Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ayak Parmakları

Recommended Posts

2015 yılında Samsunda yapılan forum buluşmasında yaşadığım bir sakatlıktan bahsetmek istiyorum. Turnuvanın 3. günü Pazar sabahı, henüz 5-10 dakika ısınmışken bir fırsat buldum ve beni kırmayan Tufan abi (T.Yalçın) ile maça başladık. Maçın 2. setiydi sanırım backhand tarafıma gelen bir topu sola yaslanıp forhandimle belden ağır bir spin çekip yine çapraza (Tufan abinin backhandine) gönderirken, o anki yüklenmeden dolayı sağ tarafımda belimden aşağıda (kemerin alt kısmında) bir kopma acısı hissettim. Her ne kadar sağ tarafıma çok yüklenemesem de o maç ile birlikte o gün bir kaç maç daha yaptım. Forum dönüşü kendi düzenli yaptığım sporla birlikte masa tenisine de 1 ay ara verdim. Bu sürede ağrılı bölgeye ağrı kesici kremlerle tedavi uyguladım, doktora gitmeksizin. 1 ay aradan sonra tekrar başladığım masa tenisi ve egzersizlerime devam ederken 29 Ekim günü tatilde başlayan şiddetli bir ağrı (yukarıda bahsettiğim bölgede) ile 2 gün içerisinde yürüyemez duruma geldim. Özellikle sabahları ya da oturduğum bir yerden kalkarken çok ama çok zorlanıyordum. Yürürken mutlaka bir tarafa yaslanmak zorunda kalıyordum, dik yürüyemiyordum. (rahmetli Kemal Sunal' ın "Kabadayı" filmindeki kabadayı yürüşüne benzer :D ) Sonra doktora (fizik tedavi uzmanına) gittim, muayenede herhangi bir bulgu olmadığından doktor MR istedi. Doktor, MR sonucunda sol tarafımda iki adet fıtık görüldüğünü (başlangıç aşamasında) ve bir diskin hafiften yırtıldığını söyledi. Korse de kullanmak suretiyle 1 aylık bir fizik tedavi süreci geçirdim. Verilen egzersizleri aksatmaksızın (doktorun olumlu görüşü doğrultusunda halen evde egzersizlere devam ediyorum) yaptım. Tedavimin bitiminden yaklaşık bir onbeş gün sonra (doktordan aldığım zoraki özel izinle ve dikkatli olmak kaydıyla, çünkü doktorum "-3 ay boyunca verdiğim ezgzersizler hariç hiç bir sporu yapmayacaksın" demişti ) masatenisine tekrar başladım. Tabiki doktorumun talimatlarına da mümkün olduğunca uyuyorum. Artık mesai çıkışları eve giderken ve antrenmana gideceğim zamanlar bol bol yürüyorum. Ancak son iki haftadır tempolu yürümeler ile antrenman ve maç anlarında sol ayak parmaklarımın alt uç kısmı (ortadaki ikisi) soğuktan donar gibi buz gibi oluyor ve sızlıyor. Tempoyu yavaşlatırsam veya dinlenirsem 5-10 saniye sonra ayak parmaklarımda hiç bir problem kalmıyor normale dönüyor. Bu durum sadece sol ayak parmaklarımın alt uç kısmında (ortadaki ikisi) ve farklı ayakkabılarla bile oluyor, tabiki tempolu yürüyüşler ile çok hareketli antrenman ve maçlarda...Doktora gitmeyi düşünüyorum ama yine de başta Turushan hocam gibi tıp uzmanları olmak üzere Tufan abi gibi bu spor konusunda tecrübeli üstadlarımın yorumlarını bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Geçmiş olsun yavaş tempolu yürüyüş ve yüzme iyi gelecektir.

Belden spin yapmamak şart.

Belden dönerek şutop ve spin vs oynamak uzun vadede sorun çıkartabilir.

Sert bir yatak kullanmak iyi gelecektir. Buluşmaya gelecekseniz detaylı konuşuruz.

Gemiş olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun kardeşim ya. Bende neden kulaklarım çınlıyor diyorum uzun süredir

Oynadığında bir şey yoktu gerçekten üzüldüm. Dur senide benle oynarken sakatlanan kişiler listesine ekleyim. Hımm baktım 106. Kişi sensin

Sen doktor sözünden dışarı çıkma ve sabırsız olma. Süreç çok önemli sakatlanmalarda iyileşmesini bekle.

Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkür ederim abi , Samsun'daki buluşmada belimden sakatlanma pahasına aldığım sayı da harikaydı, seni terse yatırmıştım ama bedeli disk yırtığı oldu :) Bu arada doktorum tedavi sürecinin bitimini müteakip oynama ısrarlarıma dayanamadı ve egzersizleri yapmam ve dikkatli olmam kaydıyla oynamama izin verdi. Doktorun tavsiye ettiği bel güçlendirme çalışmalarına devam ettiğim için şu an belimde ciddi bir problemim kalmadı çok şükür. Ayağımdaki rahatsızlık ise çok yürüme ve yoğun antrenman anında yanma şeklinde oluyor ama kısa süreli. Bir kaç saniye dinlensem hemen geçiyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun kardeşim ya. Bende neden kulaklarım çınlıyor diyorum uzun süredir

Oynadığında bir şey yoktu gerçekten üzüldüm. Dur senide benle oynarken sakatlanan kişiler listesine ekleyim. Hımm baktım 106. Kişi sensin

Sen doktor sözünden dışarı çıkma ve sabırsız olma. Süreç çok önemli sakatlanmalarda iyileşmesini bekle.

Tekrar geçmiş olsun.

Abi , Samsun'daki buluşmada belimden sakatlanma pahasına aldığım sayı da harikaydı, seni terse yatırmıştım ama bedeli disk yırtığı oldu :D Bu arada doktorum tedavi sürecinin bitimini müteakip oynama ısrarlarıma dayanamadı ve egzersizleri yapmam ve dikkatli olmam kaydıyla oynamama izin verdi. Doktorun tavsiye ettiği çalışmalara devam ettiğim için şu an belimde ciddi bir problemim kalmadı çok şükür. Ayağımdaki rahatsızlık ise çok yürüme ve yoğun antrenman anında yanma şeklinde oluyor ama kısa süreli. Bir kaç saniye dinlensem hemen geçiyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun yavaş tempolu yürüyüş ve yüzme iyi gelecektir.

Belden spin yapmamak şart.

Belden dönerek şutop ve spin vs oynamak uzun vadede sorun çıkartabilir.

Sert bir yatak kullanmak iyi gelecektir. Buluşmaya gelecekseniz detaylı konuşuruz.

Gemiş olsun.

Rıdvan kardeşim sana da teşekkür ederim, forum buluşmasında bu durumu detaylı görüşürüz inşallah.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 8 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..