Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hafif ama güçlü tahta önerisi

malongtr

Recommended Posts

Arkadaşlar bu aralar tahta arayışı içindeyim ve kafam çok karışık, o kadar çok tahta ve o kadar çok yorum var ki işin içinden çıkabilmek için master yapmak gerekiyor. Sizlerden hafif ama güçlü(tercihen 85 gr yi geçmesin.), hız ike kontrolün optimum seviyede buluştuğu, karbonlu veya karbonsuz ama hisli bir, bana bugün ve yarın her zaman için yeterli gekecek tahta önerisi istesem; ne önerirsiniz.

Muhtemelen bu bi soruyu sorduğum için oyun seviyemi de bilmek isteyebilirsiniz. Oyun seviyem 2 veya 3 . lig oyuncularıyla eş değer diyebilirsiniz.

Bu arada denediğim tahtalar, rosewood nct 7 ; kontrollü ama ağır

Rosewood XO ; hafif, ama dengesi, (kontrolsüz.)

TAbiki takacağımız lastiklerin de önemi büyük ama o kısmını ben hallederim. Siz sadece tahtayı önerin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ararat1973 yazdı:

Xu Xin bile off- ve off tahtalarla oynuyorken, off bir tahta olan Avalox P500 yavaş gelirse

oyun seviyenizi eksik söylemişsiniz :D

Xu Xin talebem çok emek vermeme rağmen bir türlü oturtamadı tekniğini. Liu Guoliang olduğumu gizleyeyim dedim ama beceremedim. Het neyse doğru söylüyorsunuz aslında, ama bugüne kadar hep hızlı tahtalarla oynadım, bir de etrafta, hep uçak gibi tahtalar olun kompleks yapıyor insan. Sonuna kadar haklısınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tibhar killer illusion,Globe 582, butterfly viscaria light,Butterfly Liu Shiwen,tsp balsa 6.5 offensive,tibhar carbon shot light,joola eagle fast,donic Persson youngster....

Daha belki 80-85 Gr arasi 15-20,10 kadar da 70-80gr arası sayabilirim. güçlü  ve hafif tahtalar genellikle balsa içerir. (Cornilliaeu aero soft carbon hariç. Ama o da off+ diyor, aslında off- ile off arasinda gibi)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, malongtr yazdı:

Xu Xin talebem çok emek vermeme rağmen bir türlü oturtamadı tekniğini. Liu Guoliang olduğumu gizleyeyim dedim ama beceremedim. Het neyse doğru söylüyorsunuz aslında, ama bugüne kadar hep hızlı tahtalarla oynadım, bir de etrafta, hep uçak gibi tahtalar olun kompleks yapıyor insan. Sonuna kadar haklısınız.

Liu Guoliang derki "" evlat,tahta senden hızlı olmayacak,senin yerine oynamayacak. Unutma,güç senin içinden gelir,yerde ayaklarından başlar, kalçada devam eder,  kolunla son bulur.tahta sadece bir araç!Tahta bir spor araba degil,sadece elinin uzantısı! Hareketi önce doğru,sonra hızlı yapmaya odaklan,hızlı tahta almaya değil!"

Bunu 2009da antrenmanda xu xin e söylemiş, öğrencisi yavaş tahta ile oynadığını söyleyince.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, malongtr yazdı:

Mahalle baskısı konusunda size tamamen katılıyorum. Oyuncular birbirini olumsuz yönde etkiliyor istemeden de olsa. Araştırdığım kadarıyla ekipmanda en önemli unsur olarak tahta gösteriliyor. Özellikle hisli, kontrollü olması gerektiği vurgulanıyor. Avalox P500 bu açıdan hem yeteri kadar hız hem de his sunuyor. Elbette bunu okuyanlar, herkes için aynı derecede kontrol ve his sunduğu anlamını çıkarmasın. İkinci / üçüncü lig oyuncusuna göre tahmini söylüyorum. Sonuçta, kontrollü      olsun, varsın biraz yavaş olsun. Yavaşlık, hızlı lastik ve vuruş teknikleriyle giderilebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, akar35 yazdı:

Firinlanmis tahta lara bakmani öneririm. Hafif ve hızlı tahta istiyorsan. Tibhar inferno yu uzun süre kullandım. Hafif ve hızlı top hissi çok net bir tahtaydi andro unda temper tech Tahtaları var onlara bakabilirsin 

Yinhe u1 vb de aynı şekilde ve/ama süper hızlı değil

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer evladiyelik bir tahta arıyorsan Timo Boll ALC veya Viscaria Light alabilirsin. TB ALC nin ort. ağırlığı 84-86 arası değişiyor. gayet hızlı ve üst seviye bir tahtadır. Seviyeni bilmiyorum ama büyük ihtimalle sana kontrolsüz gelecektir. Hem dış katmanın koto olması hem kompozit malzemenin dış katmanın hemen altında olması tahtayı baya kontolsüz ve hissiz yapıyor. Ayrıca lastik seçen bir tahtadır, ne tür lastikler ile kullanacağını bilmen lazım. Viscaria light ise ince, karbon hissi incelikten dolayı daha fazla yani oda hissiz ama TB ALC kadar değil.. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Slowhand yazdı:

Eğer evladiyelik bir tahta arıyorsan Timo Boll ALC veya Viscaria Light alabilirsin. TB ALC nin ort. ağırlığı 84-86 arası değişiyor. gayet hızlı ve üst seviye bir tahtadır. Seviyeni bilmiyorum ama büyük ihtimalle sana kontrolsüz gelecektir. Hem dış katmanın koto olması hem kompozit malzemenin dış katmanın hemen altında olması tahtayı baya kontolsüz ve hissiz yapıyor. Ayrıca lastik seçen bir tahtadır, ne tür lastikler ile kullanacağını bilmen lazım. Viscaria light ise ince, karbon hissi incelikten dolayı daha fazla yani oda hissiz ama TB ALC kadar değil.. 

Aslında her nasıl gelirse gelsin(hızlı, yavaş, hisli hissiz), (bir arkadaşımda denediğim)viscaria almaya karar vermiştim ki, light olanını siz önerdiniz. Tb ALC yi de araştırdım ama viscarianin hız-kontrol dengesnin biraz daha optimal olduğunu öğrendim. Light viscaria ile light olmayanın temel farkı nedir acaba? Ama dediğim gibi ne olursa olsun, mahalle baskısını takmayıp bir P700 alacağım. Böylelikle hangisiyle daha rahat oynadığıma bakıp evladiyelik tahtamı seçeceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fark daha ince malzeme kullanımı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, malongtr yazdı:

Aslında her nasıl gelirse gelsin(hızlı, yavaş, hisli hissiz), (bir arkadaşımda denediğim)viscaria almaya karar vermiştim ki, light olanını siz önerdiniz. Tb ALC yi de araştırdım ama viscarianin hız-kontrol dengesnin biraz daha optimal olduğunu öğrendim. Light viscaria ile light olmayanın temel farkı nedir acaba? Ama dediğim gibi ne olursa olsun, mahalle baskısını takmayıp bir P700 alacağım. Böylelikle hangisiyle daha rahat oynadığıma bakıp evladiyelik tahtamı seçeceğim.

Viscaria nın TB ALC ile kompozisyonu aynı. TB ALC 5.7 mm Viscaria 5.8 mm dir. Aradaki tek fark sap ergonomisi. Viscaria nın sap ergonomisi TB ALC den biraz daha büyük, kanatlar biraz daha geniş. Buda Viscaria nın daha fazla esnemesine ve biraz daha hisli bir tahta olmasını sağlıyor. TB ALC de ağırlık hız ve dengeyi pek değiştirmezken, Viscaria da 85 gr olanı ile 90 ve üstleri arasında baya fark var. (ZJK 94 gr. Viscaria Kullanıyor.) Viscaria Light ise aynı kompozisyonun 5 katlısıdır. daha hafif daha yavaş biraz daha hisli diğler iki tahtaya göre. Benim tercihim ise kesinlikle Viscaria dan yana olurdu. Çünkü hem lastik seçmiyor hem de diğer alc lere göre (innerforce serisi hariç.) daha esnek ve hisli..

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Slowhand yazdı:

Viscaria nın TB ALC ile kompozisyonu aynı. TB ALC 5.7 mm Viscaria 5.8 mm dir. Aradaki tek fark sap ergonomisi. Viscaria nın sap ergonomisi TB ALC den biraz daha büyük, kanatlar biraz daha geniş. Buda Viscaria nın daha fazla esnemesine ve biraz daha hisli bir tahta olmasını sağlıyor. TB ALC de ağırlık hız ve dengeyi pek değiştirmezken, Viscaria da 85 gr olanı ile 90 ve üstleri arasında baya fark var. (ZJK 94 gr. Viscaria Kullanıyor.) Viscaria Light ise aynı kompozisyonun 5 katlısıdır. daha hafif daha yavaş biraz daha hisli diğler iki tahtaya göre. Benim tercihim ise kesinlikle Viscaria dan yana olurdu. Çünkü hem lastik seçmiyor hem de diğer alc lere göre (innerforce serisi hariç.) daha esnek ve hisli..

Çok fazla ekipman macerası yaşayan biri değilim 10 yılda sadece 3 tahta değiştirdim. Butterfly TB forte, rosewood xo ve nct 7 de hiç hafif tahtalar sayılmaz aslında, Viscaria almaya karar verdim. Slowhand üstadım "ben olsam viscaria alırdım" derken normal viscaria yi kastediyorsunuz değil mi, light olanı değil.

Bu arada bütün arkadaşlara ansiklopedi ve Google da dahi bulamayacağım bilgileri paylaştıkları için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 saat önce, malongtr yazdı:

Liu Guoliang ın dediği doğru sonuçta iş bizde bitiyor. Ama bu konudan sonra hangi tahta alırsam alayım, bir P700 tecrübem olacak. Zaten çok pahalı bir tahta da değil. Hepinize fikirleriniz için teşekkür ederim.

O zaman  p900. Peki 700 den daha esnek, daha güzel hisli (çok romantikmiş) deniyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Viscaria ince ayar gerektiren bir tahta.konu hafif ve güçlüden,ağır ve güçlüye kaydı.

Bu arada, zhang zike 94 tahta ve 190-200grlik ekipmani sanki 165 Gr mış gibi oynuyor.cunku çocukluktan beri ona göre yetiştirildi.zjk sadece masa tenisi oyuncusu değil,komple bir sporcu. bunu çok da abartmiski, 2017 seçmelerinde aşil tendonlarinin ikisi de sariliydi.ve ayak bileklerinde,omuzunda sakatlık var, sporu bu seviyede 2 yıl daha yapamayabilir..... Bunu da belirteyim dedim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

malongtr hocam bence siz ne aradığınızı bilemiyorsunuz. Yada masa tenisi tahtaları için kontrol kelimesinin karşılığını bilemiyorsunuz. all+ bir tahta alın deneyin. yavaş gelirse buraya yazın hangi toplarda tahtanın yavaş kaldığını sadece 1 şey yazın video yu atın ve tahtanızın parasını size havale edeyim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

malongtr hocam bence siz ne aradığınızı bilemiyorsunuz. Yada masa tenisi tahtaları için kontrol kelimesinin karşılığını bilemiyorsunuz. all+ bir tahta alın deneyin. yavaş gelirse buraya yazın hangi toplarda tahtanın yavaş kaldığını sadece 1 şey yazın video yu atın ve tahtanızın parasını size havale edeyim. 

Haklı olabilirsiniz, bazen insan istediği şeyler olmayınca veya yapamayınca dönüp raketine bakar. Halbuki raketin payı bunda çok azdır. Kontrolden kastım şu ki savunma, blok ağırlıklı oynamak zorunda kaldığımda topların uçup gitmemesi, blokların masaya düşmesi. Hızdan kastım hareketi tam olarak yaptığım zaman, topun karşıya gayet dolu ve hızlı gitmesi. Aradığım şey ise bu iki özelliğin buluştuğu en iyi tahta ve de ağır olmaması.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emrah hocanın da bu konuyla ilgili fikrini paylaşayım dedim. Hem ekipman hızı,hem teknik uygulaması üzerine önemli tespitleri var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emrah hocanın da bu konuyla ilgili fikrini paylaşayım dedim. Hem ekipman hızı,hem teknik uygulaması üzerine önemli tespitleri var.

Aynen bu yazıları keşke İngilizcesi iyi olan birisi çevirse.
Bu videonun da çevrilmesi lazım bence çok güzel bilgiler var.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..