Jump to content
Masatenisi.org Forum

Oyun Stiliniz

PingPongMan

Hangisi oyun stilinizi yansıtıyor?  

235 oy

1. 1. Hangisi oyun stilinizi yansıtıyor?

• orta mesafeden forhend/bekhend agresif loop hücum (off)
      49
    • masaya yakın mesafeden loop/kontra, aktif blok (off-)
      39
    • hücum ağırlıklı blok/kontra, gerekirse loop (all+)
      33
    • rakibe göre bazen hücum bazen defans blok/kontra (all)
      30
    • defans eğilimli blok/kontra, gerekirse kesme defans (all-)
      11
    • forhend hücum, bekhend uzun tırtıklı defans (modern defans)
      10
    • orta mesafeden forhend/bekhend kesme defans (klasik def.)
      5
    • en az bir yüz uzun tırtıklı veya anti ile rakibin oyununu bozma
      3
    • yeni başladım; belli bir stilim henüz yok
      9
    • hiçbiri yansıtmıyor (açıklama yanıtımda)
      7

This poll is closed to new votes

Recommended Posts

Sevgili Forum Üyeleri,

Forum üyelerinin oyun stillerini belirlemeye yönelik olan bu anketi bakalım beğenecek misiniz?

Değişiklik ve/veya yeni şık ekleme yönünde önerileriniz varsa mutlaka söyleyin, lütfen.

Ayrıca, uyan seçeneği işaretlemenizin yanısıra, oyun stilinizle ilgili ayrıntıları da (ör. servisleriniz, oyunu açışınız, loop stiliniz vs.) yanıt olarak yazarsanız süper olur.

Tüm forum üyelerinin katılması dileğiyle...

PingPongMan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şu an itibariyle 9 kişi oy kullanmış, ancak, kimse açıklama yanıtı yazmamış gözüküyor... düşüncelerinizi, oyun stilinizle ilgili ayrıntıları da yazın lütfen, çekinmeyin ;):

ilginize teşekkürler...

P.S. Ertan Bey, forum giriş sayfasında, henüz giriş yapılmamışken, anket bölümü halen konusuz ve yanıtsız gözüküyor. buraya bakan biri, herhangibir değişiklik görmediği için foruma giriş yapmadan geçiyor olabilir. teknik bir sorun olsa gerek.

(sadece ben mi öyle görüyorum acaba? :huh: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın ?

öncelikle güzel bir anket oluşturmuşsunuz.

Benim oyun stilim hücum ağırlıklı blok/kontra, gerekirse loop (all+) dır.

Etkili servis olarak kesme_falso karışımı servis kullanırım. çoğu zaman bu servisi rakibin masaya olan uzaklığına bakarak atarım.Eğer forhand ime atarsa spinle karşılık veririm.(genellikle oyun düzeyi iyi olmayan arkadaşlar bu servise karşılık topu kaldırır ve bende topu dışarı atarım:))))

oyun açma ve lop konusuna gelince pek etkili değilimdir.(ancak lop atmayı severim).

Ayrıca rakibin oyunu ile yenmeye çelışırım ve genellikle rakibin moralini bozmak için top kaldırırım.(ve şutuna şutla karşılık veririm)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kısacası benim oyun stilim blok+spin'e dayanıyor forhend spin'im fena sayılmaz ama antreman yapmamaktan biraz küflendi biraz'da backhand spin atabiliyorum

arasıra da kontra şutlarım var kendime güvenemediğim zaman kesmeye giriyorum ama kesmede genelde kaybeden taraf ben olurum çünki gelen servis'i açmak yerine kesmeyle karşıladığın zaman avantajı karşı tarafa veriyorsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Herkese merhabalar..

Benim oyun stilim spinli atak..

Servislerimi olabildigince cesitlendirmeye calissam bile maclarda genelde kullandigim birkac varyasyon var. Alt ve sol yanina dogru vurarak, sag ve ust yanina dogru, dolu gibi gosterip attigim bos servis (spinsiz) ve topun arkasindan ittirip hafif veya cok spin verdigim saga veya sola yatan servislerim.. Servislerimi olabildigince rakibe diger yonde spin varmiscasina hissettirmeye calissam bile bunda pek de basarili olamiyorum, daha cok servis antremanlarina ihtiyacim var...

Bir sey daha.. eskiden kolumuzla gizleyebiliyorduk topu ve raketi, onu da yasak ettiler sonunda..:)))

Topu genelde karsi tarafin bos bulundugu noktalara gonderirim servislerimle.. daha sonrasinda pozisyonumu alir, forehand ile ataga gecerim.. topu genelde forehand'im ile oynarim.. sayi alislarimda top masada fazla donmez, 3-4 kez.. ((tabii bu rakibe de bagli.. bazi adamlar schmaher (kaleci.. buyuk ihtimalle boyle yazilmiyordur..:)) gibi oluyorlar, cakiyorsun cakiyorsun, bir o koseye bir o koseye, ama her top geri donuyor.. Sonunda sadece sinirlenip, topu ya fileye yollamak ya da disariya atmak gibi alternatifler kaliyor, bunu cok guzel bir sekilde yapiyorum..:)) neticede bir sonraki alabilecegim sayinin verdigi umutlarla kizginligimi unutabiliyorum..))

rakip eger ki uzun tirtillarla oynuyorsa, ki uzun tirtillarla oynanan topun davranislarini anlamakta her zaman zorluk cekmisimdir, oyun stilimi bir parca yumusatiyorum genelde.. topa hafifce dokunup karsiya gecmesi icin gerekli ivmeyi verdikten sonra uygun topun gelmesini bekliyorum.. uygun top geldiginde kolumu butun gucumle savurup kut vuruyorum.. bazen rakibin verdigi gibi gorulen spine spinle karsilik veriyorum ki, o zaman da top genelde filede kaliyor.. bir cesit gaza gelmek de denilebilir buna..;))

anlatilacak cok seyler olsa bile burada kesmek gerekir zannedersem..:))

tesekkurler..

Not: Kullandigim Raket,

Stiga Carbo 7.6

FH: Yasaka V-Stage Max

BH: Butterfly Bryce FX 2.1

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Genelde masaya yakın oynuyorum ve forehand tarafında spin yapıyorum. Uygun kısa toplara masa üstünden de forehand spin yapıyorum. Fazla nefesim olmadığı için bu spin genelde iyi noktalara atılmış tek ve hızlı bir spin oluyor. Backhand tarafımda ise kısa tırtık olduğu için genelde açıyorum veya vuruyorum (veya blok yapıyorum). Çok hızlı bir kısa tırtıl ve hızlı tahta kullandığım için bloğu dışarı atmazsam karşı taraf zor durumda kalıyor.

Bazen de rakip istediğim oyunu oynatmayabiliyor veya çok agresif atak yapabiliyor. O durumlarda da pasif oyuna geçip blok yapıp içeri top atıyorum.

Hatta gerektiği zaman defans da oynayabiliyorum.

Yıllar önce öğrenme aşamasında antrenörle çalışma imkanım olmadığı için kendime has garip bir stilim var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.

Bir nevi "itiraf ediyorum" gibi oluyor açıklamalar :fildir:

ör. "itiraf ediyorum: rakip topu iki santim yüksek göndersin, çakarım valla acımam"...

ankete şu ana kadar verilen yanıtlardan, forum üyelerinin büyük çoğunluğunun hücum ağırlıklı oynadığı anlaşılıyor. ilk üç seçenek başbaşa gidiyor. ikinci ve üçüncü seçenekler tamam da, dikkat çeken, birinci seçenekten bu kadar çok çıkmış olması. aramızda "Kreanga"lar var ama açıklama yazmıyorlar... kim bunlar, çıksınlar ortaya, hehe...

ha bu arada, itiraf ediyorum, ben kendi oyunumu yazmamışım... izin verirseniz, kısaca izah edeyim:

- masaya yakın hücum oynuyorum (ikinci şık); raketim, özellikle de tahtam bunu destekler niteliklere sahip. reflekslerim (hala) hareket kabiliyetimden daha iyi...

- 8-10 değişik servisim var; ancak, rakibe göre, maç sırasında bunlardan en fazla 4-5'ini kullanırım. en sıkı servisimi, setlerin ve maçın sonuna saklarım.

- servis bendeyse, mümkün olduğunca üçüncü topu, özellikle de fastspin veya topspin ile (eskiler bu terimleri daha iyi anlarlar) köşelere atarak öldürmeye çalışırım; servislerimi buna yönelik atarım. başarırsam, rakip bu üçüncü topu genelde karşılayamaz, çünkü, değişik spin ve hız miktarıyla onu oyun içinde şaşırtmaya çalışırım; yok karşılarsa, benim sorunum var demektir, çünkü bu tür toplar, karşılandığında genelde "pis" geri geldiğinden %70-80 sayı onların olur :kizgin:

- servis rakipteyken, uzun servislerde topu hemen açmak isterim; kısa servislerde, flip mümkün olursa, yine açmayı denerim. topu ben açamaz da rakip açmayı başarırsa, genelde bloka geçerim, blok oyunum iyidir. rakip, tek topta beni geçmek zorundadır; üstüste iki-üç hücumu savuşturursam sayıyı genelde kaybeder, çünkü forhendime zayıf bir topu gelirse mutlaka hücum bana geçer.

- nadiren orta mesafeden oynadığım için, nadiren spine spin ile karşılık veririm. aslında bunda iyi sayılırım ama oyunumu orta mesafeye çekemedim bir türlü. bunda, masatenisine 15 yıl ara vermiş olmanın ve bu arada 20 kilo almış olmanın da payı var mı bilmiyorum :))

- benim masa tenisi öğrendiğim zamanlarda anti vardı ama "uzun tırtık" denilen illet yoktu. yeniden masa tenisine başladığımdan beriki en büyük sorunum bunlara karşı oynamak. artık sistematik bir biçimde antrenman da yapmadığım ve bizim kulüpte de bu tip bir lastikle oynayan olmadığı için, maçlarda, uzun tırtıkla "işi bilerek" oynayan birinin oyununu çözene kadar maç bitiyor ve kaybediyorum doğal olarak :(( . teorik olarak nasıl oynayacağımı bilmeme rağmen, bunu "antrenman" eksikliğinden pratiğe geçiremiyorum, henüz. bir de bunların çeşitleri var: yok biraz çekeni, yok kayganı falan... tam :oogh:

işte böyle...

daha çok az kişi yanıt vermiş sayılır; daha fazla katılım lütfen...

teşekkürler...

tüm balıklar sizinle olsun...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Daha da kötüsü forehand tarafında uzun tırtılla oynayıp her topa şut atanlar.

Bizim bir arkadaş böyle oynuyor. Alışıncaya kadar epeyce inat edip oynadım ve düzenli olarak yenildim ama şimdi alıştım. Rakip alışkın değilse kendisinden iki gömlek iyi oyuncuları yeniyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar;

Benim oyun stilim rakibime göre değişiyor.Genelde masaya yakın hücum oynuyorum.

Ancak etkili gelen spinlere kesik blok yapmaya bayılıyorum.

En çok sevdiğim oyuncular defans ağırlıklı oyuncular.Lastikleri ne olursa olsun fark

etmez.İlk topa spin, geri gelirse mutlaka şutla bitirmek.

Kontra spine mecbur kalmadıkça girmem.Tek topta bitirmekten yanayım.

Beni ilk defa seyredenler oyunumu show yapıyormuşum gibi algılıyorlar.Biraz yamuk bir oyuncu sayılırım.Kendime has bazı vuruşlarım var.Maçlarda oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim.Bazen bu vuruşlarımdan sonraki tepkiler genelde(masa tenisinde böyle bir şey yok)gibi söylenen sözler.Hakemlerde dahil.Ancak bu vuruşlarımın bazı oyuncular tarafından taklit edildiğini ve Tufan vuruşu yaptım gibi bazı sözlerin söylendiğini hem gördüm hemde kulağıma geliyor.

Bu nedenle Notere gidip bu vuruşların sadece bana ait olduğunu tastik ettirip bu korsan oyunculara karşı(hepside arkadaşım ama) kullandıkları taktirde mahkeme yoluyla dava açacağım. :D:

Saygı ve sevgilerimle;

Tufan.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

iki yıldır superantiyle oynuyorum(backhand),hala istediğim performansı elde edemedim :uzgun:

uzun tırtıl bi lastik almayı düşünüyorum..Grass 2000 önerileri aldım :huh:

forehand de bi sorunum yok,tack-d var.tahta butterfly def.

uygun fiyatlı grass nerden edinilir??

:bonus:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

slm arkadaşlar

ben genelde masaüstünde pasif oynayan bir oyuncuyum.tabi istediğim topu aldığım zaman hücuma geçiyorum. bana göre en etkili defans blok.yada ben bu şekilde başarılı olduğum için bana öyle geliyo.çok iyi spin çekemediğim ve blok oynadığım için ince ve spini bol yapışkan yüzeyli lastikler kullanıyorum.(fh: joola topspin-c 1,7/bh:tackiness drive 1,9) bunları persson power speed tahtanın üzerine taktım birbirlerini dengeliyorlar. yani tahta hızlı lastikler yavaş..işte benim kombim :) yaşasın blok vermek :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Genelde masaya yakın oynuyorum ve forehand tarafında spin yapıyorum. Uygun kısa toplara masa üstünden de forehand spin yapıyorum. Fazla nefesim olmadığı için bu spin genelde iyi noktalara atılmış tek ve hızlı bir spin oluyor. Backhand tarafımda ise kısa tırtık olduğu için genelde açıyorum veya vuruyorum (veya blok yapıyorum). Çok hızlı bir kısa tırtıl ve hızlı tahta kullandığım için bloğu dışarı atmazsam karşı taraf zor durumda kalıyor.

Bazen de rakip istediğim oyunu oynatmayabiliyor veya çok agresif atak yapabiliyor. O durumlarda da pasif oyuna geçip blok yapıp içeri top atıyorum.

Hatta gerektiği zaman defans da oynayabiliyorum.

Yıllar önce öğrenme aşamasında antrenörle çalışma imkanım olmadığı için kendime has garip bir stilim var.

bende bütün masa backhand oynayan birini tanıyorum bu dogrumu???

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım.

Benim aslında pek bi oyun stilim yok gibi. Rakibe göre oynuyorum denebilir.

Forhend oynamayı seviyorum. Masaya yakın oynamak pek bana göre değil

masadan uzaklaştıkça oyundan daha cok zevk alıyorum. Daha cok atak oynamaya

çalışıyorum.

Şu sıralar Göztepe'deki dernekte ders alıyorum. Kısa sürede oyunumu

geliştireceğime inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende bütün masa backhand oynayan birini tanıyorum bu dogrumu???

Adamına göre Hakan. Eğer rakip backhand imden rahatsız oluyorsa neden oynamayayım. Mesela uzun tırtıllı Sadi'nin acayip toplarına karşı forehand ile riske girmektense backhand oynayıp ona hata yaptırıyorum.

Sen de pek forehand ime top atamıyorsun sonra da hep backhand oynuyorsun diyorsun.

Not : Bu arkadaş (Hakan) gençler en iyi 12 lerde oynuyor. Eskiden yenerdim ama şimdi arada bir sıkıştırsam da yenemiyorum. Son maçta 3-1 öndeyken 4-3 kaybettim. Nefesim yetmedi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

mrb ben 2. maddeye oy verdim, ama bana 3. de uyuyor. ben bütün bir maç boyunca f.h'den spin çekmek için uğraşırım ve sert şut atarım! rakibe spinlik top verip ters köşeye hızlı blokla göndermeyi severim. b.h'den kesme ağırlıklı oynuyorum. servislerime güvenirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

merhaba ben 1. maddeye oy verdim.bir an önce öldürücü vuruşu yapıp sayıyı almak istiyorum.böyle olduğundan (sabırsızlığımdan) hata çok hata yapıyorum.eğer bu hatalarımı azaltıp yüzdemi artırdığım zaman kendimi iyi bir oyuncu olarak görebilirim... ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Ben hem all+'yım hem de all'ım. İkisini de elimden geldiğince uyguluyorum. Bazen üç metreden kesmeler yapıyorum bazen de sağa sola seri biçimde spinler atıyorum. (ne yazık ki raket 1700 Legout) :(: Backhandim sanki forehanda göre daha iyi... En sevdiğim iş de rakibin sağına doğru topun sağ altına girerek uzun kesme servisler. Genelde gelen top spine blok yapıp oyunu masa içinde karşılıyorum ve duruma göre atağa geçiyorum ya da gerisin geriye... kes babam kes... saygılarla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 1 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..