savunma yapmaya alışkın değilim nasıl bir raket önerirsiniz?bh güç vuruşlarım çok etkili bu yüzden bh lastik almakta baya kararsızım ofansif bi lastik alırsam tamam vuruş iyi ama savunmayı nasıl yapacağım defansif alırsam nasıl bh ile atak yapacağım yardım bekliyorum?Bu arada 3 yıldır masatenisi oynamadım ama 3 yıl önce iyidim kısa zamanda formum düzelir yorumlar yapılırken bunuda göz önünde bulundurun...Saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben raketi yenileyeceğim joola marka lastik ve tahta beğendim danışmak istedim.Mesela bi lastik seçtim hız 96 spin 100 kontrol 84 bunu fh için düşünüyorum birde tahta seçtim hız 96 kontrol 89 bu lastiğin özelliği 2mm lik lastik için şimdi aynı lastiğin 1.5mm lik olanını alacak olursam bu özelliklerde değişim nası olacak yoksa değişim olmayacakmı?İkinci soru fh lastiği ofansif aldım tahtayıda orantılı olarak ofansif almak zorundamıyım yoksa kontrollü bi tahta alırsam nasıl bi karışım nası bi raket olur?

Oyun şeklim fh ve bh güç vuruşlarım çok iyi bh topspin ii ama fh topspin çok iyi değil atak oynuyorum savunma yapmaya alışkın değilim nasıl bir raket önerirsiniz?bh güç vuruşlarım çok etkili bu yüzden bh lastik almakta baya kararsızım ofansif bi lastik alırsam tamam vuruş iyi ama savunmayı nasıl yapacağım defansif alırsam nasıl bh ile atak yapacağım yardım bekliyorum?Bu arada 3 yıldır masatenisi oynamadım ama 3 yıl önce iyidim kısa zamanda formum düzelir yorumlar yapılırken bunuda göz önünde bulundurun...Saygılar

Atak lastiği seçmen tahtayıda bu yönde atak seçmen gerektiği anlamına gelmez sanıyorum.Sonuç olarak önemli olan uyumlu kombinasyondur.Hızlı lastiklerle defans yapılmaz yada defansif lastiklerle atak yapılmaz diye bir şey sözkonusu değil.Burdan benim söyleyebileceklerim daha fazla olamaz ,şunu al bunu tak demek;bir terzinin hiç görmediği,hiç ölçüsünü almadığı bir insana kumaş biçip,dikmesine benzer.En uygun kombinasyonu oyuncu kendi seçmelidir ( henüz alt yapı aşamasında olan sporcular hariç ) . Bu da genellikle dene-yanıl yöntemiyle gerçekleşir.Ufak bir ipucu vereyim ; orta seviyeli oyuncular için en ideal tahta ve lastik kombinasyonu all-round kombinasyonlardır,kalın lastiklerden kaçınmak gerekir.Bu kombinasyonlar oyun içinde toleranslı kombinasyonlardır. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1.8 mm. all-round oyun için güzel bir tercih.

Birde yazmıştım ya bi lastik 2mm için özellikleri hız 95 spin 97 kontrol 82 bu raketin 1.8 mm liğini yada 1.5 mm liğini aldığım zaman bu özelliklerde nası bi değişim olacak yani 2mm liğe göre nası bi değişim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Birde yazmıştım ya bi lastik 2mm için özellikleri hız 95 spin 97 kontrol 82 bu raketin 1.8 mm liğini yada 1.5 mm liğini aldığım zaman bu özelliklerde nası bi değişim olacak yani 2mm liğe göre nası bi değişim

Bir lastik için yazılı değerler,lastiğin kalınlığı arttıkça ya da azaldıkça değişen değerler değildir. Bu sadece sporcunun lastik hakkında fikir sahibi olmasını sağlayacak değerlerdir.Örneğin;spin ve kontrol değeri 95 hız değeri daha düşük olan bir lastik kontrollü yavaş top spin ve oyun içinde defansif anlayışa yakın oyuncular için ideal bir lastiktir.Oyun içinde hızlı lastik örneğin bryce gibi sert yüzeyli lastik kullananlar da,lastik seçiminde speed yani hız değeri yüksek lastikleri seçerler.Yazının başında dediğim gibi, lastik hakkında ki bu sayısal değerler sadece ve sadece lastiğin karakteristiğini yansıtır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir lastik için yazılı değerler,lastiğin kalınlığı arttıkça ya da azaldıkça değişen değerler değildir. Bu sadece sporcunun lastik hakkında fikir sahibi olmasını sağlayacak değerlerdir.Örneğin;spin ve kontrol değeri 95 hız değeri daha düşük olan bir lastik kontrollü yavaş top spin ve oyun içinde defansif anlayışa yakın oyuncular için ideal bir lastiktir.Oyun içinde hızlı lastik örneğin bryce gibi sert yüzeyli lastik kullananlar da,lastik seçiminde speed yani hız değeri yüksek lastikleri seçerler.Yazının başında dediğim gibi, lastik hakkında ki bu sayısal değerler sadece ve sadece lastiğin karakteristiğini yansıtır.

Tamam şimdi anlamaya başladım nası birşey alacağımada karar verdim sadece tahta konusunda çok fikrim yok onuda hallederim inş. Tşkler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Benim bilgilerime göre bir lastik için belirtilmiş olan speed, spin ve kontrol değerleri o lastiğin 2 mm. sünger kalınlığı örnek alınarak hesaplanmıştır. Sünger inceldikçe speed azalır kontrol artar, kalınlık arttıkça speed artar kontrol azalır. Spin özelliğinde de doğru orantılı olarak azalma ve artma söz konusu sanıyorum. Yanlışım varsa düzeltin:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim bilgilerime göre bir lastik için belirtilmiş olan speed, spin ve kontrol değerleri o lastiğin 2 mm. sünger kalınlığı örnek alınarak hesaplanmıştır. Sünger inceldikçe speed azalır kontrol artar, kalınlık arttıkça speed artar kontrol azalır. Spin özelliğinde de doğru orantılı olarak azalma ve artma söz konusu sanıyorum. Yanlışım varsa düzeltin:)

Burda bir yanlışlık yok,sünger kalınlığı arttıkça hızda artar bu doğru aynı şekilde inceldikçe hız düşer fakat burda önemli olan bu oranların birbirleriyle olan doğru ya da ters orantısından ziyade,konunun izahı.Hız ve kontrol oranları birbirleriyle ters orantılı.Örnek verecek olursak max. bir lastik için hız 95 kontrol 90 olsun.Bu lastiğin sünger kalınlığı azaldıkça hız düşer,doğal olarak kontrol artar ama bu hiç bir zaman o lastiğin hızlı bir lastik olduğu ve kontrolünün zayıf olduğu yani karakterini değiştirmez.Bryce marka lastiği örnek verecek olursak;bu lastiğin süngeri ne kadar ince olursa olsun Samsonov ve ya o tarz,oyun içinde hem defansif hemde atak oyun anlayışıyla oynayan oyuncular asla bu sert yüzeyli lastiği seçmeyeceklerdir.Teknik açılımlardan çok burda ki tüm arkadaşların anlayacağı şekilde olayı irdelememiz lazım.Unutmayalım ki oyun içinde ekipmandan çok sporcunun ne yapabildiğidir.Elinizdeki raket ve ya lastik ne olursa olsun yapabilecekleriniz daima sizin kontrolünüzdedir.Anlatabildiklerimizde daima karşı tarafın anlayabileceği kadar... ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..