Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisinde Imgelemenin Önemi

Recommended Posts

İmgeleme (İngilizce visualisation,imagination), bir olayı adeta gerçekten oluyormuşçasına zihinde net olarak canlandirmadir. Bir anlamda zihinde simülasyon yapmak da diyebiliriz. Hayal kurmaktan farkı, hayalin daha bulanık, imgelemenin ise bir film gibi açık ve net olmasıdır. Birçok senarist filmini çekmeden önce zihninde tasarlar ve bunu sonra yönetmen de tekrar eder. The Matrix filmini çekmeden önce wachowski kardeşler önce zihinlerinde filmi oynatmış,sonra teknik ekibin boyle zor bir filmi anlaması için çizgi roman haline getirmiştir.

İmgeleme aslen doğu kültürünün bir parçasıdır. Duada ve meditasyonda kullanilir.acik yaralardan kanser hücrelerinin iyileşmesine kadar doğu kültüründe kullanılan bir tedavi yöntemidir. Zihinsel gücün,imgelemenin önemini keşfeden batı "NLP","otojenik çalışma","düşünce/zihin gücü", "beynin gizli güçleri", "nefes ve imgeleme ile iyileşme teknikleri" gibi kavramları doğudan alıp parlatmıştır.

İmgeleme birçok alanda kullanılır. Bilim insanları bir icadı yapmadan önce kafasında ayrıntıları ile hayal eder. Bir mimar yapıyı önce farklı yönleriyle düşünür taşınır. Dualarda bile imgeleme esastır. edeceğiniz duanın konusuna ne kadar iyi konsantre olur ve kafamızda canlandirirsaniz, dilekleriniz gerçekleşmesi o kadar yakın olur.

Sporda imgelemenin dogrudan ve belirgin olarak kullanıldığı alan serbest dalıştir.static,dnf,dyf gibi nefes tutma,su altından paletli ve paletsiz gidiş veya çeşitli tipteki ağırlıklı dibe dalış tekniklerinde, ciğer kapasitesnden ziyade zihinsel çalışma ve imgelemelerle, düşüncelerini farklı yer ve olaylara canlı ve gerçekmiş gibi kanalize ederek belli bir süreye kadar su altında kalabilirler. Elbette ciğer kapasitesini artırmak için de antrenman yaparlar.ama en iyi dalıcı, en iyi ciğer kapasitesine sahip olan değildir.

İmgeleme sporda sadece dalışta kullanilmaz. Birçok koşu ve yüzme antrenörü de bunu kullanır. Özellikle yarışma öncesi, heyecanlanan öğrencileri için bazı hocalar, yarış öncesi birkaç gün önce son provalari yaptirip tapering(antrenman yoğunluk,şiddet ve periyodu azaltma)sürecini daha fazla uyguladiklari donemde,yarış gününe kadar, öğrencisine zihninde aynı provayi yaptırır.

Boks,taekwondo,güreş,voleybol ve masa tenisi gibi,rakibin yaptığı harekete göre müsabaka sırasında anlik taktik belirlemek veya önceden video ile analiz edilmiş hareketleri rakibe karsi önce zihinde,sonrasında ise hem antrenmanda canli pratik yapmak, hem de antrenman sonrasında yine zihinde canlandirmak büyük önem taşır. Bazı filmlerdeki bir çekim tekniğini gördüğünüzü sanıyorum. Bir asansörde Kahraman 4 kisi arasındadır ve 30sn icinde kavga olacaktır. 10 saniye içinde 3 farklı senaryoyu (muhtemel hareket tarzlarını) kafasında canlandırır ve sonra silahlı adamları etkisiz hale getirir. Kahramanimizin yaptığı aslında imgelemedir. Mission impossible 2000de dougray scot in oynadığı sean karakteri ise özelliklerini çok iyi bildigi,rakibi ajan Erhan Hunt in binaya en sessiz ve güvenlik görevlilerine zarar vermeden nasıl bir jimnastik ve akrobasi ile gireceğini de once zihninde canlandırıp buna göre kendi planini yapar.

Bu bağlamda imgelemeye taslak plan,plan veya amacın kendisi ya da bu kavramları oluşturan en önemli husus da diyebiliriz.

Peki masa tenisinde nasıl kullanabiliriz bu imgelemeyi?Hani ikide bir masa temizleyenler, dışarı çıkan toptan sonra yavaş hareketlerle masaya gelenler var ya?(Belki de siz) bilinçli veya bilinçsiz, net veya bulanık bir plan yaparlar.Bu bir bakıma imgelemedir. Tabiiki her temizleme işlemi maçı getirecek diye birşey yok.fakat faydası olduğu kesin. Bu faydayı daha da artırmak için rakiplerin maçları izlenerek oyundaki hareket tarzlari izlenmeli ve bunlar hem zihinde canlandırılarak hem de antrenmanda canlı uygulanarak pekiştirilmelidir. Maç esnasında oluşan sürpriz senaryolarda da derhal ve hızlı bir şekilde imgelemeyle irdelenmeli ve alternatif senaryolar üretilmelidir.

Antrenörler de gerek maç sirasinda, gerek antrenmanda bunları kafasında düzgün bir şekilde canlandırmali/yaşamalıdir. Bu şekilde öğrencisine daha faydalı olacaktır.aksi takdirde öğrencisine faydadan çok zararı olacaktır. Birçok hoca "kolunu kaldır", "haydi simdi eller havaya,daha canlı" diyerek öğrencilerini ateşlemeye çalışır ama öğrencisi ya dinlemez, ya da hiç birşey anlamaz (Fatih terim Örneği).Oyuncunun eli ayağı birbirine girince de maç salla pati gider ve hüsran olur. ("yapamıyorsun, beni anlamıyorsun, beceriksizsin!")

İmgeleme, psikolojik/zihinsel hazırlığın da temelini oluşturur. Zor ama ulaşılabilen bir Hedef koymak, belirlenen hedefe/basariya odaklanmak, ilk once onu zihinde net bir şekilde canlandırarak yani imgeleyerek olur.

Stratejiler ve sürpriz taktikler/taktiklere karşı koyma önce zihninde bunu net bir şekilde tasarlamakla mümkün olur.İmgelemek ve bunu pratiğe dökmek ile ilgili iki örnek vermek istiyorum. 2010 yılında milli takım seviyesindeki bir maçta Ma long, 2-0 ondeyken, 3-2 timo boll a kaybeder. Almanlar artık Çinlileri durdurmanın yolunu bulmuştur(?)ama bütün üst düzey Çinli hocalar düşünür,zihinde canlandirirlar ve timi boll un, daha önce hiç düşünmedikleri bir açığı olduğunu fark ederler.timo boll çok temiz fh spin oyuncusudur. Lakin topa sert girmekle/girememekle ilgili kronikleşmiş bir sorunu vardır.(bizim seviyemiz için değil,arşı delip uzaya uçanların seviyesinde) Çinli oyunculara bazı servisleri high toss no/low Spin, yani yüksege atılip bol spinli/falsolu gibi gösterilen ama boş ve hızlı top atmalarına yönelik antrenman yaptırırlar. Maç zamanı gelince de bu taktiği kırılma anlarında uygularlar.timo boll bu toplara Avrupa tarzı kendine has top spinleri (ama Çinliler için göreceli olarak yumuşak) basar ama dönüşte/3.toplarda zor durumlara düşer. Aktif bloklara ve şutlara karşı kötü performans sergiler. Tüm A takım ulusal çin oyuncuları üstünlük değil, ezici üstünlük kurdu timi boll a.İsin kötü tarafı, en olgun döneminde hocaları veya t.b bu soruna karşı hamle uretemediler.aradan 7 yıl geçti ve t.b kariyerinin sonunda. bulunacak bir çareyi antrenmanlarda çalışmak ve uygulayacak yeterli zamanı ve fiziksel kapasitesi sınırlı.

Timo boll birkaç yıl sonra "keşke 20 yıl önce doğmuş olsaydim" der.keske Avrupa'nın belki de en iyisi olan Alman antrenörler de Çinli hocalar kadar imgeleme yapabilseymis!. (Almanlar,gerçekten çalışkan ve iş disiplini yüksek bir millet.Hem bilimde,hem hem endüstride,hem de sporun her dalında Avrupa'da Ryslarla birlikte,toplamda 1 numara,en büyük.dunyada da ilk beşte. Ama disiplinli savaşmak bazen yetmiyor,zihninizi de özgür kılmaniz lazım.)

Efsanevi Waldner ise hayatı boyunca farkli bir yönde ilerledi. En büyük özelliği en hızlı veya güçlü olmak değildi.ama rakiplerinin adeta her hareketini biliyordu ve buna göre de her zaman gerekli tedbirleri almayı başardı. yaşı arttıkça yavaşlamasına rağmen yine de üst düzey maçlar çıkardı. Bana göre, özellikle belli bir seviyedeki rakipleriyle maçı önce kafasında oynuyordu. Bunun için de imgeleme ve empatiyi kullanıyordu.

Elbette sadece imgeleyerek/zihinde canlandırarak/düşünerek/dua ederek, fiziksel çaba gerektiren bir zorluğu asamazsiniz ama onsuz da eksik kalırsınız. Unutmayin, Herşey zihinde başlar.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Önemli bir konu, güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler, emeğinize sağlık.

Sağolun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de çok beğendim.

Hem ifade hem de kompozisyon olarak, üst kalite bir makale olmuş.

Tebrik ederim.

Teşekkürler, aslında buraya koymadan önce beş,yayınladıktan sonra 10 kere düzeltme yaptim.otomatik tamamlama hatası,yanlış bazı ifadeleri düzelttim.bir iki kere daha düzeltebilirim.anlatimi kuvvetlendirmek için bazı kelimeleri de değiştirebilirim.ama sanırım %90 oldu.bir dergide editör olan birisi de el atabilir, hayır demem,şeref duyarım.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler, aslında buraya koymadan önce beş,yayınladıktan sonra 10 kere düzeltme yaptim.otomatik tamamlama hatası,yanlış bazı ifadeleri düzelttim.bir iki kere daha düzeltebilirim.anlatimi kuvvetlendirmek için bazı kelimeleri de değiştirebilirim.ama sanırım %90 oldu.bir dergide editör olan birisi de el atabilir, hayır demem,şeref duyarım.

Tam benim gibi kalın kafalıların bile algılayacağı bir üslup de ....iyi bir anlatım ile çok iyi bir yazı oluşmuş...

Hayalinde kurgula vede uygula..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 months later...

Merhaba

İmgeleme üzerine yazınızı büyük zevkle okudum.Rakip analizi olduğu kadar teknik anlamda da her duruş ve vuruşun sporcunun zihninde yaratacağı kalıcı etkiyi destekleyen imaj çalışması anterene eden kişinin sporcusu ile kuracağı zihinsel,psikolojik iletişimin doğal bir sonucudur.Maça hazırlamak kadar teknik vuruşlara da konsantre olmak konusunda öz güveni ve kararlılığı pekiştirmek adına da bu çalışma anlayışını sürekli hale getirmek gerekir

Tekrar teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..