Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Federasyon Yapısı Ve Gelecek Planları.....(Hasbihal 2..:)

Ersun

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese Merhabalar...

Malum yakın zamanda yapılan federasyon seçimleri sonucu oluşan yeni federasyonumuzun yapısı ve sporumuzun geleceği adına fikir,görüş ve önerilerimizi burada dillendirip,güzel bir üslup ile tartışmaya açmak istiyorum ki bence muhakkak federasyon yetkililerimizin kulağına gidecektir bunlar ve burada ortaya çıkacak orijinal fikirler,projeler sporumuza katkı adına kullanılabileceği umudu ile bu konuyu açmak istedim..

Öncelikle yeni oluşan federasyon yönetimimize başarı dileklerim ile söze başlayıp,şahsi fikirlerimi paylaşmak istiyorum...

Yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğunun gerek geçmiş spor yaşantıları, gerekse halen veteran olarak devam eden sporcu kimlikleri ile işin mutfağından gelmeleri itibari ile sporumuzun sorunlarını yakinen bilen kişilerden oluşması olumlu bir seçim olmuştur diye düşünüyorum..Bir çoğunu birçok veteran turnuvalarında,alçak gönüllü,mütevazi,entellektüel,kariyer sahibi kişilikleri ile tanıdım..Eğer bürokratik engeller ile karşılaşmaz,maddi yönden de sıkıntı yaşamazlar ise ve tabii kii halka inip ,onlara kulak verdikleri ve uygulamaya geçirdikleri taktirde de başarılı olacaklarını düşünüyorum..İşleri tabii kii kolay değil..Allah yardım etsin diyelim....

ÖNERİ 1: Yıllardır düşündüğüm,bence sporumuzun gelişimine katkı sağlayacak en önemli unsur olarak gördüğüm tesisleşme sorunu ile ilgili naçizane fikirlerimi paylaşmak istiyorum...2-3 yıl kadar önce okulumuz bahçesine prefabrik bir kantin yaptırdı okul idaremiz..

3-4 metre yüksekliğinde,yaklaşık 50-60 metre uzunluğunda kısaca içine rahatça 5-6 masanın sığacağı içinde lavaboları dahil toplam maliyeti yaklaşık 60 bin lira civarı..Avrupa nın birçok yerinde hangar tipi maliyeti oldukça uygun, yüksek,12-16 masalık masa tenisi salonları gördüm..Velhasıl önerim; HER ŞEHİRE 1 MASA TENİSİ SALONU KAMPANYASI(BÜYÜK ŞEHİRLERE 2-3 OLABİLİR)

Nasıl ki Milli Eğitim Bakanlığı birçok zengin hayırsever işadamlarına trilyonluk okullar yaptırıyor ise,Federasyonumuzda bir kampanya düzenleyip, çok daha düşük maliyet ile (100-150 yi geçeceğini zannetmiyorum)salona da istenirse sponsorun ismi verilerek böyle bir kampanya düzenleyebilir..Bu sayede masaların her daim sabit kaldığı sadece masa tenisine ait nezih salonlarımızda yetişecek çocuklarımız,spor yapacak 7 den 70 e insanımız ile sporumuzun geleceği noktayı hayal etmek bile beni mutlu ediyor..

Daha yazılacak bir çok sorun var tabii kii..Herkes 1 öneride bulunsun bence..Ne kadar çok kişi katılırsa o kadar verimli olur diye düşünüyorum..Onları da sizlerin önerileri ile duyuralım yetkililere...

ÖNERİLERİNİZİ-KATKILARINIZI BEKLİYORUM...Herkese Selamlar..

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yıllardır söylüyorum, on yıllardır da bu işin içinde olanlar biliyor ama yapılmıyor. Masatenisi okulu açılsın. Masayitenisine yetenekli gençler burslu o okula alınsın ve her gün derslerden geri kalmadan antrenman yapsınlar. Oyuncu çeşitliliği rekabet antrenman kalitesi eğitimden geri kalmamaları gibi çok artıları var. Masatenisinin gelişmiş olduğu ülkelerde bu uygulanıyor. Maliyeti neredeyse hiç. Getirisi inanılmaz olur. Düşünün Türkiye'de 7-8 tane okul olup her sene yüzlerce mezun verdiğini. Avrupada sözü geçen ülkelerden oluruz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben işin profesyonel müsabaka sporcusu yetiştirme konusunda fikir yürütebilecek konumda değilim.

Çünkü masa tenisinde alt yapı çalışmaları nasıldır, hiç bir fikrim yok.

Fakat bence olayın bir diğer yönü daha var. Keyif için bu sporu yapmak isteyenlerin durumu...

Alman forumlarını takip ederken anladım ki, orada federasyon çok geniş bir tabana yayılmak sureti ile mahalli ligleri organize ediyor. Yani mesela o forumda yer alan herkes kendine göre bir ligde yer alıyor. Üstelik öyle yılda bir iki hafta sonu düzenlenen ve arka arkaya düzensiz maçlar yapılan ligler de değil! Bayağı kulüpler arası hafta sonları yapılan uzun soluklu organizasyonlar.

Ha keza puan sistemi de merkezi olarak yerleşmiş durumda. Yani her kulübün kendi farklı puanlama sistemine göre değil.

Bizde ise sadece bir kaç veteran kulübü ferdi lig uygulaması yapıyor.

Acaba federasyon yavaş yavaş bu konuyu da gündemine alabilir mi? Tabii bu uygulama ile milli takım sporcusu yetişmez belki ama masa tenisi ciddi şekilde tabana yayılır.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni Fedarasyonumuz bu konunun (alt yapı) üzerine inşallah ciddi bir şekilde gider.. Nasıl gider ne şekilde gider ama gitmeleri gereken en kangren olmuş bir sorundur..

Bu altyapıyı oluşturmayı devletin okullarından mı başlarsınız ,belediyeler lemi organize edersiniz , vakıf veya özel kuruluşlar lamı bu organize olursunuz...Bu yapılanmanın örneklerini Avrupa dan mı alırsınız Asya ülkelerinden mi...Ne yapacağınıza bir yerden başlayın artık...

İstanbul da ikamet ettiğimden...( Küçük şehirlerde bu sıkıntıları çok algılanmaz.....vardır yada yoktur) Bu şehir öyle böyle değil ne var ne yok belli değil..evladınız olsa bu sporu seviyorsunuz ama işin içinde değilseniz ne yapacağınız nereden başlıyacağınızı bilemezsiniz...yol yok yordam yok hiç bir bilgi yok....Var mı yok mu olduğu bile belli değil....

Seneledir organize olunamadığı için sadece yok diyoruz..

Artık her bilgi bir tık uzaklıkta .....

Sıkıntıları söylemeye gerek yok hepsi ortalıkta zaten cirit atıyor....

Yeni yönetimin başarılı olmasını dilemekten başkada bir isteğimiz vede arzumuz yok..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar herkese Merhabalar...

ÖNERİ 1: Yıllardır düşündüğüm,bence sporumuzun gelişimine katkı sağlayacak en önemli unsur olarak gördüğüm tesisleşme sorunu ile ilgili naçizane fikirlerimi paylaşmak istiyorum...2-3 yıl kadar önce okulumuz bahçesine prefabrik bir kantin yaptırdı okul idaremiz..

ÖNERİLERİNİZİ-KATKILARINIZI BEKLİYORUM...Herkese Selamlar..

Sayın Hocam ,Neden bu sporun temelinin bir türlü oluşturulamadığı .. Bellide söylemeye dilimiz varmıyor..

Okulunuz kantin yaptırıyor..Öğrenci rahat etsin nefes alsın ihtiyaçlarını karşılasın diye...Harcanan 60 bin tl civarı para bir şekilde okula fazlasıyla geri dönecek..İyi bir yatırım gibi görünür...

Bu konuyla alakası ne dersek ....Bizim sporda paranın geri dönmesini bırakın..... hocası, su, elektrik, masa, malzeme bir sürü bitmeyen ek masraf da üzerine ekstradan artı bir yük olarak binecek...bitmiyen bir masraf..günü kurtarmaz....kim yapmak ister bunu...tek tük okullar dışında hiç bir okul..(özeller hariç para var istek varsa elleri mecbur müşteri velinimet) Bu trajediye salt okul olarak bakmayalım bizim sınırlarda genelde bu işler böyledir...böylede yürür...

Gelişmiş ülkeler de bu iş böyle değil...Vatandaşlarının isteklerine (insana) yatırım yaparlar, bu yatırımın ileride kendi hanelerine para olarak döneceğini bilirler...Bizim gibi az gelişmiş ülkelerde de bu tam tersi çalışır...Mala mülke yatırım yaparız ama ileride çöp olup gideceğini hiç bir katkısı olmayacağını bir türlü algılıyamayız.....

Fazla detay girmeyeyim ben yazarken bunaldım bir de okumaya istekli üyeyi de bayıltmayayım....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisi gibi, oynayanların keyif aldığı, ücretsiz bile seyirci kitlesi bulamayan spor dallarının geri kalması pek şaşırtıcı değil.

Selim Beyin dediği gibi, getirisi olmayan ama maliyeti olan bir spor dalı için neden yatırım yapsınlar ki.

Hem diyelim ki spor adına birşeyler yaptılar, maliyeti de düşünmediler, ee bunun oy getirisi de yok. Bu hiç olmadı işte.

Masa tenisinin canlanması için önerilerde bulunuyoruz ama bir de şöyle bakalım. Yetkililer masa tenisini geliştirmek istiyorlar da

çözüm yöntemi bulmakta mı zorlanıyorlar? Hiç sanmıyorum. Motive edici güç eksikliği söz konusu muhtemelen.

Bu durumda, biz kendi çapımızda keyif almaya devam edelim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuya diğer üye arkadaşların katılımıyla renklenip doğru mesajlarla ortaya iyi bilgiler çıkacağından, yorum yaparken az dikkat diyeyim üye olarak sağlığımıza (yasaklama anlamında) zarar verebilir..... Bu yazının realitesi Devlet politikası vede Ekonomiye dayanır...

Bizler bir taraftan ekonomi dokunmalar diğer taraftan da nerede bu devlet diye yazmalara başlarsak....OLMAZ

Forumun net kuralları vardır..Forumun ana sayfasında bu kurallar mevcuttur...Bu kuralları esnetmeden saygılı bir şekilde yorumlarda bulunup,forum kurallarına uymamız gerekir.. ...doğru olan da budur.. ....

Hem bizlerin hemde forumumuzun düzeni için daha sağlıklıdır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence her ilçeye prefabrik spor kompleksi lazım.icinde basketbol,hentbol,güreş,judo, taekwondo,karate,atıcılık, okçuluk,masa tenisi, yüzme havuzu (25*15 lik kısa kulvar),jimnastik...Çeşitli spor branşları için alan konmalı.yanina da futbol sahasi+atletizm pisti...Yani olay sadece masa tenisi değil.masa tenisi tabiiki güzel ve önemli bir spor ama en az onun kadar önemli ve öncelikli spor dalı var o spor kompleksinde yer almak için.

Ne yazık ki tesis yapmak yeterli değil.onu bakacak,koruyacak,adaletli işletecek kişiler ve eğitim vermeye ehliyeti gerçekten olan hocalar olmadıkça bu tür simdilik projeler bekleyecek.

Almanya gibi ülkeler spora bir sanayi kolu olarak bakar.bunun için önce o spor dalını önemli birşey olarak gösterir.sonra hem tesise hem de insana yatırım,harcama yaparlar.bunun da takibini yaparlar.Yani x ilçesine binayı yapip sonra oradaki birkaç kişinin insafında çürümeye terk etmezler.

Birçok spor dalında, küçük yaştan itibaren birçok kişi alışkanlık elde edildiği için,çeşitli seviye ve kategorilerde insanlar musabiktir.ama Türkiye'de bu biraz zor.bugun ABD,Almanya,fransa,italya gibi ülkelerin insanları spora ve sosyal uğraşlara vakit,para ayiriyorsalar bu ;somurgelerdeki insanların bu ülkelerin yerine 10kat daha fazla çalıştıkları için.(Rusya+eski dogu bloku Macaristan,Ukrayna,bulgaristAn ve Çin in spor kültürleri farklı bir konunun öznesi) Türkiye ise daha yeni yeni ayaga kalkmaya başladı.

Başladı da nasıl?her tarafa,artık can sıkmaya başlayan futbolun stadlarını yapıyorlar.üstelik futbol tek gerçek profesyonel sporken,yani kendi parası ile birşey yapacak durumdayken,en büyük mali destek yine futbola

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ne yazık ki tesis yapmak yeterli değil.onu bakacak,koruyacak,adaletli işletecek kişiler ve eğitim vermeye ehliyeti gerçekten olan hocalar olmadıkça bu tür simdilik projeler bekleyecek.

Almanya gibi ülkeler spora bir sanayi kolu olarak bakar.bunun için önce o spor dalını önemli birşey olarak gösterir.sonra hem tesise hem de insana yatırım,harcama yaparlar.bunun da takibini yaparlar.Yani x ilçesine binayı yapip sonra oradaki birkaç kişinin insafında çürümeye terk etmezler.

Başladı da nasıl?her tarafa,artık can sıkmaya başlayan futbolun stadlarını yapıyorlar.üstelik futbol tek gerçek profesyonel sporken,yani kendi parası ile birşey yapacak durumdayken,en büyük mali destek yine futbola

Sayın Fatih Bey anladığım kadarıyla ...Bu sistem game over olmuş....

Sistemi tadilat edeceğimize yeni bir sistem kurmak daha akıllıca vede ekonomik olur...

Futbolla yatıp futbolla kalkan bir ülke olduk....Tembellikten hiç bir şey yapmak içimizden gelmiyor..Bizde enerjimizi futbol seyircisi olarak atmaya çalışıyoruz..

Yaşlanınca insanlar genelde bulundukları bölgenin varsa kahvesine gider yoksa da muhabbeti bol olan bakkala taksi durağına yada konuşabileceği enerjisini atabileceği yere...

Yapacakları hiç bir şey yok...gençliğinde el yeteneği becerisi olan bir aktiviteye bulaşmamış (bir hobi edinememiş), spora seyirci olmak dışında bakmamış (bulaşacak ortamı olmamış)....

İnsanımız bu durumda ...yaşlarımız ilerledikçe bu daha net olarak karşımıza çıkıyor...Yapılacak hiç bir şey yok...

İnsanımıza yatırım yapmak ve bu yatırımları kontrol etmek zorundayız ....Yoksa bu ülkenin işi çok zor....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisi egosu yüksek 1 spor hemde çok çok yüksek. Bildiğini sanan ama; bilmeyen 1 i gelsin de kaç kişi karşısına geçip oynar merak ediyorum ( hiç kimse )

Futbol öylemi değil. 2 taş oldu mu sana kale en kötü oynayanları de defans yada kaleye koy, herkes mutlu mesut :sorry:

O yüzden en alt sıralarda kalan Masa tenisine kimse yatırım yapmaz. Futbol, basketbol nerede para orada :protesto:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Fed. Başkanı olsam sistemde kayıtlı olan tüm eğitmen (hoca) sertifikası almış tüm eğiticileri toplar önce bir tanışma toplantısı yapar...Peşinden de arkadaşlar tekrar sizler yeterlilik sınavına tabi olacaksınız derim.. ..Bilgiyi vereceğiniz eğiteceğiniz (sporcu yetiştirme derdindeysek) küçük çocuklardır..Ağaç yaşken eğilir...

İlk öncelik eğitmen sorunu dur... Sonra barakalar mı yaparsınız , güncel yerlere,eğitmen bulundurma şartı mı getirirsiniz..

Şu bakıştan bir kurtulmak lazım...hem hocalık yap, hem yöneticilik yap olmaz...Sistemi yöneticiler kurar. Bilgi sahibi olan da eğitir..

Her şeyden anlarız, biliriz ama günü kurtarmak için dışarıdan sporcu ithal ederiz...

Kendi adıma yazayım.. Benim derdim günün kurtarılması değil ki...İnsanımın mutlu mesut edecek yatırımlar yapılabilmesi..

Bayrağım dalgalanacak diye devşirme sporcularla yol alınmasını istemiyorum...Yapın insanımıza yatırım ileride o bayrak nasılsa dalgalanacaktır...

Bu yazmaların sonu nereye varacak bakalım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Adana Masatenisi konusunda şanslı bir il.

Süperlig de 3 takımı var. İsim sıkıntısı olmasa 4. de hazır.

Biri kurumlar diğeri de Çukurova ligi olmak üzere 2 ayrı lig var amatörlerin katılabildiği. Lig içindeki takımların da bir çoğunda 1 er tane profeasyonel ouuncu oynuyor. Bazıları süperlig ouuncusu.

İl yönetimi de düzenli olarak müsabaka etkinlikleri düzenliyor.

Maç düzenlenebilecek 3 tane salonu var. Ayrıca bizimkisi gibi kişisel çabayla kurulmuş 2-3 masalık salonlar mevcut.

Yılda bir kez de geniş katılımlı veteran turnuvası düzenleniyor.

Hepsi öncelikle burada işe gönül vermiş elini taşın altına koyan kişiler sayesinde. Başta Sunay hoca olmak üzere il yönetimi ve veteran arkadaşlar koordineli bir şekilde oldukça emek harcıyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Adana Masatenisi konusunda şanslı bir il.

Süperlig de 3 takımı var. İsim sıkıntısı olmasa 4. de hazır.

Biri kurumlar diğeri de Çukurova ligi olmak üzere 2 ayrı lig var amatörlerin katılabildiği. Lig içindeki takımların da bir çoğunda 1 er tane profeasyonel ouuncu oynuyor. Bazıları süperlig ouuncusu.

İl yönetimi de düzenli olarak müsabaka etkinlikleri düzenliyor.

Maç düzenlenebilecek 3 tane salonu var. Ayrıca bizimkisi gibi kişisel çabayla kurulmuş 2-3 masalık salonlar mevcut.

Yılda bir kez de geniş katılımlı veteran turnuvası düzenleniyor.

Hepsi öncelikle burada işe gönül vermiş elini taşın altına koyan kişiler sayesinde. Başta Sunay hoca olmak üzere il yönetimi ve veteran arkadaşlar koordineli bir şekilde oldukça emek harcıyorlar.

Umarım hep öyle devam eder orda.ama genellikle bir sporu seven ve organizasyon konusunda elinde güç olan biri,bir sistem kurar,5-10yil sürer,sonra o ve ekibi gidince,aynı tas aynı hamam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Umarım hep öyle devam eder orda.ama genellikle bir sporu seven ve organizasyon konusunda elinde güç olan biri,bir sistem kurar,5-10yil sürer,sonra o ve ekibi gidince,aynı tas aynı hamam.

Dediğiniz gibi kişiye dayalı sistem, kişi varsa sistem var o kişi elini çekse sistem bir anda yok..

Adana ili şanslı hem işi iyi bilen hem de iyi niyetli birisinin olması...

Boşuna uzaklarda aramayalım sistem kurucuyu ve sistemi... içimizde varsa..Sunay Hocamız bir ekip kursun...Federasyon danışmanı (yada nasıl bir ünvan veya yetki) yapılsın diğer illere de kontrol edilebilir bir sistem uygulattırsınlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Alt yapı işlerinden anlamam demiştim ama kopya çekmeyi de bilmem demedim. :-)

Eğer kendin model geliştiremiyorsan, başkaları ne yapmış ona bakarsın.

Avrupa'da İsveç ve Almanya çok eski masa tenisi kültürü olan ülkeler.

Ama bizim komşudan iyi oyuncular nasıl çıkıyor?

Fransa aniden bir çok iyi ve genç oyuncuyu piyasaya sürdü. Bu nasıl oldu?

Ya da şartları bize benzeyen bir başka ülke...

Kopyala, yapıştır!

Aman gözünü seveyim, uyarlama!

Çünkü biz uyarlayalım derken gözünü çıkartıyoruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,eleştirmek kolay, bana dokunmayan yılan bin yaşasın(neme lazımcılık)daha da kolay..Yıllardır bu iş çözülemedi de biz mi çözücez?beceremeyiz,yapamayız...Ben sporumu bi şekilde yapayım,kendi egomu tatmin edeyim..Gerisi......gibi gibi...Bu tür eleştirileri zaten yıllardır her yerde,bu forumda da eski yazılarda bulabilirsiniz...Bende şu an Bursa veteran masa tenisi spor kulübü derneği bünyesinde ve Türkiye nin bir çok ilinde düzenlenen birçok turnuvalara katılarak kendi egomu fazlası ile tatmin ediyorum..Fakat bu olayın benim şahsıma bakan tarafı,bana yeterli gelmiyor..Topluma bakan yanı da önemli benim için..Kendimiz için istediğimiz faydalı şeyleri başkaları içinde istemeli ve bunun için gayret göstermeli değil miyiz?

Hepimiz biliyoruz ki geçen yıl Amerika da Alzeimer, parkinson, ms, otistik çocuklar,dikkat eksikliği gibi bir çok beyinsel hastalıklara iyi gelen sporumuz yılın sporu seçildi.. Amerika da alzeimer hastanelerinin altına masa tenisi konmaya başlandı..

Günümüz teknolojik ortamında(bilgisayarlar,cep tel...vs..)elektromanyetik kirliliğin zirve yaptığı ,her bir okulun adeta baz istasyonu olduğu,beyin hastalıklarının giderek artacağının aşikar olduğu böyle bir ortamda sporumuzun tanıtımı ve yayılması adına bir şeyler yapmanın zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyor,

Bu anlamda; Bİr mum da biz yakalım diyorum..!!

Açtığım konuda herkes bir öneride bulunsun demiştim ama herkes(çoğunluk) eleştiride bulunmuş..Gene yanlış ifade etmişim demek ki kendimi..:)

Yukarıda yazılanları incelediğimde çok güzel öneriler gördüm ama bunun yanında çoğunluğun olaylara hep eleştirel,olumsuz yaklaştığını da gözlemledim..

Sadece eleştirerek değil ,elimizden geldiğince katkıda bulunup,çözüm üreterek yapalım bunu lütfen..

Şahsen, Federasyonumuzun çeşitli kademelerinde üst düzey görev almış moderatörlerimizden sayın Tufan YALÇIN hocam ın özellikle bu konudaki görüş-düşünce -önerilerini merak ediyorum....Tufan hocam bu konuda çok dolu olduğunuzu biliyorum...Tez konusu bile olabilir sizin için..Tecrübe,bilgi ve birikiminizden istifade etmek istiyoruz...Selamlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,eleştirmek kolay, bana dokunmayan yılan bin yaşasın(neme lazımcılık)daha da kolay..Yıllardır bu iş çözülemedi de biz mi çözücez?beceremeyiz,yapamayız...Ben sporumu bi şekilde yapayım,kendi egomu tatmin edeyim..Gerisi......gibi gibi...Bu tür eleştirileri zaten yıllardır her yerde,bu forumda da eski yazılarda bulabilirsiniz...Bende şu an Bursa veteran masa tenisi spor kulübü derneği bünyesinde ve Türkiye nin bir çok ilinde düzenlenen birçok turnuvalara katılarak kendi egomu fazlası ile tatmin ediyorum..Fakat bu olayın benim şahsıma bakan tarafı,bana yeterli gelmiyor..Topluma bakan yanı da önemli benim için..Kendimiz için istediğimiz faydalı şeyleri başkaları içinde istemeli ve bunun için gayret göstermeli değil miyiz?

Hepimiz biliyoruz ki geçen yıl Amerika da Alzeimer, parkinson, ms, otistik çocuklar,dikkat eksikliği gibi bir çok beyinsel hastalıklara iyi gelen sporumuz yılın sporu seçildi.. Amerika da alzeimer hastanelerinin altına masa tenisi konmaya başlandı..

Günümüz teknolojik ortamında(bilgisayarlar,cep tel...vs..)elektromanyetik kirliliğin zirve yaptığı ,her bir okulun adeta baz istasyonu olduğu,beyin hastalıklarının giderek artacağının aşikar olduğu böyle bir ortamda sporumuzun tanıtımı ve yayılması adına bir şeyler yapmanın zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyor,

Bu anlamda; Bİr mum da biz yakalım diyorum..!!

Açtığım konuda herkes bir öneride bulunsun demiştim ama herkes(çoğunluk) eleştiride bulunmuş..Gene yanlış ifade etmişim demek ki kendimi..:)

Yukarıda yazılanları incelediğimde çok güzel öneriler gördüm ama bunun yanında çoğunluğun olaylara hep eleştirel,olumsuz yaklaştığını da gözlemledim..

Sadece eleştirerek değil ,elimizden geldiğince katkıda bulunup,çözüm üreterek yapalım bunu lütfen..

Şahsen, Federasyonumuzun çeşitli kademelerinde üst düzey görev almış moderatörlerimizden sayın Tufan YALÇIN hocam ın özellikle bu konudaki görüş-düşünce -önerilerini merak ediyorum....Tufan hocam bu konuda çok dolu olduğunuzu biliyorum...Tez konusu bile olabilir sizin için..Tecrübe,bilgi ve birikiminizden istifade etmek istiyoruz...Selamlar..

Sevgili Hocam...Ben ve benim bir çok üye bu sevdiğimiz sporu amatörce yapıyoruz..Sizin dediğiniz gibi de forumun onlarca sayfasında bu sıkıntıları hep söylemek hep de eleştirmek zorunda kalmışız....Bizler senelerdir inatla eleştirip durmuşuz görevde bulunana yönetimler de inatla çözüm için uğraşmamışlar..

Ben amatörüm bu sporu da sadece sevdiğim için yapıyorum, sağlığımı ayakta tutmak için vede zevk aldığım için...

Biz amatörler sadece bu spora yeni arkadaşlar eklemek dışında bir tasarrufumuz olamaz..Biz yöneten değil..yönetime talip olan değiliz..Biz sadece bu sporda ki yaşadığımız yada yaşanan sıkıntıları yazılarımızla ifade etmeye çalışıyoruz..Bu yazılarımızın içeriğinde eleştiri olur bir çözüm kıvılcımı olur bir bilgi kırıntısı olur...

...Bu yaşadıklarımız yönetime talip olanların tabi ki suçudur..Bu spor iyi yönetilmiyorsa tabi bizlerde sıkıntılarımızı yansıtmak zorundayız..

Bunlara eleştiri demek bence haksızlık olur...Bu durum senelerdir çözümlenemiyen kronikleşmiş problemlerdir...Senelerdir çözülemiyorsa eleştiride bulunan değil eleştirilen (yöneten) hatalıdır...Senelerdir bu hatalar değişmiyorsa ''aynı tas aynı hamam '' olmaz....ikisi de değişmek zorunda kalır..

Dediğim gibi problemlere yada sıkıntılara çözüm bulmak yada çözüm üretmek için yönetime talip olursunuz...

Bu işin içinde olan değerli üye hocalarımız vardır...Bu konuya yorumda bulunmaları kendilerini vede bulunduğu sistemi deşifre etme anlamına gelir. Profesyonellikleriyle bağdaşmaz....Hani....''kol kırılır yen içinde kalır'' misalidir bu işler...Bu yazılanları okurlar zaten bildikleri sıkıntılardır..Kendi aralarında çözüm üretmeye çalışırlar..Topluma açık bir yerde görüşlerini beyan edemi ye bilirler..

Yeni yönetim yeni bir sayfa açmak demektir..İnşallah sevdiğimiz bu spora ayakları uğurlu gelir...Başarılı olmalarını dilerim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni gelen yönetim elbet birşeyler yapacaktır.Oturup göreceğiz ama bana göre alt yapının sağlam temellere oturtmasını istiyorsan bu işi ilkokul yıllarında başlamak zorundasınız.Dolayısıyle Masa tenisi salonların var olması gerekmektedir.Bu iş tamamen üst yöneticilerin elindedir.Umarım federasyona gelen yeni yöneticiler bunları dikkate alırlar.Antranörleride unutmamak lazım.Kaç sene oldu hala daha 2.kademe antranörlük kursu açılmadı.Ne zaman açılır Allah bilir.O yüzden de masa tenisi gelişimi için alt yapı,yeri ve antranörün önemi şartdır.Bursa dan selamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni gelen yönetim elbet birşeyler yapacaktır.Oturup göreceğiz ama bana göre alt yapının sağlam temellere oturtmasını istiyorsan bu işi ilkokul yıllarında başlamak zorundasınız.Dolayısıyle Masa tenisi salonların var olması gerekmektedir.Bu iş tamamen üst yöneticilerin elindedir.Umarım federasyona gelen yeni yöneticiler bunları dikkate alırlar.Antranörleride unutmamak lazım.Kaç sene oldu hala daha 2.kademe antranörlük kursu açılmadı.Ne zaman açılır Allah bilir.O yüzden de masa tenisi gelişimi için alt yapı,yeri ve antranörün önemi şartdır.Bursa dan selamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 28 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..