Jump to content
Masatenisi.org Forum

Çin Lastikleri Ile Hangi Tip Tahta Ve Ağaçlar Daha Uyumlu?

Recommended Posts

Orta sertlikte ve orta elastikiyetli tahtaların hem yumuşak hem de sert lastiklerle uyumlu olduğunu ve çeşitli tip oyunları uygulamaya elverişli olduklarını düşünüyorum.

Öte yandan çin lastiklerinde gucun ve spinin üretimi biraz daha farklı. Yapışkan olmanın beraberinde getirdiği teknik uygulama değişikliğini birçok kişi biliyordur.

Birkaç yere baktım, bazılarının orta seviyeden daha sert ama elastikiyetinin de fazla olan, merkezden dışa doğru sertlesen tahtaların çin lastikleri ile daha uyumlu olduğunu söylediklerini okudum.buna ek olarak Ross Leidy isimli ünlü el yapımı tahta ustasının da rapscallion isimli spin tahtasını bu tarz bir mantikla yaptığını gördüm.

Forum uyelerinin bu konuda yorumunu merak ediyorum.ozellikle de çin lastiklerini ile farklı tip tahtalarda deneyenlerin yorumlarını.

Not:elbette butterfly viscaria dünya çapındaki cinli bir oyuncunun silahı.ama bu tahtayı tasnif dışı tutalım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba.

Kişisel kanaatim evvela yeterince hızlı olmalı çin lastikleri (tuningsiz ortalama çin lastikleri nationallar filan değil) biliyorsunuz nispeten yavaş, ikincisi çok sürtünmeli ve çoğunlukla yapışkanlı üst yüzey çok falso verebilmesinin yanında çok da falsodan etkilenecektir bu sebepten kontrolü elden bırakmayan hisli bir tahta olmalı. Diğer düşünülmesi gereken çin lastikleri zaten ağır olacağından tahtanın ortalamadan en az bir tık daha hafif olmasında fayda olacaktır.

Ha tuning ilmini öğrenirim yaparım uğraşırım birkaç takım (tek bir tahta için) aynı lastiği alır dönüşümlü tuningler kullanırım tuningi öğrenirken ve tuninglerken de en az bir iki lastiği de ziyan etsemde farketmez diyorsanız tuningli çin lastiği ile off- yada off antrenman şansınız çok yoksa all+ dış katmanı sert ağaç olan 5 kat tahtalar düşünülebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

üstteki yazıma ek olarak :

şayet ayaklarınız süper hızlı ve kondüsyonunuz da çok yüksek değilse tuningli/tuningsiz çin lastiğinden uzak durmakta yarar var hareketi tam yapma zorunluluğu nedeni ile benim 10-15 spin çekerek harcadığım eforu siz 5-6 spinde harcarsınız, yani uzun soluklu 5 setlik bir maçta o eforu çok arasınız ve sizi top tutarak/yorarak yenmek çok zor olmaz. Yenme hırsım çok yüksek değildir ama kimsede şu maçı kaybedeyim diyerek maça çıkmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uyumlu tahta lastik vs yoktur.

Çin lastikleri sert ve yapışkandır. Bu özellikleri seviyorsanız sert ve ince tahta alırsınız. (nittaku rutis, btf innerforce zlc) Yavaş geliyorsa sert ve kalın tahta alırsınız. (btf mazunov)

Ölü his veriyorsa yumuşak ve zıplak tahta alırsınız (balsa veya ayous kullanılan, mesela btf x5) yavaş ve ölü geliyorsa yumuşak ve kalın tahta alırsınız. (primorac carbon, black devil, amultart) mesela stiga clipper yumuşak ve biraz kalın bir tahta olarak Çin lastiğini biraz ölü bulan çoğu oyuncunun favorisidir. Ben backhandde kullanacağım Avrupa lastik ile birlikte çok zıplak olduğu için amultart falan kullanmadım. Clipper ayarında şeylerle oynadım. Ama kişiden kişiye değişir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisine başladığımdan beridir çin lastikleri ile oynuyorum. Öğrencilerimin de istisna olanların dışında hepsi fh çin lastiği kullanıyor. ( ucuz oldukları için :)

Bir çok tahta da denemiş olduk bu sayede. En çok medium ve serte yakın tahtalarda benim hoşuma gidiyor..Clipper tarzı tahtalarda Ludeack ve powwerı hariç hiç mi hiç hoşlanmadım. Vuruş anında bana yeterli gücü verdiğini hiç bir zaman hissetirme di buda sanırım benim çok fazla tahtanın gücü ile oynadığımdan olsa gerek.

Balsa tahtalarda da aynı şekilde çok fazla his vermiyor..Dış yüzeyi sert olan balsalar hariç. Dünya sıralamasındaki çinliler de Xu Xin hariç hep medium ve aryalate carbon karışımı tahtalarla oynuyor. Bana göre dış yüzeyi minimum koto ( wenge, ceviz, abanoz ) olan ağaçlar ile oynandığında, ağırlığıda 90 gr civarinda olduğunda tadından yenmiyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özellikle Tsubasa nin en iyi tahta yoktur","en büyük..." İfadesine karşılık, " (sizce) daha uyumlu" şeklinde başlığı altında açtım ve şahsi yorumları almak istedim.

Yumuşak/yumuşak,sert/sert....Hızlı tahta yavaş lastik,yavaş tahta hızlı lastik...Hepsi uyar,ama kişiye ne kadar uyar;özellikle de Tsubasa nin bilgili ve tecrübeli oldugunu, bir fikir koyacağını da tahmin ediyordum. Bu sebeple teşekkürler Tsubasa ve Rıdvan+Bilal beye.

Rıdvan beyin bahsettigi atletiklik,yorulma ve ağırlık olayı da farklı bir yaklaşım oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   3 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..