Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yurt Dışı Alışverişlerde Muafiyet Değişikliği

kartal

Recommended Posts

Bugünkü basında yer alan habere göre,

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurtdışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarının çok yüksek olduğunu belirterek, "Yurtdışından 75 euroya kadar yapılan siparişler Türkiye'ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 euroya düşürüldüğünü belirtmiş.

BİLGİNİZE,

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Henüz resmi gazetede yayınlanmadı.

Yayınlandığı zaman da, belirli bir tarihten itibaren diye belirtebilir.

Yani risk almak isteyen elini çabuk tutsun.

Ama benim tercihim, Türkiye'de bulunan ürünü Türkiye'den almak!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bugünkü basında yer alan habere göre,

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurtdışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarının çok yüksek olduğunu belirterek, "Yurtdışından 75 euroya kadar yapılan siparişler Türkiye'ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 euroya düşürüldüğünü belirtmiş.

BİLGİNİZE,

Haksız rekabet demek. Bana daha ziyade, gümrük vergisi alma oranını arttırmaya yönelik bir hareket gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Haksız rekabet demek. Bana daha ziyade, gümrük vergisi alma oranını arttırmaya yönelik bir hareket gibi geldi.

Necati Bey, gümrük vergisi zaten AB ülkelerinden sıfır, diğerlerinden de sıfıra yakın.

Konu, KDV ödemesi.

Diğer yandan haksız rekabet konusu da doğru sayılır. Çünkü her ülkenin kendi KDV'si var. Yabancı site malı bize satarken, o KDV'yi düşüyor. Oysa yerli firma düşemiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Necati Bey, gümrük vergisi zaten AB ülkelerinden sıfır, diğerlerinden de sıfıra yakın.

Konu, KDV ödemesi.

Diğer yandan haksız rekabet konusu da doğru sayılır. Çünkü her ülkenin kendi KDV'si var. Yabancı site malı bize satarken, o KDV'yi düşüyor. Oysa yerli firma düşemiyor.

Neticede sınır 30 euro olursa, maliyenin kasasına girecek para artmıyor mu? 30 euronun üzerindeki alışverişlerde %20 vergi ödenmeyecek mi?

Aynen çeşitli yollara kurulan radar tuzakları gibi. Amaca baksan taktirlik. Kazaları azaltmak ki bu yüzden destek buluyor.

Ama uygulamaya bakınca, asıl niyetin farklı olduğu anlaşılıyor. Bölünmüş yollar, 70 sınır olmak üzere radarlarla döşendi. Osmancık bunun güzel bir örneği.

Ordu büyükşehir belediyesi ise radar tuzaklarından kazanılan trafik cezalarının yüzdesiyle bile ihya oldu.

Merzifonda, daha doğrusu Merzifonun çevresinden geçen bölünmüş yolda (şehirin oldukça uzağından geçiyor), kısa aralıklarla ve zor farkedilen tabela uyarısıyla 80 km hız koridoru uygulanıyor. Buradan geçenler bilir, tamamen tuzak ve legal soyguna yönelik bir hareket. Ama malesef elden birşey gelmiyor.

İşte bu sebeplerle, yüce sebeplerin ardında art niyet aramak benim açımdan çok kolay.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

burda siyaset yapan arkadaş. meclise gidip daha rahat siyaset yapabilirsin. devlet vergi alcak tabi ki. memleketi ermenistana bırakacak değiliz. ayrıca o dağın ismi ağrı dağı olarak kalacak. ayrıca burda kullanılan isimlerin anlamınıda herkesin iyi incelemesini öneriyorum. acaip bilinç altına çalışma yapılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım, siyaseti sen yapıyorsun! Üstelik daha da ileri gidip işi milliyetçiliğe ve ırkçılığa götürüyorsun.

Ortada bir konu var ve ararat1973 de konu ile ilgili düşüncesini söylemiş. Ne bir partiden bahsetmiş ne de siyasi bir tarafa gönderme yapmış. Devlet bir karar almış, konu buraya haber olmuş, vatandaş ta fikrini yazmış. Hepsi bu!

Ama senin 3. Mesajın (biri bayram tebriği zaten) ve kalkıp okumadan anlamadan kendince fırça çekiyorsun.

Hem ayrıca kişinin seçtiği rumuzdan sana ne ? Yok bilinç altına çalışma yapılıyormuş da yok dağın ismi Ağrıymış da...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım, siyaseti sen yapıyorsun! Üstelik daha da ileri gidip işi milliyetçiliğe ve ırkçılığa götürüyorsun.

Ortada bir konu var ve ararat1973 de konu ile ilgili düşüncesini söylemiş. Ne bir partiden bahsetmiş ne de siyasi bir tarafa gönderme yapmış. Devlet bir karar almış, konu buraya haber olmuş, vatandaş ta fikrini yazmış. Hepsi bu!

Ama senin 3. Mesajın (biri bayram tebriği zaten) ve kalkıp okumadan anlamadan kendince fırça çekiyorsun.

Hem ayrıca kişinin seçtiği rumuzdan sana ne ? Yok bilinç altına çalışma yapılıyormuş da yok dağın ismi Ağrıymış da...

dostum mesaj sana değildi. senin yazdıklarında sorun yok. heyecan yapma. ırkçı değilim ama tabii ki milliyetçiyim. herkes niyetini açıkça belli ediyor zaten. vatan bi tane olunca böyle oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

burda siyaset yapan arkadaş. meclise gidip daha rahat siyaset yapabilirsin. devlet vergi alcak tabi ki. memleketi ermenistana bırakacak değiliz. ayrıca o dağın ismi ağrı dağı olarak kalacak. ayrıca burda kullanılan isimlerin anlamınıda herkesin iyi incelemesini öneriyorum. acaip bilinç altına çalışma yapılıyor.

Konu başlığına dikkat ederseniz sonuç vergi alımını ilgilendiriyor. Siyaset yapmak için üye arkadaşlar yazmıyor.. Konu sadece vergi kısmını ilgilendirdiği için örnek vererek yazıyor...

Devlet tabiki vergisini alacak ama bu vergiler ülkenin şartlarına göre makul olacak.......

30 euro ya düşmüş ..düşürme vergi kayıbın olacaksa tamamen kaldır yada 1 euro de kimsenin sesi çıkmasın..burada tartışmayalım bile...

Vergi almanın da bir ahlaki değeri vardır. Trafik cezası örneği Yurdun her yerinde geçerlidir. 10 km yolda 5 adet radar cihazı olan çok yol vardır. Hepsi para basar bu ceza değil dolaylı vergidir devletin kasasına gider. Çok uzağa gitmeyelim 1 tl lik benzin 5 tl dir. bu paranın her tarafı vergidir. Devletimiz vergi alsın ama bu vergi değil..!!!!!

Burada siyaset yapmak için yazmıyoruz...Bal börek bir ülkede de yaşamıyoruz ..Sıkıntılarımızı da en doğal şekliylede yazabiliriz..

Benzin 10 tl olmuş iyi olmuş bu fiyat benzine çok yakıştı deyip gülüp eğlenmiyeceğiz tabiki yazacağız...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben araya giren amacı vatanı ve ağrı dağını korumak olan arkadaşı by-pass ederek düşüncemi ifade etmek istiyorum.

Evet, şimdi bu karar ile bizim için yurtdışı siparişlerde maliyet artmış olabilir. Ancak unutmamak lazım ki, bu muafiyet sadece masa tenisi malzemesi için değil, her türlü ürün için geçerli idi. Yani yaklaşık 300 ₺ siparişi ver, yurtdışındaki firma kendi ülkesinde aldığı kdv'yi almadığı için ucuza satsın, o kazansın, ben kazanayım ama esnaf kaybetsin!

Bakan açıkladı, bu muafiyet Avrupa ortalaması 22,5 € imiş. Eskiden bizde de daha düşüktü...

Devletin kdv kaybı pek umurumda değil. Zaten yukarda bahsedildiği gibi benzindi trafik cezasıydı derken fazla fazla alıyor.

Basit bir örnekle açıklayayım. Bilinen birçok iyi lastik yurtdışı sitelerde ( bize ) 40 €. Yani aslında 40 x 3,7 x 1.18 = 175 ₺!

Türkiye distrübütörleri kaça satıyor aynı lastiği? En fazla 165₺ !!! Bir de taksit yapıyor üstüne 6 ila 9 arası !

Demek ki kim kazıkçıymış? Yurtdışından ucuz diye alışveriş edilen siteler. Ama tabii haksız rekabeti ifade eden %18 kdv olmayınca, onlar ucuz oluyor. ( Not: Butterfly'dan bahsetmiyorum. Onların çok farklı satış stratejileri var. Zaten çoğu yerden alınamıyor.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben araya giren amacı vatanı ve ağrı dağını korumak olan arkadaşı by-pass ederek düşüncemi ifade etmek istiyorum.

Evet, şimdi bu karar ile bizim için yurtdışı siparişlerde maliyet artmış olabilir. Ancak unutmamak lazım ki, bu muafiyet sadece masa tenisi malzemesi için değil, her türlü ürün için geçerli idi. Yani yaklaşık 300 ₺ siparişi ver, yurtdışındaki firma kendi ülkesinde aldığı kdv'yi almadığı için ucuza satsın, o kazansın, ben kazanayım ama esnaf kaybetsin!

Bakan açıkladı, bu muafiyet Avrupa ortalaması 22,5 € imiş. Eskiden bizde de daha düşüktü...

Devletin kdv kaybı pek umurumda değil. Zaten yukarda bahsedildiği gibi benzindi trafik cezasıydı derken fazla fazla alıyor.

Basit bir örnekle açıklayayım. Bilinen birçok iyi lastik yurtdışı sitelerde ( bize ) 40 €. Yani aslında 40 x 3,7 x 1.18 = 175 ₺!

Türkiye distrübütörleri kaça satıyor aynı lastiği? En fazla 165₺ !!! Bir de taksit yapıyor üstüne 6 ila 9 arası !

Demek ki kim kazıkçıymış? Yurtdışından ucuz diye alışveriş edilen siteler. Ama tabii haksız rekabeti ifade eden %18 kdv olmayınca, onlar ucuz oluyor. ( Not: Butterfly'dan bahsetmiyorum. Onların çok farklı satış stratejileri var. Zaten çoğu yerden alınamıyor.)

Esnafımızın da para kazanıp hayatını sürdürmesi konusunda tamamen aynı fikirdeyim.

Benim eleştirdiğim nokta şu. Eğer yetkililer, esnafımızın haksız rekabete maruz kalmasını istemiyorsa, öncelikle vergilerde düzenlemeye gitmesi gerekir.

Çünkü yurtdışı ile yurtiçi satışlardaki uçurum, esnafın fahiş kar oranlarından değil, ağır vergi yükünden kaynaklanıyor.

Söz gelimi, sıfır fiyatı 40.000 TL olan bir otomobil için firmaya 22.000 lira, devlete 18.000 lira veriyoruz!! Elbette diğer bir çok üründe benzer şekilde ağır vergi yükü var.

Sırf benzin deposunu doldurmak için Batuma günlük giriş çıkış yapan insanlar var. Bundan dolayı onları suçlayabilir miyiz? Bizde 5 lira olan benzin, orada yaklaşık 2 lira.

Orada da benzinci kazanıyor, devlet kazanıyor. O halde, insanları buna iten sistemde bir problem olmalı.

Devletin işlerliğini yürütebilmesi için vergiler olmazsa olmaz, bu konuda fikir ayrılığı olduğunu sanmıyorum. Eleştiri konusu olan ağır vergi oranları.

Arada yüksek fark olmazsa, kimsenin yurtdışından alışveriş yapıp, üstüne bir de stresini yaşamak isteyeceğini sanmıyorum. Ben isterim ki esnaf da kazansın tüketici de.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bakan açıkladı, bu muafiyet Avrupa ortalaması 22,5 imiş. Eskiden bizde de daha düşüktü...

Basit bir örnekle açıklayayım. Bilinen birçok iyi lastik yurtdışı sitelerde ( bize ) 40 . Yani aslında 40 x 3,7 x 1.18 = 175 ₺!

1.18 ile carpmissiniz o ne oluyor? Ben mesela evolution el-s lastigini almak istiyorum diyelim. Masatenisi.com fiyati 165 tl,tt11 fiyati 136 tl ve 1.7 si turkiyede yok. Yada nittaku,victas,darker,juic,tsp,sauer troger lastikleri almak istiyorum,turkiyede yok bunlar. Olsada istedigim kalinlikta yok. Yurtdisinda her secenek,her kalinlik var ve daha ucuza geliyor. Gecen gün el-s 27 euroya düştü mesela,100 tl yani. 100 tl ye almak varken 165 tl vermek mantikli degil. Dandoyda master sap clipper(non wrb) tahta 34 euro 125 tl,burda wrb olani var oda 218 tl. Sadece masatenisi icin degil,burdaki kulaklik ile amazondaki kulaklik mesele,çok ciddi fiyat farki var,çok iyi indirimler oluyor yurtdisi sitelerde. Elektronikte ciddi fiyat farki var ve yurtdisindaki cogu elektronik urun(mekanik klavye,mouse,kulaklik gibi) urunler burada yok. Şimdi 30 euroya düştüya sınır, fiyat yukseltmeyi konusuyorlar bizim saticilar. Nasil daha fazla geçirebilirim derdinde millet. Ben bu kafadaki adamlardan ürün almak istemiyorum
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bellerophon,

Tek tek cevap vereyim. Öncelikle o 1,18 ne oluyor onu anlatayım. İşte o 1.18 çarpanı Litvanyalı firmanın haksız rekabet ile elde ettiği avantaj. Geçenlerde Avusturyadaydım (tüm Avrupa ülkeleri için geçerli bu söyleyeceğim) Ipad'den tt11'e girdim. Karşıma çıkan fiyatlar bir anda beni şaşırttı. Hepsi %20 ye yakın yüksek idi... Sonradan anladım ki, o ülkenin kendi kdv oranı yansıyor fiyatlara. Ama bize gelince sıfır.

Yapılan özel indirimlere bakacak olursan ben de mesela Focus3 snipe örnek verebilirim. Mt.com fiyatı 49 ₺, tt11 fiyatı (%18 kdv avantajı olmasına rağmen) 58₺. Neyse amacım elma ile elmayı kıyaslama gereğini hatırlatmak.

Bu arada Türkiye'de olmayan ürünler konusunda hiç bir şey diyemem. Ben de o yüzden yurtdışından bir sürü alışveriş yaptım.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum. Ben olayı genel olarak ele aldım. Sadece masa tenisi camiası ve onunla ilgili spesifik örneklere göre değil. Sadece verdiğim örnek buranın ilgi alanına uygun olsun maksatlıydı.

Sevgili ararat1973, yukarda da bahsettiğim gibi ben devletin aldığı vergi ile ilgili hemfikirim. Ama başından beri tek savunduğum konu her alanda Türkiyedeki küçük esnafın bu konuda haksız rekabete maruz kaldığıdır. Devlet diğer her şeyi düzeltse sadece bu geriye kalsa da yine haksız rekabet olmaya devam eder.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yanılıyor olabilirim ama amazon.de'den alışveriş yapacağınız zaman almanya kdv'si fiyata dahildir şeklinde bi ibare çıkıyor. Yani o ülkeler de benim bildiğim kadarıyla kdv'lerini alıyo. Bana göre işin asıl garip olan tarafıysa; kendi üretemediğimiz bi ürün nasıl rekabete yol açıyor. Mesela konunun içinde biçok örnek verilmiş. Masa tenisi ürünleri neredeyse Türkiye'de de aynı fiyatta. Ama gel gelelim elektronikte böyle değil. Benim ülkemde yerli bi anakart üreticisi yok. Bu olayın distribütörleri de ürünün fiyatını tekele bağlamışlarsa, kimse kusura bakmasın ama o zaman da haksız kazanç var. Biz ne kadar caydırıcı olsun diye vergi koysak da kendi ürünümüzü kendimiz imal etmedikçe o ithalat yapılacak. Ha kişi bazında ha şirket bazında.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yanılıyor olabilirim ama amazon.de'den alışveriş yapacağınız zaman almanya kdv'si fiyata dahildir şeklinde bi ibare çıkıyor. Yani o ülkeler de benim bildiğim kadarıyla kdv'lerini alıyo. Bana göre işin asıl garip olan tarafıysa; kendi üretemediğimiz bi ürün nasıl rekabete yol açıyor. Mesela konunun içinde biçok örnek verilmiş. Masa tenisi ürünleri neredeyse Türkiye'de de aynı fiyatta. Ama gel gelelim elektronikte böyle değil. Benim ülkemde yerli bi anakart üreticisi yok. Bu olayın distribütörleri de ürünün fiyatını tekele bağlamışlarsa, kimse kusura bakmasın ama o zaman da haksız kazanç var. Biz ne kadar caydırıcı olsun diye vergi koysak da kendi ürünümüzü kendimiz imal etmedikçe o ithalat yapılacak. Ha kişi bazında ha şirket bazında.

Amazon konusunda yanılmıyorsunuz..Amazonlar artık kdv li satış yapıyorlar.

Bu sitelerde çok büyük mal akışı olduğu için bulunduğu ülkenin devletleri vergi kaçağını önlemek için büyük ticaret yapan sitelere vergilerini koyuyorlar..

Bu vergileri kendi ülkelerindeki esnaflarını korumak için mi derseniz ailecek güleriz..!! Devletler gelen paraya bakarlar nereden geldiği çok önemli değil..

Bizim ülkemiz daha farklı küçük esnaf ayakta kalmak için daha doğrusu kendisini korumak vede para kazanmak için çeşitli yollardan satacağı ürünü getirir. Bu ürünün bir kısmını vergilendirir çoğu kısmını vergilendirmez. Doğal olarak cebine fazla para koymak ister.

Konumuz masatenisi olduğundan bu malzemeleri satan satıcılarımızı devlet gözünün ucuyla ne sattıklarına şöyle bir baksa alayı yangın yerine döner.

10 faturalı vergisi ödenmiş ürün girişi var 100 adet satılmış...Bu 90 fazla ürün nereden gelir.....Demokrasi dedikleri bu işte çareler tükenmez...

Bu konuya fazlada kafa yormamak gerekir..yazmaya devam edersek 3.dünya savaşını forumda anında çıkara biliriz.

Konu başlığı belli 30 yuro bitti gitti...önümüzdeki maçlara bakacağız artık...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 5 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..