Jump to content
Masatenisi.org Forum

Samsonov Servisi Nasıl Atılır

Recommended Posts

Arkadaşlar forumda birçok değerli masa tenisi üstadı arkadaşlar var bizim gibi işin daha abc sindeki insanlara bazı konuları youtube video atarak gösterselerdi süper olurdu diye düşünüyorum youtube deki yabancı videolar pek verimli olmuyor... mesela benim en çok merak ettiğim konuların başında basit ama etkili bir servis olan samsonov un kullandığı servis geliyor...adam gerçi nasıl bir servis atıyor backspin midir topsipin midir onu bile çözemedim de neyse :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O düzeyde bir oyuncu backspin'de atar sidespin'de atar karışıkta atar. Serviste önemli olan senin backspin attığını ne kadar saklayabildiğindir. Karşı taraf senin backspin mi sidespin veya başka spin mi olduğunu anlayamaması önemlidir. Samsonov'un servisleri video'dan aynı gibi görünsede yakın çekim videolar bulabilirsen oyuncuların aslında aynı şekil ile farklı bilek hareketleriyle başka spinler attığını görürsün.

mesela 1.ci serviste Perrson side spin atmış Ding Ning topu yüksek bir şekilde vermiş. Diğer serviste Perrson apaynı şekilde servis atmış ama Ding Ning aynı karşılamayla topu fileye takmış. Apaynı gibi görünsede 2.ci serviste Persson 1.ci servisten farklı olarak side spin yerine backspin atmış aslında ama Ding Ning servisi okuyamamış mı anlayamamış mı bilemem. Ama servislerin atılışından tut dokunuşu bile aynı gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar forumda birçok değerli masa tenisi üstadı arkadaşlar var bizim gibi işin daha abc sindeki insanlara bazı konuları youtube video atarak gösterselerdi süper olurdu diye düşünüyorum youtube deki yabancı videolar pek verimli olmuyor... mesela benim en çok merak ettiğim konuların başında basit ama etkili bir servis olan samsonov un kullandığı servis geliyor...adam gerçi nasıl bir servis atıyor backspin midir topsipin midir onu bile çözemedim de neyse :)

Pek basit diyemem ama, acizane yorumumu eklersem, havada sürüklediği esnada, bileği topa hangi açıyla temastayken bırakıyosa, ona göre bir falso alıyor.

Servisi havada yakalarken bileği, kolun iç kısmına bakacak şekilde, havadan aşağıya doğru çekiyor, dirseğiyle beraber aşağı çekerken, kol bele doğru yaklaşınca, koltuk altına çekiyor kolu. Top masa seviyesine yakınlaştığında, kolu çekerken, bileği içe büküp(kendisine) bırakırsa kesik, bileğini büküp, yarım daire gibi yaparsa spinli servis diyebilirim. Kelimeyle anlatması da karışık oldu gerçi, ama olay topa girdiği - topu bıraktığı açı ve topu bıraktığı noktaya göre önem arz ediyor. Masada durduğu açı da önemli, eğer ki yüzü masaya değil de, karşıya dönükse servis atanın, falso biraz daha farklı oluyor yine.

Anlatabildim mi acaba, çok merak ediyorum :salak::salak::salak::salak:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Karşında Samsonov varsa her şey kolay gözükür..Forumda birileri yazmıştı oradan alıntı.

Servis atılırken elini göremediysen, topa bakacaksın top üzerindeki yazıları sadece marka olsun die yazmıyorlar.

Orada topun dönüş şekline göre topa nasıl bir vuruş yapacağın yatıyor.

Top üstüne üstüne geliyorsa falsolu topa dokunduğun anda kaçmak ister .

Döne döne alttan geliyorsa falsolu kesik dokunduğun anda alta yani masaya değer.

Geri geri ( kedi çağırırken gel pisi pisi yaparız :) geliyorsa düz kesik.

Tabi bunlar en basit şekliyle görünen Samsonov servisleri ne kadar dolu boş sen görecen artık :P

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Karşında Samsonov varsa her şey kolay gözükür..Forumda birileri yazmıştı oradan alıntı.

Servis atılırken elini göremediysen, topa bakacaksın top üzerindeki yazıları sadece marka olsun die yazmıyorlar.

Orada topun dönüş şekline göre topa nasıl bir vuruş yapacağın yatıyor.

Top üstüne üstüne geliyorsa falsolu topa dokunduğun anda kaçmak ister .

Döne döne alttan geliyorsa falsolu kesik dokunduğun anda alta yani masaya değer.

Geri geri ( kedi çağırırken gel pisi pisi yaparız :) geliyorsa düz kesik.

Tabi bunlar en basit şekliyle görünen Samsonov servisleri ne kadar dolu boş sen görecen artık :P

dostum güzel özetlemişsin

alıntı yaptığın sözün aslı şöyle olacak

''samsonov oynuyorken kolay görünür''

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ya da en azından mevcut yabancı videolara türkçe alt yazı eklense nasıl olur .

bu arada ittf'nin youtube'daki kısa eğitim videoları için türkçe altyazı hazırlıyoruz. hazır olduğunda burada da paylaşmayı sizlerin görüşlerini almayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..